HAARLEMS CH Eerste Blad. No. 24 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 27 Maart 1901. N ieuwsberichten. TELEPHOONNIJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer In de zitting van "Woensdag werd voortgezet het debat over art. 3 der woningwet (Kategorieën van voorschriften door gemeenteraad vast te stellen.) Namens de Komm. van voorbereiding bestreed de heer Drucker de op het art door de heeren v. d. Velde en Kuyper voorgestelde amendementen. De Min. van Binnenl. Zaken nam over het am. Conrad, om als een Kategorie van voorschriften te noemen die betref fende het hoogste peil van den vloer der beneden-woonvertrekken en dat van den heer Kuyper. Hij bestreed de amende menten v. d. Velde, evenals het am. Kerd(jk om de te maken voorschriften omtrent privates ook ten aanzien van bestaande woningen toepasselijk te ver klaren. Het am. v. d. Velde (levering van materialen) werd verworpen met 62 tegen 15 stemmen. Het am. Kerd(jk werd verworpen met 44 tegen 33 stem men. De andere amendementen werden ingetrokken en art. 3 daarna goedgekeurd. Betreffende art. 4, regelende de vrijstel ling door Gep. Staten te verleenen voor niet langer dan 5 jaar, zoowel van voorschritten omtrent bouw als bewoning achtte de heer Roessing het dispensatie- recht te ruim, waartegen de Min. op kwam. Het art, werd goedgekeurd. Daarna was aan de orde de tweede lezing en de eindstemming over het ontwerp „Gezondheidswet." De Min. lichtte de aangebrachte wijzigingen toe, de heer Brummelkamp, adviseerde namens de Komm. van Voorbereiding tot goedkeu ring, en het ontwerp werd toen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Min. nam over op art. 5 der woningwet eene redaktiewijziging van den heer van Styrum, bestreed de amendementen de Klerk Nolting, voorstellende, dat zonder vergunning van Burg. en Weth. geen nieuw of geheel vernieuwd gebouw tot woning mag gebruikt worden en nam over het am. de SavorninLobman, om duidelijk uit te drukken, dat verbod van het gebruiken van een woning zonder vergunning alleen slaat op het gebouw of gedeelte daarvan, laatstelijk niet als woning gebruikt. Het am. de Waal Malefijt om het verbod te beperken tot voor bewoning bestemde gebouwen en niet uitbieiden tot alle gebouwen werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Het am. deKlerk Nolting werd eveneens verworpen met 70 tegen 13 stemmen, waarna het art. werd goedgekeurd. Even zoo art 6. Op art. 7 regelende de goed keuring der voorschriften door Ged. Staten en art. 8, regelendede vaststelling der voor-chriften door Ged. Staten wer den amendementen voorgesteld door de heeren van Kol, van Asch van Wijck {Ede). De SavorninLobman en Kuyper. De voorstellers lichten hun amendemen ten toe. Donderdag werd het debat overartt. 7 en 8, strekkende om waarborg te geven, dat de Gemeentebesturen zich van hun wettelijke verplichtingen zullen kwijten, en als dit na zekeren termijn niet is geschied, een hooger gezag die taak zal overnemen. De Min. van Bin nenl. Zaken betoogde uitvoerig het ge wicht dezer waarborgen, en bestreed de amendementen, die de waarborgen vernietigen of tot een schijnvertooning verlagen, 't Meest kwam hij op tegen het am. Lohman, dat eigentlijk zich wil bepalen tot eene mededeeling der Ge- meenteraads-verordeningen aan Ged. Staten, die bij nalatigheid der Gemeen ten na twee jaar kunnen optreden, ter wijl de Gemeenteraden weêr de voor schriften van Ged. Staten zouden kunnen wijzigen. Ook bet am. Kuijper, voor elke nalatige gemeente een speciale wet, aanwijzend een bizonder gezag wen- schend, werd door den Min besneden. Een am. van Asch van Wijck c.s., dat hooger beroep van de beslissing van Ged. Staten op de Kroon aan de Ge meentebesturen wil toekennen, lachte den Min. wel niet toe, maar hij zou zich niet er tegen verzetten, evenmin als tegen een am. van Kol c.s., meer waarborgen verlangend tegen wille keurig verleenen van vrijstellingen. De Komm. van Voorbereiding meende de meeste amendementen