De mooie praatjes van valsche phi lanthropic, dat de inljjving van de Re publieken een weldaad voor de inboor lingen zal bljjken, maakten op hem geen indruk. „Ik vertrouw het goed behandelen van de inlanders liever toe aan de Boeren dan aan goudzoekers en Mammon-aan- bidders", zeide hij. «Het bestuur van Cecil Rhodes zou spoedig blanken en kleurlingen zuchtend het bestuur van President Kruger en de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek doen terugwenschen." Verleden week bracht een Britsche colonne onder kolonel Williams een bezoek aan de Boerenkwartieren in de buurt van Klerksdorp, in het westen van Transvaal. De Boerenmacht was echter ver dwenen. De vrouwen en kinderen werden meegenomen, evenals het vee, het voed sel werd onbruikbaar gemaakt. In een treffen op den 10en Mei werden luitenant Edward Lamb en drie man gedood, zeven man gewond, allen be- hoorende bjj kolonel Williams colonne. Het bericht, dat De Wet de Kaap kolonie is binnengetrokken, is nog niet bevestigd. Aan de Natalsche grens moet een nieuw Afrikaansch contingent gevormd zjjn, onder bevel van Scheeper. Men zegt dat deze troep uit 800 man bestaat. De Times verneemt uit Middelburg, dat de hoofdmacht der Boeren onder Botha en Schalk Burger tusschen Caro lina en Ermelo staat. De Tïmm correspondent te Pretoria is wat meer optimistisch geworden; hij seint dat na de operaties aan de Oli fantsrivier en de inbezitneming van Pietersburg de Boeren minder hoopvol schijnen te zgn. Laf an verneemt uit -Durban dat een syndicaat, met een kapitaal van 7 milli- oen pond sterling, voornemens is een directe spoorwegverbinding aan te leggen van Johannesburg naar de kust, waar langs do reis in 12 uren zou kunnen worden afgelegd. Uit de verliezenljjst blijkt dat een officier en zes man van de geregelde troepen den 16en Mei bij Uitkomst zijn gewond. De Daily Mail wil weten dat zelfs in het ministerie een partjj is die den oorlog moede is, niet alleen maar die van oordeel is dat de Zuidafrikaansche oorlog Engelands ondergang kan worden en tot eiken prijs beëindigd moet worden, geljjk de Daily Mail het uitdrukt: „die met vreugde een schandelijken vrede zoude sluiten". Aan het hoofd van deze dissidenten moet Sir Michael Hiks Beach de minister van financiën staan. Van de expeditie, die uit Nederland is uitgezonden, om de Zaterdag plaats gehad hebbende zoneclips waar te nemen te Karang Sago op Sumatra is te Amster dam het volgende telegram ontvangen: „Zon tijdens eclips gedeelte bewolkt. Photografiën corona met verschillende refractoren en photografiën de spectra van corona en chrosmospheer met beide spectografen gelukt. „Photografiën met prisma camera, polarisatie warmte en lichtmetingen niet gelukt. De waarneming der zonsverduis tering op West Sumatra is een volkomen succes. HAARLEM 21 Mei 1901. Het Spoorwegplan. Op initiatief van, naar men ons mede deelde, het Raadslid van de Kamp en met medewerking van verschillende Vereenigingen had Maandagavond eene bijeenkomst plaats van verschillende belangstellenden in onze Haarlemsche Spoorwegplannen. Onder de talrijk aan wezigen merkte men op onzen afge vaardigde ter Tweede Kamer Jhr. Mr. F. W. van Styrum en vele, raadsleden. Dr. Timmer opende de vergadering met een kort woord, en leidde den spre ker, den Heer Jhr. Mr. A. J. Ret haan bjj het zeer talrjjke gehoor in. Spreker herinnerde aan Prof. Telders, die zooveel had gedaan om te pogen tot een oplossing in de lastige spoorweg kwestie, Deze was zeer zeker de eerste ook als technicus, die de zaak hier tot hel-1 derheid kon brengen. Doch sedert is Prof. Telders overleden en dus had Spreker, als bekend met de geschiedenis der plannen, zich beschikbaar gesteld. Hoe zgn de bezwaren ontstaan? In 1836 is de concessie