nissen van liet hooggerechtshof naar de raden van Justitie, voor wie eerlang betrekkelijke onafzetbaarheid zal worden vastgesteld, waardoor de waarborgen voor den inlander dezelfde blijven. Dins dag zal het debat worden voortgezet. De Indische begrooting zal naafdoe ning van het ontwerp op de rechterlijke organisatie in Indië aan de orde worden gesteld, en zoo mogelijk daarna het ont werp op de examens bij de Koopvaardij- Overal treffen de Engelschcn zoo in Transvaal als in Oranje Vrijstaat, zwer vende troepjes Boeren a in en de laatsten gaan voort het den Engelschen moeielijk te maken. Er begint nu bij hen eenig stelsel van verdediging ontstaan. Elk commando zal zijn eigen district verdedigen. Tegen over de burgers, die in onderwerping zijn gekomen, wordt streng grageerd. Er moeten nu nog achtduizend boeren in 't veld zijn. Intusschen gaan de Engelschen voort de hoeven te verbranden en het bouw land te verwoesten, opdat de Boeren er geen „ypordeel van zullen hebben. Zoo wordt met eiken dag de haat tus- schen de twee volken grooter en grooter. Meer en meer worden de Boeren tot den bedelstaf gebracht en wee den Engelschen als de wanhoop zich in de harten der veel getergde Boeren zetelt. En dan stelt Engeland zich nog wel voor, dat zij eenmaal met de Boeren in vrede en vriendschap, als een volk zullen leven. Zeer eigenaardig volgden de berichten omtrent Engelsche voordeelen elkaar sneller op, naarmate Kruger meer Eu ropa nadert. Natuurlijk moet Europa in den waan gebracht, dat de komst van Kruger doelloos is en dal er voor de republieken niets meer te hopen is. Rechtstreeksche berichten der Boeren ontvangt men niet, tenzij de Engelsche soldaten zelf uit de school klappen, wat vaak gebeurt. Worden bedoelde berichten niet afgezonden of eenvoudig verdonke remaand Botha zou door Mevrouw Joubert ern stig aangeraden zijn tot onderwerping te komen. Het is niet de eerste maal dat dit beweerd wordt, evenmin als de telkens herhaalde berichten omtrent het beginnen van onderhandelingen in het belang van den vrede. Op het stuk van den vrede zal men dienen af te wachten wat Kruger vermag. Ieder weet thans met welk doel de oude pre sident naar Europa is gezonden en de uitslag ervan moet natuurlijk afgewacht. Den 24en dezer wordt de Gelderland te Marseille verwacht. Na zijn last vol bracht te hebben zet het schip zijn reis naar Indië voort. li Een merkwaardige proef is in Trans vaal genomen met een naar het schijnt volkomen gunstigen uitslag. Geconden seerd bier werd in den vorm van gelei aan de Engelsche troepen uitgereikt. Een eenvoudige bewerking, bestaande in het bijvoegen van de noodige hoe veelheid water, is voldoende om deze taaie gelei in een zeer goed drinkbaar bier te doen veranderen. Het gecondenseerde bier zal voortaan geregeld aan de Engelsche troepen ver strekt worden. Het blijkt toch waar te zijn, dat de Boeren op de Natal-ljjn een trein hebben overvallen. Het aanwezige geld, ruim anderhalf millioen gulden hebben zij meegenomen, de reizigers vrijgelaten. De beweeglijkheid der Boeren is niet in overeenstemming met de hun toe geschreven moedeloosheid. Portugal blijft voortgaan zich buur man Engeland tot vriend te houden. De Transvaalsche consul te Lourenzo Marquez heeft de vlaggen der beide republieken moeten neerhalen, omdat Portugal de republieken niet meer er kent. Portugal is de eerste, die, zonder kennisgeving van de inlijving tot de erkenning van het recht der Engelschen overgaat. Dat er werkelijk in Z. Afrika dingen plaats hebben, waarvan de wereld niets mag weten, en dat de Engelschen er niet te best aan toe zijn, mag wel hieruit bljjken, dat weer