de Min. opmerken, dat de Kamer reeds beslist heeft, dat er landweer zou zqn, al is het ontwerp sedert ingetrokken. De heer Smeenge en de heer van Vlij men was het met hem eens bleef daartegen bezwaar opperen. De Min. verzekerde by de Landweer wet zich niet te zullen beroepen op de beslissing bjj art. 146, maar verwerping van art. 146 zou zijn een terugkeer op de beslissing over het 1ste hoofdstuk der Landsmacht- wet, waarbij is bepaald dat er landweer zou zijn. De overige artiekelen der Mi- litiewet werden goedgekeurd. De Min. beloofde den heer Tydeman te zullen overwegen wijziging der bepalingen, opzichtens het reservekader ten gunste van jongelieden, die door wijzigingen van art. 47 en 49 getrofTen zouden worden. De eindstemming overdeMili- tiewet zal later plaats hebben. Na de regeling der werkzaamheden kwam het Landweerontwerp in behandeling. Het algemeen debat daarvoor werd gesloten, nadat de heer De Ras nogmaals gewezen had op den eenzijdigen druk van het ontwerp op een deel der bevolking. Art. 1 bepalende wie tot de landweer behooren werd goedgekeurd na de verklaring van den Min. dal vrijwilligers voor 5 jaar na afloop overgaan tot de Landweer. Art. 2, bepalende dat de Landweer be staat uit afdeelingen tot versterking van het leger en de depóts tot aanvulling van de landweerafdeelingen, werd even eens goedgekeurd. Ook art. 4, samenstel ling van de landweerdistrikten, nadat de Min. er eenige wijziging in had ge bracht en art. 4 en 7 na kort debat. Bij art. 8 verzekerde de Min. dat als distriktscommandanten voor het grootste gedeelte in aanmerking zullen komen Nederl. officieren. Bij art. 11 (opkomen van de landweerplichtigen driemaal voor 6 dagen) betoogden de heeren De Ras en Verhey, dat die druk te zwaar was voor hoofden van gezinnen. Een am. Verhey om de opkomst te bepalen op tweemaal zes werd aangenomen met 39 tegen 21 stemmen. In het verder debat vei klaarde de Min. dat alleen officieren van het leger, geen gepensioneerden, benoembaar zijn tot Kommandanten. Door den Min. werd overgenomen een am. Verhey op art. 20, om te verge makkelijken het aangaan eener verbinte nis voor de Buitenlandsche zeevaart. De overige artiekelen werden goedgekeurd. Eindstemming over de Land weer wetten zal later plaats hebben. Gaan de Engelschen voort met het gevangen nemen van Boeren die zich op hunne hoeven bevinden, de Boeren maken zich meester van het vee, dat de Engelsche soldaten zoo hoog noodig hebben. Waar de Engelschen al de opgevangen Boeren heen brengen is niet duidelijk. Pas ontving men bericht, dat gouver neur Millner voorloopig naar huis gaat of Baden Powell volgt hem, men meent dat hq ontslag heeft genomen. Zoo schijnt iedere hooggeplaatste zich te haasten Afrika te verlaten. De Londensche Gazette bericht nu, dal Luitenant Thomas P. Milne Home, van de Hooglandsche lichte infanterie, ingevolge een vonnis van den krijgsraad uit den dienst is ontslagen. Waarschijnlijk geschiedt zulks inge volge de onlangs vermelde nieuwe be paling, volgens welke ieder officier, die de witte vlag opsteekt of zich overgeeft, zich deswege voor den krijgsraad zal moeten verantwoorden. De oud-consul der Transvaal te Londen Montagu White maakt in de New- Yorksche Sun een manifest openbaar, waarin hij het barbaarsche oorlogvoeren van de Engelschen'in Zuid-Afrika aan de kaak stelt en ook verzekert, dat de Boeren vast besloten zijn, door te vechten totdat zij hunne onafhankelijkheid te ruggekregen hebben. De schrijver betoogt, dat de Engel schen zelf het sluiten van den vrede verhinderenhij zegt, dat de Boeren volop ammunitie hebben, en gelooft, dat het Duitsche volk ten slotte den Keizer zal kunnen dwingen tusschen- beide te komen. HAARLEM 30 April 1901 Zang en Vriendschap. Met een voortreffelijk geslaagd con cert eindigde de Kon. Liedertafel *Zang en Vriendschap''' Vrijdagavond haar wintercampagne. 