HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 1 144 van ZATERDAG 5 Januari 1901. TE HAARLEM Zondag 6 Jan. 1901. 1900. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TILEPHOONNUMMEB /êS/Ö TÏLBPHONISCHÏ VEBBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maanden -,25. franco p. post—,40. Afcuderlijke Maners I eeate* per stak. Pr|i per Advertentie vnn 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plnntsralmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middagt ten 12 ure, die altdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Six keurei, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Teers. 10 are, Da. Mulder. 'eATonds 5 ure, Da. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Toorn. 10 ure, Da. Tibben. Avonds 6Vs ure, Da. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Toorm. 10 ure, Da. Schotel. 's ATonds 5Vt ure, Da. Schotel. (Woensdag.) Avonds 8 ure, Da. Schotel, Luthersohe Kerk. Toorm. 10 ure. Da. Poolman. Nam. ure, Zondagsschool, 's Avonds 6'A ure, geen dienst. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Toorm. 10 ure, Da. de Vriea. 's Avonds 6 ure, Da. Heata. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Toorm. 10 ure, Prof. Cannegieter van Utrecht. Dr. Tideman zal weder Woensd. 23 te spreken zijn Oranjekade No. 1. 7 Jan. hervat hij zijne lessen. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Da. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Toorm. 91/, ure, Bidstond. Toorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedoehters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8i/> ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap ▼oor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bars school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niet, enden vermeld wordt, werdt de Ked. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek, Toorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Bevestiging v. Kerkcraadsleden. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Da. Boon. Srang. Isutheraoh© Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezind© Kerk. Toorm. 10 ure, Da. Sepp. Heemstede. Toorm. 10 ure, Da. Kuglman. Woensdag. 's Avonds 6V| ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Toorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Toorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Toorm. 10 ure, Da. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Toorm. 10 ure, Da. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Heide. Toorm. 10 ure de Heer Gutteling. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10. ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Wonderlijk, dat hetgeen geweest is nog eens gaarne herdacht wordt, vooral als men een nieuwen jaarkring is binnen getreden, een jaarkring die tevens een begin maakt aan een nieuwe eeuw, hoewel er velen zjjn, die het anders meenen te zijn. Waar men heen ziet, overal veran dering, niet het minst in en om de stad onzer inwoning, Parken gesticht of uit gebreid, straten in aanbouw, waarvan zelfs een geboren Haarlemmer zoo dade lijk de ligging niet weet. Telkens nieuw bloed, overal neiging om met het oude te breken, er voor in de plaats te stellen, wat nog niet proefhoudend is gebleken. Uiteenspatting van een corporatie die lang het vertrouwen der kiezers bezat in zake Kamer- en Raadsverkiezing, in hare gevolgen de grootste verrassingen na zich slepende. Geroep om afschaffing van de kermis, betoogingen voor het behoud. Onze gemeentelijke vertegen woordiging alweer gewijzigd. Om meer de feiten te bepalen. Onze gemeenteraad leed vele verliezen. Het afsterven van den Heer Van der Steur gaf aanleiding tot het stellen hoofd- zakelijk van twee candidaten; de Heer J. A. G. van der Steur door Vooruit gang, de Heer Wclsenaar door Burger plicht. Vooruitgang legde het af, de Heer Welsenaar werd verkozen. Toen nam de Heer Macaré ontslag als gemeenteraadslid. In hem verloor de Raad een eminent lidgrondig op de hoogte der gemeentezaken, liefde voor de stad zijner inwoning, humaan, zelfs tegenover hen die zijne inzichten niet deelden, zag men hem met leedwezen j vertrekken om zijne hoogere bestemming op te volgen. Vervolgens ontviel den Raad den Wethouder De Kanter plaats maken de voor jongere krachten. Vier can didaten, een der twee van Vooruitgang werd verkozen, de Heer Van Thiel, en een van Oranje en Nederland de Heer De Braai. Nadat nu ook nog de candidatuur voor de 2e Kamer van Vooruitgang ongun stig uitviel, de laatst genoemde neder laag voorafgaande, «tiert Vooruitgang zijn eigen dood, het trachtte zelfs niet door nieuw bloed zich te vernieuwen. Zóó was de candidaat van een groep kiezers, de Heer Van Styrum verkozen, hoewel met den zedelijke steun van Vooruit gang. Zal deze nieuwe groep voortaan de leiding op zich nemen? Reeds vroeger had de Raad in beginsel besloten tot het oprichten van een ge meentelijk slachthuis, in Mei kwam het besluit