bevinden zich Kapitein Duncan en Lui tenant Maire, en 400 man van het Gloucesterregiment, die 5 maanden in krijgsgevangenschap bij de Boeren zijn geweest. De beide officieren zullen te Londen voor een krijgsraad terechtstaan, omdat zij zich overgaven aan een vijandelijke macht die geringer in aantal was dan de hunne. Voor den krijgsraad te Bloemfontein heeft terechtgestaan zekere Richardson, van het Warwickshire-regiment, die, schuldig bevonden aan rooverij in dienst, tot driejaren gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst is veroordeeld. "Wij hebben hier waarschijnlijk te doen met eene min of meer symbolische han deling, waarbij, evenals bij het oude Israël met den zondebok, de schuld van ■wat velen deden, die men niet kan of wil straffen, op één hoofd wordt verhaald. De Standaard verneemt uit Durban, dat de Boeren geschoteu hebben op een Britsch konvooi dat 250 vrouwen van Bethlehem naar Harrismith overbracht de Engelschen zonden die vrouwen naar Natal. In den omtrek van Harrismith moeten "de Engelschen zeer veel vee hebben buitgemaakt. Zeshonderd Boeren hebben een stelling bezet aan de Mo- lenspruit, om de brug bij Albertina te vernielen. De Engelschen hebben daarom een aantal personen van landverraad beklaagd en te Harrismith in de gevan genis geworpen, naar Estcourt in Natal overgebracht, waar den 18en hun pro ces aanvangt. China heeft verklaard vredesonder handelingen aan te willen knoopen op den grondslag der Fransche voorwaarde Maar nu zijn de mogendheden het weer oneens. Weinig voortgang wordt er te Peking gemaakt met de voorloopige conferenties der vreemde gezanten. Geen belangrijke quaestie is er tot nog toe besproken. Men gelooft, dat de verschillende onder handelingen met de gevolmachtigden der Chineezen tot het eindelooze gerekt worden. De terechtstelling van drie ambtenaren te Pao Tirig Foe, die betrokken waren bij de moorden, en wier hoofden op palen werden gestoken, maakte een die pen indruk op de inlanders. Li Hoeng Chang heeft weer eens iets van zich laten hooien. Hij begint lang niet malsch. In zijn kwaliteit van onder koning heeft hij aan de gezanten een nota gezonden, om te protesteeren tegen de expeditie naar Pao Ting Foe, om de wreedheden, die men beweert, dat door de solaten begaan zijn, in het daglicht te stellen. Met eert zekere onbeschaamdheid zegt Dr. Morrisson, de „Times"-corres- pondent uit Peking, herinnert Li er aan, dat het eenige doel vari de vreemde mogendheden was, bij het zenden van troepen naar China, om de legaties te ontzetten. Dit nu is gebeurd, en het komt niet te pas, een expeditie naar het binnenland te zenden. In aanmerking nemend de buitenge wone clementie, door de expeditie be toond en de onevenredigheid tusschen de misdaden en mishandelingen, bedre ven door de provinciale autoriteiten, en de bestrafliing daarop gevolgd, hebben de vier gezanten zich tevreden gesteld met de nota van Li Hung Chang aan zijn adres terug te zenden. Intusschen wordt er wederom op ge wezen, dat spoedig het koude jaargetijde zal aanbreken, en dat, als men niet zeer goed voor de verbindingslijnen zorgt, er wel eens een terugtocht k la Napoleon uit Rusland zou kunnen plaats hebben. De correspondent van de Daily Mail te Peking zegt, dat te Peking onaange naamheden onder de gezanten ontstaan zjjn, omdat die van de kleinere mogend heden: België, Nederland, Spanje en Denemarken, door Rusland gesteund, gehoord willen worden voordat de groote mogendheden belangrijke besluiten ten uitvoer liggen. Rusland steunt vooral België, dat lastig wordt, en ook Dene marken. Het Hof van Assises veroordeelde, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, Salsou, die «p den Shah van Perziê