't Was een lust, de Vereeniging, onder de beproefde leiding van den heer W. Robert, te hooren in de verschillende koorwerken en opte- merken tot welk een hoogte deze Lieder tafel het thans heeft gebracht. Bijzondere aandacht vroegen de wer ken van de heeren Loots en Robert, Morgenlied en Dorschlied, die in de ver tolking door klank en voordracht uit blonken. Het Koor opendehet programma met het Koraal (woorden van Dr.Schaep- man) uitgevoerd bij deserenade, welke in het begin van het jaar gebracht werd aan ons Vorsteljjk Echtpaar en sloot met een mooi Fransch nummer Le Retour i van Dietrich. Een en ander tot blijkbaar genoegen der vele aanwezigen. In de keuze van solisten was de Liedertafel dezen avond mede zeer ge lukkig. Het mooie vioolspel van den heer Joh. Steenman en de welluidende zangnummers van mevrouw Schmidt- Van der Werff van Zaandam brachten in de vocale ensembles eene afwisseling welke door de muziekliefhebbers op hoogen prijs zal zijn gesteld. Ongetwijfeld behoort de heer Joh. Steenman thans tot beste onzer Vader- landsche violistentot de artisten waarop onze stad met eere kan bogen. Mevrouw Schmidt mag eene voorname plaats worden aangewezen onder de zangeressen waarover wij op eigen bodem te beschikken hebben. Het reper toire, waarin zij blijkbaar een ruime plaats afstaat aan liederen van Schu bert, Schumann en Brahms, getuigt van de deugdelijkheid harer kunst. Beide solisten hadden het niet geringe voorrecht, geaccompagneerd te worden door den heer Leander Schlegel, wiens begeleiding op de voordracht steeds een artistiek cachet drukt. Uit de dagen toen de Bachconcerten nog voor het grootste deel solisten-concerten waren, zal men zich herinneren wat de heer Schlegel van eene piano-begeleiding weet te maken. Met onverdeeld genot hebben wij hem ook nu weder gevolgd, gelijk wij dit deden alle nummers van het werkelijk mooie Vrijdagavond concert. B. De Vereeniging Reisbelasting al len weidenkenden welbekend heeftook in 1900 haar nuttig werk met goeden uitslag voortgezet, zooals blijkt uit het dezer dagen verschenen verslag over dat jaar. De Vereeniging bestaat thans uit ne gentien Sub-comité's. Aan giften ontving de Vereeniging 10893.44 zijnde ongeveer /'1650meer dan in 1899. Aan niet minder dan 286 personen kon de gelegenheid verschaft worden eenigen tijd buitenlucht te genieten. Ten vorigen jare bedroeg dit aantal 248. Evenals vorige jaren vormden de vrouwelijke patiënten de groote meer derheid, 240 tegen 4b mannelijke. Zij werden geplaatst in het Badhuis voor minvermogenden te Zandvoort43, in Heideheuvel te Hilversum 48, in Rusthof en Bethanië te Zeist 56, in Klein-Loo te Driebergen 12, in Eben- Haëzer te Hilversum 2, in het Diaco nesenhuis te Baarn 3, en bij particulieren te Zeist, Driebergen. Baarn, Leersum, Beekbergen, Epe, Zwaluwenberg, Hilver sum, Ginneken, en andere plaatsen 122. Het doel der Vereeniging is aan min vermogenden, die volgens attest van hun geneesheer voor herstel van gezondheid l bosch of zeelucht noodig hebben, deze gedurende eenigen tijd te verschaffen. Om naar buiten te gaan, komen het eerst in aanmerking kostwinners, en verder minvermogenden, die tengevolge van een acute ziekte of een operatie of als gevolg van overwerken, in een toe stand van zwakte verkeeren, waarin tot herstel van krachten een verblyf in de buitenlucht noodig is. Het Sub comité voor Haarlem bestaat uit de Dames Jonkvrouwe Quarles v. Ufford en Mejuffrouw de Booy, die zich voor het ontvangen van bijdragen beleefd, doch met vriendelijken aandrang, aan bevelen. Woensdag gaat in den Schouwburg wèer eene opvoering van Op Hoop van Zegen. Men zal zich herinneren, dat het stuk in het üuitsch vertaald en o.a. ook in Duitschland door het bekende Heinze- ensemble is opgevoerd. Het publiek heeft dit treffende drama met ingenomenheid ontvangen. De Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Woestduin", heeft aan de leden der Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer vrije wandeling op Woestduin" verleend. