tot een Slaat waar Nederlanders niet onderworpen zqn aan verplichte krijgs dienst, of waar wederkeerigheid inzake dienstplicht bestaat. Aan deze beslissing waren toelichting, bestrijding, replieken en dupliek voorafgegaan. Artt. 17 46 werden goedgekeurd. Art 47 opheffing van de vrijstelling van den eenigen zoon werd door den heer v. d. Velde bestre den, door den Min. van Binnenl. Zaken verdedigd. Eerstgenoemde formuleerde zijn bestrijding in amendement, dat door de heeren van Gilse en de Lohman werd beêtredende heer De Waal Ma- lefqt wenschte de stemming daarover uit te stellen. De heer van Dedem wilde de tegenwoordige minimum lengte van dienstplichtigen behouden hebben. In de zitting van Vrijdag werd besloten den volgenden Donderdag niet te ver gaderen wegens de audiëntie voor de Kamerleden te Amsterdam. De amende-j menten op artt. 47, 48, 49 werden na bestrijding en verdediging in stemming gebracht. Het am. Seret om eerst te stemmen over 't am. van Gilse werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen- Het am. van Dedem (lengte 1.55 M.) werd met 46 tegen 36 stemmen aange nomen. Het am. van der Velde (vrijstelling eenige zoon) werd verworpen met 59 tegen 24 stemmen. Het Am. van Dedem (combinatie eenige zoon met overschie tende oneven zoons) werd verworpen met 59 tegen 22 stemmen. Het am. v. Gilse (grootste helft dienstplichtig werd aan genomen met 42 tegen 39 stemmen. Vervolgens werd behandeld een Am. van VlijmenTruyen, strekkende om in de wet op te nemen het beginsel van schadeloosstelling aan ouders van rnili ciens gedurende den tijd dien de milicien (kostwinner zijnde) tot eerste oefening in werkelijken dienst zijn Hierop werd voorgesteld een aub.am. de Waal-Malefijt en v.d. Velden, om weergeld in te voeren, n.l. van hen die wettelijk aan den dienst plicht zijn vrijgesteld, doch overigens geschikt waren voor den dienst. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed nadrukke lijk het amendement, dat hij zelfs in strijd achtte met art 185 der Grondwet en ried den voorstellers aan het in te trekken. De heer v. Karnebeek deelde mede, dat de Komm. van Rapp over het fond der zaak verdeeld was. De heer de Waal Malefijt had het subam. ingetrok ken. Er volgde een nog al breed debat, dat echter nog niet tot een beslissing leidde. De dagelij ksche verliezenlijst door het War office meêgedeeld, maakt melding van 30 gesneuvelden, 22 gewonden, 5 vermisten, 1 gevangene, 23 gestorven aan ziekten en 31 gevaarlijk-zieken. In Engeland is men het niet eens of Botha zich heeft overgegeven en wel voorwaardelijk of onvoorwaardelijk. Na tuurlijk kan over het staken der vij andelijkheden niet met Botha onderhan deld worden, zooals men schij nt te denken, de macht hiertoe, komt bij het Trans- vaalsche Bestuur, waarvan de Heer Schalk Burger de tijdelijke Voorzitter is. In het Lagerhuis zullen verschillende vragen a»n de regeering gedaan worden, als: »Op welken grond beweerde lord Roberts in September 1900 dat de oorlog uit was!" Waarom heeft generaal Buller generaal White niet bij tjjds kennis gegeven, voor hij den aanval begon op Colenso?" en«Waarom bleef sir Redvers Buller, nadat Ladysraith ontzet was, maanden lang in Natal stil liggen?" Niettegenstaande de stellige verkla ringen van het tegendeel door Engelsche bladen, heeft de Engelsche regeering laten bekend maken, dat van Botha's onderwerping in het geheel geen bericht was ontvangen. Wel wordt thans officieel bericht, dat de Wet uit de Kaapkolonie is verdreven. Door den Britschen Minister van Oor log is al weder een crediet van 3 millioen pond sterling (36 millioen gulden) voor ZuidAfrika aangevraagd. Dat wordt dus al 95,309,153 pond sterling,, over het milliard gulden