HAARLEMS CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 47 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZA.TERDAG 15 Juni 1901. TE HAARLEM Zondag 16 Juni 1901. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. poet—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prfi per Advertentie van 1—5 regels f 0.25. elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Confirmation d' un Ancien. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehonden worden, Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Jan skerk. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 51/j ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Schim van der Loeff, Rem. pred. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. {Dinsdag.) 's Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- schoql. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Vut ai.t. anders vermeld werdt, wordt de Ned Hervormde Kerk bedoeld. Beverwijk. Voorn. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Houtrijk en Folanen. Yoorm 10 ure, Ds. Heeringa. HUlegom. Voorm. 9i/j ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Santpoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Yoorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avonds 6 ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 nre, de Heer Gutteling. Zandvoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Collecte voor het Diaconiebuis. De bladen bevatten berichten uit Kaapstad, meldende dat De Wet met duizend man een stelling bezet in de Gattsrand-heuvels ten zuiden van den Potchefstroom- spoorweg. In een gevecht van 50 Zuid-Afri- kaansche constabels met de commando's van Brand en Hertzog in de nabijheid van Petrusberg werden elf constabels gedood of gewond. De strijd werd op zoo korten afstand gevoerd, dat van de revolvers gebruik kon worden gemaakt. De Boeren bezetten Labuschagnes- nek bij Dordrecht. Officieel wordt gemeld, dat de Boeren te Jamestown 30.000 patronen en 75 geweren buit maakten. Twee brieven van jongen datum van Engelsche soldaten toonen aan, dat er ondanks het zoogenaamde verbod van Kitchner in Zuid-Afrika nog wel dege lijk hoeven verbrand worden. Een schrijft: „Wij namen heden mor gen negentien Boeren gevangen. Zjj waren half uitgehongerd. Ik sprak met een der gevangenen, een jonge man van ongeveer 22 jaren. Hij zeide, dat de Boeren het zwaar te verantwoorden hadden en dat zjj slechts een beetje graan hadden om te eten. Komen wij aan een hoeve, dan brengen wij vrouw en kinderen naar het naaste Refugeekamp en steken het huis in brand. „Dat is de eenige manier om hen te beletten de Boeren te helpen". Een ander deelt mede: „Wjj hadden een mooien tgdalle huizen en hoeven werden verbrand, en alles verjkld. Alle kuikens en varkens waren vow ons..*" De Daily Mail ontvangt van Bóeren- zijde bericht dat een groote krijgsraad belegd is te Piet-Retief in het oosten van Transvaal onder leiding van Schalk Burger, waar basloten is de vijandelijk heden voort te zetten. Uit Kaapstad ontvangt het blad be richt, dat de comondo's van de Wet en Botha weer krachtig aanvallend zijn opgetreden. Zij bedreigen voortdurend de gemeenschapsliniën. De Wet moet Grasrand en Potchef stroom hebben bezetook Labuschaynes- nek bij Dortrecht moet door de Boeren bezet zijn. Uit Pretoria wordt bericht, dat een commando onder bevel van Louis Botha een versterkte stelling bij Plaauwfrank bezet houdt bij Ermelo. Ook bij Stander- ton wordt de aanwezigheid der Boeren gemeld. Generaal De la Rey zou op marsch zijn om zich bij Botha aan te sluiten. De Daily News bevat een statistiek, waaruit blijkt, dat er gedurende de drie weken, eindigende 13 Mei 80 dooden waren in het Refugee kamp in de ren baan te Johannesburg. Het gemiddelde aantal personen, dat gedurende dien tijd in het kamp verblijf hield was 3125. De New-Yorksche correspondent van de Times beweert, dat de Boeren in Amerika ter neer geslagen zijn, omdat het bezoek van koningin Wilhelmina aan Berlijn niet er toe heeft geleid, dat graaf Von Bulow de goede diensten van Duitschland aan Engeland aanbood, om den oorlog te doen eindigen. Minister Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Milner in Augustus naar Zuid-Afrika terugkeert. Men zou nu weer tot de meening komen dat Mevrouw Botha niet naar Europa is gekomen met het oog op vrede. Dit