volgens den Anglikaanschen ritus, met koren van Gounod, Tchaikowsky en Spohr. De aartsbisschop van Canterbury sprak den zegen uit. Na den dienst begaven de koningen, prinsen en hooiden der missiën zich naar Windsor Castle, waar de Koning hen ontving. Het stoffelijk overschot blijft tot Maandag in de Albert Memorial Chapel. Een honderdtal menschen zjjn Zaterdag in de verschillende hospitalen opgeno men. De meesten leden aan bezwijmin gen of hadden lichte verwondingen; er hadden twee ernstige ongelukken plaats tengevolge van het slaan van paarden. I De laatste door Koningin Victoria geschreven doch onvoltooid gebleven brief was gericht aan Kitchener. Wat in dien brief aan Kitcher gezegd wordt, wie zal het zeggen? Ten sterkste komt thans ook Daily News, dat vroeger nogal tegen de Boeren schetterde, op tegen de wijze waarop de oorlog wordt gevoerd, zonder iets verder te komen. W(j hebben, zegt het blad, krijgsgevangenen uit hun land gezonden, vrouwen en kinderen gevangen gehouden, hoeven verbrand en geplunderd. Hebben wij daarvoor duizenden levens geofferd, millioenen verleend? Te zeggen; door zetten leidt tot niets. En dan, de re geering verzwijgt dingen die de natie behoort te weten. Toch gaf Engeland de regeering geen mandaat om altijd oorlog te voeren en elke gelegenheid tot vrede sluiten te ontwijken. Laat de regeering thans een bewijs van staatsmansbeleid geven, waar het een volk betreft, dat zoo sterk is en zoo op de vrijheid gesteld is als de Boeren. 01 die gematigde taal ingang zal vinden mag betwijfeld worden, omdat opnieuw gebleken is, dat Kitchener zelfs zijn stelligste beloften niet nakomt, door het voornemen te kennen te geven om tiendui zend Boeren, die zich overgegeven hadden op voorwaarde van niet buiten hun land gezonden te zullen worden, een voudig naar Indië te zenden, terwijl nog middelen uitgedacht worden, om de Boeren of te matten. Verschillende commando's uit het Noorden en Noordoosten van de Oranje- Rivierkolonie trekken Zuidwaarts en nog een andere poging om de Kaapkolonie binnen te trekken wordt verwacht. De Britsche troepen hebben voeling met de achterhoede van den vijand en nieuwe afdeelingen worden per spoor uit het Zuiden aangevoerd. Het invallende commando in het cen trale district van de Kaapkolonie is sterk in het nauw gebracht. In de Oranje- Riviervallei liet de vijand veel paarden en wagens achter en trachtte door Mei- rings Poort te retiteeren, maar werd teruggeworpen door de Engelschen. Te Brussel is een telegram uit Johan nesburg aangekomen, waarin gemeld wordt dat een Boeren-commando de West Gold mijn verwoest heeft. Het verplaatsen van den zetel der Transvaalsche regeering naar Bothas berg wordt in Transvaalsche kringen als een zeer belangrijk feit beschouwd. Bothasberg is gelegen in een streek, welke niet gemakkelijk door Kitchener's troepen bereikt kan worden. Een telegram van lord Kitchener van Zaterdag, zonder opgave van plaats van afzending, meldt dat de post te Modder fontein aan den Gatsrand (ten zuid westen van Krugersdorp) door duizend Boeren is aangevallen. Uit Krugersdorp werd een ontzetcolonne algezonden, maar deze kon niet beletten dat de post den Boeren in handen viel. Bijzonder heden ontbreken nog, maar de te Mod derfontein gevangen genomen officieren en manschappen zjjn te Vereeniging aangekomen. Tweeduizend Boeren onder kolonel Bla ke (den aanvoerder van het Iersche korps) bevinden zich op Portugeesch gebied, naar men gelooft met het doel de Boeren te bevrijden die daar zijn. De Portugee- zen besloten alle Boeren die weigerden zich aan de Engelschen over te geven naar Madéra te zenden. Te 'sGravenhage hegint men met de versieringen gereed te komen, op ver schillende punten zjjn