AARLEMSC Eerste Biad. PREDIKBEURTEN enz. No. 13 144 van Z \TERDAG 16 Februari 190L. TE HAARLEM Zondag 17 Febr. 1901. E R 0 U I E E. TELEPHOONNUMMER Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ovdeqracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post—,40. ifioaderlljke nummers 3 centen per stnk. frfla per Advertentie van i—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix henrei, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 't Avonds 5 ure, Ds. Mulder. scsamiMSiMC wii s»aotag«sr^krw3w«dfl>wiiaBflüüWW »ni'ri' Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds öVï ure, Ds. Tibben. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Ringnalda. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. (Woensdag.) 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. BUITENGEMEENTEN. Wau niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, de Heer G. van Woerden, Godsdienstouderw. voor de Evang. Maatschappij. Evang. Imtherscho Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Luthorsehe Kerk. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6Vj ure, Ds. Gonlag. van. Beverwijk. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Avonds 6 ure, Ds. Kutsch Lojenga. De Zondagsschool zal op het bekende uur gehouden worden in de Kerk. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Lr. J. Bruinwold Riedel. van Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Ti. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zatord.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Donderdag. Nam. 1254 uro, Huwelijksinzegening. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Gezellige Jongedoch- ters Vereeniging. (Dinsdag.) Avonds 81/1 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Loidsche Vaart. Voorm. Bloemendaal. 10 ure, Dr. Van Lennep, Pred. te Haarlem. Voorm. Heemstede. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. Veen. Doopsbediening. Voorm Houtrijk en Polanen. 10 ure, Ds. Heeringa. Voorm. Santpoort. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Voorm. Spaarndam. 10 ure, Ds. Baljon. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 'b Avonds 6 ure, Dr. Klap. Heide. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. Nam. 5 uro, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure Ds. Hulsman. 's Avonds 61/, ure, Ds. Hulsman. Weer had Woensdag een Raadsverga dering plaats, hoofdschotel Gasthuis kwestie. H. van der Vossen te Bennebroek verzoekt over te mogen nemen de huur van een stuk grond aan de Leidsche vaart, vroeger in huur bij J. van der Zwieten. De Raad besluit alzoo. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot de benoeming van een brugwachter voor de weldra te openen brug over den Oostersingel tegen een weekgeld van ƒ10. Dien brugwachter zou tevens opgedra gen worden de zorg voor de verlichting in de straten in den Veerpolder, waarvoor voorloopig petroleum zal gebezigd worden. Ter vergoeding zou de brugwachter ont vangen f 2 per week. De hiertoe benoodigde gelden worden tevens aangevraagd. De Heer V. d. Kamp wenschte die benoeming niethad gemeend, een hulp wachter aan te stellen. Wil voorloopig niet aanstellen. De Heer Holland is daartegen. Wethouder de Breuk licht de noodzakelijkheid van een vasten brugwachter toe. Na langdurige discussie werd voorstel V. d. Kamp instemming aangenomen. Opnieuw wordt vastgesteld een ver ordening op het bevaarbaar houden van het water genoemd het vuilrak. W. de Graaf verzoekt vergunning tot hooger bouwen van het perceel Zoete- straat 15. De vergunning wordt verleend. Vergunning wordt verleend aan F. L. Jansen tot bebouwing van grond tot tuin bestemd, bij perceel Kenaupark No. 2 en zulks tegen betaling van 10.voor eiken M1 te bebouwen grond. De Heer Schürmann merkt op, dat de serre reeds gereed is op de ramen na. Toch volgde nog stemming. De Gasthuiszaak kwam toen aan de orde. In den loop der jaren, sedert Regenten dier Stichting telkens bjj den Raad moesten aankloppen om gemeente subsidie, veroorzaakt door het afnemen der financieëele krachten der Stichting, wegens de bouw van een nieuw Gast huis, hebben zich telkens weer stemmen doen hoortn tegen de subsidie, zoo zelfs, dat de Raadsvergadering de goed keuring op de begrooting heeft aan gehouden, tot B. en W. aen praeadvies bij den Raad hadden ingediend. Dit praeadvies beantwoordt in hoofd zaak twee vragen: Welke zijn de ver plichtingen der gemeente