HAARLEMSCH Eerste Blad. No 93 144 van WOENSDAG 21 November 1900. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN6 niet AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden e e -,25. s franco p. post,40. AfiMnderlJjke nommers 3 centen per stok. Prli per Advertentie vu 1-5 regeli f 0.25, elke regel meer 5 cent», groete letten naar plnatirnlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG du middags ten 12 ure, dit alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. De Nutslezing. De eerste Nutsbijeenkomst in dit seizoen met Dames had Maandagavond plaats in het Brongebouw. Als Spreker trad op de Heer Justus van Maurik, met Baddoctoren. De heer Van Bommel, rjjk geworden in Indië is naar Patria terug gekomen, en leidt een gemakkelijk leven, is een vriend van een goede tatel, van goede wqn en had aan deze manier van leven een zekere zwaarlijvigheid te danken. De gevolgen van zijn gasterijen bleven niet uit; op een nacht gevoelt hij zich onlekker. Doodsbenauwd voor ziekte verbeeldde hij zich asthma en leverziekte en onderwierp zich aan een geneeskundig onderzoek. De medicus constateert kort ademigheid, beveelt matigheid aan. Van leverziekte geen sprake. Heer van Bom mel, niet tevreden met het onderzoek, bezocht een professor, hetzelfde resultaat Gij eet te veel en te dikwijls. Maar de lever dan? Volkomen normaal! Boos vertrekt Heer Van Bommel naar Ems. Geen ander resultaat dan dat er twist ontstaat tusschen hem en een jongen Duitscher over de meerdere of mindere lieftalligheid van een jonge dame aan de table d'hote, wat aanleiding geeft tot een uitdaging, waarbij Van Bommel in zijn vermakelijk dooreen- gehaspeld Hollandsch Duitsch zich half dood lacht, dat zoo'n mof wil duelleeren om een kale barones. Erg hardhandsch zet h\j dan een Duitsch officier de deur uit en zoekt nu troost te Wiesbaden. Daar heeft hij een consult met een arts, die begrijpt dat er wat aan hem te verdienen is. Deze spreekt van lever ongesteldheid. Zie je, dat is nu eens een dokter. Deze houdt hem een week of vier aan de lijn, laat hem goed betalen, raadt hem een nakuur te volgen te Carlsbad, waar hij zjjn patient schriftelijk over draagt aan zijn zoon, badarts aldaar. Brandend nieuwsgierig naar de wijze waarop de Wiesbadensche esculaap over zijn toestand oordeelt, opent hij onder weg den brief van aanbeveling en leest den aard zjjner ongesteldheid in 't La tijn, waarvan hjj natuurlijk niemendal snapt. Een medereiziger vertaalt het onverstaanbare, 't Blijkt, dat de dokter hem in de taal der geleerden eenige alles behalve malsche ondeugden toe schrijft en dat den zoon wordt aange raden hem goed te laten betalen en te probeeren of hij den rjjken Hollander ook kan doen trouwen met zijn dochter Ursula. Woedend verlaat Van Bommel aan een klein station den trein, voor nemens met den eerstvolgenden naar Holland terug te gaan. In slechten luim zegt hij in zijn logement een paar hatelijkheden aan 't adres van deDuit- sche baddokters, scheldt op Bismarck, wordt handgemeen met een bezoeker van het logement, rammelt een politie agent af, wordt gearresteerd en veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf. Daar mist van Bommel wat hem eigenlijk ziek maakte, een goede tafel en goeden wijn engeheel hersteld keert hij in 't vaderland terug;deont- houdingskuur heeft hem goed gedaan. Maar men moet het Van Maurik hooren vertellen! Geen wonder, dat soms ook de meest ernstige uit den plooi raakte. Na de pauze het stukje Influenza. Alleraardigst schetst de Heer Van Mau rik daar een nacht in de slaapkamer van de jonge familie Van Dam, ma», vrouw en klein kind. En hoe angstig de moeder was, omdat Kareltje zoo raar met z'n mondje deed en zoo schreeuwde tot brullens toe. Hoe papa Van Dam in het holle van den nacht vier maal naar beneden moest om een en ander voor den baby te halen, hoe het einde lijk bleek, dat de kleine jongen geprikt werd door een speld, de oorzaak van de gestoorde nachtrust, doch ook hoe Van Dam met al dat halfgekleed heen en weer gaan door het tochtige huis, 's morgens niet kon opstaan. De arts zei nog heel gemoedelijk; maar mijn heer Van Dam, hoe komt U nu aan influenza? Ook dit stukje gaf aanleiding tot veel gelach. Opnieuw bleek dat de