schoot,totlevenslangen dwang arbeid. In Zwitserland is de oogst van appelen en peren dit jaar buitengewoon over vloedig geweest. De boomen moesten gestut worden, en vele bezweken toch nog onder hun zwaren vruchtenlast. Te Hüttwyl, bij Luzern, leverde een appel boom 4000 kilogram appelen op. Te Bazel werden Donderdag aan de kinderen der lagere scholen ruim 10 000 in getal bij manden en zak ken vol appelen uitgereikt, welke de boeren van 45 plaatsen in den omtrek gezonden hadden, om onder de kinderen te verdeelen. Het waren 2250 manden vol mooie appelen. Nabij de Chineesche stad Nanking heeft weer een ontploffing plaats gehad in een magazijn, waar groote hoeveelhe den kruit bewaard werden. Vele open bare en partikuliere woningen zijn er vernield, veertig personen waren on- middelgk dood. De Carlisten in Spanje steken het hoofd weer op. De politie te Barcelona heeft de hand gelegd op twee geheime bewaarplaatsen van wapenen. In Spanje is dientengevo.ge de krijgswet afgekon digd. In een onderhoud met een mede werker der Gazetta di Venezia heeft Don Carlos verklaard, dat de tegenwoordige Carlistische beweging in Spanje in strijd is met zijne instructiën. De maatregel van vervroegde winkel sluiting heeft te Berlij n tengevolge gehad, dat vele personen, belast met den verkoop van sigaren, buiten betrekking geraakt zijn. Vroeger waren de winkels tot 's nacht twee uur open en hierdoor was dubbel personeel noodig. Door de ver vroegde sluiting is dit thans overbodig geworden. Het overige Berlijnsche win kelpersoneel heeft echter bij de vervroe ging gewonnen. Heden wordt de Parijsche tentoon stelling onherroepelijk gesloten. Moge zij al niet hebben gebracht, wat men te Parijs daarvan verwacht had men had gehoopt op de bezoeken van ver schillende vorstelijke personen, en het aantal kijkers, dat meri meende dat komen zou, is bij miljoenen te hoog geschat dat het bezoek toch niet gering is geweest blijkt wel uit de volgende cijfers, aan de Petit Bleu ontleend. De tentoonstelling van 1867 is door 8 179.920 personen bezocht of gemiddeld per dag 44 699. In 1878 kwamen er 12.039.471 menschen binnen de terrei nen, d.i. gemiddeld 65.789 per dag. Het geheele aantal bezoekers van de ten toonstelling van 1889 was 28 821.975 of 152.158 per dag. De thans geëndigde tentoonstelling is door meer dan 50.000.000 personen bekeken, wat zoowat gemiddeld 245 000 per dag moet zijn geweekt. Het grootste aantal kwam op een der Zondagen van September en was meer dan 600.000. De nationaliteiten zijn in 1889 en 1900 in geheel andere verhoudingen vertegenwoordigd geweest. Bij benade ring geschat stonden in 1889 de Engel schen f380 000) en de Belgen (225.000) boven aan. In 1900 staan de Duitschers verre bovenaan, dan komen de Belgen, terwijl de Engelschen niet talrijker moeten zijn geweest dan in 1889. In het station Choisy-le-Roi is een sneltrein van Parijs naar Nantes op een stilstaanden locaaltrein geloopen. De sneltrein moest kort na aankomst van den locaaltrein te Choisy-le-Roi, dat station voorbij, doch voordat men den weg had kunnen vrij maken, kwam hij reeds aanstormen en liep met volle vaart in den achtersten wagen van den locaaltrein. De locomotief werd omver geworpen en de waggon achter de locomotief, een derde-klasserijtuig, is hevig beschadigd. De pijlers, waarop de kap van het station rustte, zijn ver nield. De telegraaflijn is verstoord. Er zijn zeven dooden gevonden en tien menschen zijn ernstig gewond. Het ongeluk moet waarschijnlijk aan de onoplettendheid van een wisselwachter worden geweten. Petersburgsche bladen melden, dat, tengevolge van de hooge kolenprijzen, de Russische minister van het verkeer- wezen bevolen heeft, om op alle Russi