samen, wat in dit financieele jaar voor den oorlog is aangevraagd. Uit Fiume komt bericht, dat Engelsche schepen daar nog steeds groote paarden- transporten afhalen, voor Zuid Afrika bestemd, alsof er geen neutraliteit be stond. Het zou ons verwonderen, wanneer deze zaak niet weder eens in den Rijks raad werd ter sprake gebracht. Het volgende bewjjs dat de Boeren den strjjd nog niet moede zqn, is dit: Kapitein Clements en luitenant Har vey chargeerden met zes verkenners op vijf Boeren op een kopje bij Strijden burg. Beide officieren werden gewond. Kapitein Clements schoot drie Boeren met zqn revolver dood en de overigen werden gevangen genomen. De Britsche troep werd op de hielen gezeten door een «groote" Boerenmacht, die herhaal delijk poogde, doch zonder succes, de gevangenen te verlossen. Nog steeds komen ongunstige be richten uit Kaapstad betrffende de pest en de regeering is niet tevreden met de maatregelen tegen verdere uitbreiding genomen door het gemeentebestuur. De regeering wil de perceelen waarin zich gevallen van pest voordoen eenvoudig verbranden of misschien uitbranden. Uit Fiume is de Huron vertrokken met paarden voor Zuid-Afrika aan boord. Met deze lading inbegrepen zijn nu uit Hongarije 15,000 paarden naar het oor logsterrein gezonden. Het schip Monmouth" is met 1200 muildieren uit New Orleans naar Kaap stad vertrokken. In eenige Duitsche bladen werd dezer dagen verhaald dat, toen vier jaren ge leden na den inval van Jameson in Transvaal de Duitsche Keizer het bekende telegram aan president Kruger had ge zonden, de officieren van het regement der Koninklijke dragonders te Londen, waarvan Keizer Wilhelm kolonel is, het portret van hun kolonel hadden bezoedeld". Thans heeft de Britsche luitenant-kolonel Lindley, die destijds majoor van het regiment was, dit ver haal in een brief ten stelligste als onwaar gebrandmerkt. De ,Frankf Ztg merkt op, dat volgens een ander verhaal het portret destqds niet werd bezoedeld maarmet den rug naar bniten gekeerd De Engelschen kunnen het niet ver kroppen dat Botha's gevangenneming niet bevestigd wordt. Zij geven er nu den schijn aan alsof Botha met Kruger onderhandelt over overgave. Natuurlijk zqn dit veronderstellingen, die niets beteekenen. De private aanvoer van levensmiddelen te Pretoria gaat flink voort. De winkels worden nu goed voorzien en men ziet met minder zorg de toekomst tegemoet. Volgens een gerucht, zou Koning Edward van Engeland lijdende zijn aan dezelfde keelziekte, waaraan zqn zwager (Keizer Frederik) is bezweken. Zijn lijf arts zegt dit blad, maar „onder alle voorbehoud" heeft alle hoop verloren en rekent, in het gunstigste geval, den noodlottigen afloop alleen nog maar enkele jaren te kunnen tegenhouden. Vrqdag van de vorige week zijn twee hooggeplaatste Chineezen volgens den eisch der mogendheden, het hoofd afge- li slagen in het bijzijn van sommige hoog geplaatste officieren der mogendheden. Verschrikkelijke toestand daar in Chi na; het groote rijk van het midden wilde zich zelf regeeren, behoudens zekere rechten aan de afgezanten der overige natiën, waartegenover echter ook verplichtingen stonden. De rechten werden gaarne aanvaard, met de ver plichtingen was het eenigszins anders gesteld. De vormelijke Chinees verwachtte van de vreemde in de eerste plaats eer biediging van den eigendom, maar de vreemde luk, op de mooi gelegen Chi- neesche havens trachtte zich van enkele ervan meester te maken. Verder trachtte de vreemde in China zqn Godsdienst in te voeren en de personen met dit werk .belast, handelden nu niet juist altijd op een wqze, die bij den Chinees een hoogen dunk van den vreemden godsdienst den Christelqken, deed ont staan, in de eerste plaats werd niet de