Heer Van Maurik nog altijd tot de zeer gewenschte Nutslezers behoort. Tweede Kamer. De Kamer was Woensdag weèr in openbare zitting bijeen. Ingekomen waren de wetsont werpen tot toekenning van rentelooze voorschotten voor het aanleggen van stoomtramwegenlo. RosmalenGrave Cuyk; 2o. EindhovenHelmond; 3o. Tilburg— St. Oedenrode, TilburgDon gen en TilburgHilvarenbeek. Het al gemeen debat werd geopend over de wijziging van de Regeer ingsreglementen voor Suriname en Curagao. De heer van Kol kritizeerde uitvoerig en bar het eerste ontwerp als aulokratiesch en halfslachtig, eensdeels autonomie en anderzijds absolutisme huldigend. Spre ker wenschte grooter zelfbestuur, groo- ter uitbreiding van het kiesrecht en verdwijning van hetjaarljjksch subsidie aan de Kolonie. Ook kwam hij op tegen het kapitalistiesch karakter dezer wet geving, z. i. blijkend uit bevoordeeling der Maatschappij „Suriname". De heer Rink bepleitte het verleenen van kies recht voor ingezetenen van Curasao voor den Kolonialen Raad. De Heer van Kol sloot zich daarbij aan, en ook over het tweede ontwerp den staf brekend, wenschte hij voor alle West-Indiesche eilanden eigen beheer. Hjj drong verder, aan op een mijnwet en onderzoek naar den rijkdom van den bodem der eilanden. Hjj stelde eene motie voor, waarbij de Kamer de Regeering uitnoodigt eene kommissie te benoemen om maatregelen te beramen, om het verder verval van Curasao te voorkomen en deze kolonie tot meer welvaart te brengen. De Min. van Kol., het ontwerp verdedigeude, betoogde, dat voor meer ingrijpende veranderingen de behoefte niet was ge bleken. Van deze Regeering is niet te verwachten eene belastingheffing in de Kolonie ten bate van het Moederland. Meer welvaart in de Kolonie hangt, meent de Mir.. voornamelijk af van de energie der bevolking zelve. Eene komp- tabiliteitswet voor de beide Koloniën is spoedig te verwachten. Mijnbouwkundige onderzoekingen op groote schaal zouden schatten geld kosten zonder uitzicht op eenig resultaat van beteekenis. De heer Pjjttersen verdedigde tegenover de een zijdige beweringen van den heer Van Kol het optreden der Maatschappij »Su- riname", en betoogde, dat de oprichting en wijze van exploitatie van bedoelde maatschappij tot vermeerdering van de welvaart der kolonie heeft bijgedragen. Na replieken werd het algemeen debat gesloten. Bjj art. 5 werd door den Mi nister overgenomen een amendement van de Komm. van Rapp. bepalende dat de Goeverneur geen handel mag drijven, noch deelhebber rechtstreeks of zijdelings, in dien van anderan, noch in eenige Koncessie oi onderneming, van welken aard ook, op de Kolonie betrekking hebbend of daarbinnen ge legen. In de zitting van Donderdag werd de beraadslaging voortgezet. Allereerst kwam in behandeling de eische» voor kiesbevoegdheid vooor de Koloniale Sta ten van Suriname. De heer van Kol lichte een door hem voorgesteld amen dement toe tot verlaging van het cen- cus bedrag als eisch voor kiesrecht, en om een grens te stellen op de betaling der belasting naar een jaarlijksch inkomen van 1000 in plaats van ƒ1400; voorts om het minimum totale bedrag van aan slag in de directie belastingen niet te doen varieeren van ƒ100 tot 20, maar van 50 tot 10. Vrees voor grooten in vloed der Koelies op de Staamacht behoeft meent Spreker niet te bestaan. De heeren Pjjttersen en Mees ontkenden deze laatste bewering. Laatstgenoemde ontraadde, namens de Komm. van Rapp. het am. van Kol, dat door den Minister werd bestreden, die tevens ernstig be zwaar had tegen het amendement der Kommissie, om van vreemdelingen 5 jaren vestiging in de koloniën te eischen om als ingezetenen voor kiesrecht in aanmerking te komen. Het amende ment der Kommissie werd nader ver dedigd door de heeren Fokker en Mees die meenden, dat de maatregel overeen stemmende met eigen wet, geenszins als uitsluitings politiek kan worden be schouwd. In stemming gebracht werd het amendement der Kommissie aange nomen met 51 tegen 2 stemmen. Het am. v. Kol werd verworpen met 48 tegen 5 stemmen. De heer van Kol, hoewel handhavende het beginsel, trok zjjn amendement in om van het lidmaat schap der Koloniale Staten ook uit te sluiten den Voorzitter en de leden van het Hof van Justitie, en den procureur