PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 92 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88, Tweeëntwintigste Jaargang. abonnementsprijsyan ZATERDAG 17 November 1900. versohtjnt. TE HAARLEM Zondag 18 Nov. 1900. TELEPHOONNUMMER TH! A A 8^ T TP Of TELEPHONISCHE VERBINDINO 144 XX XX XX JLl XJ Jj XTX kJ W JUL met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD Per drie maanden-,25. VERSCHIJNT. franco p. post ,40. Prijs pe* Advertentie van 1-5 regela f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. m©©r cents, groot© letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'i Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 uro, Ds. Mulder Gemeenschappelijke dienst. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. T. Cannegieter Hzn., Hoogleeraar te Utrecht. Dr. Tideman hoopt deze week al zijne leerlingen te ontvangen. BUITENGEMEENTEN. Wmu ni.ta ander, vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Toorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Collecte voor Reliobaoth. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Evens. Iiuthersohe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond in Hotel No. 1. 's Avonds 5Vs ure, de Heer J. N. Drost, Candidaat te Bolsward. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Nam. 6 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. wat beloven voor de toekomst. Men weet toch dat het daarom te doen is. Men is natuurlijk wel zoo wijs geweest de tot heden bekende eindcijfers niet te noemen vóór de verkiezingen, opdat die toch vooral zouden uitvallen ten voordeele van Chamberlain en zijn bent. Bij zijne komst te Brussel zal Presi dent Kruger namens het Kruger comité een adres worden aangeboden. Chamberlain is in Italië, eerst was hij op Maltha, doch daar was men hem niet aardig genoeg. Uit Napels is hjj óók weer spoedig vertrokken en Dinsdag kwam hjj, voor zaken, te Rome waar de politie maatregelen moest nemen ter voorkoming van anti-Engel sche betoogingen. Gedurende de laatste dagen heeft generaal Bundle onderscheidene scher mutselingen met den vijand gehad in de districten Harrismith, Vrede en Reitz. Generaal Douglas heeft op marsch van Zeerust Ventersdorp bezet en een voor raad proviand voor de Boeren, benevens een aantal runderen en schapen buit gemaakt, en 21 man gevangen geno men. Een politie-patrouille is bij Petrusberg door de Boeren gevangen genomen, na een wanhopig gevecht, maar weder losgelaten, nadat men hun de geweren en zaken van waarde ontnomen had. Uit Kimberly verluidt, dat generaal Settle, die met een sterke macht zuid waarts marcheert, in de vorige week hevig, maar met goed gevolg slaags is geweest. De algemeene raad van de Seine besloot, dat het bestuur zich voegen zal bjj dat van den gemeenteraad, om Pre sident Kruger te ontvangen aan de gare Lyon, op den dag van zijn aankomst te Parijs. Volgens een telegram uit Brussel, door de Oostenrijksch-Hongaarsche bla den ontvangen, is Dr. Leyds overeenge komen met de regeeringen van F rank rij k België en Holland, dat alleen die eerbe wijzen zullen gegeven worden, die men gewoonljjk bewijst aan een hoofd van Staat, die incognito reist. Een officieele nota, dat de heer Kruger als particulier reist, werd aan deze regeeringen over handigd. Voorts wordt nog medegedeeld, dat, zoodra president Kruger in Europa zal zijn aangekomen, hij beginnen zal met de publicatie van Staatsdocumenten, waarin de aanleiding tot den Afrikaan- schen oorlog vermeld staan. De president heeft tien millioen, van welke geldsoort weet men niet, uit de schatkist der Zuid- Afrikannsche republiek naar Europa gezonden. Ook in den Duitschen Rijksdag zal het eerste werk zijn, goedkeuring van het oorlogskrediet voor China, honderd drie en vijftig millioen mark. De meeste bladen keurden het in meer ot minder scherpe bewoordingen ten zeerste al, datderegeeringeen besluit van zoo'n ernstigen aard, als het zenden van eene expeditie naar China, nam, zonder daarin den Rjjksdag, den ver tegenwoordiger van het volk, te kennen. En nu weer, toen er vernomen werd, dat er in den Rijksdag een krediet van 153 millioen zou worden aangevraagd, begon het geschrijf opnieuw. De bladen van alle richtingen zjjn het eens, dat de regeering erkennen en zeggen meet, dat zij den Rijksdag vroe ger had moeten bijeenroepen en dat het besteden van gelden voor de China- expeditie, zonder toestemming van den Rqksdag, tegen