HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 94 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang, 144 van ZATERDAG 24 November 1900. TE HAARLEM Zondag 25 Nov. 1900. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerg 3 centen per stuk. Prgi per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters muur plMtsrnlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Confirmation d'un diacre. ■MsnmanmsBBsnmHsmsni^mssms Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Da. Mulder. Avondmaal, 'g Avondg 6 nre, Da. Mulder. N.B. De dienst zal des avonds een nur later dan gewoonlijk aanvangen om de viering van het H. Avondmaal. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Da. Tibben. 'i Avonds 5Vs ure> Da. Tibben. Woensdag. 's Avondg 8 uur, Dt. D. Tibben. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Da. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Da. Schotel. (Woensdag.) 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel, Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Manssen Pred. te Zaandam. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 'g Avonds 6Vs ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Dr. Elhorst, 's Avonds 6 ure, Ds. Hesta. Bemonstrantseh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Groenetvegen, Bemonstr. Pred. te Botterdam. Dr. Tideman zal deze week geen les geven. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12 ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 81/, ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niets andara vermeld wordt, werdt de Xed. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Beverwijk. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Letutnn. Nam. 6V, ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuglman. Woensdag. 's Avonds (Ji/j ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Nam. 6 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Yoorm. 10 ure de Heer Gutteling. Zandvoort. Yoorm. 10 ure, Dr. Van Lennep, Pred. te Haarlem, 's Avonds 6i/, ure, Ds. Hulsman. KRONIEK In de Baadsvergadering van Woensdag werd de beraadslaging over de her ziening van het Beglement van Orde voortgezet, te beginnen met art. 11. De Heer Speelman wenscht, dat de Baadsstukken voortaan ter visie zullen liggen als de oproepingen verzonden worden. De Heer Schram wil geheimhouding van besprekingen in gesloten vergade ringen. De Heer Hofland is daar niet geheel voor, ook de Heer Stolp niet. Voorstel Schram valt, tengevolge van eene opmerking van den Voorzitter dat bedoelde geheimhouding reeds in de Gemeentewet is bepaald. Bij art. 20 vroeg de Heer V. d. Kamp of een lid, dat tot de orde geroepen en het zwijgen opgelegd is, mag stemmen. De Voorzitter zegt, dat het stemmen natuurlijk dan blijft toegestaan. Verder werden de artiekelen zonder noemenswaardige wijzigingen goedge keurd. Alleen gaven nog de rapporteurs der afdeelingen aanleiding tot bespreking. De Heeren Schram en Groot wen- schen dat ook voor de Baadsleden het rooken verboden zal zijn. De Heer Stolp wil het verbod niet invoeren. Verbod rooken in stemming wordt verworpen met 7 stemmen voor. Het Beglement van Orde was hier mede afgehandeld. Op voorstel van B. en W. wordt van den landbouwer M. Engelen aanvaard een stuk grond in de Fabriciusstraat, om dien grond voor straat te bestemmen. Voor kosten van rioleering en bestrating heeft de eigenaar bq te dragen ƒ115.50. Aangenomen. Het bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren biedt der gemeente 300.aan om daaruit te bestrijden de meerdere kosten voor het aanbrengen van inrichtingen aan som mige drinkfonteinen, zoo, dat er ook honden en paarden gebruik van kunne maken. B. en W. stellen voor het aanbod voor de gemeente te aanvaarden. De Raad besluit alzoo. Voorgesteld wordt, naar aanleiding van in dien geest uitgesproken wenschen, de hal van het Raadhuis te verbeteren. Hiervoor zijn in de eerste plaats noodig tochtramen en op de plaats waar de huwelijken voltrokken worden een houten vloer. B. en W. stellen voor tot dit doel 225.beschikbaar te stellen. De Heer Tjeenk Willink wil nog bij de deur een tochtportaal, wenscht den toestand in het algemeen verbeteren. Zoo ook de Heer Schram. Het voorstel B. enW. werd aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens het punt schoolvergaderingen. De Afdeeling Haarlem