De Briisclie regeering moet in onder handeling zijn met de Duitsehe firma August Loh en Zonen te Berlijn voor de leveling van 30.000 zadels voor de cavalerie die voor vertrek naar Zuid- Atrika wordt uitgerust. De Duitsehe bladen komen op tegen de schending der onzijdigheid door deze levering. In New-York moet de winter opnieuw zeer streng opgetreden zijn; de haven is vol ijsschollen en de scheepvaart ge schorst. Twee honderd schepen konden Donderdag de haven niet verlaten. Het eiland Manhattan is geïsoleerd. Een sneeuwjacht woedde boven alle westelij- ke Staten en de kusten van den Atlanti- schen Oceaan zijn zwaar bezocht. Reeds wordt bij gerucht gesproken van zee rampen. De groote ponten tusschen Statenei land on Zuid Brooklyn zijn in het ijs beklemd geraakt en men moest een tweetal, die vol opvarenden waren ter hulp komen. De dieven, die in het Pantheon te Rome inbraak pleegden in het graf van Koning Umberto, hebben de nagemaakte j>ijzeren kroon" en het nagemaakte kruis van de Annunziataorde, welke op een kussen voor de kist lagen, ge stolen en voorts verscheidene kostbare voorwerpen van de naburige altaren. Er werden sporen van een maaltijd in de kerk gevonden, en men maakt daaruit op, dat de dieven zich 's avonds daar lieten insluiten, 's Morgens vond de koster de achterdeur van de kerk open staan. Waarom zoo plotseling de onlusten te Madrid zijn „opgehouden", brengt het volgende telegram uit Madrid aan het licht „De censeur is uiterst strengen laat tittel noch jota uit de provincie door. De bladen hier (te Madrid) mogen slechts over onbeteekenende onderwerpen schrij ven, en denken eraan de uitgifte te staken". Zoo maakt men in Spanje rust en orde. Op 10 Kilometer afstand van Brussel zijn vier revolverschoten gelost op den sneltrein van Keulen naar Brussel. Twee kogels drongen een, coupé eerste klasse binnen en gingen rakelings langs daarin gezeten reizigers, die echter met den schrik vrij kwamen. Weet gjj wat de gemiddelde onkosten zijn, per dag, voor een zieke in de hos pitalen? vraagt »Le Journal". De bere kening is voor 1897 gemaakt. (Statis tieken z(jn altijd wat achterlijk!) Voor administratie kosten 0,08 francs, onderhoud van gebouwen 0,17, trakte menten 1 fr. 16, voedsel 1 fr. 20, ver warming en licht 0 32, materieel 0,54, onverziene uitgaven 0,23, te zamen 3 fr. 70. Frankrijk heeft zijn Falb inden heer Jules Capié, die voor de tweede helft van deze maand zeer stormachtig weder voorspelt, en wel bepaaldelijk op 18 en 19 Februari met zuid-westen en noord noord westen winden en zeer lagen barometerstand. Het blijft tot 28 Febr. slecht weder, met regen en sneeuw na den 26sten. Te Cherbourg meent inen de sporen te hebben ontdekt van een spionnagesysteem door Eogelschen opgezet, om het geheim te ontdekken der constructies van de nieuwe onderzeesche booten. Door den profeet van Marine zijn zeer bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen, om te voorkomen, dat iets uitlekte. Slechts met zorg uitgekozen ingenieurs en werk lieden worden tot de scheepswerf toe gelaten, waar de onderzeesche vloot op stapel staat. De Engelsche artillerie te Shanghai en 5000 man troepen, die in het noor den liggen, zullen de volgende maand ingescheept te Shanghai en naar Indië overgebracht worden. In hoogere Fransche kringen heeft men het druk over het gebrek aan tact van het Engelsche hof aan de Fransche missie bewezen, welke in opdracht had de Fransche regeering te vertegenwoor digen bjj de begrafenis van Koningin Victoria. Admiraal Bienaimè en generaal Dubois