HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 26. 144 van WOENSDAG 3 April 1901. TE HAARLEM Vrijdag 5 April 1901. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerg 8 centen per stuk. Prj|i per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, greote letten naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertent-icn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Sept heures du Soir, Mr. Muller, Sainte Céne. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden ■worden, '«Avonds 7Vj ure, Ds. Mulder, Felix Favore. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) 's Avonds 71/3 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. 's Avonds 7 ure, Ds. Poolman. Avondmaal. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden 'g Avonds 7 ure, Dr. Elhorst. Aemonstrantsch Geref. Kerk. 's Avonds 7 ure, Ds. Tideman, Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. (Woensdag 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Voorbereiding. Donderdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Met Koorgezang. Vrijdag. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Nam. 2i/s ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Met Koorgezang. Evang. Luthersche Kerk. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Gonlag, Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. '1 Avonds 6Vj ure, Ds. Sepp. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 6Vi ure, Ds. Kuylman. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Voorbereiding, 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Avondmaal. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Bevestiging van Lidmaten- 's Avonds 7 ure, Ds. Heeringa. Avondmaal. Santpoort. Voorm. lOVs ure, Ds. Kutsch Lojenga. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Kutsch Lojenga, Avondmaal. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Voonn. 10 ure, Ds. Hulsman. Avondmaal, 's Avonds 61/3 ure, Ds. Hulsman. N ieuwsberichten. BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt do Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 8 ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Bevestiging van Lidmaten, en Voorbereid ng. 's Avonds 7 ure, Ds. Boon, Avondmaal. Ticeede Kamer. Bij het Woensdag voortgezet debat over de artt. rakende de onteigening drongen de heeren Pijn appel en Tydeman bij art. 78 aan op meer waarborgen, dat de onteigening, toegelaten voor vereenigingen, vennoot schappen of stichtingen, in het belang van verbetering der volkshuisvesting, niet speculanten ten goede kome. De Min. van Justitie gaf de geruststellende verzekering, dat [alleen zuiver filan- thropiesche vereenigingen zullen in aan merking komen komen, bij wie alle voordeelbejag is uitgesloten. De heer Tydeman stelde voor de onteigening door de Gemeente en dus te laten ver vallen onteigening voor naamlooze ver eenigingen, vennootschappenen stichtin gen. Een am. van den lieer Mackay om de toe te laten vereenigingen enz. uitsluitend te doen strekken tot verbete ring der volkshuisvesting werd door den Min. overgenomen, waarna de heer Tydeman het zijne introk, en art. 78 werd goedgekeurd. Een am. van Raalte werd door den Min. overgenomen, maar een am. De Waal Malefgt om voor schadevergoeding voor huurders, bene den een jaar te behouden, vergoeding voor een vol jaar huur werd door hem bestreden en ten slotte verworpen met 43 tegen 38 stemmen. Na uitvoerig debat werd het am. Tydeman, om als werkleijke waarde der te onteigenen goederen te berekenen de opbrengst ven elk in 't bizonder b(j aanbieding van verkoop, verworpen met 41 tegen 39 stemmen, en art. 92 aangenomen met 50 tegen 30 stemmen. Op art, 93 nam de Min. over de amendementen: van Raalte, om bij vergoeding mede te reke nen de verhuis- inrichtings- en andere kosten een am. Willinge om bij onbe woonbaarverklaring ook de werkelijke waarde van den grond te vergoeden; en op art. 75 het am. Veegens in het belang der weekhuurders, en het am. Pijnappel in het belang der jaarhuurders. Ia de zitting van Donderdag waren eenige spoedeischende ontwerpen aan de orde gesteld. Het ontwerp tot ver lenging der wet tot tijdelijke versterking der militie met een 7de lichting gaf aanleiding tot eenig debat tusschen den heer Kuyper en de Ministers van Fi nanciën en Binnenl. Zaken. Eerstge noemde had inlichting gevraagd over de plannen betreffende de legerwetten en meende dat het aangeboden ontwerp niet kon behandeld worden zonder me- dedeeling dienaangaande. Het werd aan genomen met 54 tegen 9 stemmen. Een 7 tal andere ontwerpen werden goeagt- keurd. Daarna werd de behandeling der Woningwet voortgezet. Bij de paragraaf tot uitbreiding van de bebouwde ge meentekommen opperden de heeren van Karnebeek, de Sanornin Lohman en van de Velde bezwaren tegen onvoldoende waarborgen voor grondeigenaren, welke betwist werden door den Min. van Bin nenl. Zaken, die overnam het am. Mac kay om uitbreiding voor parken te laten vervallen, en de redaktie ook in andere opzichten wijzigde. Een