Nieuwsberichten. A Eymond, Kleine Houtweg 30. 3e categorie bijzondere onderwjjzers(essen)mej if. Jj. v. S. van der Linden, Ripperdapark 11. 4e categorie (overige meerderjarige ingezetenen)P. Kalbfleisch, Coornhert- straat 17. Voor district III: le categorie (ouders schoolgaande kinderen) J. A. van Eijk, Ampzingstraat 85; mr. II. Ph. de Kanter, Parklaan 41a; J. C. Peereboom, Bloem hofstraat 5. 2e categorie (openbare onderwijzers(essen(mej. A. A. Krom, Schagchelstraat 36 C. Pries Hz. Oranje kade 3, 3de categorie (bijzondere on derwijzeressen) E, A, van Bilderbeek, Jordensstraat 46; M. L. van Gemert Ged. Oude Gracht 122. 4e categorie (overige meerderjarige ingezetenen(; M. Dirken, Raamvest 17; Joosten, Voor zorgstraat 72. De Heer De Braai stelde voor aan den Secretaris der Comm. eene tegemoet koming te verleenen van ƒ150.'s jaars en aan elk der leden 1.— presentie geld voor elke ten volle bijgewoonde vergadering. De Raad stelde vervolgens de ver gaderplaats en het huishoudelijk regle ment dier Comm. vast. Wethouder Kruseman ontraadt het toekennen van vergoeding aan de Commissieleden. Hier over nog eenige besprekingen. Amend, de Braai valt. De Raadsvergadering wordt gesloten. De openbare vergadering gaat nu in eene geheime over. Voordrachten in Teylers Stichting. Bij de vierde der voordrachten in Teylers Stichting trad Woensdagavond op de heer Chantepie de la Saussaije Hoogleeraar te Leiden met Shakespeare's King Lear. Het hoogst dramatische stuk stelt ons Koning Lear voor in het laatste tijdperk van zijne regeering over En geland, door sommigen gesteld in het jaar 3105 der wereld, zijne regeering zou dan samenvallen met die van koning Joas over Juda. Koning Lear meende zijn rjjk te ver- deelen onder zijne dochters Goneril, Regan en Cordelia, doch wenschte eerst de mate der liefde te kennen welke hem zijne dochters toedroegen. De beide oudste uitten zich op zeer overdreven wijze, de diepgevoelende jongste, Cordelia, die haar vader werkelijk lief had, kon geen woorden vinden om haar gevoel tegenover haren vader volkomen uit te drukken, wat ten gevolge had, dat Lear zijn rijk verdeelde aan de twee oudste en Cordelia niets ontving. Koning Lear zou den koninklijken titel behouden doch een zekeren Staat voeren, doch de oude koning werd met grooten «ndank beloond. De oudste dochter was gehuwd met Cornwall, de jongere met Albanië, Cordelia trouwde later met Aganippas van Gallia. Shakespeare wrocht zijn kunstwerk tusschen 1601 en 1605, het staat zeer hoog, hoewel alle de voornaamste per sonen krankzinnig worden. Dit heeft aanleiding gegeven tot het zeggen dat Lear niet geschikt was voor het tooneel, niet gespeeld kon worden. Spreker trok vervolgens een lijn tus schen een King Lear van een van Sha- kespeares voorgangers en van den dichter zeil en deed uitkomen, dat waar het eerste eindigt met den zegepraal van het recht, bij Shakespeare hiervan geen spoor is. Lear is bij hem een afgerond ge heel Sh. schroomt niet hem af te beel den als een man geheel los van alle banden des bloeds, zijn toon wordt steeds ruwer, voor hem bestaat hier de kunst in het uitdrukken van schrik om daardoor het medelijden op te wekken. Hij teekent steeds het eind van't men schenleven, maar nergens geeft hij dit beter terug dan in Koning Lear, het meest ongewone weet hij te verbinden aan 'l meest gewone. Zoo zoekt men te vergeefs bij de twee oudste dochters van Lear naar eenig bewijs van liefde en aanhankelijkheid. Goneril is zeer krachtig voorgesteld. Zij heerscht over allen, tot zelfs over hen die zij noodig heeft tot het volvoeren van haar booze daden en, is zij zelf te» laatste in den valstrik, dan is zelfmoord haar einde. Regan is wat zwakker van gemoed, maar als Lear, vergramd over den ondank zijner dochters, over hen zijn vloek uit spreekt, laat dit haar koud. Spreker