de wet indruischt. Nu heeft de keizer wel al wat den weg geëffend, maar de regeering zal toch een harde noot te kraken hebben. In den Spaanschen Ministerraad is door Minister-President Azcarragua medegedeeld, dat zich thans geen enkel gewapend Carlist meer op Spaansch grondgebied bevindt. Hoewel dus de Carlistische beweging geheel mislukt was, moest de kleine staat van beleg nog voortduren, om alle verdere pogingen te onderdrukken. De Minister-President deelde verder mede, dat te Washington eene overeen komst met de Vereenigde Staten is ge sloten, volgens welke Spanje de eilanden Cagayan (ten noorden van Borneo) en Libut aan Amerika afstaat, tegen be taling van 100.000 dollars. yj Daarmede doet Spanje dus afstand van het laatste overblijfsel van zjjne bezittingen in Oost Indië I Van het trotsche rijk van Karei V x waarin de zon niet onderging» behoort nu nog alleen de kern, het Koninkrijk Spanje, aan de Spaansche kroon. Sir William Govry de welbekende reeder, wiens schepen op Nieuw-Zeeland varen, deelt het navolgende afgrijselijke verhaal aan Natura mede. Een albatros was aan boord gevangen, en naar men meende gewurgd met een touwtje dat meerdere malen om den nek was ge wonden. De bek was gesloten en toe gebonden. Daarna werd hjj in een oud stuk linnen gewikkeld en in dien toe stand in de jjskist gedaan, waar een temperatuur heersch van meerdere gra den onder nul. Hier bleef de albatros minstens tien dagen lang. Eerst toen bemerkte men, dat de arme reusachtige stormvogel niet dood was, al waren het onderste gedeelte van het lichaam en de pooten stjjf bevroren. Het touwtje van den bek was losgeraakt en de vogel kon ademhalen. In dien toestand leefde het dier nog twee uren en werd toen uit zijn lijden verlost. HAARLEM 16 November 1900. Op het Populair Concert, te geven door het strijkorkest van het Haarlemsch muziekkorps op Zondag 18 November in het Brongebouw, wordt een keurig Programma uitgevoerd. De Heer Ch. Kriens Jr., Solo-violist, zal een zijner beste repertoire-stukkende Zigeuner- weissen van Sarasate, uitvoeren; ook treden voor het eerst dezen avond op de Heer en Mejuffrouw Tony, transfor matie Duettisten, groot succes, als mede de beroemde Hollandsche Karakter komiek de Heer Bernhard, die kort ge. leden op Cremer, groot succes behaalde. A. s. Zondag zullen de afbeeldingen van oud-Nederlandsche gebouwen nog tentoongesteld zijn, in het Museum van Kunstnijverheid, alhier. Tevens zullen dan te bezichtigen zijn eem'ge proeven van reliefhout, „Xyleciypoin" genoemd, een nieuw procédé. Zondag a. s. is de toegang vrjj. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. 's Avonds 6Vs ure, Ds. C. W. Pohlmann, Ev. Luth. Pred. te Delft. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 nre, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8i/j ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Ope n bar* school C, Leidsche Vaart. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vi ure, Ds. Hulsman. N ieu wsberichten. De oorlogsberichten van de eerste da gen dezer week loopen over eenige kleine gevechten. Alleen bjj dat van Bothaville fchijnt het ernstiger toegegaan te zjjn, althans daar werden een dertigtal Boe- rer.-artilleristen gevangen genomen. Van Engelsche verliezen wordt niets gemeld, doch daarvoor hebben dan ook de Engel- schen hun maandelijksche staat van dooden en gewonden. Het vertrek van Roberts zal weer uitgesteld worden, want zjjn dochter ligt te Pretoria gevaarlijk ziek aan typhus. Het Engelsche Parlement komt 3 December bjjeen, het eerste dat te doen zal zijn is het toestaan van oorlogscrediet, en dan zal de natie eens kunnen be cijferen welke kolossale sommen al in den tjjd van een jaar zjjn zoek gebracht en zij zal dan tevens kunnen vragen of die duizeling wekkende kapitalen Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 nre, Ds. Tïbhtn. Avonds 51/2 ure, ï)s. Tiblen. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 51/2 ure, Ds. Schotel. (Woensdag.) 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel, Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. I ure, Zondagsschool. >s Avonds 6V2 ure, Ds. Wempe. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst, Intrede. 's Avonds geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Nam. 61/2 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Woensdag. 's Avonds 6V2 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1