HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 23 Uitgave van DE ERVEN LOOSJE!?, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 TE HAARLEM Zondag 24 Maart 1901. T E LIE PH O O N N U M M K R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. -,25. franco p. post—,40. Afiwnderlfjke nommers 8 centen per stok. Prija per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteritün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Xglise Wallonne. Dix keuree, JIr. Muller. Gereformeerde Kerk: Oed Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder, Felix Favore. Avonds 6 ure, Ds. Mulder, Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. l'ibben. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 V, ure, Ds. Schotel. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Ds. de Vries, Doopsbediening. 's Avonds 7 ure, Dr. Elhorst, Voorbereiding. Bemonstrantseh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. W. H. Stenfert Kroese. Rem. pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Sloeg van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avondB 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering (Dinsdag.) Avonds 81/, ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Hed. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 nre, Ds. Gonlag, Voor de kinderen. BJvang. Xiuthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 61/, ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Vi Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 nre, Ds. Kutsch Lojenga. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avonds 6'/s ure, Dr. Klap. Heide. Nam. 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6'/j ure, Ds. Hulsman. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Inzegening der nieuwe Lidmaten. Voordrachten in Teylers Stichting. Bij de laatste der voordrachten in Teylers Stichting trad Woensdagavond op Dr. Bleekrode van 's Gravenhage. Spreker had zich ten taak gesteld den weg te bespreken, dien de wetenschap gedurende de laatste jaren doorloopen had ten opzichte der lichtverschijnselen. Een serie van zes buizen, van Geisler tot Crooke werd hiertoe vertoond. Zq maakten duidelijk, hoe de wetenschap trapsgewijze gekomen is lot de Röntgen stralen. Prof. Hiltorf kwam op het denkbeeld, binnen de Geislersehe buis aan de elek trode van den negatieven stroom, (de kathode) een metalen plaatje te beves tigen. Dit plaatje blijft geheel donker, aan de de voorzijde der kathode, op den binnenwand der buis neemt men een lichtend vlak waar. Het schjjnt alsof van de kathode in rechte lijn stralen uitgaan, zelf onzicht baar, maar, wanneer zq den glazen wand treffen, daaraan een lichtverschijn sel te weeg brengen. Röntgen merkte np, dat in een geheel donker vertrek, bij proeven met de Hittorfsche of Crookesche buis, mede totaal ondoordringbaar voor licht ge maakt, bij fluorescentie een helder licht ontstond. Deze stralen moesten dus uit gaan van de buis en het zqn de ultra violette lichtstralen, die het verschijnsel teweeg brengen. Zq doordringen ver schillende stoffen. De eigenschap leidde Prof. Röntgen tot belangrijke ontdek kingen, ook in de praktijk, als het ra- diografeeren van verschillende lichaams- deelen, en zou weldra de gewichtigste diensten bewijzen o.a. in de heelkunde. De lectuur over de Röntgenstralen, sedert 1896 in het licht gezonden, ver klaarde Spreker, was enorm, maar nog niemand had de zaak in beter licht geplaatst dan Prof. Röntgen zelf. Door middel van een goudblad-elek- trofoor, geprojecteerd op een witten wand, toonde Spreker vervolgens aan hoe de Röntgenstralen kunnen dienen om de lucht elektrisch rein te maken. Sedert zijn de middelen om de R. stralen op te wekken en de verschijnsels duidelijker te maken, zeer toegenomen. Na de ontdekking der Röntgenstralen- groep deden sommige geleerden op dit gebied nieuwe nasporingen. DeFransche geleerden Lebon en Becquerel hebben in deze het meeste voortgebracht. De eerste vond de door hem genoemde zwarte lichtstralen, door den laatste meer bijzonder bestudeerd en de ura- niumstralen genoemd naar het zeld zame metaal uranium, bq welk hij deze het eerst waarnam. Er zijn ecliter ook andere stoften die hetzelfde doen. Het staat, zeide Spreker, nog niet vast, dat men hier met lichtstralen te doen heeft, hoewel zij enkele eigen schappen der R.