omstandigheden waaronder het geschied de. De heer de Savornin Lohman ontkende het recht voor ieder oui te kiezen. Alleen het belang van den Staat moet het kiesrecht beheerschen. De sociaal- demokraten willen kiesrechthervorming om te komen tot omverwerping der maatschappij, wat Spreker noemde om te komen tot slavernij. Hij wilde waken voor de gemeenschappelijke belangen des volk. Spreker meende, dat de heer Troel stra blijkbaar bang is, dat de zaken zóó goed behandeld worden, dat zijne party geen reden van bestaan meer zou hebben. De heer Veegens ondersteunde de motie. De heer Verhey, ofschoon een warm hart hebbende voor de sociale hervormingen, kon niet meegaan met de samenkoppeling van algemeen kies recht en voldoende sociale wetgeving. De heer van der Zwaag bestreed den heer De Savornin Lohman. De heer Troelstra, repliceerend, kwam op tegen de betoogen van den heeren Mees en Lohman en verkondigde de uitnemen- heid van de arbeidersorganizatie. De motie, in stemming gebracht, werd terworpen met 65 tegen 20 stemmen. Donderdag had de Kamer haar aan dacht te wijden eerst san een paar moties, de eene van den heer van Dedem c.s. bepleitende de wenschelijkheid van af schaffing van Rijkswege der provinciale, gemeentelijke, waterschaps en particulie re tollen op land en waterwegen. Deze motie, toegelicht door den heer van Dedem. werd gesteund en bestreden door verschillende leden. De Min. verklaarde, dat de motie, hoe ook gewijzigd, niets zou veranderen aan zijn voornemen om voorloopig aan den inhoud te voldoen. De heer van Dedem liet uit de motie wegvallen den aandrang op indiening van wetsvoorstellen betreffende deze zaak, en zij werd toen aangenomen met 50 tegen 19 stemmen. Een tweede motie was die van den heer van Kol, aandrin gende op onderzoek der economische toe den op Curafao en tot verbetering van den treurigen toestand op dat eiland. Na eenig debat en nadat de Min. van Kol. geadvizeerd had tot wijziging der motie, werd de aangegeven wijziging aange bracht, en de motie daarna zonder stemming goedgekeurd. Het wetsontwerp, toekennende een bijdrage van f 178.000 voor voltooiing en verbetering der rivier de Oude IJsel, werd aangenomen, na eene korte opmerking over het cijfer van den heer Bastert. Nog een aantal andere ontwerpen werden goedgekeurd. In de zitting van Vrijdag rapporteerde de Kommissie van onderzoek in zake het den luitenant Bosch gegeven ontslag, dat zy met de wet in strijd acht, en den Min. van Kol. in overweging gaf stappen te doen, die kunnen leiden om het nadeel tegenover genoemden luitenant dien ten gevolge ontstaan zooveel mogelijk te verminderen. De suppleloire waterstaats- begrooting a 20.000 voor het aandeel van Nederland in de kosten der brug te Maeseyck is na debat aangenomen met 44 tegen 16 stemmen, en de post 2674 voor vergoeding aan de Rott. Tramweg- Maatschappij voor de overbrugging der Oude Maas aangenomen met 44 tegen 17 stemmen. Verscheiden ontwerpen werden goedgekeurdo.a. de suppletoire begrooting voor Buitenl. Zaken, «trek kende tot voorbereiding van den weder opbouw van het gezantschapsgebouw te Peking, nadat door den Min. van Buitenl. Zaken aan den heer van Gilse verzekerd was, dat door de beslissing der Kamer over den wederopbouw niet geprejudi- ceerd wordt. Op het wetsontwerp tot uitkeering van een hooger bedrag volgens de wet op de personeele belasting aan de verschillende gemeenten werd een am. de Ras, om aan de nu voorgestelde verhooging terugwerkende kracht toe te kennen, ingetrokken nadat de Min. van Fin. en de meerderheid derKomm.van Rapp. aanneming hadden ontraden. Ook werden aangenomen de ontwerpen tot vaststelling van het slot der Indische rekening over 1891—1894, alsmede tot regeling van de bestemming der voor- deelige sloten en voorziening tot dekking van nadeelige sloten over 26 jaar: dit laatste met 65 tegen 4 stemmen. Vooraf had de