„Baarlem's Zanggenot" CONCERT DAMES A IJVERT EN Ti EN. HAARLEMSCHE SCHOUWBURGMAATSCBAPPIJ. Zondag 24 Maart 1901. Nederlandsch Tooneelgezelschap. Rocambole de Gevloekte Maandag 25 Maart 1901, „Bet Nederlandse!» Tooneel." op Diasdag 26 Maart 1901, Adressanten verzoeken daarom lo. Het daarheen te leiden, dat de gunning van genoemd werk aan bedoelde builenlandsche fabriek vooralsnog niet zal plaats hebben; 2o. Dat een nieuw onderzoek zal ge schieden, op de wijze als de Raad der gemeente Haarlem zal bepalen, om na tegaan of de uitvoering van het werk niet alsnog aan de Haarlemsche ng ver heid zal kunnen worden gegund. Op dit verzoekschrift was ruim ge- teekend. De Heeren Speelman en van Styrura waren afwezig. Na opening der vergadering en eenige mededeelingen werd voorgelezen een adres van de Technische Vakvereeniging van ongeveer gelijken inhoud en een van den ingenieur van Electra te Am sterdam, om de inrichting van een kracht- j station a'hier te bouwen, en dan nog een verzoek om het electrisch station openbaar aan te besteden, e.a. De Heer V. d. Kamp verklaarde, dat het nimmer zijne bedoeling is geweest iemand onaangenaam te zjjn. Bij de vorige vergadering is Spr. gebiologeerd geworden. De Raad wist niet, dat de Heer Doyer benoemd was. Hij bracht in herinnering den loop der 1 zaken in de vorige vergadering. Het schrijven der Haarl. Machinefa- had hem echter in deze weer op den rechten weg gebracht. De Burgerij is gebelgd en men moet trachten de zaak in het reine te brengen. De Heer V. d. Kamp had het plan Doyer gezien, doch de Haarlemsch M. moest volgens dien heer meer tjjd ge- 1 laten worden. Verder is gebleken, dat de Haarl. M. aan haar fabriek voor ƒ61535 zelf vervaardigt. Stelt voor de Heeren Dojjer en Dufour te verzoeken een elektrisch ingenieur uit te noodigen om.den Gemeenteraad te dienen van advies en de aanbesteding voorloopig uit te stellen. Het eerste voor stel vervalt hierdoor. De Heer Groot motiveerde zijne mede- onderteekening. De Heer Beijnes voelt er wat voor zoo mogelijk iets te doen voor de bin- nenlandsche nijverheid. Hij heeft het stuk geteekend om er achter te komen of en in hoeverre de Haarl. Machi nefabriek is miskend. Geen votum van wantrouwen bedoelt hij. Te betreuren is, dat de Raad niet eerder het rapport Doyer heeft gekend. De heer De Braai licht zijne ondertee- kening toe. De Heer Schürman eveneens. Hjj is de meening toegedaan, dat de Haarl. M. niet op geljjken voet is behandeld als haar concurrent. Nog de Heer Leupen. De Heer Hofland stelt voor de Heeren Doyer en Dufour in Comité te hooren, hiertegen komt de Heer Beijnes op. De Heer Hofland licht nader toe. De Heer Roog zou niet Siemens en Halske óók bij het Comité hebben. Heeft den indruk, dat met de Haarl. Mjj. geen genoegzaam overleg is ge pleegd. Het rapport Doyer is ook niet beslist in zijn uitdrukkingen. Verder geeft het rapport geen voldoende cjjfers. Zou ver der een der eersten zjjn om te besluiten geen krachtstation te bouwen, maar men zou op den goeden weg zjjn als het werk werd opgedragen aan de Haarl. M. De heer Schram heeft nog het woord. Betreurt ook het lang uitblijven van het rapport. Vraagt of het in druk kontt en of er uitgesteld kan worden. Wethouder Kruseman meent de waar heid ten volle gezegd te hebben. De zaak is een persoonlijke zaak geworden. Te besluiten de twee belanghebbenden in comité te hooren, kan Spreker niet goedvinden. De Raad heeft nooit ge- wenscht het rapport te kennen. Spr. be treurt het hier de partij te moeten kiezen voor de buitenlandsche Maatschappij, komt op tegen enkele uitdrukkingen in den Ópen Brief. De Haarl. Mij. maakt geen kabels, geen dynamo's, geen accumulatoren. Wat hier in Haarlem kan gemaakt worden bedraagt nog geen 50.000. De Heer Kruseman kornt nog op tegen de hem toegedichte uitdrukking, omtrent het afleggen der biunenlandsche nijverheid, alsmede tegen de bewering, dat de reis naar Berljjn heeft plaats gehad met een ingenieur der Berlijnsche firma. Aan de Haarl Mij. is gevraagd en van haar is verkregen een project. Verder wederlegt Spreker nog de be schuldiging van met twee maten ge meten te hebben. De Heer Blom heeft altijd Siemens en Halske gewenscht. De Commissie wenschte de Haarl. Mij. ook uit te noodigen. Aan haar zijn denoo- dige gegevens