godsdienst van den Chinees genoegzaam geëerbiedigd en de Chinees zag in de invoering van een anderen godsdienst geen bijzondere weldaad voor land en volk, vooral als hij lette op de resul taten ervan op de brengers zelf. Na tuurlijk ontstonden hierdoor van tqd botsingen, bloedige botsingen. Men houde hierbij n°g >n het oog, dat de Chinees een menschenleven al heel weinig telt. De zendelingen brachten hunne klachten ter plaatse waar die behoorden vertoogen volgden, alweer kostte dit den Chinees een zeker deel van zijne onafhankelijkheid. Dat in deze omstandigheden er de verhoudingen niet. beter op werden is te begrijpen en ook kan men iets voelen voelen voor den wensch der Chineezen om hun land van de vreemden te zui veren. Zoo ontstond de groote botsing, welke bqna aan al de Europeesche ge zanten het leven zou gekost hebben, hadden niet de mogendheden, door het zenden van schepen en groote troepen- afdeelingen, een inval gedaan op Chi- neesch gebied, zonder dit een oorlog te noemen. Hoe hebben zich de troepen der vreem den in China gedragen. Tempels ver- nield en ontheiligd, op de meest on hebbelijke manier zijn zij doorgedrongen daar waar de echtgeaarde Chinees zqn eer in stelt, goud en zilver en kostbaar heden zijn door de vreemde soldaten gestolen en het land uitgevoerd, eischen tot het betalen van schadevergoedin gen zijn gesteld, die naar het gevoelen van velen door China niet te betalen zijn en dus zullen gevonden moeten worden uit de vastlegging van belastingen of rechten waarvan eenige toch al voor China weinig waarde meer hebben. De vraag doet zich al voor of niet de mo gendheden ter verzekering van hunne eischen reeds het oog geslagen hebben op een of ander van China dat hun het wenschlijk-t voorkomt. In het algemeen kan men opzien tegen den dag waarop het Chineesche volk van zijne kracht bewust, den vreem deling een lesje zal geven in hetgeen hun plicht is in eens vreemden land. Dat dit zonder bloedvergieten zal plaats hebben is meer dan dat wij van het Chineesche volkskarakter verwach ten kunnen. Hoe arm Spanje ook i» menig opzicht zij, in één is het overrqk, nl. aan oud ministers. Van 1834 tot 1886, dus in 52 jaren, zijn er 78 ministeries geweest en 923 ministers. Geen kabinet leefde langer dan 3 jaar; de gemiddelde duur van het bewind der 85 minister-presi denten was slechts 7 maanden. In het ééne jaar 1843 hadden de Spanjaarden het voorrecht zes ministeries op elkaar te zien volgen. In 1873 werd dit her haald, 1874 bracht het tot vijf en in vijf vorige jaren heeft men er telkens 4 gehad. Onlangs wist de tegenwoordige minister van oorlog, generaal Azcarraga in de Cortes mee te deelen, dat Spanje in de 19e eeuw 133 ministers van oorlog heeft bezeten. Eene uitgebreide werkstaking is weer uitgebroken in Marseille, waar de dok werkers, behalve het ontslag van voor hen niet aangename meesterknechts tevens den eisch van een achturigen werkdag stelden. Verschillende schepen konden dientengevolgen niet lossen. Het Teatro Repio te Turjjn mag zich op een zeer deftig orkest beroemen. Daarin werken o.a. als vaste leden een markies en drie graven mede. In het dorp Peize wonen viers broeders die allen dit jaar voor de nationale militie moeten loten. De vader is geze gend met niet minder dan vier paar tweelingen. Aan het Turksche blad Maljumat wordt uit Afghanistan bericht gezonden, dat de panislamitische beweging aldaar en in Engelsch Indië een voortdurende uitbreiding aanneemt, zoodat de Engel sche regeering er van heeft moeten af zien de 20,000 man troepen uit Engelsch- Indië naar huis te laten terugkeeren nadat hun diensttijd om was. De Mahomedanen moeten geheel op de hoogte zqn van Engeland's zwak heid zij vormen godsdienstige