am. Pijnappel om gronden ook te rezerveeren voor aanleg van grachten, werd aangenomen met 45 tegen 26 stemmen Toen kwam in behandeling het geschorste art, 14 (aanschrijvingen door Burg. en Weth. tot het aanbrengen van verbeteringen aan den eigenaar der woning, of dengene die voor het onderhoud daarvan aan sprakelijk is. Tal van amendementen, waren voorgesteld, doch de Reg. wijzigde het art. zóó, dat zal worden aangescheven de eigenaar der woning of degene, die tot het aanbrengen der verbeteringen bevoegd is, terwijl mede besloten werd, dat van de te doene aanschrijving den hypotheekhouder zal worden kennis gegeven. Bij de paragrafen omtrent geldelijken steun van Gemeentewege en Rijkswege betoogde de heer Schaper andermaal de noodzakelijkheid van het verbod aan de gemeenten om gemeente grond te verkoopen, of althans de be voegdheid daartoe te binden aan de goedkeuring der Kroon. De Min. van Fin. ontkende de wenschelykheid van een absoluutverbod, zoodat de Gemeente alleen verhuurster van woningen zou worden. Besloten werd toelating van den heer den Hertog. Vrjjdag was eerst aan de orde art. 29, regelende de bevoegdheid der Ge meenteraden om aan hen, die aange schreven zijn verbeteringen aan te brengen in hun woningen, rentedragende voorschotten te verleenen onder hypo thecair verband. Amendementen van de heeren Veegens en van Deinse werden door den Min. onraadzaam geacht, maar overgcmen werd door hem het am. Loeff, om een termijn vun 15 Febr. 1901 te veranderen in „na de in wer king treden der wet. Het am. Veegens om den Voorrang van de hypotheek voor de verleende voorschotten te doen ver vullen, werd aangenomen met 44 tegen 29 stemmen, waarna de artt. 29 en 30 werden goedgekeurd. Een am. Schaper op art. 31 werd bij gebrek aan steun ingetrokken. Op art. 32, bepalend, dat een Gemeenteraad bedragen kan beschik baar stellen, o. a. tot aankoop van gron den en woningen en verbouw en aanbouw van woningen in het belang der volks huisvesting voor rekening der Gemeente werd een am. voorgesteld door de heeren van Kol, Schaper, Troelstra, om die bepaling algemeen te maken en niet te beperken tot het geval dat eene richtige uitvoering der wet het mogelijk maakt. De heer Troelstra lichtte dit am. toe. Door .de heeren de Waal Maletjjt, van de Velde, en van Asch van Wijck (Ede) werd een am. voorgesteld, om wél de bepaling algemeen te maken, maar voor aanbouw en verbouw van woningen door Gemeenten geen bijdragen beschikbaar te stellen. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed beide amendementen. De heer Troelstra trok het zijne in, en het am. de Waal Maletijt c.s. werd verworpen met 56 tegen 6 stemmen, en daarna art. 32 onveranderd goedgekeurd. Op art. 38 nam de Reg. over een am. Fokker, om strafbaar te stellen het in gebruik geven, zonder schriftelijke vergunning van Burg. en Weth. van ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keeten, ten ten enz. In art. 40 werd eenige wijziging gebracht. Toegestaan werd het richten van in- terpelaties op nader te bepalen dag van den heer Pastoors over de exploitatie der Rijksvischhal te IJmuiden; aan den heer Harte omtrent uitzichten betref fende de opening van den Nieuwen Maas mond en aan den heer Taoelstra omtrent het aftreden van den Minister Eland en het voornemen der Reg omtrent de nog niet ingetrokken legerwet. Na debat werden artt. 40—42 goed gekeurd. Bij art. 43 (niet verlaten van een onbewoonbaar verklaarde woning) lichtte de heer Schaper toe een door de heeren van Kol en Troelstra voor gesteld am. strekkende om den delin quent niet te straften, indien blijkt, dat het hem onmogelijk was binnen den gestelden termijn een andere woning te vinden. De Min. van Justitie nam het am. Schaper over, nadat daarin eenige wijziging was aangebracht. Art. 43—45 werden goedgekeurd. Evenzoo artt 46 en 47 na eenig debat tusschen den heer Loeff en den Min. van Justitie. Bij art. 48 nam de Kin. van Fin. een am. de Waal Malefijt over. By art. 49 (bepa lingen omtrent bewoning van loodsen, keeten enz.) wijzigde de Min. van Bin nenl. Zaken den termijn van bewoning van 2 jaar in 5 jaar en nam over een am. van Kol, dat Burg. en Weth. voor waarden stellen in 't belang van ge zondheid, veiligheid en zedelijkheid. De heer Roessing trok een door hem voor gesteld am. in. Artt. 49—54 werden goedgekeurd. De eerste lezing wasdaar- meê afgeloopen. Dat de Times-correspondent, boven bedoeld, de toestanden tamelijk goed inziet als hij meent te moeten zeggen, dat de Boeren nog niet zoo gemakkelijk te overwinnen zijn en er dus meer troepen noodig zijn, blijkt hieruit, dat zij niet ver van Pretoria weer een trein deden ontsporen. Waarschijnlijk hebben de Boeren hier op nieuw hunne voor raden kunnen aanvullen. De Wet is thans in Transvaal. Men vermoedt, of hoopt althans, dat vele Transvalers zich bij zijn troep zullen voegen. De Wet bezit thans weer twee kanonnen. Het blijkt, dat niet alle Boeren de Kaapkolonie verlaten hebben, want van

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1