behandelde vervolgens de beide schoonzonen en liet een zeer sterk licht vallen op den bastaardzoon van Glocester, Goneril's gemaal; een wreed en gevoel loos man, die zicht verkwikt in den dood der twee dochters. Glocester zelf, zwak en bijgeloovig. nu eens voor, dan tegen Koning Lear, wordt ten laatste krank zinnig. Zijn wettige zoon, Edgar speelt in het drama een fraaie rol. Hij is een man van de daad, hij brengt verzoening, en is steeds de wreker van het recht. Kent, hoewel geen hoofdrol, verper soonlijkt de stelselmatige trouw. En dan de onvermijdelijke Nar, hoe poogt hij met vriendelijke boert het leed des ouden konings weg te schertsen. Cordelia, gegriefd door hare zusters en baren vader, dien zij zoo lief heeft, lijkt stuursch en eigenzinnig. Doch als zij later haren vader terug ziet, hoe toonen dan de sobere tooneelen welke diepte van liefde in hunne harten is verborgen. Koning Lear zelf schokt ons door zijn lijden. Doof voor elke waarschuwing staat hij ten laatste weerloos tegenover de wereld. Zwak is hij, doch bij bljjft een grootsche figuur, verliest zijn adel niet, blijft krachtig bij al zijn ellende. Lears waanzin heeft zijn wortel in eigen daden. Spreker bracht hier in herinnering het mooie tooneel als men hem geheel zonder weerstandsvermogen daar ziet met Cordelia's geworgd lichaam in zijn armen, doch dit laatste heeft hem geheel gebroken en hij zinkt dood ineen. Ten slotte voerde Spreker zjjn gehoor nog eens terug tot de meest aantrek kelijke deelen van het drama, Shakes peare heeft een beeld van het leven gegeven. Slechts twee personen uit het stuk blijven, Albanië en Edgar. Zelfs de goeden, als Cordelia, zijn bestemd tot slachtoffers, steeds zegeviert het onrecht. In het stuk heerschen machten, doch het zijn blinde machten- toch schijnt eenig licht, als men 't zoekt. Spreker wist zijn minder bekend on derwerp met smaak te behandelen en zeer zeker heeft deze voordracht de gelegenheid geboden tot nadere kennis making met Engelands grootsten tooneel- dichter. Tweede Kamer. Dinsdag vroeg en verkreeg bjj den aanvang der vergade ring de heer Drucker verlof om naar aanleiding van het arrest van den Hoo- gen Raad in zake de openbare slacht huizen tot de Reg. eene vraag te richten omtrent hetgeen thans in deze te doen staat. Bij voortzetting van het debat over de motie-van Raalte tot reorgani satie van het Konsulaat-wezen gaf de heer Mees, zich meer aanslaitend bij de beschouwingen van den Min. dan bij die van den voorsteller, den Min. in overweging, de kommissie voor de kon- sulaire examens te verzoeken eene dui delijke organisatie te ontwerpen en in middels de behandeling der motie te schorsen Nadat de heeren Schaper, Fokker, van Bylandt Apeldoornen Harte hun gevoelen over deze zaak hadden uitgesproken, verdedigde de heer van Raalte, die Staatshulp voor handels inlichtingen noodzakelijk bleef achten, nogmaals zijne motie, en nadat de Min. van Buitenl. Zaken geantwoord had, werd een voorstel van den heer Mees om de verdere beraadslagingen over de motie van Raalte te schorsen, aangenomen met 47 tegen 14 stemmen. Daarna werd het algemeen debat geopend over de Legermetten. De heer van Vlijmen vond dat de Regeeringsvoorstellen geen nauwe aaneensluiting geven van leger en volk. Voorts achtte hij de voorge stelde samenstelling van de landmacht niet overeenkomstig de Grondwet, daar slechts 17,500 van de 32,000 dienst plichtige zullen worden ingelijfd. De ontwerpen, meende Spreker, zullen wel iets verbeteren, maar ons niet tot een weerbaar volk maken. De heer Verhey kon zich in sommige opzichten wèl met het ontwerp vereenigen. De Engelschen verwachtten de tijding van De Wets gevangenneming. Alweer bleek hij hen te vlug af geweest te zijn. In geval van nood zullen gedeelten van de Kaapsche stadswacht naar Wor cester en andere plaatsen in de