HAARLEMSCH Eerste Blad. No! 12 Uitgave van DE ERVEIN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 14-4 van WOENSDAG 13 Februari 1901. N ieuwsberichten. TELIfHOONHUMMEH TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers S centen per stuk. Prgi por Advertentie van 1-5 regel* 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letter* naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eertte Kamer. In de zitting van Woensdag werd het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen betredende de straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen bestreden door den heer v. d. Biesen, die van het aankweeken van godsdienstzin meer heil verwacht dan van gendarmen en tuchtscholen, om verbetering te brengen in den verwilderden toestand van het kind. Onrechtmatig achtte Spreker de toevoeging van advokaten aan ieder kind van de prilste jeugd af, dat eenig kwaad, hoe gering ook, bedreef, gelijk hij ook afkeurde, dat advokaten, behalve tot advokaat-kindermeid, tot voogden worden gemaakt. De heer Kist keurde in het ontwerp afhet stelsel van voor waardelijke veroordeeling en de tucht school; de wijze van het voeren van een strafproces met bijstand van een raadsman bij de instruktie; toepassing van eene volledige, langdradige procedure voor jeugdige bengels, en samenkoppe ling van opvoeding en strafinstelling. De heer Melvil van Lijnden bestreed tuchtscholen. De heerenSassen, Rahusen, van Lier en Alberda van Ekenstein motiveerden hunne stem vóór het ont werp, dat daartia uitvoerig werd ver dedigd door den Minister, die betoogde, dat de tuchtschool is een vrijheidsstraf, waarbij het kind staat onder opvoed kundige leiding. Met den heer Rahusen nam de Min. het met warmte op voor den ijver en toewjjding der advokaten in het belang van minderjarigen of on land zich wel moeten keeren en zal de regeering het te eeniger tijd bepaald te kwaad krijgen. Kitchener vertrekt nog maar niet uit Pretoria. Vermoed wordt dat zijn ver bindingslijn door de Boeren óf geheel vernield en onbruikbaar gemaakt, óf door hen de terugweg uiterst onveilig is gemaakt. Gewag wordt gemaakt van Generaals die duizend en zelfs tweeduizend stuks vee medenamen, maar de beesten weer moesten laten loopen. Van het weghalen van paarden wordt niet gesproken, de Boeren kennen te goed de waarde van het paard voor den oorlogvoerende, om het niet goed te bewaken. Heel duideljjk is het niet waar de Wet thans is, waarschijnlijk in het Zuid Oosten van Transvaal. Maar de Engelschen gissen, waar de Wet met zijn goed ingerichte spionnendienst, vol komen op de hoogte is van alle bewe gingen van den vijand. Hoe het gaai. in de Kaapkolonie, daarvan deelt Kitchener niets mede. Volgens den correspondent van een der Engelsche bladen waren er wel elfduizend troepen man aangenomen, maar er waren maar tweehonderd en dertig geweren voorhanden om de mannen te wapenen en men wacht nu op een schip met ge weren. Even treurig is het gesteld met de paarden en daarom heett men een wielrijderstroep opgericht. Men denkt dat bij de opening van het parlement een verrassing te wachten zijn. Sommige regeeringsleden zouden tot de erkenning gekomen zijn, dat zij door verkeerde inlichtingen misleid zijn geworden. Zij denken misschien hier door de openbare meening om te leiden. Of dit gaan zal is te betwijfelen, als men bedenkt, in welken geest al sedert vermogenden. Het ontwerp werd aan- genomen met 30 tegen 6 stemmen. Voorts êenïgê j ren'het Engelsche volk geleid werd aangenomen het wetsontwerp, ;s ten opzichte van Z.