generaal, alsmede dat tot verkorting van den duur der zitting van 6 tot 4 jaren, met aftreding van de helft om de twee jaren. Op voorstel van den heer Troelstra werd tot den volgenden dag geschorst de behandeling van het am. van Kol tot het geven van schade loosstelling aan de leden der Koloniale Staten, omdat z.i. de geopperde bezwa ren niet gelden de zaak, maar gericht waren hiertegen, dat de Koloniale Staten zelf de schadeloosstelling zouden regelen. De heer van Kol trok ook in zjjn amen dementen tot benoeming van voorzitter en ondervoorzitter der Koloniale Staten door den Goeverneur op voordracht der Staten. Door den Minister werd over genomen het am. van Kol, nader uit drukkende, dat in West Indië geen belastingen ten bate van hel moederland geheven kunnen worden. De heer van Kol verdedigde, om roofbouw tegen te gaan, zjjn amendement, bepalende: lo dat het doen instellen van onderzoekin gen naar de gesteldheid tot de taak der Regeering behoort2o dat bij kolo niale verordening voorschriften betref fende koncessiën voor mjjnbouw, land bouwondernemingen, spoor jn tramwe gen worden uitgevaardigd. Naar aan leiding van een door den Minister in het Regeeringsreglement aangebrachte wjjziging, trok de heer van Kol het tweede gedeelte van zjjn amendement in. In de zitting van Vrjjdag werd, bjj het voortgezet debat over de wjjziging van het Regeeringsreglement voor Suriname en Curasao, met 34 tegen 10 stemmen verworpen het amendement van den heer van Kol, bepalende, dat het doen instellen van onderzoekingen naar de natuurljjke gesteldheid van den bodem tot de taak der Regeering behoort. Besloten werd, dat koncessies voor mjjn- bouwondernemingen bjj koloniale ver ordening zullen worden geregeld. Het am. van Kol, inhoudende dat bjj koloniale verordening aan de leden der Staten behalve reis- en verbljjfkosten ook prezentiegelden kunnen toegekend wor den, werd verworpen met 38 tegen 19 stemmen. De eindstemming over het Regeeringsreglement werd bepaald op den volgenden Woensdag. Aangevangen werd de beraadslaging over de wets ontwerpen betreffende de rechterljjke organizatie in Indië. Naast dsn Minister van Kolonieën was de Regeerings Kom- missaris, Mr. Winckler gezeten. De heer Pjjnacker Hordijk was van oordeel dat de financieele bezuiniging van de voorgestelde overbrenging van revizieen examinatie van vonnissen van hetHoogge- rechtshof naar de Raden van Justitie, niet opweegt tegen de daaruit voortspruitende schade van rechtspreking. De heer Mackay ontwikkelde ook bezwaren tegen de overbrenging. Overlading van werk zaamheden gaat over op de raden der Justitie, waarvan het geval zal zijn, dat óf het werk niet goed wordt gedaan, öf vermeerdering van persooneel noodig is. Een onoverkomelijk bezwaar voor preker is, dat het voorstel lijnrecht strijdt met het Regeeringsreglement. Immers von nissen worden onttrokken aan de beslis sing van het hoogste rechtscollege, waardoor een aan een inlander bepaald toekomend recht word ontnomen. De heer Troelstra maakte aanmerking tegen het optreden van den heer Winckler als Regeeringsccmmissaris, omdat deze, die gedoodverfd wordt als vicepresident van het Hooggerechtshof, persoonlijk belang heeft bij liet wetsontwerp, ten aanzien van de verhooging der traktementen. De Voorzitter verklaarde geen kritiek op de keuze van den commissaris te kunnen toelaten. De heer Troelstra verklaarde zjjn doel reeds te hebben bereikt, waarna hjj zich aansloot bij de tegen het ontwerp geopperde bezwaren. Eene door den heer Troelstra voorgestel; de motie, waarbjj de Kamer oordeelt dat nadere toelichting noodig is, om het ontwerp met kennis van zaken te be handelen vond geen voldoende ondersteu ning en bleef dus buiten behandeling. De heer van Styrum meende aanneming van het ontwerp te moeten ontraden, omdat het de rechtszekerheid van den inlander vermindert. De heer Geertsema verdedigde het ontwerp. De Min. van Kol. stelde bjj de verdediging van het wetsontwerp op den voorgrond de on partijdigheid van den Regeeringscommis- saris die geen financieel belang bjj de raad kan hebben. Uitvoerig schetste de Minister de voordeelen van de overbren ging der revizi en examinatie van von.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1