felen, of het hun inoed zal doen ver zwakken evenmin. Van de Wet of van De la Rey ver neemt men al heel weinig, natuurlek, hoe minder berichten, hoe hoopvoller voor de Boeren. Om den toestand in Kaapkolonie tegen te gaan, worden de bezettingen van verschillende plaatsen aan Vrystaat en Transvaal onttrokken en wie weet, wat daar dan in den tusschentjjd plaats heeft. In den loop der vorige week deed een bericht uit Lourenzo Marquez weer de aandacht vestigen op generaal Bul- Ier. Een der bladen deelde aldaar mede de bewijzen in handen te hebben, dat genoemde generaal met een gedeelte van zjjn staf geduiende vijf dagen krijgs gevangen is geweest bjj de Boeren en toen op zgn eerewoord, niet meer tegen hen te zullen optreden, ontslagen is en dat dit het vertiek van Bulier naar Europa ten gevolge had. De mededeeling werd niet algemeen geloofd. Doch nu een bericht van een Duitsche courant het eerste kemt bevestigen en zelfs aanvullen, mag het feit wel als waarheid worden aangenomen en is dan tevens het overhaast vertrek van Buller genoeg zaam verklaard. Begint Kitchener in te zien, dat noch Roberts' noch zijne maatregelen in Afri ka hebben kunnen leiden tot ander resultaat, dan hernieuwing van den oorlog op nieuw terrein? Men zou hiertoe bijna kunnen besluiten als men kennis neemt van zijne plannen tot verzoening, blootgelegd in eene bijeenkomst van invloedrijke burgers te Pretoria, plannen, die zoo eigenaardig doen denken aan het versje van Janus Douza tijdens het beleg van Leiden: -De Voag'laar op bolriegen uit Oen Vo^ol lokt mot zoet gelluit." Men verneemt dan ook tot heden niet, dat zijn voorstellen ingang vonden. Inmiddels schijnt het verbranden van Boerenhoeven voorloopig gestaakt te zijn. In Kaapkolonie gaat het met de wer ving der Engelschen niet vlug; van de ze< duizend benoodigde manschappen hebben zich pas ongeveer duizend be schikbaar gesteld. Beter gaat het, naar het schijnt, met de werving in Australië, waar trouwens het aantal avonturiers nu grooter is. Victoria heelt 1000 man bij elkaar en naar men hoopt zullen 400 daarvan volledig uitgerust en gewapend, tegen het eind van deze maand kunnen ver trekken, In Zuid Australië hebben zich 600, in Nieuw-Zeeland 2000 man aan gemeld, zoodat de overheid de werving heeft moeten sluiten. Queensland is be reid zooveel mannen te zenden als noodig is. Naar bericht wordt trekken een groot aantal Kaapsche Hollanders in de laatste dagen heimelijk van de westelijke pro vincie noordwaart», waarschijnlijk om zich bij de invallers aan te sluiten. Meer en meer b'jjkt, dat te weinig! Engelsche troepen in Afrika zjjn, om krachtig tegen de Beeien op te treden. Zoodoende, zegt een Duitsch blad, zjjn de Boeren baas in het geheele gebied bezuiden en benoorden de Oranjerivier. Slaagt De Wet er in, de Kaapkolonie te bereiken met zjjn kloeke ruiterschaar, dan kunnen voor de Engelschen nog vele verrassingen in de Kaapkolonie verborgen zijn. De roep van zijn koene daden zal er toe bijdragen, om de nog i weifelende Hollandsche kolonisten de zijde der Boeren te doen kiezen, en den opstand krachtig aan te wakkeren. En Kitchener kan niet helpen. Reeds be gint een Fransch blad te spotten met den toestand der Engelschen in Afrika. Een honderddertigtal Abessyniërs en Somali's aan boord van de «Herzog" zjjn in de haven van Beira aan het muiten geslagen, omdat hun was ver teld dat ze in ketenen zouden moeten werken in de Rhodesische mijnen. De Portugeesche politie en de militairen moesten bjj het geval te pas komen, waarop een geregeld gevecht ontstond. De inlanders werden overmeesterd nadat een der hunnen was gedood, terwijl 26 militairen en negen politie-agenten wa ren gewond. Na afloop van het gevecht vond men nog maar een vijftigtal