zij aantrekkelijk genoeg. Met het groen en oranje heeft een gewichtig aandeel in de details van het feestkleed de witte bloem, het Florakind bij uitnemendheid voor '11 huwelijksfeest. Ook haar vindt men overal en zij is de bloem onder anderen van de voor naamste versiering in de Koninklijke verblijfplaats, namelijk dielangsden weg, welke de koninklijke trouwstoet Donder dag zal riemen van het Paleis naar de kdrk. De „Bruidsweg" belooft werkelijk koninklijk te te worden. Hare versiering vormt van Harer Majesteits woning af tot aan het Bedehuis een laan van eere doorgangen. Op onderlingen afstand van ruim 20 Meters worden opgericht een vijf en-twintigtal eerebogen, nauwkeurig aan elkander gelijk, en die bestaan uit twee zuilen, over de breedte van den weg geplaatst en waarvan de verbinding gevormd wordt door een zware guirlande van sparregroen. Deze eeredoorgangen worden gehouden in de bruidskleeren, zoo als door den heer Juriaan Kok, een der ontwerpers van het versieringsplan voor den bruidsweg, oorspronkelijk gedacht. Overigens blijken de bewoners der Residentie voor dit feest meer de voor keur te hebben gegeven en zulks lang niet tot schade aan 't geheel aan versieringen naar eigen keuze, dan wel aan gezamenlijke buurtversiering. Men ziet deze laatste slechts sporadisch, b v. in een gedeelte van het Noordeinde, met een tooi van groenslingers aan oranje- en andere kleurige palen, met kleine Nationale en Mecklenburgsche vlagjes in top en voorzien van wapen schildjes. De feestweek ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. Koningin Wilhel- mina met Prins Hendrik van Mecklen burg nam Maandag een aanvang met eene Aubade,gebracht door verschillende muziekkorpsen en werd Maandagavond voortgezet met het aanbieden van een Serenade op het Plein voor het Paleis. Ruim vierhonderd zangers, allen leden van Koninklijke Liedertafels, namen er deel aan: ri l. de Liedertafel Caecilia van 's Gravenhage, Zang en Vriendschap van Haarlem en Rotte's Mannenkoor, de begeleiding bad plaats door de Konink lijke Kapel. Het geheel stond onder leiding van den Heer Richard Hol. Van den Dierentuin ging het met fakkellicht in optocht naar het Koninklijk Paleis, gevolgd door eene ontelbare menigte en dit getal gevoegd bij dat dergenen die reeds ter plaatse waren, maakte een meer dan aanzienlijk, niet te schatten aantal. Gezongen werd het Wilhelmus, Hol lands Glorie, Koraal en Volkslied. Bij het zingen van het tweede couplet van het Volkslied verscheen het Koninklijk Bruidspaar op het balcon. De geestdrift steeg toen ten top. Na afloop werd de Directeur, de Heer Hol, ten paleize genoodigd. De zangers vereenigden zich weder in den Dierentuin, waar eenige verver- schingen werden aangeboden. Inmiddels was in de stad deverlichting ontstoken. Sommige punten, zooals Vijverberg en Kneuterdijk waren verrukkelijk mooi. Met belangstelling werd een en ander door het Bruidspaar bezichtigd. Onnoodig te vermelden, dat het den geheelen avond en een deel van den nacht in den Haag zeer druk was en dat overal waar H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik verscheen, aan de toejuichingen bijna geen einde kwam. H. M. de Koningin, willende een bewijs geven van hare hooge tevredenheid over de houding van zee- en landmacht in Atjeh gedurende het tijdperk van 29 Maart 1897 tot ultimo December 1900, heeft bepaald, dat het eereteeken, inge steld bij Kon. besluit van 19 Februari 1869, ter uitreiking aan hen, die deel namen aan belangrijke krijgsverrich tingen, wordt toegekend aam allen, die gedurende genoemd tjj perk deel hebben uitgemaakt van de bezetting van Atjeh en Onderhoorigheden, of die gedurende dat tijdvak hebben gediend op schepen, behoorende tot de