HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 45 Uitgave van DE ERVEN LÖOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 8 Juni .1901. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 9 Juni 4901 BUITENGEMEENTEN. E R 0 N I E E. t e;le phoonntjmmer telephonische verbindins met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden Afzonderlijke -,25. franco p. post ,40. nommer» 3 centen per stuk. FtQb pc* Advertentie van 1-& regels 10.25, elke regel meer 5 cents, greete lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Janskerk. SU I II II I III II I I l'l II I I Sll II III I'll Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Vrolijk. Pred. te Scheveningen. 's Avonds 5% ure, Ds. Vrolijk, Pred. te Scheveningen. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 'sAvonds 5i/i ure, Godsdienstoefening. Lutherseho Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. I ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Boeke. Doopsgez. pred. te Amsterdam. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 uro, Ds. Sparnaay. Kern. pred. te Dokkum. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Toorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% nre, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. (Dinsdag.) s Avonds 8 Va ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Wau niet* andtrs vermeld werdt, wordt de Ned. Hervormde kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Beverwijk. Geen dienst. Evang. Iiuthereche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege de Ned. Protestantenbond Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, Prof. A. Bruining, van Amsterdam. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Hillegom. Voorm. 91/s ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avonds 6 ure, Dr. Klap, f Heide. 's Avonds 5 nre, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vs nre, Ds. Hulsman. In de Raadsvergadering van Woens dag werd o.a. medegedeeld, dat de per centage der plaatselijke belasting be paald is op 3.35 pCt. tegen 3.45 het vorige jaar. De Heer J. Roodnat, onderwijzer aan de 1« Burgerschool voor Jongens en Meisjes verzoekt eervol ontslag. Het wordt eervol verleend. Mejuffrouw A. C. C. Schoemaker, onderwijzeres aan dezelfde school ver zoekt en verkrijgt mede eervol ontslag. Aan Mejuffrouw C. S. Stolp, onder wijzeres aan de Vijfde Tusschenschool, wordt op verzoek eervol ontslag verleend. Evenzoo den Heer W. T. Hilarius, onderwijzer aan de Eerste Tusschen school. Voorgesteld wordt alsnog aan den Heer J. J. Beijnes vergunning te ver- leenen tot het leggen van een smalspoor van den Spaarnewal, door de Parklaan, het Ripperdapark en de Parkstraat naar de Molenstraat. De Heer Tjeenk Willink wenscht op heldering in verband met vroegere weigering. Is bevreesd, dat nog meer dergelijke aanvragen zullen inkomen, welke vrees de Heer Modoo niet of slechts ten deele deelt. De Wethouder de Breuk beantwoordt. De vergunning wordt nu verleend. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording van het St. Elisabeths Gasthuis, bedragende in ontvangst f 83.416.11' en in uitgaaf eene som van f 83.348.91', alzoo sluitende met een batig saldo van f 67.20, zijnde onder de ontvangsten begrepen eene subsidie der gemeente van f 44.000. Voorgesteld en aangenomen werd voor het Bestuur der Letterlievende Ver- eeniging J. J. Cremer toe te staan eene Medaille ten behoeve van den uitge schreven tooneelwedstrijd te houden in 1901/1902. Aan de Weduwe de Roo, echtgenoote van den voormaligen bewaarder van het Raadhuis, wordt opnieuw onderstand van f 6.per week verleend voor den tijd van een jaar. De Heer Modoo vraagt waarom deze weduwe f 6.per week krijgt, tegenover zooveel minder voor andere weduwen van gemeentewerklie den, wat werd uiteengezet. Naar aanleiding van een voorstel van vier leden om de tegenwoordige raadzaal te vergrooten, of over te gaan tot het inrichten van een nieuwe zaal, wordt voorgesteld zoo spoedig mogelijk Burge meester en Wethouders uit te noodigen, het plan tot inrichting van de Statenzaal tot raadzaal nader