Spoorweg Haarlem—Amsterdam verleend met tot station waar thans de centrale werkplaats is. Men rekende niet op gr ooten invloed van het ljjntje. Het Station werd later verplaatst naar de tegenwoordige plaats; Jansweg en Kruisweg waren toen nog geen hartaderen des verkeers, wat dus ook geen aanleiding gaf tot bezwaar. In middels had de Spoorweg kradhtig meegewerkt tot den bloei van Haarlem. De Spoorweg is dus niet de eenige schul dige in de tegenwoordige toestanden. Welke zjjn de bezwaren? Vóór de uitbreiding der gemeente ondervond men weinig bezwaren, doch bij de uitbreiding der stad waren het eerst de overwegen, het tijdverlies, en het noorden en zuiden der gemeente staan niet in geregelde verbinding. Tramwegen kunnen niet uitgebreid worden. Boven dien kan Haarlem niet van haar gunstige gelegenheid van ligging ten opzichte van het Noordzeekanaal gebruik maken omdat de spoorwegbrug hierin een belet sel is. In den beginne liepen er vier trei nen, thans 127, waardoorde brug bjjna uitsluitend gesloten is. Ook ontbreekt de gelegenheid tot lossen en laden bg de wagons. Goederenstation en Spoorwegha ven zijn noodig, bestaan die, dan zal de handel toenemen. Ons station is gevaar lijk, niemand zal dit ontkennen. In verge lijking met andere stations zijn wij zeer ten achter. Om deze bezwaren op te lossen heeft men te vergeefs getracht, waartoe de verhouding tusschen gemeente en Maat schappij te wenschen ook al in den weg stond. Men wilde nu dwingen door last en moeite aan de Maatschappij te veroorza ken. Men heeft toen rechtskundig advies ingewonnen. Met dwang was niets uit te richten, dus gemeen overleg. De Raad benoemde een Commissie, die in contact kwam met de Maatschap pij. De laatste erkende eenige bezwaren, maar overigens ontkende zjj de oplossing, als niet in het belang der Maatschappij zgnde. Prof Telders werd als technicus aan de Commissie toegevoegd. Plannen werden ontworpen. Het plan Telders kwam tot stand; het maakt nog de kern uit van het tegenwoordige plan, het zou kosten f750.000, doch wie zou het betalen 1 De Maatschappij stelde zich op het standpunt van zelf te zullen betalen alles wat geen betrekking had op het straatverkeer. In 1875 zou de Spoorweg worden verhoogd, deMaatschappjj eischte als bijdrage ƒ120.000, dit werd niet toegestaan. Het plan Telders zou uitge voerd worden als de gemeente 390.000 bijdroeg. Dit vond men te hoog. Het plan vond geen gunstig onthaal, het maakte een slechten indruk, dat de be handeling anderhalf jaar duurde. Toch mocht het gelukken van de Maatschappij later, in 1890, gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Nu werd 250.000 aangeboden. Voorgesteld werden overwegen over den spoorweg, het zou kosten ƒ350000 en nog eenige andere viaducten werden voorgesteld, doch de bezwaren hieraan verbonden waren voor het vervoer zeer groot. Een tunnel onder den spoorweg door werd de kosten niet waardig ge keurd, onze voetbrug is ook niet af doende gebleken - bovendien ontsiert het. Al de plannen hebben gefaald. Toen heeft de Maatschappij een onzijdig plan gemaakt. De Jansweg zou gesloten worden, een verhooging aldaar tot zeven meter zou verbetering brengende regeering wilde dit niet, nog een ander plan ondervond hetzelfde lot. De tegenwoordige Minister van Han del en Nijverheid heeft eindelijk het iniatief genomen tot verbetering, hierbij gebruik makende van zekere wetsbe palingen. Voor de ontwikkeling van het verkeer en de uitoefening van den dienst heeft de regeering te gelasten, de Maat schappij heeft er geen genoegen més te nemen en dan beslist een scheidsrecht. Het tegenwoordig plan is een gevolg van gemeen overleg tusschen den Min. en de Maatschappij. De Minister meende dat de gemeente tot het tot stand brengen