hadden bijvoorbeeld geen plaats gekregen in het gedeelte van den stoet, waarin enkele rjjken van Europa door hun vorsten of kroonprinsen werden verte genwoordigd. In Frankrijk vestigt men de aandacht op het feil, dat Rusland bij de begrafenis van Czaar Alexander meer tact toonde tegenover de vertegenwoordigers der1 Fransche Republiek. In Weimar wordt aan de bepnling om bij de opera- en tooneelvoorsteilingen, niet meer aan terugroepingen te voldoen, door de kunstenaars trouw de hand gehouden. Ook ten onzent behoorden de arti- sten dusdanigen maatregel in te voeren. Het terugkomen van artisten is in sommige gevallen zeer stuitend. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de financieele commissie uit het Storthing het voorstel betreffende den verkoop der Deensche Antillen aan de Vereenigde Staten met op een na algemeene stemmen heeft goedgekeurd. De vader van Sipido, den 16 jarigen jongen die verleden jaar in het station te Brussel op den Prins van Wales (thans de Koning van Engeland) schoot, heeft aan Koning Leopold en aan koning Edward VII om gratie voor zijn zoon gevraagd. Naar wij vernemen, zal President Kruger aan H. M. de Koningin als Huwelijksgeschenk aanbieden een kost baren zilveren inktkoker met de afbeel ding van de Gelderland. Het geschenk, vervaardigd in de fa briek der firma Van Kempen en Zonen te Voorschoten, zal namens den President aan H.M. worden aangeboden tijdens Haar verbljjf te Amsterdam in het begin der volgende maand. De Naamlooze Vennootschap Veree nigde Zeepfabrieken te Rotterdam heeft een reinigingmiddel in den handel ge bracht, dat volgens het procpectus de soda die meermalen vervalscht wordt met succes kan vervangen Het middel draagt de naam Sodex en de voordeelen z|jn vele; Sodex is zeer sterk, doch brandt en bijt nietis zuiver, watervrij en onvervalscht, is altijd van dezelfde samenstelling, is hagelwit, en drie tot viermaal sterker dan de beste soda, is oneindig veel sterker dan gewone soda. De prijs is per pakje 4 cents en is ver krijgbaar by vele winkeliers. HAARLEM 19 Februari 1901. De uitvoering van de operette üe IVoudkoningin van Mart. Schuil heeft Zaterdagavond aan het publiek, dat den Schouwburg geheel vulde en niet minder aan de jongelui, die er in medewerkten, veel genoegen gegeven. Aan de eersten doordat zij kennis mochten maken met een vriendelijk ge dacht en muzikaal behandeld toon werkje, aan de laatsten, wijl zij nu in het openbaar voor ouders, vrienden en vriendinnetjes mochten toonen de vruch ten van de repetities, welke de voor bereiding noodzakelijk maakte. Aan de poëzie van het werkje, voor zooverre deze schuilt in liefelijk gezang, rijkdom van kleur en prettig kinder gedoe, is hij de vertooning alle recht wedervaren. Er waren mooie ensembles, mooie solo's, groepen van knapen en meisjes zoo keurig en vol pracht, dank zy de smaakvolle ineenzetting van mevrouw CraandijkSchuil, alsof zij uit het feeën- ryk waren over gekomen. Met genoegen maken wy melding van het succes en geven gaarne alle hulde een hulde welke hun in den Schouwburg kwistig met bloemen werd gebracht aan de dames mevrouw Craandijk, mejuffrouw Tilly de Vries en den Heer E. Bruynsteen, die zich on getwijfeld heel wat moeite hebben moeten geven om tot zulk een uitvoering te komen. Aan de laatste in 't bijzonder voor zijn moeizaam streven om het muzikale gedeelte naar behooren te doen slagen. En wie nu met zijn huisgenooten, met zijne kinderen een paar prettige uurtjes in den Schouwburg wil dour- hrenhen verzuime niet de tweede voor