-Afrika. Er schijnt i e. eene meening te bestaan, de Boeren eerst uit de Kaapkolonie te verdrijven houdende de beginselen en voorschriften omtrent maatregelen betreflende jeugdige personen. De Kamer is daarna uiteen gegaan. Engeland gaat weer troepen naar Afrika zenden, dertigduizend ongeoe fende soldaten. Men ziet, dat Engeland het niet op geeft. Ernstiger dan ooit begint men van verschillende kanten in te zien, dat de regeering steeds gefaald heeft ener kans bestaat, dat zij ook thans weer j falen zal. Wij hebben den oorlog uit verklaard, zegt een der bladen, en Roberts teruggeroepen terwille van de verkie zingende soldaten zjjn ontevreden; het land verwoest, niets mocht baten, alles liep verkeerd; slechts de energie der Boeren is er op vooruitgegaan. Een Engelsch officier in Afrika deelde aan een vriend mede: Er is geen de minste kans, dat de oorlog zal eindigen. Sedert Juli zijn wij steeds achteruit gegaan. Geen der generaals zegt in telegrammen of rapporten de waar heid, en het is onmogelijk zulk een groot land van levensmiddelen te ont- blooten. Verder is de Boer met de am munitie zeer zuinigheett hjj wat noodig, dan weet hij het te verkrijgen. Volgens het gevoelen van dien officier zijn vijftig duizend man goed geoefende troepen noo dig om iets uit te richten. Waar personen, van zeer nabij met den toestand bekend, zich aldus uitlaten omtrent den stand van zaken, zal meent men de publieke opinie in Enge en ze daarna eervolle vredesvoorwaar- den aan te bieden. Men moest liever met het laatste beginnen. De regeering heeft weer voor honderd twee en dertig millioen schatkistbiljetten uitgegeven, een bewijs, dat er alweer nieuwe som men noodig zijn. Een macht van ongeveer 1500 Boeren deed 30 januari een krachtigen aanval op een buitenpost, hoofdzakelijk bestaande uit Southwales Borderers, te Modder fontein, ongeveer 20 mijlen zuidelijk van Krugersdorp. De Boeren werden herhaaldelijk teruggeslagen. Het kleine garnizoen, welks watervoorraad door de Boeren werd afgtsneden, streed dapper, totdat het in den avond van 31 Januari genoodzaakt werd zich aan het over machtige Boeren-commando over te gevan. Dit bericht is een aanvulling van een vroeg, onvolledig telegram. De Engelschen verloren negen officie ren en manschappen aan dooden en 17 gewonden. Het is onmogelijk de ver liezen der Boeren te schatten, die naar alle berekening hevig moeten zijn. De Engelschen hebben hun Maxim-kanon onbruikbaar gemaakt, voordat zjj zich overgaven. Ds. Bosman, de voornaamste Holland- sche predikant te Pretoria, die een on derzoek heeft ingesteld naar de beschul diging van roof en andere misdaden, die door de Engelsche troepen zouden bedreven zijn, heeft een verslag uitge bracht, meldende dat voor deze beschul digingen hoegenaamd geen grond aan wezig is. Al wat hierover vroeger be richt is, is dus geheel door de Boeren ver zonnen I De dominé zal verzuimd hebben bij de Boeren zelf een onderzoek in te stellen. De Boeren vielen den 5 Februari tusschen Greylingstad en Vlakfontein een mailtrein aan. De weg was onder mijnd; de locomotief werd door de ontploffing gedeeltelijk vernield, Op kor ten afstand van den trein zag men 400 Boeren, op wie het trein-escorte dadelijk vuur opende, dat door den vijand krach tig werd beantwoord. Bijna allepasagiers werden gewond, waaronder negen zwaar. De Boeren plunderden de mail, ontlastten de passagiers van hun geld en kleederen, en verdwenen toen er troepen uit Grey lingstad kwamen, Onder de buitgemaakte zaken bevin den zich gewichtige papieren, door den Duitschen consul te Durban naar Johan nesburg verzonden. Nog wordt bericht, dat zij een hevigen aanval gedaan hebben op de voorposten van Smith Dorrien's colonne bjj Both well, De voorposten leden ernstige verliezen, maar de Boeren werden met zwaar verlies afgeslagen. vEuropeesche soldaten, die naar Zuid- Afrika worden gezonden om dadelijk in het veld te dienen behooren mannen te zijn van minstens vijf-en-twintig jaar oud", schreef onlangs een hoofd-officier van gezondheid. Doch Engeland weet zulke mannen niet bijeen te krijgen, en de weinige geharde soldaten die er zijn j>£ terven als vliegen in het najaar", schrijft dezelfde dokter. »Hoe ze de stof stormen van het zuidelijk najaar ons voorjaar zullen doorslaan, besef ik niet!1' Uit de lijsten der dooden blijkt dat de sterfte schrikbarend toeneemt. In December stierven 456 Britsche militairen aan ziekten. In Januari stierven er 686, dat is 50 pCt. meer. En nu nog worden eiken dag sterf gevallen opgegeven die in