scheepsmacht in de wateren van Atjeh of tot de Atjeh-devisie, dan wel op de in die wateren gestati oneerde schepen der Gouvernements marine. De hun deswege uit te reiken gesp zullen het opschrift dragen „Atjeh 1896-1900". HAARLEM 5 Februari 1901. Naar men ons mededeelt, wordt op twee der bijzondere scholen op den trouwdag der Koningin vacantie gegeven. Het gebouw der hier ter slede gevestigde Algemeene Noordhollandsche Maatschappij van Levensverzekering, is thans op het Spaarne No. 48. In betrekkelijk korten tjjd heeft de voorgevel van het gebouw eene geduchte verandering ondergaan, van die van een deftig heerenhuis in rooden baksteen in een huis met monumeatalen gevel van hard- en duifsteen zeker welwaardom, ook uit artistiek oogpunt geroemd te worden. De Directiekamer en kantoren bereikt men langs eeu marmeren gang, leidende tot een gemakkelijke, breede trap. Het totaal der ingekomen giften voor het Nationaal Geschenk. Huwelijk H.M. de Koningin heeft na aftrek der kosten bedragen ƒ3322,'20. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 368 baden. V£BG AD J3BIN6 van den Haad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 6 Februari 1901, des namiddags te ure. De volgende stukken en punten lulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Herstemming voorstel B. en W.W. vaststelling plan bebouwing gron den ten oosten Kleinen Houtweg. 3. Resumtie concessievoorwaarden enz. tramaanleg Anderhesgen en Neumeyer, met schrijven Commis sie voor de tramplannen en nader voorstel B. en VV.W. 4. Voorstel B en W.W. adres Kerke- raad Ned. Herv. Gemeente afschaf fing kermis. 5. Id. id. id. firma J. J. Beijnes smal spoor. 6. Id. id. id. Maatschappij voor bouw en sportterrein, Haarlem mei hout park" werken in den Hout. 7. Id. id ondershandsche aanbesteding machines en toestellen lichtfabrie ken. 8 Id. id. huren woning kastelein Prin senhof. 9. Id. id. onbewoonverklaring percee- len. 10. Id. id. gratificatie onderkeurmee ster. 11. Id. id. vaststelling 3e suppl. kohier dienst 1900. 12. Id. id. aanvaarding legaat Wed. H. Boerée. 13. Id. id. goedkeuring rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken dienst 1900. 14. Id. id. adres H. IJ. S. M. huur water Amsterdamsche vaart. 15. Id. id. id. P. Goedkoop Dz. aankoop grond Spaarndamsche weg. 16. Id. id. id. J. A. Remmé, hooger bouwen perceel Gierstraat 76. 17. Id. id. id. L. W. Heil en Zonen, hooger bouwen perceelen Klerk- steeg 6/8. 18. Id. id. id. P. L. Engelenberg, hooger bouwen perceel Barteljorisstraat23. 19. Id. id. overplaatsing onderwijzer G. ten Napel naar 3e Tusschen- school. Lijn Haarlem—Zandvoort. Van en met 1 tot en met 31 Jan. 1901. Aantal vervoerde passagiers 7633. Bruto ontvangsten 1833.03*. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 6108. Bruto ontvangsten ƒ1421.05. Ljjn Haarlem—Ceintuurbaan. Van en met 1 tot en met 31 Jan. 1901. Aantal vervoerde passagiers 62181. Bruto ontvangsten ƒ3129.20. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 44116. Bruto ontvangsten ƒ3014.15. Ljjn HaarlemBloemendaal. Aantal vervoerde passagiers 11136. Bruto ontvangsten ƒ1288.47'. INGEZONDEN. M. de R. Voor 15 Febr. moeten zjj, die niet als belastingkiezers ambtshalve op de kiezerslijst geplaatst worden, zich op geven als loon, huur, examen, spaar- of pensioenkiezers. Om nu zooveel mo gelijk de kiesgerechtigden op de Ijjst geplaatst te krijgen, heeft een gecom bineerde commissie uit de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. en de Volks- kiesvereeniging, besloten al diegenen wier namen niet op de lijst van het vorige jaar voorkomen, persoonlijk te bezoeken tusschen 8 en 15 Febr. Die commissie is zich zeer wel bewust, dat zij bjj die bezoeken bijna overal