heer van Kol geprotesteerd tegen de spoliatie van 150 milioen aan Indië onttrokken. Met 44 tegen 22 stemmen werd besloten nog te behandelen het ontwerp betreffende de opleiding van Indische ambtenaren, nadat de heeren de Savornin Lohman en van Kol ten sterkste tegen de behandeling waren opgekomen, en de Min. van Kol. op beslissing had aangedrongen. Naar aan leiding van de interpellatie van den heer Harte van Tecklenburg over het tijdstip van opening van den nieuwen Maasmond verklaarde de Min. van Waterstaat de opening niot te zullen vertragenbehou dens onvoorziene omstandigheden kon de opening in 1894 verwacht worden. De heer van Kol interpelleerde over de uitzetting van den Belgischen socialist Fabry. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde, dat het niet geschied wus op aandrang van de Belgische autoritei ten, en dèMin. van Justitie deelde mede, dat een door hem nog niet geheel afge- loopen ingesteld onderzoek niet tot een bevredigend rezultaat had geleid. De Min. zou niet nalaten de noodige maat regelen te nemen in het belang van het publiek, recht en billijkheid. Op de interpellatie van den heer Pastoors be treffende de exploitatie der vischhal ie IJmuiden antwoordde de Min. van Wa terstaat. Aan niet minder dan achttien eska drons Yeomanry is door Lord Kitchener thans verlof gegeven zich weder naar Engeland in te schepen. Vroeger, weet men, weigerde hij zulks hardnekkig, steeds om meer manschappen vragend. Maar de mannen, waarvan sommige nu reeds 18 maanden dienst deden, zijn zoo oververmoeid en voor een deel ook zoo gedemoraliseerd,dat zij geen wenschelyke elementen meer mogen heeten voor epn leger, dat nog zooveel te doen heeft als het Engelsche in Zuid Afrika. De nieuwe Yomen, die men in de plaats naar Afrika zendt, schijnen niet schit terend van kwaliteit te wezen. Althans in de Daily Mail schrijft een officier: „De nieuwe manschappen zijn beste jongens, mogelijk, maar zy kennen niets, paardrijden evenmin als een geweer af schieten, en dat voor 5 Shillings per dag. Onze regeering lijkt wel gek!" Te Buffelskloof, in het Oosten der Kaapkolonie, zijn 26 Engelsche karabi- niers, waaronder 2 officieren, door een Boerencommando gevangen genomen. Generaal Kitchener had, oudergewoonte, dit ongelukje weêr met den mantel dei- liefde bedekt, of, wat men eigenlyk waar schijnlijker acht: de Regeering hield het achter. Plumer's colonne blijkt op haar terugtocht naar Eerste fabrieken een groot gedeelte van den behaalden „buit" weèr te hebben moeten in den steek laten. Boeren vielen onderweg de colonne aan, bevrydden de gevangenen, maakten zelf 5 Britsche manschappen, onder welke een kapitein, gevangen zij werden op de gewone wijze „geplukt" en weder losgelaten en stelde zich weder in het bezit van de geroofde wagens en ossen. Van tijd tot tijd komen eigenaardige zaken aan het licht in verband met het naar het vaderland terugkeeren van Engelsche generaals. Zoo heeft een En gelsche officier medegedeeld dat het vertrek naar Engeland van de generaals French en Bulier werd veroorzaakt door dat de Boeren hen gevangen namen en in vrijheid stelden op voorwaarde, dat zij niet meer tegen hen zouden optreden, maar Lord Robertssir Geo Withe, de verdediger van Ladysmith, de generaal Kelly Kenny die onlangs te Cannes was, generaal Baden Powel, sir Alfred Milner, kolonel Ward, ondersecretaris bij Oorlog, sir Archibald Munter, die onlangs be noemd werd tot bevelhebber van't leger in Schotland, generaal Jan Hamilton benoemd tot militair secretaris, zouden zich allen in hetzelfde geval bevinden. Allen, zonder een enkele uitzondering zijn door de Boeren krijgsgevangenen gemaakt, en slechts vrijgelaten op v or- waarde niet meer tegen de Boeren in Zuid Afrika de wapenen te voeren. Dr. Van Kerckhoff, de Indische ambu lance dokter, die den oorlog in Zuid- Afrika heeft medegemaakt, heeft, naar wij in het „Bat. Nbld." lezen, in een voordracht te Semarang verklaard dat, volgens zijn vaste overtuiging, „de Engelschen nimmer blijvend succes zouden behalen in Transvaal, en de Boeren ten slotte overwinnaars zouden bly ven." Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt: Sedert den 7en Mei hebben de colonnes bericht, dat 28 Boeren gedood en zes gewond werden 130 Boeren werden krijgsgevangen ge maakt, en 183 gaven zich over. Boven- dien werden 9000 rounds ammunitie voor vuurwapens, 230 wagens en 1500 paarden buit gemaakt, benevens een groote hoeveelheid graan en voorraden. China zou zich bereid hebben ver klaard het geheele Rijk voor den wereld handel open te stellen, wanneer de Mogendheden hare schadeloosstellings- eischen tot het uiterste beperken. Overigens zullen in zooverre wel de Mogendheden zolven grootendeels de schatting moeten betalen, als verhooging der invoerrechten een der voornaamste bronnen zal wezen, waaruit zij zal wor den opgebracht. Te Weenen zal in een der parken op 25 Mei een tentoonstelling geopend worden, die een blik moet geven in het leven in Zuid-Afrika. Men zal daar o.a. vinden een Boerenkamp, en om het ge heel aantrekkelijk te maken, heeft men Kaffers van de Zoeloe- en Zwasi-stammen uit Afrika laten komen. Deze zwarten zijn thans te Londen, en worden de volgende week naar Weenen gebracht. Een impresario dezer tentoonstelling toefde deze week te Amsterdam en trad daar in onderhandeling met Transvalers, die daar zjjn en Hollanders, die ge- ruimen tijd in Zuid-Afrika leefden. Het gelukte hem ongeveer 20 dier mannen te engageeren, die het Boerenkamp te Weenen zullen stoffeeren in Transvaal- sche kleederdrachten. De agent, dien de impresario achterliet, verklaarde, dat de mannen -zich gaarne lieten medenemen naar Weenen, aangezien zij het in Holland arm hadden. Te Weenen zullen zij krijgen ƒ24's weeks en vrij kost en inwoning. De enquête, door de strand Magazine ingesteld bij verschillende bekende musi ci, welk werk zij als het absolute mee sterwerk beschouwen, heeft niet veel nieuws opgeleverd. Joachim noemt een aantal meesterwerken op van Bach tol Brahms en anderen hebben weer meer moderne neigingen. Trouwens van de voornaamste musici kan men de opinie wel vooruit raden. Het nut van zoo'n enquête is dus uiter't twijfelachtig. De indruk, die onze Koningin ook in Mecklenburg maakt op elk die met Haar in aanraking komt, wordt aardig uit gedrukt door de volgende zinsnede, voorkomende in een der corresponden- tie's in het Handelsblad: Koningin Wilhelmina heeft de sympa thie veroverd van de geheele bevolking. Allen bewonderen Haar jongen, zonnigen lach. Zij maakt het onderwerp uit van de gesprekken in de café'sde arbeiders, op hun werk, spreken over Haar en zij zeggen: „Dat hett Heinrich recht makt, dei hett sik de Beste uitsöcht." Wanneer men hoorde: Koningin Wil helmina zou daar of daar verschynen, dan werd het werk in de steek gelaten om Haar te zien. In den Hollandschen Schouwburg trekken de voorstellingen van hetAm- sterdamsch Lyrisch Tooncel zeer veel publiek. Toch zal „De Vice-admiraal" nog deze week plaats maken voor „Het Gouden Kruis", waarvan Vrydagavond de première plaats heeft. Woensdagavond blyft de schouwburg gesloten voor de generale repetitie. De heer Raabe leidt de uitvoeringen met krachtige hand en' verdient een woord van lof. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen het gezelschap ook in den a.s. winter bijeen te houden. Immers nog altijd is niet beslist of de Nederlandsche Opera in het komende seizoen opnieuw haar taak zal opvatten. Er zijn nogal bezwaren. In de eerste plaats de quaestie der financienin de tweede plaats het terrein van exploitatie. Naar wij vernemen is de behandeling van den geruchtmakenden Tilburgschen moord op het dochtertje van den heer K. aldaar nu definitief bepaald op 12 Juni. Er zijn ongeveer honderd getuigen gedagvaard en men meent dat het pro ces wel een week in beslag zal nemen. De belangstelling is zeer groot. Door de Centrale Antirev. Kiesver- eeniging, is in het hoofdkiesdistrict te Haarlemmermeer, tot kandidaat gesteld voor lid der 2e Kamer, het aftredend lid de heer G. B. 