eindigde inet een hulde aan den afgetre den Minister van Oorlog, en wijdde een waardeerend woord aan diens opvolger. De heer Schinnnelpenninck van der Öye aanvaardde het ontwerp als een grooten stap tot verhooging onzer weerbaarheid. De heer van Wijck was vóór het ont werp wegens de ophefïig der schutterijen. Hij waarschuwde tegen verdere opvoe ring der oorlogskosten. De heer Alberda van Ekenstein, hoewel den oorlog ver foeiend en zich dus voor het arbitage- stelsel verklarend, zou toch vóór de wet stemmen, daar het roekeloos ware het land onverdedigd te laten. De Min. van Oorlog dankte voor den gegeven steun, maar gaf de eer der wet aan Generaal Eland. Hij betoogde dat met deze ont werpen de toekomst een bevredigenden toestand brengt. De Mtlitiewetswijziging werd daarop aangenomen met 34 tegen 8 stemmen. De Landweerwet en de Op heffing der schutterijen werden zonder stemming aangenomen. Vervolgens werd goedgekeurd de wijziging der Hinderwet SlachthuizenDe Staatsexploitatie der Limburgsche steenkolen werd ver dedigd door den heer Regout maar bestreden door den heer van Heek, omdat uit een commercieel oogpunt particu lieren beter exploiteeren. Vrijdag werd het debat voortgezet. De Min. van Waterstaat enz. bestreed het denkbeeld van particuliere exploitatie. Op de vraag van den heer Reekers antwoordde den Min., dat vrijgelaten is Concessieverleening buiten het Complex der in dit ontwerp vallende terreinen. De heer van Wijck bleef Staatsexploita tie ongemotiveerd achten. De heer Regout hield vol, dat door Staats exploitatie alleen voorkomen kan worden mar.hts misbruik van exploitanten. Het ontwerp werd aangenomen met 36 tegen 5 stem men. Nadat nog een aantal kleinere ontwerpen was goedgekeurd, is de Kamer uiteengegaan. Een Engelsch blad verzekert dat Botha en andere Boerengeneraals zich willen overgeven. Dr. Leyds laat dit bericht ten stelligste tegenspreken. De legermacht van lord Methuen is in de nabijheid van Zearust aangekomen ;j na enkele malen met de Boeren in aan- li raking te zijn geweest. Den llenwerd zijn achterhoede aangevallen door Boeren i die in noordwestelijke richting trokken. Op 15 mijl van Zeerust werden de Engelsche piketten weer aangevallen, |j doch Reuter kon nog geen bijzonder heden hieromtrent mededeelen. Ver schillende Boeren moeten zich hebben overgegeven. Reuter maakt nog melding van een gevecht bij Bamboesberg in de Kaap kolonie, waar Woensdag kolonel Munro met de Boeren slaags was. De laatsten verloren vier gesneuvelden en twaalf gewonden, terwjjl de Engelsche buit bestond uit acht gevangenen, vijftig paarden, duizend patronen en een aantal zadels. Engelsche verliezen »ongeveer" acht gewond. Verdere oorlogsberichten van eenig belang z(jn de laatste dagen niet open baar gewordenvan Boerenzijde natuur lijk niet een. Daar zorgt de Engelsche censuur wel voor, en de vraag is of men de berichten van andere zijde wel vertrouwen kan; er zjjn er al te veel leugenachtig uitgekomen. Vrij wel kan men aannemen, dat de oningewijden van den waren toestand in Zuid-Afrika slecht op de hoogte zijn en zelfs de Engelsche regeering lang niet alles weet. Aangaande het gevecht bij Vlakfon- tein in den Cape Argus wordt nog gemeld, dat de Boeren de toen veroverde (latei- weer verloren) Britsche kanonnen wel degelijk tegen de Britten hebben ge bruikt. Een zestal granaten werden daarmee op den linkervleugel van Dixons afdeeling afgevuurd. Eerst na een charge met de bajonet van het Derbyshire regement lieten de Boeren de kanonnen in den steek en „vluchtten" zij met een verlies van zestig dooden en gewonden. De Londensche ./myo-bladen zijn woe dend over het slagen der bijeenkomst in Queens Hall en klagen er bitter over, dat de politie aan tienduizend waar achtige patriotten belet heeft eene samenkomst van landverraders op te breken, terwijl de orde in de zaal slechts gehandhaafd kon worden met de hulp van allerlei vreemd gespuis, datteLondeu woont, zoogenaamde „commissarissen