en staat kundige vereenig'ngen, waarvan het doel is de stamverwanten te ondersteunen in tijden van hongersnood, ook het be- keeren tot den Islam en den strijd tegen de Engelsche christenen. Vrouwelijke speuragenten zijn tegen woordig in de onmetelijke kazernes, waarop de hotels van New York ge lijken aangesteld om de wisselende bevolking, waaronder vrij wat diefstallen en andere ongerechtigheden plegen voor te vallen, in het oog te houden. Sommigen dezer dames spelen de rol van kamer meisjes, andere van sierlijk gekleede gasten en allen zijn zoo «uitgeslapen", dat zq groote diensten bewijzen. In het verkoopmagazijn te Berlijn van de Koninklijke Pruisische porseleinfa briek is dezer dagen een politie agent komen vragen dat een vaas, waaraan een oude heer zich geërgerd had, zou worden verwijderd. Nu is het nogal merkwaardig, dat keizer Wilhelm alle nieuwe modellen en stukken van de por seleinfabriek eerst ziet, en ook deze vaas waarop een vrouw die door een Amor op den mond wordt gekust, had goed gekeurd. Het was te Amsterdam Zondag en Maandag zeer druk geweest. Ieder maakte van het schoone weer gebruik om de versieringen te gaan zien en het getal ingezetenen werd nog versterkt door een niet te noemen getal vreemden. Tramwagens waren bijna niet te be reiken, soms kon men slechts met levens gevaar plaats nemen. Naar men ons mededeelde, hadden de zakkenrollers op enkele punten reeds hunne slachtoffers gevonden. Reeds vroeg in den ochtend van heden, Dinsdag, had te Amsterdam eene aan zienlijke volksmenigte post gevat in de straten en op de pleinen waar H. M. de Koningin en H. D. Gemaal, Prins Hendrik der Nederlanden zouden pas- seeren. Het was niet goed te zeggen hoelang de menschen daar al gestaan hadden, toen al de wegen werden afgezet, doch waardoor tevens de goede orde belangrijk werd in de hand gewerkt. De versieringen die blijkbaar niet bijzonder geleden hadden door het buiige weer van Zaterdag en Zondag nacht, hadden op verschillende plaatsen een geheel ander karakter dan met de kro ningsfeesten de versieringen van levend» bloemen ontbraken uit den aard der zaak bqna geheel. Wat de versieringen betreft, deze zijn in vele opzichten gelijk aan die van de Kroningsfeesten, doch het mooie frissche sparregroen behoudt den grondtoon. De Dam, het feestterrein, is rijk versierd en vooral in den avond, bij het kunstlicht dat zeer ruim is aangewend, belooft de Dam een bijzonder schoon geheel te zullen vormen. Tegen half twaalf kwam er van de zqde van het publiek, geschaard nabjj het Station de noodige aanduiding dat de Koninklijke trein was aangekomen. Onmiddellijk na de aankomst werd het Koninklijk echtpaar begroet met 101 kanonschoten, terwijl alle klokken werden geluid en de carillons speelden. De samenstelling van den stoet was ongeveer als in 1898. Langs den weg stonden geschaard de Werklieden en Militaire Vereenigingen met hunne banieren, vertegenwoordigd door deputaties, te zamen zesduizend mannen. Het weer was stormachtig, niettegen staande dit bevond het Koninklijk Echt paar zich in open rijtuig. H.M. de Koningin was in 't licht gekleed en Z.K.H.Prins Hendrik der Nederlanden in den uniform van generaal. Gedurende den tocht langs Staats spoorwegstation, Sarphatistraat, Hooge- sluis, Sarphatistraat, Frederiksplein, Utrechtschestraat, Heerengracht N.Z., langs Thorbeckeplein tot aan het Ko ningsplein, Leidschestraat, Keizersgracht W.Z. tot aan de Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam, was het weder zeer onaangenaam. Langs den weg heerschte veel geest drift en deze kwam nog eens tot uit barsting, toen het Echtpaar op het balcon I van het Paleis zich vertoonde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2