te moeten ont raden, maar kon het am. van Asch van Wijck aanbevelen. De amendementen werden door de voorstellers nader ver dedigd. De heer de Savornin Lohman liet zijne wijziging van art. 7 vervallen, maar handhaafde zijn am. op art. 8. Nadat de Min. eenige wijziging had gebracht in art. 8, trokken de heeren Lohman en Kuiper hun amendementen in. De Min. nam over het am. de Waal Malelijt, om de artt. 196 en 197 der Gemeentewet toepasselijk te verklaren, alsmede het am. Lohman, om art. 153 der Gemeentewet toepasselijk te ver klaren. Het am. van Asch van Wijck werd zonder stemming aangenomen, en het am. van Kol evenzoo met 47 tegen 37 stemmen. Art. 7 werd daarna aan genomen met 77 legen 7, en art. 8 met 65 tegen 17 stemmen. Op art. 9 (ver plichting tot aangifte bij het Gemeente bestuur) lichtte de heer Schaper toe een am. door hem, met de heeren van Kol en Troelstra yoorgesteld am. om deze verplichting te doen gelden voor verhuurders van woningen van vier of minder vertrekken. Ook de heeren van Styrum en Mackay lichtten door hen voorgestelde amendementen toe. Vrijdag werden de beraadslagingen over art. 9 en de daarop voorgestelde amendementen voortgezet. De Heeren Pijnappel, Mackay en De Visser wezen op praktische bezwaren van het artiekel. De heer Roessingh ging in hoofdzaak mede met het am. Mackay dat de ver plichting alleen wilde vaststellen voor gemeenten, door Gedep. Staten aan te wijzen. De heer Drucker verklaarde, dat de Komm. van voorbereiding geen be zwaar had tegen het am. v. Styrum, om met den verhuurder gelijk te stellen allen die in eenige hoedanigheid een woning verhuren. De Komm. was tegen het am. Mackay en bestreed ook het am. van Kol—Troelstra. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde het artiekel, bestreed het am. Mackay, nam het am. van Styrum over en ontried het am. van Kol c.s. Het laatst genoemde am. werd verworpen met 72 tegen 9 stemmen. Ook het am. Mackay werd verworpen met 37 tegen 34 stemmen, en art. 9 aangenomen met 40 tegen 31 stemmen. Artt. 10 en 11 werden goedgekeurd. Art. 12, regelend de indiening der be zwaarschriften tegen ongeschikte wo ningen door drie of meer meerderjarigé ingezetenen werd door den heer van Karnebeek bestreden als een gevaarlijk voorstel. Hij vreesde, dat jongelui en onbevoegden als inspekteurs zouden gaan liefhebberen. De heer Kerdij k achtte het Regeeringsvoorstel noodig, daa anders zeer bevoegde vrouwen zouden zijn uit gesloten. De heer De SavorninLohman achtte het geheele artiekel ongewenscht. Een am. v. Karnebeek om de oorspron kelijke redactie te herstellen, werd be streden door den Min. en door de Komm. van voorbereiding. Het eerste gedeelte van het am. van Karnebeek werd ver worpen met 56 tegen 5 stemmen, het tweede met 52 tegen 11 stemmen. Art. 12 werd aangenomen met 41 tegen 22 stemmen. Art. 14 werd aangehouden. Artt. 15—25 werden goedgekeurd. De diskussie is gevorderd tot de Onteige- nings-paragraaf. Aan Central Newt seint men uit Stan derton, dat de Boeren in den omtrek van de stations aan den Delagoa-spoor weg bijeenkomen, waar eiken dag eene bespreking wordt gehouden. Ook had eene samenkomst te Pietersburg plaats. Ondertusschen heet de vervaardiging van ammunitie »met kracht voort te gaan." Daaruit spreekt, beter dan uit iets anders, de vermoedelijke gezindheid dei Boeren in die streken. Botha heeft de vredesonderhandelin gen met Kitchener afgebroken. De onderhandelingen met Botha schij nen voornamelijk afgebroken op zijne weigering om de opgestane Kaapkolo- niërs niet onder de amnestie te rang schikken en het vooruitzicht van Engel- sche overheersching zonder een zweem van onafhankelijk. De Boeren, zegt een Engelsch blad, hebben bij den oorlog niets te verkiezen, doch Engeland kostdieanderhalfmillioen ponden per week, terwijl bovendien allerhande verwikkelingen uit het voort zetten kunnen ontstaan. Er zit dus niets anders op dan voortstrijden. Kitchener heeft versterkingen aange- om aanvallend