sche spoorwegen met naphta te stoken. Uit Brussel wordt bericht, dat Henry Hijmans, de conservator van de koninkï. bibliotheek te Brussel, twee tot nog toe onbekende handschriften van Rubens ontdekt heeft. Het eerste bevat eene Latijnsche verklaring van het titelblad sLegatus," een beriemd boek van Fre- derik van Maerselaer, een Brusselsche rechter, waarmee Rubens bevriend was, en van wien Van Dyck het portret ge schilderd heeft. Het tweede handschrift is een gedeelte van een brief, aan Maerslaer gericht. In dezen, in het Vlaamsch gestelden brief en uit Antwerpen gedateerd 27 Februari 1623, verontschuldigt Rubens zich, dat hij, »Cambyses," een schilderij, welke de stad Brussel voor /"3000 be steld had, niet op tijd leveren kon, daar hij naar Parijs moest terugkeeren om met Katharina de Medicis over de voor waarden voor eene groote bestelling te onderhandelen, welke schilderijen zich tegenwoordig in het Louvre bevinden. Dank zij deze vondst van Henry Hijmans, bezit het Brusselsche archiet nu 180 handschriften van den grooten meester. De vermindering der bevolking in Frankrijk is een feit; wij kennen de reden er van. Om verdere ontvolking tegen te gaan heeft de Heer Piot der Kamer een wetsvoorstel aangeboden van deze strekking: 1. Verhooging der be lasting voor personen van beide kunne, die op hun dertig jaar ongehuwd zijn. 2 en 3. Een krediet van 20 millioen francs toetestaan, onder den titel: te- gemoetkomingsgelden, ondersteunings gelden van talrijke gezinnen" om te verdeelen onder gezinnen met meer dan vier kinderen. De wet is ook van toe- passing op Algerië. Het trottoir roulant op de Parijsche tentoonstelling, dat te gelijker tijd de vreugde en de wanhoop heeft uitgemaakt, zal niet alleen een clou van de tentoon stelling zijn geweest. Men heeft n.l. het plan om onder den grond te Parijs dit1 vervoermiddel toe te passen. Het rollend trottoir zou onder de Avenue de l'Opera, de groote boulevards, de boulevard Tur- j bigo en de rue de Rivoli doorgaan. Men zou de snelheid willen bepalen op 18 K.M. per uur, zoodat men zonder zich te haasten, in drie minuten van het Theatre Fran pais naar de rue Drouot zou kunnen gaan. Een groot ongeluk heeft plaats gehad in de avenue Nothomb te Brussel, waar men thans eenige groote huizen bouwt. Eén dezer is Maandag plotseling inge stort, met het ongelukkig gevolg, dat 5 werklieden onder het puin bedolven werden. De mannen zijn levensgevaarlijk ge kwetst, één van hen is reeds overleden. In een ingezonden stuk in een der bladen komt Ds. Van Broekhuizen, Predikant te Pretoria, thans in Neder land, ten sterkste op tegen geruchten omtrent den dood van Piet Joubert, als zou vergiftiging er de oorzaak van ge weest zijn. Veldheers Hollandsche dorpen aan de Zuiderzee vinden ook in Engeland waar deering. Zij worden ons aanbevolen als „typisch Hollandsch" schrijft een En- gelsch kunstblad er over. »Als dat waar 1 is, moeten wij bekennen dat de Hollan- 1 ders beslist hooger staan dan wij in het drukken en versieren van boeken, want wij zijn zelden iets tegengekomen dat in deze lijn mooier was dan dit werkje. Naar wij vernemen, is de hoofdcom- j missie voor het aanbieden van een huldeblijk bij het huwelijk van H. M. de Koningin door de gemeenten van Nederland, thans samengesteld. De na men der heeren, die hierin zitting hebben, zullen worden medegedeeld, zoodra de provinciale commissies zich geconstitu eerd zullen hebben. De Naamlooze Vennootschap Vereenig- de Zeepfabrieken te Rotterdam deed ons toekomen de portretten van H. M. de Koningin en Z. H. Hertog Hendrik be nevens de fotographie van het slot te Schwerin, vervaardigd op de de drukkerij van Van den Bergh's Ltn., welke be stemd zijn ter