westelijke provincies worden gezonden om daar de geregelde garnizoenstroepen af te lossen, opdat deze tegen de Boeren zullen kun nen opruken. Men zegt te Kaapstad dat generaal De Wet het voornemen te kennen heeft gegeven om op straffe des dood, alle Hollandsche kolonisten tot aansluiting bij zijn commando te commandeeren. Lord Kitschener is na zijn bezoek aan De Aar reeds weer te Pretoria terug. Kitchener telegrafeerde dat de goederen trein, die de zijne voorafging, was gede railleerd. Waarheid blijkt, dat de Boe ren die genomen en vernield hebben en verschillende goederen van Kitchener zijn buitgemaakt. De opperbevelhebber moet nu een expeditie in den zin hebben naar Pie tersburg, het eindpunt van den spoorweg van Pretoria naar het noorden, en de eenige stad met spoorwegverbinding nog in handen der Boeren. Omtrent Botha's plannen wordt gegist, dat hij niet naar Swaziland zal gaan, daar de bevolking daar hem niet zeer gastvrij zou ontvangen, doch dat hij zuidwaarts zou trekken naaj het woeste, boschaehlige land van Pongolo. Hieruit volgt dat Botha niet zoo ingeslapen is, als weer is voorgesteld. Chamberlain heeft zich weer uitgela ten op een wijze die voldoende aantoont, dat de regeering van toegeven of onder handelen nog niets wil hooren, wat de liberale partij hem nogal kwalijk neemt. De bevolking van Granada is in open baren opstand; in alle straten zijn Zondag barricades opgeworpen van keien en omgeworpen rijtuigen. De gendarmes trachtten de barricades stormenderhand te nemen, doch hun aanval werd afge slagen. De gendarmerie loste daarop eenige salvo's, waardoor een burger gedood en 37 gewond werden, waarvan achttien ernstig. Vijf gendarmen werden buiten gevecht gesteld. De staat van beleg is afgekondigd. Uit Madrid is bericht ontvangen, dat het trampersoneel gemeeoe zaak met de koetsiers maakt. In Minnesota heefteen afgevaardigde, dr. Chilton, voorgesteld dat men vrouwen boven 45 jaar zal verbieden te trouwen, omdat zij slechts zwakke kinderen kun nen ter wereld brengen. Onder de vrouwen gaat tegen dat voorstel een storm op. Geen maatregel van wetgevenden aard, maar een loutere afspraak is een ver bond van jonge meisjes te Trenton, in New-Yersey, om haar hand slechts te reiken aan een man die geheel vrij is van drank, ook van wijn en bier. Het bezoek van Koning Edward VII aan keizerin Friedrich is officieel aan gekondigd. Voor den monarch worden in het kasteel Homburg vertrekken in gereedheid gebracht. De dag van zijn komst is nog niet bepaald, wel is echter reeds zeker dat de Koning niet naar Berlijn gaat. 20 H. A. bouw. en weiland en 28 H. A. bouw- en weiland aan den Yweg te Haarlemmermeer, in eigendom toebe- hoorende aan den Heer H. F. Bultman alhier is afgemijnd op f 23120 en 30802. De aankondiging van een nieuwe serie in een volgend seizoen, zal zeer zeker met warme ingenomenheid worden be groet. Gepasseerden Maandag vergaderde voor het laatst het Comité dat zich gevormd had tot het geven van een feest aan de Weeskinderen en Ouden van Dagen bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de rekening sluit met een batig saldo. Besloten werd dat batig saldo ter hand te stellen aan het Bestuur van het Stads Zieken en Armenhuis, daarbij in aanmerking ne mende dat in genoemd gesticht ieder een wordt opgenomen zonder onderscheid van relegie en met bepaling, dat die gelden zullen dienen tot het geven van een extra maal bij geleden dat H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hen drik deze gemeente met een bezoek vereert. Een woord van dank komt zeker toe aan diegenen die het Comité in staat hebben gesteld door hun geldelijken steun dat feest te kunnen geven, dat zoo uitstekend geslaagd is en waarbjj zoowel de Ouderen als de Jongeren zooveel genoten hebben. Aanstaanden Zondag 24 Februari geeft het Nederlandseh Tooneelgezel- schap, Bestuur