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 511 baden. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 1 Mei 1901, des namiddags te lj ure. De volgende stukken en punten tulb n aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Mej. A. M. van der Leij, eervol ontslag als onderwijzeres. Id. C. A. Bakker, eervol ontslag als onderwijzer. 2. Beëediging Gemeente-Ontvanger. 3. Voorstel B. en W. verhoogd spoor wegstation. 4. Voorstel en nader voorstel B. en W. W. vergunningen „Bosch en Vaart. 5. Voorstel B. en W. W. boeking gemeentegronden. 6. Id. Id. verhuring walgrond Donkere Spaarne aan H. C. Caalen. 7. ld. id. gratificatie Wed. van Alt- veer- Seel. 8. Id. id. goedkeuring rekening huis zittende armen en Stads-armen en Ziekenhuis dienst 1900. 9. Id. id. beschikbaarstelling gelden voor openbare werken by nieuwe gevangenis. 10. Id. id. stichting nieuwe school voor lager onderwijs. 11. Id. id. verhuring grond Kleinen Houtweg aan F. J. L. Peltenburg. 12. Id. id. vaststelling voorwaarden uitgifte in erfpacht gemeentegron den. 13. Id. id. plan van bebouwing en waarde gronden voormalig Laken- koopersgild. 14. Benoeming Ambtenaar van den Burgelijken Stand. 15. Id. lid Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente financiën. 16. Id. id. Commissie herziening pen- sioen-veoordening. 17. Id. Regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 18. Voordracht B. en W. W. benoe ming plaatsvervangend hoofd Vier de Tusschenschool. 19. Id. id. id. onderwijzeres Tweede Tusschenschool. 20. Id. id. id. onderwijzeres kostelooze school lett. C. INGEZONDEN. Het 12Vj-jarig bestaan van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen Volgens Art. 17 der Statuten, goed gekeurd bij Kon. Besl. van 14 November 1889, No. 28, werd n Weldadigheid naar Vermogenopgericht voor den tijd van 29 jaren en werd gerekend op 1 Novem ber 1888 een aanvang te hebben ge nomen. Het feit, dat bedoelde vereeniging heden gedurende het achtste deel eener eeuw op 't gebied van »armverzorging" en werkverschaffing" gearbeid heeft, wenschen wij onder de aandacht te brengen der vele lezers en lezeressen van dit blad. Die arbeid was ongetwijfeld niet te- vergeefsch voor de honderdtallen gezin nen, waar de leden der Commissie van Huisbezoek de neoden hebben onderzocht, de behoeften hebben aanschouwd, de armoede hebben gelenigd. Niet altijd, wel is waar, werd dat liefdewerk gewaardeerd, maar daar tegenover staat eene ry van bewelda digden, in wier oog men dankbaarheid kon lezen voor ontvangen hulp en goeden raad, voor ondervonden steun in den vaak zoo mocielijken strijd om het be staan. Op dezen dag doet zich de vraag voor „Zat de vereeniging voortgaan op den ingeslagen weg?" Aan toewijding zal het de Commissie leden niet ontbreken, maar aan Haar lem's burgerjj wordt dringend verzocht door meer algemeens medewerking die taak voortdurend mogelijk te maken. Volgens het laatste jaarverslag behoeft de vereeniging meer finantieëlen steun, daar met de toeneming der bevolking ook het aantal behoeftigen jaarlijks ver- meerdert. Komt, Burgers van Haarlem, toont op dezen gedenkdag, dat Gij de vereeniging wilt schragen, verblijdt het Bestuur door Uwe toetreding als Lid, Donateur of Donatrice, want hieraan heeft zij zóó dringende behoefte, dat hare vaste in komsten grooter worden. „Weldadigheid naar Vermogen" ver dient niet den steun van sommigen, maar van allendie begrijpen, dat Armen zorg, mits na voorafgaand nauwkeurig onderzoek, de plicht is van allen, die door hunne finantiëele omstandigheden in meerdere of mindere mate in staat zijn, om het leed hunner minder be voorrechte stadgenooten, zieken, ouden van dagen, weduwen en kinderen te I helpen lenigen. 