te kunnen optreden, wat dus tot heden niet mogelijk scheen te zijn. Met het oog op den komenden winter in Zuid-Afrika zendt het Engelsche leger bestuur 300.000 dekens daarheen ten behoeve der tioepen. Meer en meer hoort men in de Engel sche bladen de meening verkondigen, dat het met de Boeren, wat hun militaire positie betreft, nog niet zoo slecht schijnt als de pers hier te lande het wel heeft gelieven voor te stellen m. a. w. dat de berichten der regeering niet geheel betrouwbaar zijn. Nu voor goed is uitgemaakt dat de vredesvoorstellen van Engelschen kant kwamen, is het ook van belang te weten dat het alweer Chamberlain was, die met afpingelen is begonnen; hij wilde dat de algemeen gehate militaire admi nistratie niet dadelijk werd opgeheven zooals Kitchener wenschte en geen par don geven aan de Kaapkoloniers, een der hoofdpunten voor de Boeren. Nabij Senekal twee kanonen opge graven te hebben is de Wet weer ten strijde getrokken, mogelijk verneemt men spoedig zijne daden. In Transvaal worden nog steeds Engelsche treinen onveilig gemaakt. Volgens berichten uit Kaapstad moet er weer den 22en hevig gevochten zijn bij Hartebeestfontein. Aan de wijze waarop dit bericht tot ons kwam, zou men afleiden, dat die strijd niet uitviel in het voordeel van de Engelschen. Verschillende Engelsche bladen, achten de aangeboden vredesvoorwaarden zeer gunstig en begrijpen niet waarom de Boeren ze niet aangenomen hebben. De Boeren zullen het zooveel beter begrij pen. Het verschil ligt hierin dat de Engelschman uit de verte niet kan oor- deelen over de toestanden, aangezien zij ne regeering hem steeds i n het onzekere laat; de geheele waarheid niet zegt. Het aantal der Boerengevangenen, met uitzondering van hen die nog in de Republieken gevangen worden ge houden, bedroeg op 9 dezer 17,096. De „Morning Leader" valt den heer Chamberlain vr(j kras aan. Het blad constateert dat Kitchener, de man van bloed en staal, de generaal wiens benoe ming werd beschouwd als een voorspel van ongenadige onderdrukking, tha»s het meest naar den vrede verlangt en het meest bereid is om een vergelijk te treffen. „Maar zegt het blad, ïhjj weet hoe dapper en hoe eervol de tegenstand is geweest. Hij weet ook het best hoe zwaar de voorzetting van den oorlog op onze kas moet drukken. Maar de heer Chamberlain die te Londen zit, ver van het oorlogstooneel. is onbuigzamer dan lord Kitchener, loyalistischer dan sir Alfred Milner". Een nieuw plan ter onderzoek van Noordpoolgewesten is aan de „Royal Colonial Institute" in Engeland aange boden. Het plan is ontworpen door Ber- nier, van Quebec, en is goedgekeurd door Aardrijkskundig Genootschap te Quebec. Bernier stelt voor in Juli de Poolzee binnen te dringen door de Behringstraat om dan langs de Siberische kust te varen tot op 170 a 165 graden Oooster- lengte. Op deze hoogte gekomen zal men den steven noordwaarts wenden en ge durende de maanden Augustus en Sep tember zoo hoog mogelijk voorwaarts dringen. Men zal veel photographiën nemen en ook opnamen doen van uit de hoogte door de camera's aan vliegers op te laten. Op deze wijze zal men dan een geheelen aanblik krjjgen van een betrekkelijk groot oppervlak. Na de overwintering zal men in twee verschillende richtingen de Noordpool trachten te bereiken. Door middel van telegraaftoestellen van Marconi zal men voeling houden met de schepen. Ook zal met kanonvuur signalen worden gegeven. Langs den weg zuilen op afstanden van 1600 meters holle palen gevuld met proviand, geplaatst worden. Ook worden daarin geborgen rapporten omtrent den afgelegden weg. Berichten uit die on herbergzame oorden zullen elke maand per luchtballons worden verzonden in de hoop dat die in de bewoonde wereld te land komen. Het bezoek van den Keizer heeft aan de stad Elberfeld 300.000 Mark gekost, tengevolge waarvan de hoofdelijke om slag, welke eerst 1 pCt. van het inkomen bedroeg, verhoogd is tot op 2 pCt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1