't Hooft te Haarlem mermeer. Voor den op Zondag 2 Juni a.s. te houden roeiwedstryd is door de besturen der mede betrokken gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Schoten en Spaarndam, reeds vergunning ver leend. In den Houtrakpalder nabij Halfweg is gisteravond met den geheelen inboedel en inventaris, eenige kippen enz. ver brand het woon- en winkelhuis van Wed. Zjjthof, tevens bewoonster; de dorps brandspuit bewees met het oog op belendende perceelen goede diensten; alles is verzekerd. Te Houtrijk en Polanen werd door de Liberale Kiesvereeniging tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld den heer A. van Rossum, derecteur der beetwor telsuikerfabriek aldaar, wonende te Haar lem. HAARLEM 14 Mei 1901 In de Vergadering van 7 Mei van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fahrieken was ingekomen een door een 23-tal industriëele firma's of perso nen uit Haarlem geteekend adres, waarbij zij de Kamer verzoeken bij de stedelijke RegeeriDg de noodige stappen te doen om de Haarlemsche nij veren in kennis te stellen met de laatstelijk aan den gemeenteraad ingediende nieuwe spoor wegplannen, en waarby zij, onder ver- mejding van enkele bij belanghebbenden tegen die plannen gerezen bezwaren, de medewerking der Kamer tot opheffing daarvan inroepen. Zoowel in zake dat adres als in andere omstandigheden vond de Kamer aan leiding zich tot den Gemeenteraad te wenden, met de betuiging allereerst dat het hare groote bevreemding heeft gewekt, dat vóór de behandeling in den Raad de nieuwe spoorwegplannen niet in hare handen zijn gesteld, noch daar over eenig advies van haar is gevraagd, zooals dat vroeger omtrent andere plan nen steeds heeft plaats gehad dat ver mits het hier geldt eene zeer ingrijpende 'I zaak, waarby de belangen van handel en nijverheid zoo nauw betrokken zijn, de Kamer niet kan gissen, waarom zy als wettige, op verzoek van het gemeen tebestuur zelf ingestelde vertegenwoor digster van de belangen van handel en nijverheid, in dezen geheel is voorbij gegaan eindelijk, dat in deze omstan digheden de Kamer hare taak niet ver vullen kan en buiten machte is eenig oordeel over het door de adressanten geopperde bezwaar te vellen, en dat zij daarom meent te kunnen volstaan met het aan haar gericht adres aan den Raad ter kennisneming over te leggen. Maandag zijn alhier door Gebr. Witkamp de eerste nieuwe Aardappelen aan de Groentemarkt gebracht en op gekocht door den Heer H. J. Verhoog wonende Botermarkt 1. dat is op den zelfden tijd als het vorige jaar. Markt van 13 Mej 1901. Boter. Aangev. 127 verk. 109 K. G L. pr. ƒ0.90 H. pr. ƒ1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 59 verk. 59 stuks. L. pr. ƒ9.H. pr. ƒ14.p. stuk. Schrammen. Aangev. 42 verk. 42 stuks. L. pr. ƒ15.H. pr. 28.p. stuk Aardappelen. Aangev. 59 HL. verk. 43 HL. L. pr. ƒ2.—H. pr. '- 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 17 H.L. verk. 11 H.L. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ11.p. H.L. Peren. Aangev. H. L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p. H. L. 4e Muziekuitvoering, op Donderdag 16 Mei, s' nam^ van 2% tot 4 uur door het Haarlemsch Muziek* korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS^ PROGRAM M A. 1Marche des PetitsMarmroezets Gaune. 2. Angarische ouverture... Grossmann. 3. Valse de l'opèra -la Belle au Bais Dormant".. Tschaikowski. 4. Ballet de l'opera »le Cid» Massinet. 5. Ouverture -Raymond».. Thomas. 6. Ueber Stock und Stein GalopFaust. 7Terpsichore Fantaisie Ballet Ganne,

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2