geldelijk moest bijdragen. Spreker zette nu het spoorwegplan uiteen, zooals wij het kennen. Uithoofde de mogelijkheid van ver andering in het kabinet was spoed noodig. Haarlem achtte zich echter met de plannen niet genoeg geholpen te zijnen: hierdoor ontstonden eenige wijzigingen in het plan, welke door Spreker als nood-1 zakelijk werden geacht. B. en W. van Haarlem hebben daarop zich in betrekking gesteld met de Maat schappij, doch daar al de verbeteringen Haarlemsche belangen zijn, moest er toe werd bijgedragen, d.w.z. de verbeteringen door Haarlem gewenscht moeten door Haarlem betaald worden. De Maatsch. heeft behoefte aan uitbreiding van de Centrale werkplaatsen, zjj wenscht hier toe gemeentegrond, thans in erfpacht, waar door de kosten worden terugge bracht op ongeveer 300.000. Haarlem komt ten opzichte van den handel in gunstigen toestand door den aanleg van spoorweghavens. Spreker resumeert: Er zijn nadeelen, er zgn voordeelen, de laatsten overtreffen de eersten. De ontsiering zal big ken van minder belang zgn. De financieele bezwaren zijn van niet geringen aard, doch tot het verkrijgen van een goeden toestand hehoort men toe te tasten, ook omdat het huidige plan het goedkoopste is. Haarlem zal dan ook hebben medegewerkt tot de meerdere veiligheid. Ons marktwezen, onze scheep vaart zal opbloéien. Als deze plannen worden verworpen, bestaat er kans dat men in veel minder gunstige conditie komt. Zeer zeker zullen Haarlem niet weer zulke gunstige omstandigheden aangeboden worden. Spreker hoopt dat in den Raad genoeg mannen zijn van zulk een vooruitzienden blik dat zij ook den dank van hel nageslacht zullen inoogsten. Applaus. Van de gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen maakt de heer de Braai gebruik, vroeg hoe deSpreker denkt over het goederenstation in verband met de wenschen der Haarlemsche nijverheid. De Heer Raas wenscht nog iets te we ten in verband met de bijdragen. Den Heer de Braai antwoordende, zeide Spreker, dat die plaats gekozen was aan de zuidzjjde omdat elders geen genoegzame ruimte was voor rangeer terrein. De Maatschappij zal zeker het noodige doen om handel en industrie i terwille te zijn. Aan den heer Raas antwoordde Spre ker vervolgens. De vraag is of Haarlem niet gedwongen is zich opofferingen te getroosten, als zijnde in het belang der gemeente. Tasten wjj nu niet toe, dan blijft de toestand zoo als zij is, wie weet voor hoe lang. Dr. Timmer bracht ten slotte dank aan den geachten Spreker voor de hel dere uiteenzetting der feiten en hoopt dat een cordaat minister en een cordate Raad zullen samenwerken tot het uit voeren van een cordaat plan. Muziek. In November van het vorig jaar werd alhier door den heer Joh. Steenman een Orkest opgericht, bestaande uit dames en heeren die reeds eenigszins gevorderd waren in het vioolspel. Zaterdagavond gaf dit Orkest een Concert in het Bron gebouw ten bate van de Vereeniging «Weldadigheid naar Vermogen". Met bijzonder genoegen hebben wij de uit voering bijgewoond en waren niet weinig verrast over het gehalte der voordrachten en over de resultaten, door den heer Joh. Steenman in korten tjjd verkregen. De meeste der medewerkende dilettan ten hebben blijkbaar al veel muziek gemaakt, anders zou het Orkest zoo niet voor den dag hebben kunnen komen. Mocht de heer Steen man derhalve bij den aanvang het pad reeds voor een deel geëffend vinden, toch bleef er heel wat te doen over om te komen tot een ensemble, zoo sluitend en correct, zoo muzikaal en goed verzorgd. Zijne veel zijdige ontwikkeling als musicus, zijn goeden smaak en kunstzin hebben in dezen kring verrassend veel gedaan, en geven tevens den waarborg dat de nieuwe muziekvereeniging zich verder in hel rechte spoor zal blijven voort