der muiters, de overigen waren over boord gesprongen. Op den vuurtoren te Civita-Vecchia zjjn door Iz. Anna proeven met acety- leenverlichting genomen. De vuurtoren was bij deze soort van verlichting tot op 18 mijlen uit zee zichtbaar (hoogte van den vuurtoren is 39 M.) Het schijnt dat de acetyleeuverlichting bij mist een grooter doordringingsvermogen bezit dan de petroleum nl electrische verlichting. De kosten van aanleg zijn billijk, zoodat de acetyleenverlichting in dit opzicht een groote toekomst schijnt te hebben. De Antwerpsche staking der dokwer kers is geëindigd. Het werk is hervat op voorwaarde dat de werkdag in d't seizoen tot zes uur des namiddags duurt en 50 pCt. exira wordt betaald op de loonen voor nacht- en Zondagwerk. Er wordt gewag gemaakt van po gingen om in Frankrijk weer een Bona parte op den troon te hebben en wel den Russischen generaal Louis Napoleon Bonaparte. Deze zal reeds te beschikken hebben 'over verschillende machten in Frankrijk. Om hiertoe te geraken zou men echter eene regeering en vertegen woordiging moeten hebben, genegen om de grondwet te herzien en de republiek heeft, meent men in Frankrijk genoeg wortel geschoten om dit vooreerst tot de onmogelijkheden te rekenen. Van den noordelijken oever der Gam bia, Engelsch West Afrika, wordt een oproer gemeld, dat onder de inboorlin gen, die onder Engelsch gezag leven, is uitgebroken. Na den moord, eenige maanden geleden, op twee regeerings comrni.-sarissen en eenige andere ambte naren, bleef het daar onrustig, zoodat men er toe is moeten overgaan uit Bath rust een strafexpeditie te zenden. Te Manchester zijn weer vier personen gestorven aan vergiftiging door arseni cum voorhanden in het bier. De brou wers worden vervolgd, maar deze werpen alle schuld op de leveranciers van hun grondstoffen. De Parijsche gemeenteraad heeft bij de aanstaande vastenavondfeesten het gebruiken van 'serpentines verboden. Roberts is tot Kousenband ridder be noemd en is feestelijk te Londen inge haald met muziek en veel lawaai. De Prins van Wales was ook tegen woordig. En nu durft men nog beweren dat Roberts tocht in Transvaal een reeks van kleine nederlagen is geweest, die te zamen aan ruim veertig duizend En gelsche soldaten het leven, en onnoem bare schatten kostte. Nijdige wereld, mag Roberts wel uitroepen. Op gezag van den president van de Californische hoogeschool wordt gemeld, j dat kinderen van bekende Filippino's, die aan zijn zorg zijn toevertrouwd, bericht hebben ontvangen dat de aanvoerder Aguinaldo zes weken geleden i3 overleden. In Engeland wordt geld gevraagd voor de vrouwen en kinderen der sol daten in Afrika. De meeste Engelschen meenen, dat als die menschen gebrek hebben, de Staat er in behoort te voor zien. De Groothertog Karei Alexander August van Saxen-Weimar is Zaterdag avond te 6 uur 15 min. kalm ontslapen. Reeds in den namiddag was de adem haling bij den hoogen ljjder gedurig zwakker geworden en de Groothertog overleed zonder het bewustzijn te hebben wedergekregen. De Groothertog was geboren in 1818. In 1842 trad hjj in het huwelijk met Prinses Sophie, dochter van onzen in 1849 overleden Koning Willem II. Prin ses Sophie overleed in 1897. Naar wij vernemen, brengt het over igden van den groothertog van Saksen- Weimar en de uithoofde daarvan aan te nemen hofrouw, geen verandering in den datum der voltrekking van het huwelijk van H.M. de Koningin en de bij die gelegenheid te geven feesten. De zware rouw die voor het Hof te rekenen van den sterfdag van den vorstelijken verwant ingaat, zal eenige dagen voor de gewichtige gebeurtenis eindigen. De toestand van President Kruger is vooruitgaande, de ziekte heeft haar ge woon verloop. De President ontvangt niemand en het plan zich te