1 Mei 1901. Een vriend der armen Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den27Aorii 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No 1. Een Huis en Erve, bevattende 2 wo ningen, te Sandpoort buurt Jan Gijzenvaart in de gemeente V elzen aan den Bloemeudaalschen weg Ne. 20. ƒ1525.1) Lokerman. Nos 23. Twee stukken Wei of Hooiland, genaamd -Het Potjesland'', in den Poelpolder aan den Zomerweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, als No. 2. Weiland. No. 3. ii. De perceelen No. 2 en 3 gecombineerd 5224. N. vau Loon. Nos. 47. Vier perceelen uitmuntend Wei-of Hooiland, onder de gemeente H;iarleinmerliede en Spaarnwoude in den Waarderpolder tusfeben den Waarderweg en het Spaarne. En wel: No. 4 Gelegen aan den Waarderweg, No. 166. groot 1 hectare, 58 aren, 40 centiaren. No. 5. Gelegen achter het voorgaande, en uit komende aan bet Spaarne, Nos. 165 en 164, groot 2 hectaren 6 aren, 50 centiaren. No. 6. Gelegen ten Noorden van No. 4 aan den Waarderweg. No. 167, groot 1 hecta e, 61 Aren, 20 centiaren No 7. Gelegen achter het perceel No. 6. en uitkomende aan het Spaarne. No 168 en 169, groot 2 heetaren, 29 aren, en 70 centiaren. He perceelen No. 4 tot en met 7 te zamen. ƒ18175.H Visser. No 8. Een perceel uitmuntend Wei- of Hooi land, genaamd »de Kamp van Lis", in de ge meente Haarlemmerliede tn Spaarnwoude aan d n weg naar het Fort en behoorende tot den Rotte- polder. No 173. ƒ4300 B. P. Vink. No. 9. Een Huis met afzonderlijk achtergebouw, Tuin en Erve, aan de oostzijde van de Gedempte Oude Gracht No. 63. ƒ7500 F. C. Piët. No. 10. Een Gebouw ingericht tot Bloembol- lenscbnur met afzonnderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de Oostzijde van het Klein Heilig land. No, 45 zwart en rood. ƒ5000..1. van Waard. No. 11. Een dubbel huis en annex Pakhuis met voor- en Achtertuin en Erve, aau de noordzijde van de Rustenburgerlain. No. 19 zwart en rood. ƒ3600.C. Groenewegen. No. 12 Een Huis met een daarvoor gelegen Tuin en Erve naast het voorgaande perceel. No. 23 ƒ1830.C. Groenewegen. No- 13. Een huis en Erve, nevens bet voor gaande perceel. No. 25 groot 70 centiaren, be nevens de onverdeelde helft in eene daarnaast gelegen gang. ƒ1700.— C. Groenewegen. No 14. Een winkelhuis en Erve, aan de west zijde van de Gieritraat. No. 38. 5005. Opge houden. No. 15. Een Huis en Erve, aan de westzijde van de Pieter Kiesstraat, op den hoek van en met uitgang in de Roosveldstraat. No. 22. ƒ5600. J. Wensing. No. 16 Een huis en Eive met Tuin aan de westzijde van de Jansstraat. No. 16. 6025.S. J. W Mons. N0St 17 20. Vier perceelen Bouwterrein, aan de noordzijde van den Zijlweg tusschen de Spoorwegstraat en den Spoorweg als: No. 17. Groot ongeveer 2 aren. No. 18. Groot ongeveer 2 aren, 2 centiaren. No. 19. Groot ongeveer 2 aren, 8 centiaren. No. 20, Groot ongeveer 2 aren 10 centiaren, met een perceel Weg, groot 2 aren 20 centiaren. No. 21. Tot Amotie de op bovengemelde per ceelen staande Gebouwen. No. 7 en 9. De perceelen No. 17 tot en met 21 gecombi neerd f 16260. Opgehouden. No: 22. Een Huis. waarin vroeger de Koek en Banketbakkerij is uitgeoefend en Erve, aan het Spaarne, nabij de Kaasmarkt. No. 20 ƒ7040. P. Droste q.q. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Donlerdag 2 Mei 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaHandel. 2. Andante funcbre.J. Svendsen. 3. Sonate No 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b Aodante. c Allegro risoluto. 4. ElevationSaint-Siiens. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2