tegenover het Gasthuis en tegenover de zieke armen. De gemeente heelt, zegt het stuk geen enkele financieëele verplichting tegenover de Instelling, ook al wordt die door de burgerlijke overheid geregeld en bestuurd. De Instelling heeft geen recht gemeentegelden te eischen van de Instelling. Toch achten B. enW. zich verplicht door vroegere overeenkomsten eventueele te korten te dekken en is dus de gemeente zedelijk verplicht de sladspatiënten tegen eene billijke vergoeding in het Gasthuis te doen verplegen voor zoover er plaats is. Meer kan het Gasthuis niet vorderen. Voor de zieke armen moet de ge meente zorgen, doch de vraag welke armen hiertoe in de termen vallen behoort te geschieden door het Burger lijk Armbestuur. Die beoordeeling be hoort in den regel te geschieden vóór de patiënt in het Gasthuis is opgenomen. Hoewel de verpleging goed behoort te zjjn, mag die echter niet meer kosten dan noodig is, hierbij in aan merking nemende, dat over het op nemen van patiënten buiten het Gasthuis geen enkele klacht is ingekomen. Voor 1901 vroegen Regenten een sub sidie van f 50.000, hetwelk neerkomt op f 1.76 verpleegkosten voor volwas senen en f 1.05 voor een kind. In 1899 betaalde de gemeente ƒ1.34 en 0.80 per verpleegdag. Als de uitgaven niet belangrijk wor den bezuinigd is het echter voor de gemeente veel voordeeliger in andere gestichten te doen verplegen dan het Gasthuis uit te breiden. B. en W. stellen aldus voor: I. Aan Heeren Regenten te berichten, dat er geen termen bestaan thans het Gasthuis uit te breiden. II. B. en W. te machtigen de contrac ten met de drie verplegings-stich- tingen te verlengen voor vijfjaren. III. De verordening op het St. Elisa- beths-Gasthuis te wijzigen. Het hoofddenkbeeld is, als dit kan, geheel of gedeeltelijk door den patiënt te doen betalen, zulks naar het oordeel van het B. A. Regenten stellen voor ter beoor deeling van B. en W. IV Heeren Regenten uit te noodigen mede te deelen hoe het Gasthuis, des noods met opoffering van eenige bedden zou zijn in te richten tot een aan de eischen des tijds beantwoordende zieken- ins telling; of bezuiniging op de verpleegkosten zou mogelijk zijn; of het geen aanbeveling zou verdienen het opnemen van zieken uit plattelands gemeenten te staken of het financieel belang der stichting ook eischt afschaffing dier dienstboden- abonnemententen of het raadzaam is het tarief te her- V. B. en W. uit te noodigen met het B. A. in nader overleg te treden, omtrent andere punten. Het algemeen beheerder geldmid delen op te dragen aan zeven Regenten waarvan twee gemeenteraadsleden, allen door den Rand te benoemen. Vier Raadsleden achten nog aan vulling wenschelijk: 6. De Directeur of Directrice en de genees- en heelkundigen worden door den Raad benoemd uit een voordracht van Regenten. De Heer H. D. Kruseman brengt het standpunt door hem ingenomen tot nader recht. Een raadsbesluit waarbij het Gasthuis toe gemeenteinstelling verklaard is, bestaat niet. Bezuiniging dour reorgani satie is noodig. De Heer Van Styrum brengt lof voor al het werk in zake het Gasthuis verricht. Het voorstel van B. en W. bevredigt hem niet. Men kan het Gasthuis bestemmen van zieke armen, dan behoort de be oordeeling aan 't B. A. Of ook toegankelijk voor personen buiten de Armwet, vallende. Kan zich niet vereenigen met het denkbeeld dat over beide categoriën het Armbessuur moet beslissen. Meent dat het Ooilege van Regenten behoort te oordeelen. Dan zou men nog meer waarborgen kunnen vinden in de benoeming van Regenten. De Heer Cnoop koopmars heeft het woord. Doet opmerken, dat Regenten terwille van het Gasthuis zijn ingegaan op de bepaling dat het Gasthuis eene gemeente-instelling is. Brengt dienaan gaande nog eenige historische bijzon derheden b(j. Hoofdzaak is, dat het Gasthuis zjj een goed Gasthuis. De Heer Willink bespreekt de zaak. Wil een Gasthuis dat een mode) inrich ting zij. De Heer V. d. Kamp zet op histo rische gronden uiteen dat het Gasthuis aan de gemeente behoort. Wjjst nog terug op de staten ingezon den door den Heer V. d. Berg. Alleen op het melkverbruik kan ƒ1000 bezui nigd worden, wegens de wijze van leve ring; wie weet hoe het met andere artikelen gelegen is. De heer Hofland heeft bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Het B. A. kan niet altijd beoordeelen of een ver pleegde volgc-ns de wet armlastig is of

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1