is op te maken uit de wijze, waarop Mevrouw Botha's begeleider, de jonge Fischer, zich tegenover een correspondent van het Dublinsche Freeman's Journal heeft uitgelaten. „De Boeren zullen vechten tot hun laatste patroon verscho ten is, en eerst als de ammunitie op is, zal de oorlog uit wezenverklaarde hij onder meer, met eene beslistheid, die aan duidelijkheid niets tewenschen overliet. „Wij weten ook zeer wel", voegde hij er bg, „dat de oorlog aan Engeland nog heel wat meer kost dan anderhalf millioen pond sterling per week. Alleen in de Kaapkolonie zijn duizenden be steed om paarden en runderen, die anders door de Boeren zouden zijn ge wonnen, te onteigenen en weg te voeren, althans er zijn bons uitgegeven, die allen nog betaald moeten worden. Het zal een ontzettende afrekening worden. Ja, de Boeren zullen voor elk stukje goud, dat in Transvaal gevonden wordt, de Britsche belastingschuldigen duchtig laten betalen." Daily News zegt: „Lord Salisbury en de Heer Chamber lain willen in Transvaal en den Oranje- Vrijstaat dezelfde beginselen toepassen als de Russen in Polen en Finland. „Zij willen eene natie te niet doen, den Boeren den laatsten zweem van onafhankelijkheid ontriemen, hen ver nederen, hen stof en vuil doen eten. „Maar zij zullen falen in hun toeleg, gelijk zij dat verdienen. Hun toeleg is even onverstandig en onpolitiek als on christelijk en onmenschelijk. „De oorlog zou al een jaar geleden zijn geëindigd, als men den eersten Minister, den Minister van Koloniën en Lord Milner het zwijgen had kunnen opleggen. De ware vijanden des Rijks zijn zij en zij moesten als zoodanig wor den gemeden door iederen verstandigen Imperialist. »Op dit oogenblik zelfs is de toestand in de Kaapkolonie, die zoo zorgvuldig voor het publiek geheim wordt gehouden, bedenkelijker dan hg ooit is geweest." In het Lagerhuis zeide de heer Balfour in antwoord op een vraag betredende den toestand in Zuid-Afrika»De oorlog is niet langer een strgd tusschen groote militaire troepen, want de commando's van 100 of 200 manhun geheele macht wordt nu geschat op 17000 man. »Er is geen enkele grond voor de ge ruchten betredende vredesonderhande- linhen." „De arbeid der politieke regeling moet wachten op het verdere succes der mi litaire operaties." De heer Chamberlain verklaarde niet in staat te zijn om thans eenige mede- deelingen te doen over de vooi waarden, waaronder aan de Boerengevangenen zal vergund worden terug te keeren. De „Standard"-correspondent te Dur ban vertelt dat een algemeene overgave van de Boeren elk oogenblik is te eer wachten. Hg laat daarop echter onmid dellijk volgen de] mededeeling, dat een paar Boeren die zich hadden overgegeven en pas naar Transvaal waren terugge keerd, zich opnieuw bij de commando's hebben aangesloten. Hoe het een met het ander is te rij men, is niet duidelijk, Een merkwaardig feit is te Pargs herdacht, de honderste verjaardag van wijlen Jean Leclaire, een werkman die al 63 jaar geleden een fabriek is begonnen, waar alle werklieden deel krjjgen in de winst. Thans bestaat deze fabriek nog op den denzelfden grondslag, en verkeert in bloeienden staat. Bij de feestviering die in de Aula der Sorbonne plaats had, waren een aantal geleerden aanwezig; ook president Loubet en vele ministers hadden zich er laten vertegenwoordigen. O. a. werd door een paar werklieden het woord gevoerd. Een Engelsch kapitein is er weer eens tot tweemaal toe in geslaagd over land Engelsch Indië te bereiken, via Moskou, de Kaspische zee, Meshed in Perzië naar Quetta en Voor-Indië. De eenige moeielgkheid die hij onder vond, was dat hij in drie weken in Meshed moest vertoeven, voordat hg vergunning van den Russische consul- generaal ontving om met de Trans- Caspische spoor verder te gaan. Maar deze moeilijkheid kan men overkomen, door drie weken van te voren om de noodige paspoorten te schrijven. Van Quetta naar Meshed reist men meteen karavaan, en dan verder met den trein naar Askabad over de Capische Zee naar Baku, eu van daar over Petrovesk naar Moskou. Men is van plan een telegraafgn aan te leggen van over Nushki naar de Perzische grens. Als dat gebeurt zal het niet lang meer duren voordat er ook een spoorweglijn wordt aangelegd. Van Meshed tot Moskou kostte de reis den kapitein ongeveer 280 gulden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1