gratis verspreiding onder de verbruikers van Van Bergh's Vitello. De portretten komen ons voor goed ge lijkend te zijn, terwjjl aan de afwerking de meeste zorg blijkt besteedt. Het Haagsche Dagblad schrijft: Naar wij vernemen worden, ook hier ter stede voorbereidingen getroffen, om President Krugereen waardige ontvangst te bereiden. De Haagsche afd. der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het Alg. Ned Trarisvaalcomité, dat ook elders de leiding heeft, hebben zich daartoe tot een commissie gevormd. Men rekent met de voorbereiding erop, dat President Kruger tegen het einde dezer maand hier zal aankomen. Hel voornemen is, om bij de ontvangst groote betoogingen te vermijden. HAARLEM 13 November 1900. Bij den Boekhandelaar Mul, Kruisstraat, zijn tentoongesteld eenige proeven van fotografische afbeeldingen uit het atelier van den fotograaf Clausing, Kruisweg. Twee ervan stellen bekende stadge- nooten voor; beiden hebben een rol vervuld in het stuk Frans Hals, twee malen hier ter stede opgevoerd door de letterlievende Vereeniging Cremer. De eerste afbeelding stelt voor den hoofdpersoon in het stuk, Frans Hals, in costuum, als buste, de tweede, Jan Kwast, den liedjeszanger. Het merkwaardige der reproducties is dat wij hier te doen hebben met een nieuw procédé in de fotografie, waardoor de afbeelding geheel het aan zien verkrijgt van etswerk. Uit het tentoongestelde blijkt dat het slagen der reproductie geheel afhangt van de technische bekwaamheid eh den kunst smaak van den vervaardiger en wij hier te doen hebben met een hoogst artis- tieken arbeid. Nog trekt de aandacht een reproductie in roodkrijttint, wegens de luchtige afwerking, zeer de bezich tiging waard. Voor het eerst in dit seizoen komt in onzen schouwburg de Nederlandsche Opera, Directeur A. van der Linden met De Arme Student, (Der Bettelstudent) van Millöcker. Men verwacht Donderdagavond, als wanneer de voorstelling plaats heeft, een grooten toeloop, te meer daar het stuk door het gezelschap bij uitstek goed gegeven wordt. Alle Hoofden van Scholen alhier hebben zich verklaard tegenstanders te zijn van verplichte schoolvergaderingen. Waar nu ook het meerendeel der onderwijzers zich daartegen heeft ver klaard, stellen B, en W. voor afwijzend te beschikken op het adres tot invoering daarvan, ingediend door den Bond van Ned. onderwijzers. In verband met eene advertentie van den Heer K. van Eden, wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat de Heer K. van Eden zijne zaak in droge- j rijen en aanverwante artikelen sedert Maandag heeft verplaatst van Damstraat 20 naar Spaarne 38, Kaasmarkt naast de Korenbeurs. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 409 baden Markt van 12 Nov. 1900. Boter. Aangev. 107 verk. 107 K. G. L. pr. 1:30 H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 101 verk. 82 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ11.-p. stuk. Schrammen. Aangev. 51 verk. 43 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ15.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 303 HL. verk. 270 HL. L. pr. ƒ1.90 H. pr. 2.75 p. H. L. Appelen. Aangev. 193 H.L. verk. 193 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peren. Aangev. 103 H. L. verk. 92 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. 14.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Nov. 1900, des namiddags van 2 tot3 uur door den Heer W. EZER.MAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie met CanonJ. Worp. 2. ChoralfantasieFr. Lnx. 3. Sonate op 58 No 4W. Kudnick. aAllegro maestoso. b. Andante. e. Finale. 4. No. 4 uit de 3e Symphonie... R.Schumann. 5. Lied ohne WorteMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2