te doen uitwerken en begrooten II. Voor verbetering van de ventilatie der tegenwoordige raadzaal een crediet toe te staan van ƒ500. De Heer Tjeenk is dankbaar, doch niet voldaan, als zullende dit geen afdoende maatregel zijn; de Raad moet in niet naast het Raadhuis vergaderen, vraagt of het plan bestaat de voorgestelde zaal aan het stadhuis te verheelen. Te meer, het stadhuis zal toch uitbreiding moeten ondergaan. De Heer Speelman bespreekt de zaak nog. Vindt de Raad deze zaal te klein of voldoende. En dan f 500.voor betere ventilatie, voor voorloopig is dit te duur. De Voorzitter, de Heer de Haan Hu- genholtz, beantwoordt dat de verplaat sing naar de Statenzaal zoowat twee en een half jaar zal duren. De Heer de Braai steunt inrichting van de Statenzaal. Nog de Heer van Stvrum wenscht alleen f 500.voor ventilatie, vooral met het oog op do financiënOnze schuldenlast betoogt de Wethouder H. D. Kruseman, bedraagt nu acht millioen, kortom een finantieele overzicht. Toch ziet de Heer Kruseman den toestand zoo heel donker niet inmen behooort echter voorzichtig te zjjn, noodig is de verande ring van de Raadzaal niet. De Heer Schram wil de Statenzaal doen inrichten, als zuinigheidsmaatregel. De Heer Sneltjes bespreekt de zaak nog. Welke bezwaren bestaan tegen het vergrooten der Raadzaal. Wethouder de Breuk beantwoordt en verdedigt het voorstel van B. en W. Vergrooting van de tegenwoordige Raad zaal is niet wel mogelijk. De Heer Groot vraagt of voor de ventilatie niet meer dan /500.zal noodig zijn. De Heer V. d. Berg, vindt de Raadzaal werkelijk te klein. Gevoelt veel voor verplaatsing. Nog eens de Heer Tjeenk Willink, wenscht eene voorloopige wijziging; inrichting der Statenzaal volgens de voorgestelde plannen. De Heer Stolp heeft het woord. Voorstel Willink, Statenzaal, komt in bespreking. De Heer Modoo zal dit niet steunen. De Heer Schürmann meent, dat het beter is de plannen van B. en W. aan te nemen. -«ü Velschillende Heeren bespreken het voorstel. De Heer Willink trekt zjjn voorstel in doch geeft een nieuw, dat veelover- eenkomst heeft met dat van B. en W. Na bespreking hiervan trekt de voor steller ook dit in. Voorstel B. en W. in stemming wordt aangenomen. Voorgesteld wordt het opruimen van een pomp in de Kleine Houtstraat. Dit is bij uitzondering een pomp met goed drinkwater, maar de omwonenden heb ben veel ongerief van die pomp. Tegen dit voorstel waren bezwaren ingekomen. De Heer Groot heeft voorgesteld de pomp niet weg te ruimen. De Heer de Breuk beantwoordt; het perceel waar de pomp staat wordt ver bouwd en zeer zeker is een pomp bjj een woonhuis niet verkieslijk. Bovendien staat de pomp midden op het trottoir. De Heer Schürmann vindt het weg nemen van de pomp onbillijk. Ook de Heer Stolp wil de pomp laten staan. In stemming besluit de Raad de pomp op te ruimen. Voorgesteld en aangenomen wordt eene ruiling van grond met Mevrouw HooftWijnands. Door de bewoners der Bakenesser- gracht was een verzoekschrift ingediend tot demping van die gracht en zulks op verschillende gronden, zeer zeker klemmend genoeg om tot demping te besluiten. In hunadvieszeggenB.enW.Ofschoon door demping ook naar onze meening een betere toestand zoude worden ver kregen en de Jansstraat daardoor van een deel van het rijtuigverkeer zou kunnen worden ontlast, achten wij geen der door adressanten breed opgezette bezwaren zwaarwichtig genoeg om U in overweging te geven thans reeds tot inwilliging van het verzoek over te gaan en daarvoor nu een aanzienlijk offer nl. f 65.000 te brengen en wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Ingekomen was een motie in deze. De heer Schram, bespreekt de motie; wijst er op, dat de gracht is onhoud baar, voor de gezondheid en de commu nicatie in de stad. Spreker acht gunstiger begrooting mogelijk. Hoopt dat de Raad voorstel B. en W. afstemt. Wethouder H. D. Kruseman bespreekt de zaak in verband met choleragevallen in 1849 en 1866, geen gevallen kwamen voor op de Bakenessergracht, terwijl de toestand sedert door het aanbrengen

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1