Januari plaats hadden, doch thans eerst bekend werden. Indien er een 700 per maand sterven, dan is dit een verlies van 8000 man per jaar... alleen aan ziekte. Voor ieder die sterft zijn er verschillende die de ziekte zoo half en half te boven komen, maar tijdelijk of blijvend verzwakt zijn door telkens terugkeerende koorts. Nu, als in eiken oorlog blijkt, dat ziekte voor troepen te velde moorddadiger is dan achterladers en lydiet-bommen. Ondanks velen het wenschelijk achten, gelooft men niet, dat het overlijden van Koningin Victoria wijziging zal brengen in Engelandsch politiek ten opzichte van Z. Afrika en ook niet dat de Duitsche keizer als bemiddelaar zal optreden. Zondag berichtte Kitchener uit Pre toria De colonnes die naar het Oosten rukken bezetten Ermelo den 6en, zij ontmoetan jt slechts zwakken tegenstand, vijftig Boe ren gaven zich aan de Britsche colonne over. Generaal Botha met 2000 man viel den morgen van den 6en bij Bothwell aan. De vijand werd na een ernstigen strijd teruggedreven. Een Boerengene raal sneuvelde, een tweede werd ernstig gewond, twee veldkornets sneuvelden, twintig ljjken werden in de handen der Engelschen achtergelaten, vele Boeren werden zwaar gewond. De Engelsche verliezen bedroegen 24 gesneuvelden en 53 gewoaden. Uit Durban kwam bericht, dat bjj Vlaklaagte den dag na het incident van Vlakfontein, de Boeren opnieuw een trein lieten ontsporen. Een werktrein en eenige voorraden werden ook vernield in denzelfden omtrek. In het geheel zjjn tot dusver te Kaap stad 10 veronderstelde pestgevallen voorgekomen, waarbjj één bij een blanke en de overige bij inboorlingen. Er wor den krachtige maatregelen genomen om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, ratten en muizen worden uitgeroeid. Het was de sterfte onder deze knaag- diere* die het eerst achterdocht wekte en tot de ontdekking van de pest leidde. De groote schoonmaak, die Kitchener meende te houden in den Vrijstaat met zeven colonnes schijnt niet bijzonder geslaagd te zjjn als men nagaat dat de Boeren in den omtrek van Greylingstad in het gezicht der colonnes nog een trein konden veroveren. Nog altijd vallen kleine troepjes Boe ren uit het Noorden de Kaapkolonie binnen. De grootste van deze troepen, 200 man sterk, drong door tot het dis trict Middelburg en trekt nu naar het Westen, naar men gelooft om zich aan te sluiten bjj het commando van Hertzog. Intusschen rukken de Engelsehe troe pen in het Westen noordwaarts. Kolonel de Lisle trekt nu tegen Hertzog's hoofd kwartier te Calvinia op. Tweehonderd man versterkingen onder aanvoering van vier officieren, zjjn Za terdag van Southampton naar Kaapstad vertrokken. Koning Edward VII zal persoonljjk het parlement openen. Sedert vjjf en twintig jaar heeft de opening plaats gehad namens de Koningin. Een der Engelschen bladen, de West- mintler Gazette geeft een uitvoerige be schrijving van de plechtigheden en het ceremonieel waarmede een en ander zal gepaard gaan. De Koninkljjke kroon, veertig Engel sche onsen zwaar, mag echter door den Koning nog niet gedragen worden, voor de kroning heeft plaats gehad. Al de telegrammen van Roberts zjjn thans thans verschenen. Niettegenstaan de de Kmet slechts uittreksels geeft, vullen die toch in het blad achttien ko lommen. Zouden dit nu de onvervalschte telegrammen zjjn? Bericht wordt, dat Engeland troepen zal ter leen vragen aan Portugal ter bewaking van punten, thans door Engel sche troepen bezet. Uit het groote wespennest China geen nieuwsde onderhandelingen vlotten niet en inmiddels kost de toestand schatten, die weliswaar van China terug geëischt zullen worden, maar tusschen eisch en afrekening ligt een heele reeks van mogelijkheden, zoodat een streep door de rekening nog best mogelijk is. Li Hoeng Sjang is ziek, met hem kan dus niet onderhandeld worden, het hof verkiest niet naar Peking te komen. De mogendheden zitten dus vrjjwel met de handen in 't haar. Opperbevelhehber von Waldersee meende in April weer

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1