HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 37 144 Ned. Vereen, tet bevordering van Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? BUITENGEMEENTEN. TE HAARLEM Zondag 12 Mei 1901. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. T E[L E PHOONNUMMEK TELEPRONISCHF, VERBINDIN6 met AMSTERDAM. -,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prfja per Advertentie van 1 - 5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 eents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Het Bestuur der Afdeeling. Wau niat. and.r» vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth tan Wijk. Eglise WaUonne. Voorm. 10 Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehonden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 6 ure, Ds. Mulder. Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 nre, Ds. Tibben. 's Avonds 5V» ure, Ds. Tibben. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. ure, Prof. van Leeuwen. Hoogleeraar te Utrecht. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Voorm 's Avonds 5 ure Hillegom. 9 Va ure, Ds. v. Veen. Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojengm. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. IJ. Groenetvegen, Rem. pred. te Rotterdam. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Jonker, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avonds 6 ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Eveltin, Ev. Luth. pred. te Leiden. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. (Dinsdag.) 's Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Ticeede Kamer. Toen Dinsdag de beraadslagingen over de Schoolwetwij- ziging werden voortgezet, was aan de orde art. 39 (wachtgelden voor onder wijzers bij opheffing eener school of betrekking), waarop was voorgesteld een am. den Hertog c.s., om het wachtgeld na afloop van den 5 jarigen termijn waarvoor het verstrekt wordt, te doen voortduren voor onderwijzers die 50 jaar zijn, totdat zij in de termen van pensioen vallen of een andere betrekking hebben gekregen. De Min. van Binnenl. Zaken, bestreed dit am., maar de Komm. van Rapp. advizeerde tot aanneming, en de heer Smeenge verdedigde het nader. Het am. werd aangenomen met 42 tegen 39 stemmen. Op art. 45 (bij dragen aan gemeenten voor onderwij zerstraktementen en schoolbouw) was voorgesteld een am. den Hertog om de helft der voorgeschreven verhooging, wegens diensttijd en wegens bezit van den hoofdonderwijzersrang niet om te slaan over alle scholen maar ook en ten volle uittekeeren voor die scholen, waar de onderwijzers werkzaam zijn en wier dienstpozitie de voorgeschreven verhoo gingen noodzakelijk maakt. Een am. de Waal Malefijt van Heemstra strekte om indien de Reg. hoogere dan de wettelijke minima bepaalt voor onderwijzers dan de helft dier verhooging. De Min. be streed beide amendementen, waarna de heer den Hertog het eerste gedeelte van het zijne introk, en het tweede gedeelte door den Min, overgenomen. Ook de heer de Waal Malefgt trok zjjn am. in, waarna art. 45 werd goedgekeurd. Op art. 54 bi» (bijdiage aan de bizondere scholen) waren voorgesteld de volgende amendementendoor den heer Tydeman ln. om te eischen in plaats van 18 uren 25 uren2. om den rooster van lesuren niet mede te deelen maar te laten goed keuren door den arrond-schoolopziener; 3. om voor de periode wegens herhalings- onderwjjs te eischen goedkeuring van het leerplan door de distrikts-schoolop- zieners. De amendementen strekk en oin meer waarborg te krijgen voor de deug delijkheid van het gesubsidieerd onder wijs; door de heeren Kuyper c.s.; 1. om ter gelijkstelling van het bizonder en openbaar onderwijs voor den school bouw van biz. scholen, behalve 4 pet. voor rente, ook te vergoeden wat noodig is voor aflossing van van het bouw- kapitaal2. om mogelijk te maken van de rijksbijdrage, indien door vergis sing of verzuim die anders zou zijn ge weigerd. door den heer Mackay, om in den duur van het ontwerp te doen begrijpen den tgd besteed aan het onder wijs in eenige fakultatieve vakken. De Min. bestreed ernstig het am. Kuyper, dat de Reg. niet zou kunnen aanvaarden. Ook bestreed lijj de amendementen Tv- deman en Mackay, om verandering te brengen, in de voorwaarden der subsi- dién. Verschillende amendementen op art. 54 bis werden