z d stui ten op de diepgewortelde vrees der arbeiders, dat zjj zullen worden aan geslagen in de belasting, wanneer zjj zich als kiezer opgeven. Het zjj mjj daarom gegund deze vrees reeds van te voren zooveel mogelijk weg te nemen. Door persoonlijk bezoek ten stadhuize is mij het volgende gebleken Wie in Haarlem ƒ500 per jaarver- dient, kan zich opgeven als loonkiezer. Men behoeft niet te vermelden hoeveel men verdient, maar dat men minstens ƒ500 verdient. Daar nu in Haarlem ƒ500 als onbelastbaar wordt afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud, kan men dus, door zich op te geven als loonkiezer, niet in de belasting worden aangeslagen. Men wordt dan echter alleen kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer, want om kiesgerechtigd te zjjn voor den gemeenteraad moet men in de plaatselijke belasting zijn aangeslagen. Als huurkiezer komt men in Haarlem in aanmerking, wanneer men minstens ƒ2.00 per week verwoont. Wie niet meer dan 2.00 huur betaalt, valt niet in de belasting. Verwoont men wél meer, dan is men reeds ambtshalve in de be lasting aangeslagen, en behoeft men zich dus daardoor niet van het plaatsen op de kiezerslijst te laten weerhouden. Uu> dw. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Postkantoor Haarlsm. OPGAVE van da door dit kantoor ver simden brieven en briefkaartenbeetemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Jan. 1201, welke stukken thans door de A/eenden kunnen worden teruggevraagd. Brieves F. Meijer, Mej. W. 1. Koog, Kuiler, Dickhoff en Co., J. Jauze, Mej. N. de .Mar, Kiiller, Mej. Aloenoar, W. A. Houtkamp, Molenkamp, Mej T. v d. Ley, Wed. P. Rusting, lliterwjjk, Hok Keizer, R. van Beek, Mej. N. de Mar, allen Amsterdam; J Gregoor, Apeldoou; Lammer», Heeevale dar. Kaakebeen, Delft Mej M. Vogelaar, Diuteloord; Mej. de Mol v. Otterloo, ürieberge i I. v. Prins, (renderen; Wed H. Scholteu, Gouda; It v.d. Lende, Mej D. v.d. Burg Mej. M. Ledder, Mej. A. A. Vourn, allen den Haag Mevr. Meijer, J. Dijkema, G. J. H. v. L. v. Terpstra, allen Gro ningen Dames Cep, Dora Smit, P. J Feme, allen Haarlem; allen Haarlem; lmmink, Haarlemmer meer; B. H, Bronwer, Heemstede; van Pel IJmni- denAlee de Joug, Leentvardeo Roppert, Leiden, J. v.d. Berg, Noodwjkerhout; P. Schipper. Piet- gijzenbrng; Jae Berkmans, Raamsdoukeveer Mej. A. Wijkhuizen, Rotterdam;Dr. 'Ihieny, B JBlom- mers, Rotterdam; Mej, J. F. v d. Vliet, Sche- veningen W. Bleeker, Velsen; P. v d. Oever, Wagenbergen Mej. Fransen? Mej. G. Boscb? Briefkaarten. J. Ziggelaar. H. Max, C. Veerling, Mej. Jo, Mej. E. Saeré, Mej. Braaksman, Wed. Vermeulen, Mevr. M J. de ltoode, W. van Sebaik, Wed. v.d. Werf. "Wed. Boskemper, Mej. J. Sehunrleer, Mej. C, Koeken, H. van Keulen, Banketbakker, P. Smit, Mej. C. v. Kantwijk, allen Amsterdam; C. Toe- meyer, Amersfoort; Mej. Franse, EuaobedéW. D, de Rijn 's Gravenhage BUITENLAND. Brieven. J. Terhorst, Algiers; J. W. P. Ljjdsman, Brussel; Sophie Zutter, Hull, J. Muller, Köln (2 stuks)ri. F. Schoen Tireman, Liverpool Straass, Offenbach; Briefkaarten. A. Timmerman, Wateren van China; Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Januari Boter. Aangev. 370 verk. 370 K. G. L. pr. 1.20 H. pr. 1.50 p. K. G. Biggen, Aangev. 79 verk. 79 stuk. L. pr. 6.H. pr. 10.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 54 verk. 54 stuks. L. pr. 11.H pr. 17.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 70 H.L. verk. 57 H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 3.p.H. L. Appelen. Aangev. 425 ILL. verk. 380 H.L. L. pr. ƒ0.50 H. pr. 10.— p H.L Peren. Aangev. 273 H.L. verk. 254H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. 9.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2