stelling te bezoeken. Hedenmorgen te ruim zes uur werd brand ontdekt in den kelder der smidswerkplaats van den Heer V. d. Vaart, Oudegracht. Klaarblijkelijk had gedurende den nacht de massa liggen smeulen, althans men vermoedde ergens brand zonder de plaats te kunnen bepalen. Toen echter in den vroegen morgen de werkplaats en kelder werd ontsloten bleken de oude kelderbalken zoo te branden, dat de hulp der brandweer moest worden ingeroepen, die er spoedig in slaagde den brand te blusschen. De Tien" hoewel aanwezig, behoefde geen water te geven. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door de Afd. Haarlem van de Alg. Nederl. Vrouwen Vereeniging „Tessel- schade" op 20, 21, 22 Mrt. I. k. in het Brongebouw alhier, de tweejaarljjk- sche huishoudelijke Bazar zal gehouden worden. Voor plaatsing op de kiezerslijst in deze gemeente hebben zich opgegeven 101 personen, en wel: 47 als Eén woningkiezer, 36 als Loon- kiezer (eendienstbetrekking), 2 als Loon- kiezer inwonende zoon),l alsLoonkiezer (twee dienstbetrekkingen), 12 als Exa menkiezer, 3 als Spaarbankkiezer en en bovendien 11 peisonen, die in eene andere gemeente in eene rijks-belasting waren aangeslagen. Het Jaarverslag 1900 van de Roei en. Zeilvereening ïHet Spaarne", opge richt in 1885, bevat o.a het volgende: Het Bestuur verheelt zich niet de moeie- lijkheden waarover het zich geplaatst zag; de verschillende toestanden eisch- ten dringend verbetering. Om hiertoe te geraken werd een obligatieleening gesloten. De rekening 1900 sloot met een batig saldo. Zondag 1 April werd het roeiseizoen geopend met een clubtocht naar Spaarn dam. Bij den invitatiewedstrijd te Zwolle, behaalde «Het Spaarne" den tweeden prijs. Ook kon een boottocht georganiseerd worden bij gelegenheid van de Vlootre vue op 18 Juli 1900, welke uitstekend slaagde. Het Bestuur spreekt den wenschuit, dat de Roei en zeilvereeniging „Het Spaarne," bij de Haarlemsche jongelieden, alsmede bij de Roei- en Zeilliefhebbers, veel sympathie zal ondervinden en dat dit moge blijken door toetreding als lid of donateur van meergenoemde corpora tie. De lichamelijke ontwikkeling van ieder deelnemer heeft daarbij het groot ste belang. In het douchebadhuis zjjri in de afgeloopen week genomen 367 baden. De Schoolkinderen. Aan alle hoofden van scholen hier ter stede zal dezer dagen worden toegezon den een schrijven van het comité der Poppententoonstellingom hen voor hunne leerlingen te wijzen op den wedstrijd aan die Tentoonstelling verbonden. Het scheen ons eigenaardig toe om ook aan schoolkinderen gelegenheid te geven, hsar netste werk ten nutte van een inrichting aan te wenden, die velen onder haar zeker later in staat zal stellen zich te bekwamen in een vak van hare keuze; die haar een schat van nuttige kennis voor alle levensomstan digheden zal kunnen aanbrengen. Daar om zal er voor schoolkinderen, die, alleen of in groepjes een zelf-gekleede pop inzenden een belooning voor 't beste werk zijner zal worden gelet op net en smaakvol werk, niet op de kostbaar heid der pop of kleertjes. Wij stellen ons ook voor om aan alle mededingsters in de verschillende wedstrijden ééns gelegenheid te geven de Tentoonstelling kosteloos te bezoeken. Reeds van vele zijden ook van ver buiten onze stad en zelfs van over de grenzen ontvingen wij blijken van medewerking poppen in volksdracht zijn ons toegezegd of werden at ontvangen, dus hopen wij een werkelijk bezienswaardige verzame ling te verkrijgen, die door kostbare antiquiteiten o.a. door de pop van Con- stantyn