Ch. de la Mar, in de Sociëteit ïVereeniging" Een dolle dag"' kluchtspel in 4 bedrijven en Een blan ke Othello" Bljjspel in een bedrijf. De hoofdrollen in de stukken worden ver vuld door de Dames Tartaud en De la Mar en de Heeren Charles en Na poleon de la Mar. - In het Museum van Kunstnijver heid zal Zondag a.s. voor het laatst tentoongesteld zijn, de weefsels en bor duurwerken uit Stockholm. HAARLEM 22 Februari 1901. Voor de laatste séance in dit sei zoen heeft de heer Joh. Steenman Dins dagavond een Beethoven-avond gegeven, die weer heel druk werd bezocht. Geen wonder voorwaar. De uitvoering behoorde tot de voortreffelijkste kunstuitingen op het gebied van Kamermuziek. De namen der medewerkende heeren Röntgen en Mossel zullen onge twijfeld ten opzichte van deze uitspraak wel geen twijfel toelaten. Beide kunste naars immers zijn steeds betrokken bij de voornaamste uitvoeringen in Am sterdam en elders en hebben zelfs hun roem gevestigd verre buiten de grenzen van ons vrderland. Hun artistiek spel vereenigd met het vioolspel van den heer Steenman, verrukkelijk mooi van klank en treffend telkens door muzikaliteit,deed de vertolking een hoog standpunt berei ken en schonk den aanwezigen oogen- blikken van onvergetelijk kunstgenot. Het programma opende en sloot met een piano trio en bevatte bovendien de Kreutzer-Sonate. De séances van den heer Steenman hebben dezen winter weder buitenge woon veel belangstelling ondervonden^ BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 20 F'ebr F. A. Hessen en H. Assies. 2' Febr. W. Nederkco-n en A. v. d. Steeg. GETROUWD. 21 Feb-. A. Franoken en A. Kok. J. B Dernison en A. M Jansen G. Jonker en S Oisterhof. D. Giesselbach en A. van Akkor.y. 2! Febr. L van M aa - win kel en C. F. M. Berghuijs. J. Veenitga en J. Koster. P. G. Mol en J. H. v. u. Sleur. GEBOORTEN. 13 Febr, A M Kuypers geb. Hnlsebosch z. H W Vi gel geb. Noweed. 14 Febr. J. Schmidt geb. vaa der Moolenz. M G. v. d. Laar geb. Zue en i. F. van't Hof g'b. Mauritz d li F«b'. E Breuker geb. Manrssen d. A. M. P/ey geb. Kruijmel d. 16 Febr. D. Weydsman geb v. S'een z. T. C. Versteeg geb. Kalsbeek d 17 Febr. P. M. de Nijs geb. Blok z. D. Schutte geb. Koster d. A. M. Bom geb. van Bakei d J. E. Hesseis geb. van der Markt d. A. Polderman geb. Siffels d. H. Plant geb. Langevoort z. M G. S Sagan geb. Sprengers d. 18 Febr. G M. Lomuierse geb Piet d. 19 F'ebr. T. van Deven'er geb. v Breemenz.M. E. Kruijer geb. Scherpen- buizen z. 20 Febr 1. M. v. rt. Broek geb. Meyer z. W. J. Hof Ié geb. van den Bosch d. J. Knol geb. Bat'ennkz. ti J. van Looy ge'o. Cliteur d. A. M. Wallekera geb. van D egt d. OVERLEDEN. 33 F'eb- J J Sweers 56 j., Saen'edamstr. 11 Febr. T S Erbri .k geb du Crocq78j., Zuiderstraat. W. A. Mulder 16 j. z Bakkerstraat. C. Meijer 84 i., M. v. Heemskercks'rast 15 F'ebr. E H. Pol derman geb. de Groot 89 j.. Scheepm dijk. J.v. Hecht Hunting Napjus 59 jGed. Oude Gracht B. Vergruw geb. Heek 79 j„ Kamperlaan J. H. Muoyman 8 m. z., Tulpens! raai16 Febr. M. Meerburg geb. Oudah om 24 j., Gr. Houtstraat C. Veld wijk 54 j., Vooruitgang traat -TFtbr.C. I G. Lavchuit 2 j. z, L. Vlamingstraat. J. de Klerk geb. Velden 8t j., Brcuwersstr. L van Zijl 19 d. z., Olieslagerelaan. A. de Jong31 j., Kennemerstraat. 18Febr. H. Rrussee geb Timmer 68 i., Wolstraat. W. E Gre«nech geb. Godefroy 65 j., P. Kies- straat. B. F. Geilman 81 j., M. v. Heems- kerckstraat,. W. Tabak 68 jM. van Heemskerckstraat. G. T. J. Verbeijen 19 j.. Zuider Schoolsteeg. 19 Febr. H. Lex 2 j. d., Kenneraer-traat. W, M. Blokker 19 m. d Hondesteeg. A. Ben- raadt geb Doncker 70 j W. Appelaarsteeg. 20 Febr. M. A. Boogaard 4 m d., Kooleterg. VEEMARKT 20 Febr. 1901. AangevoerdPrq s 4 Koeien 160./200. 72 N. Kalveren f 7.12. 16 Schapen 14.22.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2