tot rijpheid, ondanks veel tegen spraak, bedreiging met duur en clan destine invoer van ongekeurd vleesch. De Veerpolder werd niet de geschikte plaats geacht, nieuw terrein werd er voor aangekocht aan de Zomervaart. Men hoopte op alles goeds voor den ge zondheidstoestand in onze gemeente en in den loop der jaren ook op eenig geldelijk voordeel. De hoogst onverkwikkelijke gemeen- tereinigingskwestie.laten wij over dit punt liever niet «preken. In het laatst van het jaar heeft ook de zaak der gemeentelijke lichtfabrieken veel aandacht gevraagd. Tot tweemalen toe aankoop van grond daarvoor, uit zetting der plannen, het exploiteeren van het elektrisch bedrijf, door een en ander hoogere bouwkosten bij hooger prijzen van bouwmaterialen en werk- loonen, benevens het overnemen van bestaande muntgasmeters hadden de kosten verdubbeld, gebracht op drie millioen, een cijfer dat natuurlijk ieder, die niet op de hoogte was van het hoe en waarvoor, een schrik om het hart deed slaan. Een der gemeenteraadsleden bracht nieuwe plannen in den Raad, zelfs was er sprake van vernieuwing der concessie met de Imperial. Om goede redenen wilde de Raad noch het een noch het ander en besloot met groote meerderheid tot een fabriek van drie millioen. Zonder zoo optimistisch te zijn als de eerst opgemaakte raming bleek te zijn, is de algemeene opinie dat de Raad een werk verricht, waarvan de nakomelingschap de vruchten zal plukken en misschien het thans levende geslacht ook nog. En de vergaderingen van onzen Raad zelf. Meer dan gewone breedsprakig heid der leden, waarbij enkelen de palen van het bescheidene, door hun ongemotiveerd motiveeren, meermalen verre overschreden, en dan nog het groote gevaar, waaraan de gemeentebelangen soms blootstaan door klappen van het geen nog niet rgp is voor openbare behandeling, waardoor soms personen en toestanden iD een licht geplaatst worden, gansch niet in overeenstemming met hun ware karakter. Door een en ander soms spannende, soms benauwende oogenblikken bjj en na onze Raads zittingen. Onze verkeerswegen met de buiten gemeenten werden weer vermeerderd met een elektrische tramlijn naar Bkie- mendaal, waarvan de aanleg in Februari is aangevangen, doch eerst in het najaar had de opening plaats, tengevolge van op onthoud over het kruisen van de spoor lijn. In den toestand van ons spoorweg station is nog geen verbetering. Nog steeds blgven wij geduldig wachten voor de slagboomen aan Kruis- en Jansweg of, dit moede, bestijgen wy de trap, om ons in verbinding te brengen met het Schoterkwartier. Er is echter werking. De regeering heeft zich in de zaak werkzaam gesteld. Laat ons zien wat het uitwerkt. Een big lichtende dag was voor onze gemeente de veertiende Juni, de dag van de onthulling van Frans Hals' standbeeld, aan welke plechtigheid H.M. onze geëerbiedigde Koningin door Hare zeer gewaardeerde tegenwoordigheid eene hoogere wijding verleende. De feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. onze Koningin, de eerst plaats hebbende onder de nieuwe Vereenigmg Koninginnedag was voor die Vereeniging geen onverdeeld succes. Niet vrij in haar handelingen, gebonden aan verschillende belemmerende bepa lingen en financieel niet sterk genoeg, zij op al deze punten haar een meer on afhankelijk standpunt toegewenscht. 's Lands zaken gingen haar kalmen gang. Leerplicht en ongevallenwet namen veel nationalen tgd in beslag, onaan gevochten kwamen zg niet tot stand. Dat zg tot zegen van het Vaderland zullen strekken,daaraan twgfeltniemand. Een belangrijk feit mag genoemd worden de verloviDg van H.M. Koningin Wilhelmina, waardoor aan onzen Staats vorm een beteren waarborg in de toe komst wordt verleend. Moge de aanstaande verbintenis strek ken ten zegen van Stamhuis en Vader land. Voor nationale rampen bleven wij bewaard, sommige sociale hervormingen, door verandering in toestanden noodig geoordeeld, worden geleidelijk mogelijk gemaakt, langs vieedzamen weg tracht men te bereiken wat in deze wensche- ljjk is; maar meer en meer wordt het regel plichten en rechten met elkaar in overeenstemming brengen. Meerdere bezorgdheid wekt de alge meene toestand in Europa. Ondanks de beste voornemens, neergelegd in de uitkomsten der Vredesconferentie, ver keert Europa onder den invloed van hooge drukking, welke naar men meent tot eene outbarsting moet komen op den eenen of anderen dag. Engelands politiek, steeds op uit breiding van zijn macht en aanzien naar builen gericht, draagt niet altgd de instemming weg van andere Staten, de daardoor ontstane ontstemming kan door het een of ander feit tot verbit tering stggen. Afrika, het werelddeel waar de strijd nog steeds voortduurt, biedt ruimte voor velen. Engeland, Portugal, Frankrijk, Duitechland hebben er hunne koloniën, hun afgebakend terrein. Engeland, niet tevreden met de grootste koloniseerende mogendheid in Afrika te zijn, wil ook

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1