Utrecht onder oogheelkundige behandeling te stellen gaat voorloopig niet door. HAARLEM 8 Janairi 1901. Uitvoering van hef. Doopsgezind Zangkoor. Het Doopsgezind Zangkoor gaf Vrij dagavond voor de begunstigers en leden eene druk bezochte uitvoering in de sociëteit «Vereeniging". Blijkbaar had de heer J. de Nobel deze uitvoering met1 groote zorg voorbereid, daarbij naar beliooren gesteund door den ijverende toewijding van de leden der Zangver eenigmg. Immers zonder het een en het ander zou een zoo gelukkig geslaagde we dergave van Schumann's liefelijk oratori um Ltr Host Pilgcrfahrt, als waarmede de aanwezigen werden verrast, wel onmogelijk zijn geweest. Wij hebben respect voorde werkkracht van den heer de Nobel en brengen tevens lot aan de dames en heeren van het Koor voor den mooien zang; mooi zoowel door fiis-clien, bekoorlijken klank alsdoor beschaving en nuanceering. Een enke le opmerking houde men ons ten goede. In de uitspraak van de ij die ver- keeid als ee wordt uitgesproken en in de behandeling der toonlooze lelterurepen kan nog verbetering worden aangebracht. Bij het zingen mag het lichte deel van een woord niet te veel worden betoond. Overigens was het in alle opzichten de moeite waard om alle aandacht te geven aan de ensembles van het eerste deel en aan de deugdelijke mannen- en vrouwenkoren na de pauze. Met genoegen mag worden opgemerkt, dat het Doopsgezind Zangkoor zich flink ontwikkelt en de uitvoeringen thans eene eervolle plaats innemen. In het succes van de uitvoering van Schumann's werk mochten de Solisten in niet geringere mate deeler. dan het Koor. Mejuffrouw Tilly de Vries bezit voor de litelpartjj de gewenschte h «danigheden het vriendelijke en naieve kwam op uit nemende wijze tot zijn recht. Met veel ingenomenheid mocht men bjj deze uitvoering kennismaken met de artistieke gaven van mevrouw CS., die welwillend hare medewerking verleende. Na de teleurstelling van eene andere altzangeres bij de Toonk Jnst-uitvoering, was het een dubbel genot, te mogen luis teren naar de mooi ontwikkelde en sonore stem van deze dame. En aan dat mooie geluid paren zich tevens routine en gei ijp- te muzikale inzichten. Daardoor was het wel in het bijzonder aan mevrouw Cr. mogelijk om aan hetlaatstedeel van Schu mann's werk de rechte dramatische kleur te geven. Ongetwijfeld zal nog menigmaal een beroep worden gedaan op de talenten dezer sympathieke stadgenoote. Dat de heer Phlippeau, onze gewaardeerde te norzanger, die in den laatsten tijd bij herhaling optrad, ook nu succes had, behoeft niet meer te worden gezegd. Bij Schumann had hjj mogelijk zjjn part jj hier en daar meer verhalend als recitatieven kunnen voordragen. In den overvloed van melodieën zou dan eeneaangename afwisseling gekomenzjj n. O SaUtaris van Polman en de aria uit Handels Messias gaven den zanger ge legenheid om mooi te zingen. Eene onge noemde dame uit Amsterdam en de heer Otto uit Haarlem zongen verder de sopraan en de baspartij en sloten zich daarin goed bjj het geheel aan. Schumann's Der ltose Pi'gerfahrt is geschreven om aan het klavier uitgevoerd te worden. Dit maakte de taak welke de heer A. v. d. Velden op zich genomen had tot eene uiterst dankbare. Zij, die een deel van hun aandacht hebben geschon ken aan de piano partjj, zullen hebben opgemerkt, hoe serieus meestal en tevens hoe muzikaal de begeleiding behandeld werd. Aan den heer v. d. Velden derhalve een rechtmatig deel van de warme ingenomenheid, waarmede de uitvoering in haar geheel werd ontvangen. B. De winter is ingetreden, tameljjk sterke vorst doet hier en daar reeds veel belemmering in het verkeer te water, Friesland kondigde reeds ijs- feesten aan, voorloopig natuurlijk op besloten banen. De Zuiderzee zit mede met