verschaft. Verder heeft de Raad bepaald twee plannen en die te zenden aan den Heer Doyer (in besloten zitting). De Heer Doyer is volgens Sprekers meening eerlijk te werk gegaan. Zou meenen, dat het drukken van het rapport goed zou zijn en leest uit dit rapport de meeningen van den Heer Doyer voor, waarin zeer duidelijk de superioiiteit van het plan Berlijn wordt uitgesproken. Verder werden in het project der H. M. verschillende fouten aangetroffen. De aanbieding van Siemens en Halske verdient aanbeveling. Ook wat de prijzen betreft, kon de Comm. onder de gegeven omstandigheden niet anders doen dan besluiten de vergunning te ver- leenen aan Siemens en Halske. Hoeveel de gemeente winnen of ver liezen zal bij het hebben van eene elek trische instelling is niet te bepalen, omdat men Diet weet, of electrisch licht, dan wel electr. kracht hier den doorslag zal geven. Een groot krachtbedrjjf is voor Haarlem niet gewenscht. Hoopt dat de Raad niet de machtiging zal terugnemen. De Heer Stolp gaat in alle opzichten met den Heer Kruseman mede. De Heer Willink stelt eene motie voor om over te gaan tot de orde van den dag. De Heer Van der Kamp heeft nog het woord, en meent, dat de zaak nog geen haast heeft; best kan de Impérial nog een drie- of zestal maanden haar con cessie houden. Vraagt of er niet een apderslot aan het rapport is geweest. De Heer Roog bespreekt de zaak nog. De Heer Schürman wenscht antwoord op zijn vraag betreffende uitstel. De Heer de Braai wenscht nog een paar ophelderingen, is niet zeker dat een gelijke strijd gevoerd is. De Heer Loomeijer brengt hulde aan de rede van Wethouder Kruseman. Hij toch is de man geweest die de H. M. alle recht heeft verleend. Wenscht een blijk van vertrouwen aan de Commissie. De Heer Kruseman zet uiteen, dat de bouw der centrale niet uitgesteld kan worden. Aan het rapport van den Heer Doyer is werkelijk een ander slot geweest, maar met het oog op de omstandigheden is het slot gewijzigd. De Heer Hofland verklaart zijn voor stel in te trekken. De Voorzitter herinnert, dat als voorstel v. d. Kamp wordt aangenomen, alles weer op losse schroeven gesteld wordt. Hem moet echter van 't hart, dat in het adres der Industrieelen de gedachte schijnt voor te zitten, dat de Hrar- lemsche Industrie door B. en W. niet genoeg beschermd wordt; het is hier te doen om het beste werk te verkrijgen. Motie Tjeenk Willink, over te gaan tot de orde van den dag, komt in stem ming, nadat de Voorzitter de discussies a)s gesloten voorstelde, wat werd aan genomen. Voorstel Tjeenk Willink werd aan genomen met 20 stemmen. Des Heeren V. d. Kamps voorstel komt na diens protest, in stemming en wordt verworpen met 4 stemmen voor. Voorstel der acht leden wordt evenzoo verworpen. De vergadering wordt gesloten. HAARLEM 22 Maart 1901. Woensdagavond eene Premiere in de Stadsschouwburg te Amster dam, namelijk het door het gezelschap Achard 1.1. vertoonde stuk Chateau Historique (Historisch Kasteel) hetwelk voor een tamelijk volle zaal werd op gevoerd. Het stuk is een uitzondering op de Fransche Klucht- en Blijspelen waarop we in den laatsten tijd werden vergast, het is namelijk van begin tot eind geestig en pikant, zonder in dubbelzinnigheden te vervallen en doet den toeschouwer meermalen om de werkelijkheid en ge- zoehte kluchtige voorvallen in lachen uitbarsten. De inhoud is als volgt De door den uitvinding der knoop met dubbelen rand rijk geworden knoopen- fabrikant Colombin vorind met zijne familie bestaande uit Tante Chloé, Mev. Baudoin en Genieviére een kwartet eer tijds hervormd door Jean Jaques. Rous seau en daarna door een anderen dichter Claude Barroh waarmede het geheele damesgezin dweept (zoo erg zelfs dat de schoonzoon, de heer Baudoin, jaloersch werd op dien nooit door hern gezienen dichter en besluit zijnen vrouw van die aanbidding harer dichter te genezen. Een zijner vrinden geeft zich uit voor Claude Barrois den dichter en door de zotte toestanden en vergissingen welke daardoor ontstaan, vooral daar hjj geen jota van de werken van den werkelijken dichter kent raakt het publiek ieder oogenblik aan 't lachen. Het verloop van de houding boeit den toeschouwer, de pseudo dichter raakt verliefd op Genieviére Colombin en hoe wel de toestanden hoe langer hoe meer