zevenduizend man naar het tooneel des oorlogs zal gezonden worden. Nu verder de brand maar plat methode door de Engelschen wordt toegepast, hebben zjj tegen zich gekregen de uitgebreide kring van Kaapkolonie Boeren en men vreest een opstand. Komt het eenmaal zoo ver, dan I zal zeer zeker nog een leger even groot als thans reeds in Afrika is, noodig zijn om dien opstand te stuiten. En waar moet Engeland zijn soldaten doen halen? Men vraagt dit te meer omdat Roberts nog kort geleden heeft verklaard geen zijner soldaten te kunnen missen. Men gelooft, dat Engeland zelf de onhoudbaarheid van zjjn toestand zal inzien en dat op een en ander gunstig zal kunnen werken de komst van Kruger, m.a.w. dat de eene of andere mogend heid zich als tusschenpersoon zal be schikbaar stellen, om in deze tot eene oplossing te komen. Het Engelsche blad de Morning Leader gaat voort met zjjne onthullingen aan gaande de geldelijke belangen die Cham berlain of zjjn familie bij den oorlog heeft. De minister blijkt er overal bjj te zijn waar wat te verdienen is. Zoo moet hjj zeer nauw betrokken zijn bij eene maatschappij te Colombo (Ceylon) die de gebouwen levert waarin de ge vangenen Boeren aldaar gehuisvest zijn. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld dat de werf officieren al hun vernuft uitputten om toch maar manschappen voor de verschillende corpsen te krijgen. Er zijn er die borden hebben uilgehan gen, waarop te lezen staat dat de uit gewekenen het veiligst en zekerst aan den Rand terug zullen komen als zij zich laten aanwerven. Een ander maakt bekend dat de vrijwilligers bjj hun rantsoen augurkjes, geleien melk krijgen. Maar in weerwil van al deze lokmiddelen, zegt de Engelsche correspondent, bijten de uitgewekenen niet hard toe en zoeken verscheidene manschappen die deel heb ben uitgemaakt van de ongeregelde corpsen, thans burgerlijke betrekkingen. De omvang der Britsche verliezen werd op het laatst van October op een nieuwe wjjze in 't licht gesteld door het telegram van Reuter aan de Kaap- sche pers van dezen inhoud Tengevolge van het groot aantal sterfgevallen in de hospitalen alhier gedurende de laatste twaalf maanden is het noodig geworden de militaire begraafplaats te Fort Napier te vergroo ten. De bijgevoegde grond ontving he- dennamiddag de wjjding door den bis schop van Natal, die vergezeld was van de plaatselijke predikanten en vertegen woordigers der militaire autoriteiten. Een belangwekkend deel van het bijgevoegde stuk van het kerkhof is het hek dat gemaakt werd door de mannen van de koninklijke genie die door de Wet gevangen genomen waren en na ontslagen te zjjn zich een weg baanden naar Ladysmith. Volgens de bladen moeten 500 van de 3050 paarden, voor het Duitsche leger in China bestemd, zijn omgekomen op den overtocht. Men troost zich te Berlijn met de gedachte aan het verlies aan Fransche paarden, dat meer dan een vierde van het geheele aantal be draagt. De Frankforter Zeitung dringt, naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Offenbach, aan op twee hoognoodige hervormingen: de vervanging van de gasverlichting door electrische verlichting en het maken van nooduitgangen in de wagens van D-treinen, hervormingen die men tot dusver uit kleinzielige spaar zaamheid heeft uitgesteld. Verder dienen alle treinen als laatste wagen een goe derenwagen te hebben, die bij een botsing de kracht breekt. De Frankfurter Zeitung hoopt dat men het ongeluk in het Pruisische Huis van Afgevaardigden ter sprake zal brengen en dan op ver- belering van den tegenwoordigen toe stand aandringen. HAARLEM 20 November 1000. THEOSOFIE. Maandagavond 19 