bewegen. Zij worde daarom met een hartelijk welkom begroet. Het programma van Zaterdag gaf de volgende werken. Sinfonie Militair van Jos. Haydn, üejre Kati (viool-solo met orkest) van Jenö Hubav, Jubel-Ouverture van C. M. von Weber, Cornelius Marsch van F. Mendelssohn, Lohenyrin-Fantasic van R. Wagner—Schreiner, Hochzeits Marsch van F. Mendelssohn, Van al deze spande nummer een de kroon. Recht keurig werd de Sinfonie gespeeld; mooi genuanceerd, duidelijk in de verschillende bewegingen, met zuivere stemming, kortom met al de goede hoedanigheden, welke noodig zgn om aan deze ongekunstelde, liefelijke muziek recht te doen wedervaren. De omstandigheid dat bij Haydn aan hout en koper een bescheiden plaats wordt toebedeeld maken zjjne sinfonieën ook om deze redenen voor een Orkest, waarbij het ontbrekende door piano's wordt aangevuld, wel het meest geschikt. Bjj No. 2 ontbrak door ongesteldheid de Soliste welke op het programma was aangegeven. Nu werd de viool solo door den heer Steenman zelf gespeeld, natuur lijk heel mooi, toch bleef de verandering een teleurstelling, juist omdat de Dames in dit Orkest zoo flink meedoen en het geheel zoo sympathiek maken. Ovef de andere werken behoeven wjj verder «iet uit te weiden. Genoeg zjj het, te ver melden, dat ze met aandacht werden gevolgd en in alle opzichten de belang stelling waard waren. Met voldoening mag het Orkest derhalve op de uitvoe ring terug zien; met voldoening ook, omdat zjj iets heeft bijgedragen tot leniging van den nood der armen. De kunst in dienst der weldadigheid heeft dubbele waarde. B. Vrijdagavond vergaderden de Kies verenigingen „Haarlem", «Burger plicht",de R -Katholieke Kiesvereeniging en de Anti revolution. Kiesvereeniging, tot het stellen van candidaten voor de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing. De drie laatstgenoemde Vereenigingen werken naar men weet met de Christ.-Hist. Kiesvereeniging samen; «Haarlem" kon ten slotte zich niet ge heel daarbjj aansluiten. Tot candidaten der combinatie zjjn thans gekozen 'Voor district I H. F, van Thiel, (aftr.). J. Sabelis, (aftr.). Ed. de Lanoy (aftr.). A. C'. Laane, (nieuwe zetel). Voor district II: Ih. G. Schumann, (aftr.). W. van Linden 7of,(vacature-Zlr Breuk). J. B. Lasschuit, (vacature-Waller). G. L. van Lennep, (aftr.). Mr. C. M. llasch, (nieuwe zetel). Voor district III: M. de Braai, (aftr.). J. J. F. Beynes (aftr.). J, J. v. Schuylenbury (vacature Cnoop Koopmans) J. Leupen, (aftr.). De Kiesvereeniging „Haarlem" can- dideerde voor district 1 11, F. van Thiel (aftr.). J. Sabelts (aftr.). Ed. de Lanoy (aftr.). A. C. Laane (nieuwe zetel) dus Ai- zelfden als gesteld door de combinatie. Voor district II: Th. G. Schürmann (aftr.). Joh. de Breuk (aftr.). G. L. Lennep (aftr.) Mr. Jok. Spoor (vacature Waller). Dr. J. A. Lodeicijks (nieuwe zetel). Alleen de heeren Schürmann en Van Lennep zijn ook door anderen gesteld. Voor district III: Vincent Loosies (vacature Cnoop Koop- mans). J. J. van Schuylenbury (vacature De Braai. J. J. F. Beynes (aftr.). J. Leupen (aftr.). Bij de firma H. D. Tjeenk Wil link en Zoon alhier is verschenen de vierde druk van de „Gids voor Haarlem en Omstreken." De derde druk was van 1896; van de vele veranderingen en verfraaiingen sedert dien tijd is goed nota genomen. Behalve de noodige inlichtingen van allerlei aard bevat de «Gids" twee en dertig meestal goed geslaagde illustraties en zes tameljjk uitvoerige wandelkaar- ten waarvan de duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Verder bevat het boekje een goeden plattegrond der ge meente Haarlem, zoover wjj kunnen nagaan tot op heden bijgewerkt, welke plattegrond ook afzonderlijk verkrijg baar is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2