zich verwikkelen ook doordat zekeren kapitein Cabriac met den pseudo dichter wil duelleeren, lost zich alles vreedzaam op en trouwt zelfs tante Chloé met ka pitein Cabriac. Het spel was zooals we dat van het Ned. Tooneel gewoon zjjn, correct en mooi, de toorieelschikking uiterst goed verzorgd. Wij kunnen dus Haarlem's publiek aanraden vooral niet te ver ruimen dit nieuwe stuk hetwelk zeer geestig is zonder plat te zijn, te gaan zien. Men zal zich zeker amuseeren. Zondag 24 Maart geeft het Strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps onder den Heer Kriens, een populair Concert in het Brongebouw. Verschil lende nieuwe nummers, en o.q. ouver ture Guillaume Teil, worden door het orkest ten gehoore gebracht. Voor het eerst alhier zullen optreden de Hol- landsche Miniatuur Duettisten juliette en George, die den vorigen Zondag in Tivoli te Utrecht groot succes behaalden. Verder de zeer gunstig bekende Hol- lanasche Karakter-Komiek de Heer Hubertes Kievit. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen Zondag a.s. tentoon- geateld zjjn de afbeeldingen eener ver zameling tapijten voor wandversiering. Zondag is de toegang kosteloos. In een gisterenavond gehouden eerste zitting van de Commissie tot wering van schoolverzuim (C.) is be noemd tot voorzitter de heer Mr. H. P. de Kanter en tot secretaris de heer E. A. van Bilderbeek. VEEMARKT 13 Maart 1901. AangevoerdPr jj s 6 Koeien ƒ160.— ƒ180. 165 N. Kalveren 5.— 12. 32 Schapen 15.27. Concert op Dinsdag 26 Maart 1901, des avonds ten 8 ure, in de Conceitzaal der Sociëteit *Ver- eenigi g,:' door de Liedertafei «Haarlem's Zang genot", Directeur N. H. ANDRIESSEN. PROGRAMMA **1. Nimmer Nacht (Koor) N. H. Andriesen. 2. Zomerwee.de (Tenor) Tb. H. H. Verheij. 3. a Nachtzauber A. H. Störch b. Toch zal de len'e komen J J. M. Sicking. (Kwartet) 4. a. Adagio uit het XI i T Vioolconcert -2 L SPohr' b. Mazorka H. Wieuiawski. 5. Super fltimina Babylonis (Koor) Fr Hiller. *6. De Uitwijkel'Dgen (Koor) F. A. Gevaert. 7. Faotaisie de l'Opera n 0 Fmt (Viool) Iab o de Sarwatu. 8. a. Die 'Ihrane 'g Rubinstein. b. Gebet D. Koning Jr. c Du bist die Rub Schubert **9. Het Tournooi (Koor) Louis Maei. 0RGELBESPELIN6 in de Gruote- ot St. Bavokerü aitiier op Dinsdag 26 Maart. 1901 des namiddags van i2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3G. F. Hiitdel. 2. AdagioM. Broaig. 3. Prbladiom en FugaJ- S Bach. 4. Choral-AndantiJ. G. Bartiaans. 5. Aria: Und ob die Wolk".. Weber. Met dit kooruummer behaalde de Lieder tafel op den Nationalen Zangwedstrijd te Delft April 1900, deo 4den Prijs. Met deze kooruummers behaalde de Lieder tafel op den Internationaleu Zangwedstiijd te Brus sel, Juli 1900, in de eerste Afdeeling, den 3den Prijs. Telefoon 579. Directie CHARLES DE LA MAR. of de Bende van Harten Boer. Drama in 8 bedrijven. Naar het Fransch door PONSON DU TERRAIL. Cesar, ANDREA. Sir ffi/lia* en Dokter Cordon, CHARLES DE LA MAR. Aanvang 8 uur. Balcon 1.25, Stalles ƒ1.—,1e Loge 0.75, Parterre 0 50, 2e Loge 0.40, Gaanderij ƒ0.25. Plaatsbespreking dagelij ks van 1012 en van 14 uur. door de Koninklijke Ver- eeniging: 9e Voorstelling van het Abonnement. Blijspel in 3 bedrjjven uit het Fransch v. ALEXANDRE BISSON en J. BERR DE FURIQUE. Het uitsluitend vertooningsrecht van dit blijspel werd aangekocht ra* de Societé des Auteurs et Composi teurs Dramatiques te Parijs. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking dagelijks van 1012 en van 14 uur. LIEDERTAFEL Directeur: de Heer N. H. ANDRIESSEN. des avonds ten 8 ure, in de Concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING". Met medewerking van den Heer CAREL PHLIPPEAU, (Tenor) Haarlem, den Heer E. A. CATS, (Viool) Haarlem, Mejufvrouw M. C. E. STAKMAN, (Begeleiding) Haarlem. Introductiekaarten a ƒ1.voor Heer en Dame en 0.50 voor eene Dame, zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar H. N. MUL, den HAARLEMSCHE BOEK- EN MUZIEKHANDELen bijdeHeeren C. HEEMSKERK, Zijlstraat 82 en G. P. KEIJZER, N. Raamstraat 11, (alsmede Tekstboekjes a 10 cent.) INSCHRIJVING van nieuwe leerlingen vóór 1 Mei, ten huize van Mejuffrouw GALLENKAMP, Baan 13 a. Nette Werksters, Dag meisjes, Noodhulpen, levert Mej. WONNINK, Jacobijnestr. 10.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2