Huighensdochternogzal worden opgeluisterd. Mochten oud en jong uit onze stad op velerlei wijzen ons pogen steunen en wij niet te vergeefs bij hen, noch by de schoolkinderen aankloppen. Ieder die poppen of andere zaken wenscht in te zenden wordt dringend verzocht ons zulks vóór 1 Maart a.s. ten doen weten, met het oog op het in orde maken van den catalogus. Het Comité voor de Poppenten toonstelling Mq. L. 1)F. CLKHQ VAN WEEL Pres. Mej. C. H. SCHEPER, Secr. Mej E. A. GALLENKAMP, Penningnt Jonkvr. C BOREEL. Mej. W. M. BRUSSE Mej O, M C. GaLLENKAMP. Mej. W. LOHR. Jonkvr Bar. C. VAN LIJNDEN. Mej. A. VAN VLADERACKEN. VERüADERIKG van den Baad de* Gemeente Haarlem, op Woensdag 20 Februari 1901, des namiddags te 1 j ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelmgen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. wijziging verordening St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met schrijven Re genten. 3. ld. id. goedkeuring begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1901. 4. Id. id. vrijen dag politie agenten. 5. Schrijven B. en W.W. recognitie gasfabriek. 6. ld. id. uitvoering leerplichtwet. 7. Zitting met gesloten deuren. INGEZONDEN. AMAJUBADAG. Bewogen met het treurig lot der Boerenvrouwen en kinderen in Zuid- Af ri ka, heeft onderstaand Damescomité gehoor gegeven aan de roepstem van Mevrouw Waszklewich van Schelfgaarde tot alle vrouwen van Nederland om op Woensdag 27 Febr. den herinnerings dag aan de overwinning en nederlaag der Boeren eene collecte te doen houden langs de huizen van alle ingezeten van Haarlem, door jonge meisjes uit alle kringen en van alle gezindten, waarbjj elke gave hoe gering ook welkom zal zijn. Het comité is samengesteld uit de Dames Mevr. BOREEL VAN HOGELANDEN. Mevr. BIERENS DE HAAN. Mevr. DE CLERCQ VAN WEEL. Mevr. CROMMELIN. Mevr. EVERWIJN LANGE. Mevr. DE GRAAFF. Mevr. MULLER. Mevr. PHILIPSE. Mevr. SWAAN. Mevr. THIJSSËN. Mevr. WOLFF. PosrKantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor versouden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekends personen, gedurende de eerste helft der maand Febr. 1901, welke stukken thans door de Af senders kunnsn worden teruggevraagd. Brieves. Pielstra, Amsterdam. Mej. C v. d. Laanschot, Alkmaar. Jo Zot en v d Wuuwer, Amsterdam. Mr. Harmeu., 's Hagc L. Maarlens 's H&.e Boon, Mej. de Kajj, H. Willemse C J- Rioraux, H. J. Krujjder, J. v. d Berg. D. Nieuwenberg allen Haarlem. Mej. Mejjer, Lrag Soe en. Mej. R. v. d. Velde, Nieuwen Huizen. W. de klein, Mej. A. D P. Vogelenzang, Wed. de Raad, Acben- bocb, W. Schoegle allen Rolterdam A van Wyck Scbaveningen. H Soembroek, I deevan Zalen, Heijermaua beiden Zsndvoort. Briefkaarten. J. de Vries, P. v. d. Werf, P A. Koot. B. Meijer allen Amsterdam. E. Laag 's Hoge. B. Koelemeij Haarlem. J A. Molet, Nieuwediep. W. Boer, Rotterdam. S. B. C. L Vardeaux Sar- huister veen ster heide. BÜITENLAND Venve Bosch. Brcxelles. B. Woldt, Vienenbnrg. Kreissinet, Stockholm. Markt ran 18 Fobr. 1901. Boter. Aangev. 97 verk. 97 K. G L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ1.60 p. K. G. Biggen. Aangev. 14 verk. 14 stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ12.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 7 verk. 7 stuks. L. pr. 13.H. pr. f 19.p. stuk Aardappelen. Aangev. 29 HL. verk. 21 HL. L. pr. f 2.H. pr. p. H. L. Appelen. Aangev. 46 H.L. verk. 37 H.L. L. pr. ƒ.5 H. pr. f 8.— p. H.L. Peren. Aangev. 21 H. L. verk. 21 H. L. L. pr. f 5.— H. pr. f 7.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2