van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers had een verzoek in gediend om zulke vergaderingen als in het belang van het onderwijs, verplich tend te stellen. B. en W. zijn zelfs van meening, dat ze, met oordeel ingericht en met tact geleid, onontbeeilijk moeten genoemd worden. Het is echter gebleken, dat de schoolhoof den en het meerendeel der onderwijzers die vergade ringen niet wenschen en daar onder zulke omstandigheden ze niet het onderwijs kunnen ten goede komen, stellen B. en W. voor het verzoek van de Bondsafdeeling te wijzen van de hand. Bij nadere missieve licht genoemde Bond echter den Raad in omtrent de stemming van de onderwijzers in deze. De Bond meent, dat het geen zuivere stemming was. De Bond verzoekt nu den Raad het houden van verplichte schoolvergaderingen b|j wijze van proef voor twee jaren in te voeren. De Heer Groot maakt de opmerking, dat in deze alleen den hoofden advies gevraagd is en vindt de argumenten van den Bond voor het houden van schoolvergaderin gen zeer juist. Nog bespreekt de Heer Modoo de zaak. Het nut der vergade ringen is reeds op verschillende plaatsen aan 't licht gekomen. Wenscht óók een proef voor twee jaren. De Heer Van Thiel wil juist het voorstel omkeeren en twee jaren wach ten. De Heer V. d. Kamp meent, dat men minder is tegen schoolvergaderin gen, dan tegen de verplichting er toe. De Heer Willink heeft nog het woord. Wethouder Kruseman herinnert er aan, dat eigenlijk allen voor schoolver gaderingen z|jn. Zet de positie van het schoolhoofd tegenover den klasseonder wijzer uiteen. De strijd loopt over het doen afnemen van den afstand tusschen beiden.Bij den bestaanden toestand de vergadering in te voeren zou niet ver standig z(jn. Het belang van het onder wijs brengt thans niet mee verplichtend stellen. De vergaderingen zullen gehou den worden ook zonder de verplichting ertoe. Nog hebben verschillende Heeren het woord. Voorstel B. en W. in stemming wordt aangenomen met 5 stemmen tegen. De onderopzichter tonnewerkersbaas bij de gemeentereiniging Van Tongeren deelt den Raad mede, dat hem in 1882 1 toegezegd een premie van 2% van den 0eheelen verkoop der meststoffen welke, premie door hemis genoten tot het optre den van Verkoren, als wan neer door dezen de premie is gebracht op 1% en dit ge durende zeventien jaren maakt ee« som uit van ƒ1862 50. Hij twijfelt of een en ander bjj den Baad wel bekend is en verzoekt in deze een onderzoek en het daarheen te leiden dat genoemd bedrag alsnog aan hem betaald wordt enz. B. en W. hebben de kwestie onder zocht. Er is gebleken, dat van Tongerens bewering op een dwaling berust en stellen voor afwijzend te beschikken. De Heer Groot zal met voorstel B. en W. meegaan. De Heer V. d. Kamp zegt, dat van Tongeren wel schade heeft geleden. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Tot vervulling van de betrekking als Rector van het Gymnasium wordt door het College van Curatoren aanbevolen de Heer Dr. A. H. Garrer. De aanbe- volene werd met algemeene stemmen benoemd, een stem was in blanco, een van onwaarde. Uit een drietal, bestaande uit de Heeren H. Selle, F. H. Smit en J. J. Machielse benoemde de Raad tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den Heer F. H. Smit. Daarna had een zitting met gesloten deuren plaats. Voordrachten in Teylers Stichting. Het was zeer zeker eene goede ge dachte van Heeren Directeuren van Tey lers stichting om Ds. Broekhuizen van Pretoria uit te noodigen tot het houden van de eerste voordacht, welke gehouden werd Woensdagavond. Dit bleek vol doende uit de groote opkomst der ge- noodigdengeen plaats in de gehoorzaal bleef onbezet. Spreker gaf eerst een overzicht van den politieke* toestand in de Zuid A- frikaansche Republieken; hoe in den loop der tijden vier partijen ontstaan waren die echter allen op hunne wijze werk zaam waren, tot heil van den Staat; hoe bij alle onderhandelingen Cham berlain en Miller steeds Krugerachter- stelden en werkelijk, na het toestaan van kiesrecht voor uitlanders na vijf jaar, reeds in beginsel was aange nomen, dat dit op zeven jaar zou gebracht worden; hoe President Steyn van den Vrijstaat steeds trachtte de partijen tot elkaar te breDgen; hoe Chamberlain steeds bleef dreigen en men besloot niet verder te gaan. Ten laatste verscheen het bekende ultimatum, waarbij dit wordt dik-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1