Nov. opende de Haarlemsche Loge der Theosofische Ver- eeniging in de bovenzaal van het Bron gebouw wederom hare reeks openbare vergaderingen in dit seizoen. De Heer JJ. Hallo Jr. hield de bjj advertentie aangekondigde voordracht over Theoso fie en Geheelonthouding". Spr. behandelde niet de Theosofie als wijsgeerig stelsel, d»t de leeringen behelst van de wetten van oorzaak en gevolg en van herhaalde wedergeboorte der ziel, noch de geheel onthouding als zoodanig met haar program van alcohol bestrijding, doch het verband tusschen Theosofie en geheelonthouding en hoe zij elkaar steunen. De mensch, aldus spreker, is een levende onsterfelijke ziel, zich telkenmale omkleedende met stoffelijke lichamen om zich daarin te uiten en ondervinding op te doen. Spr. vergeleek het lichaam met een muziekinstrument en de ziel met den bespeler. Evenals de violist de bezielende kracht is van de viool, die door zijn invloed alleen schoone melo dieën uitzingt, zoo ook moet de ziel bet lichaam leiden. Doch hoe groot en geniaal ook de violist moge zijn, wan neer de viool verwaarloosd en beschadigd is, kan hij niet gewenschie muziek aan het instrument ontlokken. Dit beeld paste spr. toe op de» mensch, die het lichaam geenszins dient te onverachtza- men, maar wiens heilige plicht net vol gens de Theosofie is het lichaam zeer te verzorgen als werktuig van de ziel in de stoffelijke wereld. Daarom legt de Theosofie alle nadruk op reinheid van lichaam en reinheid van ziel; voor reinheid van lichaam is reinheid van voeding een van de voornaamste vereisch- ten (zindelijkheid enz. natuurlijk niet buitengesloten) voor reinheid van ziel dient de mensch zijne gedachten en begeerten rein te maken en te beheer- schen; denken en gevoelen en overpein zen is het voedsel der ziel. En alwie streeft naar reine voeding van het lichaam, moet volgens de Theosofie alkoholgebr uik als genotmiddel afkeuren. Spr. schetste toen zeer uitvoerig welk verband er bestond tusschen alkohol en de voor het menscheljjk organisme ver derfelijke magnetische krachten in de natuur en hoe het gebruik van alkohol ter bevrediging van voorbijgaande scha delijke genotsbegeerte den naar een geestelijk ideaal strevende mensch be lemmert in zijne evolutie. Ook de invloed die van den alkoholgebruikenden mensch uitgaat op zijne omgeving, desamenle- viug waarin hij verkeert, werd door Spr. uitvoerig geschetst en de mensch werd toen beschonwd als opvoeder dei- atomen, die steeds gewijzigd zijn lichaam waarin zij kwamen voortdurend door uitstraling of op welke wijze ook verla ten. Heeft de mensch zjjn eigen magne tisme door alkoholgebruik bedorven, hjj bederft juist door zijne uitstraling het magnetisme van andere wezens, die de door hem uitgezonden atomen in zich opnemen. In deze wisselwerking van mensch op atomen en van deze op andere wezens ziet de Theosofie eene der openbaringen van broederschap in de stoffelijke wereld. Volkomen geïso leerd kan dus niemand bestaan. Wie dit inziet, kan volgens de Theosofie niet langer uitsluitend eigenlijke persoonlijke doeleinden nastreven, maar de persoon vereenzelvigt zijn belang met het alge- meene sociale belang. 6. Id. id. onbewoon verklaring perceel Korte Heerenstraat S. 7. Id. id. adres in zake instelling van verplichte schoolvergaderingen. is. Id. id. adres D H. van Tongeren om schadevergoeding. 9. Schrijven Curatoren van het Gym nasium aanbeveling rector. 10. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. 