ijs; men acht hel niet geraden anders dan met stoomvermogen zich er op te wagen. De Gouwzee ligt vlak dicht. Na al het natte, weer met loodgrauwe luchten, hebben we eindeljjk weer eens een zonnetje gezien en begint men zich weer wat gemakkeljjker te verplaatsen. In de plaats van den waterlast waar niemand wat aan doen kon, w is Zater dag het 8tof de baas. Natuuilgk wilden de dienstmeisjes niet nalaten hun stoep en straat »te doen". Met water plassen ging niet vanwege de vorst, doch ge veegd moest er. Huizen hooge stofwol ken vlogen daarbjj °P< benauwend ge noeg voor den voorbijganger. Stof is meer te vreezen dan water. Vraag uwen dokter waaruit het stof der stralen bestaat en gjj zult in het algemeen belang uw dienstbode het keeren van de straat, zonder besproeiing, verbieden. Aardig, naar het jonge geslacht te zien op zoo'n wintermorgen voor school tijd, bjj het weerhui-je op de Groote Markt en welke meteoö ologische wgsheid daar verkondigd wordt in verband met barometer en thermometer. Zaterdag kregen een paar kereltjes van tusschen 12 en 13 jaar het te kwaad over de kwestie of 't 25 of '26° Farenheit was, 't werd haast een kloppartjj. Dat de baan der IJsclub voor Haarlem en Omstreken was geopend, was Zondag gemakkeljjk te bespeuren aan de di ukke passage langs den Zglweg. De baan wordt geroemd en wordt goed schoon gehouden. De commissie die zich, op uilnoo- diging van den burgemeester, hier ter stede heeft gevormd om onzen mede- ingezetenen de gelegenheid te geven, door het verstrekken eeuer bjjdrage, mede te werken tot het aanbieden van een nationaal huldebljjk bij het huwelijk van Hare Majesteit de Koningin, deelt ons mede, datzjj inelhurenoinvangrjjken voorbereidenden arbeid geneJ is. Nog in deze w ek zullen de inteekenbiljetten worden bezorgd en weinig dagen daarna zal met het opltalen daarvan een aanvang worden gemaakt. Onzerzjjds voegen wij bij deze mede deeling gaarne een woord van opwekking aan onze mede ingezetenen, om tot het welslagen van het scboone plan, ieder naar de mate zjjner krachten, mede te werken. Hoe hoog was de vreugde bg het bekend worden van Harer Majesteits verloving! Haarlem heeft zoooprechte- Ijjk daarin gedeeld. Haarlem, dat in de laatste jaren, bjj uilzondering van zoo vele harer zustersteden, het voorrecht had ons Geëerbiedigd Hooid van den Staat meermalen binnen hare veste te zien. Stormenderhand heeft toen onze geliefde Koningin aller sympathie verworven 1 Een ieder schenke op het hem aan te bieden biljet eene milde bijdrage of wel stortte zgne gave in eene bus, die bjj het ophalen der biljetten aanwezig zal zjjn. Het stedeljjk Museum van schilde- rjjen en oudheden op het Raadhuis is in de maand December bezocht door 101 personen tegen betaling en door 242 personen zonder betaling. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand December bezocht door 666 belangstel lenden terwijl 134 boek- en plaatwerken uit de aan het Museum verbonden boekerij naar verschillende plaatsen van ons land werden verzonden. De gewestelijke Commissie voor de veredeling van het Ambacht heeft be sloten den datum van aanmelding voor het afleggen der proeven van bekwaam heid in het schilderen, het timmeren, het meubelmaken en het smeden, waartoe in einde Februari te Haarlem de gele genheid zal worden opengesteld te verlengen tot 15 Januari. De program ma's van eischen voor elk dezer vakken in het bijzonder, alsook de algemeene bepalingen zullen op aanvrage kosteloos worden toegezonden door den Secretaris der gewestelijke Commissie den Heer E. A, von Saher alhier. Op 31 December j 1. waren in deze gemeente gevestigd 38 geneeskundigen, doctoren, artsen, enz. 6 tandmeesters en 10 vroedvrouwen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2