ingetrokken. Het am. om het aantal lesuren ter verkrijging van subsidie voor het bizonder onderwijs op 20 uur te stellen. Overigens werd art. 54 bis goedgekeurd. Nadat de heeren Seret, Verhey en van Vlijmen hun stem vóór, de heeren de Ras en Lieftinck de hunne tegen de wet hadden gemotiveerd, werd het ont werp tot wijziging der Militiewet aange nomen met 59 tegen 38 stemmen. Daarna werd het Land weerontwerp met over- groote meerderheid van stemmen aan genomen. De oppositie tegen de steenkoolbe lasting bljjft toenemen, hoewel het Lagerhuis het regeeringsvoorstel, met geringe meerderheid, heeft aangenomen. Er is nu zelfs sprake van een staking der mijnindustrie. Maandag werd in een bijeenkomst van afgevaardigden van 190 werkplaat sen met groote meerderheid het volgende besluit genomen: „De weigering van den minister om de kolenbelasting terug te nemen, na de daarvoor door onze woordvoerders aangegeven redenen, doet ons leed, en wy verbinden ons ten gunste van een algemeene staking van den arbeid..." Zondag is door 25.000 bewoners van Malta een protestvergadering gehouden tegen het invoeren der Engelsche taal in plaats van de Italiaansche en tegen de nieuwe belastingen. Alle studenten te Malta zijn „stakende". Bij eenige oploopjes nam de politie twee betoogers in hechtenis. Omtrent de bewegingen der Boeren in de Kaapkolonie wordt uit Kaapstad gemeld, dat laagers gevormd zijn te De Tuin, ten Westen van Kernhardt en aan den Zwartkop, vijftien mijlen ten Zuiden van Brandvlei. De Boeren leggen in het zoogenaamd Midland versterkingen aan. Scheepers, Malan en Hugo werden ijverig nagezet en ten slotte genoodzaakt naar het Oosten terug te trekken. Majoor Creweachtervolgt Kruitzingeren leverde hem slag bij Driefontein. De vijand liet vijf gewonden en 23 paarden achter. Een detachement van Kruitzinger's commando verbrandde een voorraad- trein bij Rayner. Daily News wjjst in een artikel over de aanstaande verkiezing in het district Oswestry (Shropshire) nog eens op den treurigen toestand, waarin de Regeering die zeven maanden geleden verklaarde dat de oorlog »uit" was, het land heeft gebracht. „De oorlog," zegt het blad, „is blijk baar niet nader bij zijn einde dan in October. Er is, naar de High Commis sioner verklaarde, een tijd van achter uitgang geweest. Sir Alfred Milner zelf vindt het onmogelijk Transvaal te be sturen en hij gaat naar het vaderland met verlof, in de hoop bjj zijne terug komst een beteren staat van zaken te vinden. „De Boeren strijden voort met eene kracht en volharding, welke het mede gevoel en bewondering zouden wekken van eiken Engelschen, als zij tegenover een andere Mogendheid stonden. vliet Britsche leger in Zuid Afrika blijft aanhoudend groote verliezen lijden door ziekte. Honderd vijftig millioen pond zgn besteed aan eene tot dusver vruchtelooze poging om twee Republieken te vernietigen. „Het Britsche volk kan veel verdragen voor eene rechtvaardige zaak," vervolgt Daily News, ïmaar dat is deze oorlog niet, omtrent welker ware reden men het volk heeft misleid. De correspondenten van the Times te Pretoria en te Kroonstad slaken weêr tegelijkertijd een wanhopige jammer klacht. Ons leger hier is versleten, schrijft eerstgenoemde en moet noodzakelijk worden vernieuwd, want anders kan het nog wel een jaar duren. En dan vervolgt hij: „Het is eene overweldigend zware taak, die den Britschen troepen hier is opgelegd. Tusschen Pretoria en Komati- poort zij 12,000 tot 15,000 man troepen maar een paar Boerencommando's van 100 tot 200 man sterk kunnen bijna overal de lijn verwoesten en zullen dit nog een tijdlang kunnen doen. Wanneer wij meer mannen hebben, kunnen wij deze rondtrekkende benden meer achter na zitten en langzamerhand hnn aantal en hun activiteit doen afnemen. Maar daar voor is tijd noodig. Mannen, die versieten zijn door ten veldtocht van meer dan 12 maanden, moeten afgelost worden, moeten naar huis om te rusten en dan na vier of vijf maanden weer uit gezonden. Uit de ambtelijke Britsche verliezenlgst blijkt, dat het geheele aantal dooden in Zuid Afrika, tot aan het einde van April, 14,978 bedraagt, waarvan 714 officieren. In dien tijd werden buitendien 1877 officieren en 45,762 minderen als onge schikt voor den dienst naar Engeland teruggezonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1