11. Zitting met gesloten deuren. Woensdag heeft de jaarljjksche collecte plaats van wege het R. K. Parochiaal Armbestuur. Ook hier is veel behoefte bij ouden en zwakken, en niet in de laatste plaats is de vraag naar brandstoffen groot. De winter voor de deur en gebrek aan turf in het vooruitzicht bij de hooge prijzen der levensmiddelen, men begrijpe wat het voor de armen beteekent. Als men dus deze collecte mild bedenkt, doet men een goed werk. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 425 baden Postkantoor Haarlem. OPGA VE van de door dit kantoor verronden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Nov. 1900, welke stukken thans door de Af senders kunnen worden teruggevraagd. Brieves. Sc'olteu, Almeloo; S. Jr. Koog, SchoUens, Kleysiug, F, Polle, Dijk, allen AmsturdamJoh. Mentink, Arnhem; Mevr. Weiterma, S. Flier, W. v. d. Kam, Wed Verdolt, Boothe, allen 'e Gra- venhage; Harm, Bailaers, beiden Groningen; v. Dijk, 1, Dekker, P Pnrggauwt, Mevr. Walter, .1. Pels Jenever, J H. Bonarios allen Haarlem; L. D. B. Lorenz, Heemstede; Vrieid, Hoorn; W. de Haan, T. Ke-sels, Ton ij Otter, P. lliilar.ier, allen Rotterdam; J. F. Nap? Briefkaarten. L. Molenaar, J. Kan, P. Kiestra A. J. de Metter, C. Lobman, A. Toeset, F. Polle, B. Koster, Sprengers, h. Rutgers, allen Amsterdam; J. J. Hoff, Gaastmeer; J. Zwart, H. te Poel, beiden Haarlem; J. Bennder Utrecht; BUITENLAND. Brieven. M. J. Veratege, Bergen (Noorwegen); les Ba- vons ie Fort, Dobberan C, de Gelder, Duisburg E. J M. Hoefman, Lissabon; Geb. Hiler, Ma- rienthal; Margner Bessons, Payenne; A. Plooa v. Amstei, Paris; Briefkaarten. Ad. Desquartiers.Bruxelles; Cl. Nel, Charlotten- burg; A. Srait9, Honnef aan den lïijn; L. J. W, Westenberg, Hungeraburg (Rusland) Markt van 19 Nov. 1900. Boter. Aangev. 89 verk. 89 K. G. L. pr. ƒ4.30 H. pr. 4.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 95 verk. 86 stuks. L. pr. 6.H. pr. 9 50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 47 verk. 47 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. ƒ48.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 394 HL. verk. 394 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. f3.p. H. L. Appelen. Aangev. 270 H.L. verk. 257 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ40.p. H.L. Beren. Aangev. 495 H. L. verk. 468 H. L. L. pr. ƒ5.— H. pr. f 42.p. H. L. VEEMARKT 44 Nov. 4900. Men begint zich in de Haarlemmer meer meer en meer toe te leggen op den verbouw van fijne zaden. Het zaad van spinazie en bieten is nu in groote hoe veelheden afgeleverd en vond goede af nemers. Thans heeft men uitgestrekte velden bepoot met roode en witte kool- planten, om hieruit het volgende jaar zaad te winnen. Granen worden slechts weinig verbouwd. Dedorschvlegels blijven in rust en de machines maken slechte zaken door dat ze slechts enkele weken in werking zijn. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 21 November 1900, des namiddags te l j ure. De volgende stukken en punten zulltn aan de orde worden gesteld: 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. met nadere voorstellen en amendementen reglement van orde. 3. Voorstel B en W,W. aanvaarding grond Fabriciusstraat. 4. Id. id aanvaarding aanbod Vereeni- ging tegen het mishandelen van dieren, betreffende drinkfonteinen. II 5. Id. id. aanbrengen tochtramen en vloer groote zaal Raadhuis. Aangevoerd 42 Koeien 49 N. Kalveren 26 Schapen 44 Lammeren Prjjs: ƒ430.— 480.- f 9.— 15, .16— 28, 11.- 13, 0RGELBESPELIN6 ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Nov. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FngaA. Hesse. 2. Andante funèbreJ. Svendsen. 3. Sonate No. 9 J. Rbeinberger. aPriilndium Romance. c. Fantasie und Fuge. 4. AdagioM. Brosig. 5. AriaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2