-stralen vertoonen, misschien is de oorsprong in den aard der stoffen te zoeken. De verschillende chemische stoffen die op genoemde wijze fosphoriseeren deed Spreker vervolgens de revue passeeren, allen werden in haar verschillende eigen schappen op het lichtscherm geprojec teerd, en met mooi geslaagde proeven toegelicht. Uit een en ander blijkt, dat er stoffen bestaan die arbeidsvermogen kunnen uitzenden, zonder waarneembare ver andering te toonen en zonder van buiten af aanvulling er van te verkrijgen. Met deze voordracht over de ver schijnselen der radio actieve stoffen is de reeks voordrachten in Teylers Stich ting voor dit seizoen geëindigd. Zeer zeker heeft men op verschillende punten kennis kunnen opdoen of aan vullen, waarvoor Heeren Directeuren allen dank behoort gebracht te worden. KRONIEK. In zake het Elektrische Station der Gemeente Haarlem is gedurende de laatste dagen heel wat geschreven en gesproken. Eerst het protest van de Haarlemsche Machinefabriek tegen de eventueele onderhandsche aanbesteding aan de firma Siemens te Berlqn waarbq eerst ge noemde Haarlemsche Firma er op wees bij de buitenlandsche achter gesteld te zqn; toen de beantwoording van den Heer Kruseman in de Raadsvergadering van 13 Maartvervolgens de bekende Open Brief van den Heer Dufour aan den Raad. Een en ander gat den Heer Van dei- Kamp aanleiding tot het volgende ver zoek aan den Raad. Aan Burgemeester, Wethouders en Leden van den Gemeente raad te Haarlem. Haarlem, 19 Maart 1901. Ondergeteekende, W. A. J. o. d. Kamp, lid van Uwen Raad Kennis genomen hebbende van de verklaringen van den Heer Burgemees ter en den Wethouder, voorzitter der Commissie voor de Lichtfabrieken, dat heden 19 Maart 's namiddags ten 2 uur de aanbesteding der „Electrische Cen trale" voor deze gemeente nóg niet heeft plaats gehad. Stelt voor: deze aanbesteding vooralsnog niet te doen plaats hebben, doch den Raad te doen hooren de Ingenieurs Doyer en Dufour, evenals zulks indertijd is ge schied met de gaszaak, toen de Heeren Brender a Brandis en van der Horst zjjn gehoord in comité. (get.) W. v. D. KAMP. Een adres van 8 Raadsleden als volgt: Aan den Voorzitter der Gemeen teraad van Haarlem. Haarlem, 20 Maart 1901. Ondergeteekenden, Leden van den Ge meenteraad dezer gemeente, kennis genomen hebbende dat Donderdag 21 Maart a.s. de aanbesteding zal plaats van Electrische Centrale," noodigen UEd. Achtb. beleefdelqk uit een spoed- eischende vergadering te willen beleggen, ten einde uitgemaakt te zien in hoe verre het alsnog wenschelijk is de op dracht van de te bouwen „Electrische CeDtrale," te gunnen aan een Haarlem sche firma, i. c. „de Haarlemsche Ma chinefabriek," respectievelijk met ge- noemde firma nader in onderhandeling te treden. Aan den Burgemeester der gemeente Haarlem, (get.) W. v. li. KAMP. J. J. GROOT. THEOD. SCHüRMANN. J. HOFLAND. M. DE BRAAL. J. H. WELSENAAR. J. LEUPEN. J. J. F. BEIJNES. welke vergadering bepaald werd op Vrqdag den 22en Maart. Inmiddels had ook nog Woensdag eene vergadering plaats gehad van belangstellenden in de industrieele ont wikkeling van Haarlem, waarin werd besloten tengevolge van een en ander zich tot den Raad te wenden, constatee rende dat niet van den beginne af in deze zaak het erastig streven heeft voorgezeten, om aan de eigen nijverheid tenminste dezelfde kans te geven als aan de buitenlandsche, terwijl ware zulks geschied, de voor Haarlem aller schadelijkste en onbillijke verklaring van den Wethouder, in de Raadsver gadering van 13 dezer vernomen, dat nl. onze eigen industrie het heeft afgelegd tegen de vreemde, gewisselijk niet zou uitgesproken zqn; het feit, dat de eenig geraadpleegde adviseur gunstig gestemd is voor de levering uit het buitenland, mag in deze niet te veel gewicht m de schaal leggen, immers, het recente geval met de be rekeningen voor de Haarlemsche gasfa briek toont weder, hoe de opvattingen en de geldelijke appreciatie van een werk door den eenen technicus geheel anders is dan door anderen; Dat het zeker niet ongepast is te releveeren, dat waar de gemeente Haarlem op het punt staat, het ge- heele werk aan Duitschland te gun nen, de gemeente Rotterdam ten behoeve van de uitbreiding van haar kabelnet, de daarbq voorkomende me chanische constructies opdraagt aan de Haarlemsche Machinefabriek

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1