van orde die de gematigdste patriotten in de zaal terstond afranselden en uit smeten als zij maar kikten. De andere bladen roemen de orde welke op deze vergadering heerschte en zijn het eens, dal daar de vrijheid van het woord volkomen gehandhaafd is gebleven. Toch schijnt er gevochten te zjjn. De «Midland Mounted Rifles" leden Donderdag bij Waterkloof de volgende verliezen: 10 man gesneuveld, vier ge wond, 66 gevangen genomen. Een ge wonde Boer, die met de Engelsche ge kwetsten werd binnen gebracht, vertelde dat één Boer is gesneuveld. Zoo van tijd tot tijd verneemt men wat nieuws van Boerenzijde Een van Theron's verkenners n.l. deed van zich hooren in een onzer bladen. Hij deelt mede: „Over 't algemeen is de toestand in de Kolonie voor de Afrikaner-zaak zeer gunstig en niettegenstaande de uiterste krachtsinspanning van den vijand hou den de commando's van commandant Kritzinger, Malan en Van Rheenen en van de kapiteins Scheepers en Fouché nog steeds stand en zijn op zijn minst vier maal zoo sterk als bij 't doortrekken van de Oranje Rivier. Allen waren voorzien van het noodige, meestal op den vijand buitgemaakt. Hij teekent aan, dat er bjjna geen dag voorbijgaat of er wordt voordeel behaald op de Engelsclien en noemt verschillende feiten, die wijzen op een opzettelijk verdraaien van de waarheid. De feiten, toch zijn den vijand even goed bekend als den Boer. Maandag zou, weder in de Queeris Hall te Londen, Miss Hobhouse nadere mededeelingen doen omtrent hare erva ringen in de Zuid Afrikaansche kampen. De feiten en cijfers, in de bekende brochures door haar medegedeeld, be wijzen in de oogen der Jingo's nog maar niets. Die houden maar brutaal vol, dat de Britten zeer goed, zelfs te goed zijn voor de „vluchtelingen", die in de kam pen worden verzorgd. Ten bewijze deelt in the Standard o.a. William Pearce een brief uit Bloemfon- tein van een geestelijke Canon H. W. Orford mede, waarin het volgende wordt gezegd: „De gezinnen onzer vijanden worden beter gevoed dan onze eigen lieden; zij kunnen allerlei weeldeartieke- len en versnaperingen koopen, omdat zjj zichzelven niet onderhouden en wij kunnen dit niet." En dan wordt er bij gevoegd, dat het voor de «loyalen" het zjjn toch nobele lieden! zoo bitter is, terwijl zij zeiven gebrek lijden, zulk een goede behandeling aan te zien, „waardoor de vijanden maar in hun verzet worden aangemoedigd!" De geestelijke vergeet er bij te zeggen, dat de Engelsche soldaat zijne eischen hooger stelt dan de gevangen Boeren. De Boer blijft gezond bij een soberen maaltijd. De «Daily Mail" ontvangt van zjjn correspondent te Kaapstad het bericht, dat de inval der Boeren in de Kolonie steeds ernstiger karakter aanneemt. De Boeren krijgen in de Kolonie recruten en paarden; zij verspreiden zich, ter sterkte van 7000 tot 10,000 man over de geheele Oostelijke en Midland distric ten; het gebied tusschen Dordrecht, Willowmore, Kenhardt en Namaqualand. Het aanbod der lib. kiesvereeniging te Haarlemmermeer, aan deA.R. kies vereeniging in 't district gedaan van samen te werken, bij de herstemming 1 van een lid der 2e Kamer, om op die wijze herkiezing van den heer G. B. 't Hooft, te verzekeren, is van de hand ge wezen omdat als voorwaarde werd ge steld; handhaving der oude leden van den gemeenteraad, die aan de beurt van aftreding zijn. De A. R. en R. C. zullen nu bjj de aanstaande verkiezing voor leden van den Gemeenteraad te Haarlemmermeer samen werken. In district Idoor de gecoinbineerdeu dt heeren: H. F. van Thiel (aftr.), J Sabelis (aftr.) Ed. de Lanoy (aftr.) en A. C. Laane. De kiesvereeniging „Haarlem" stelde in dit district dezelfde candidaten. De Volkskiesvereeniging en de S. D. A P. de heeren: P. J. Troelstra, F. W. N. Hugenholtz, S. Reinalda en Kapitein. I In district II: De gecombineerden de heerenTh. G. Schürmann (aftr.), G. L. van Lennep (aftr.), Dr. W. P. J. Th. van Linden Tol, J. B. Lasschuit, Mr. F. A. Bijvoet. De kiesvereeniging «Haarlem" nam de beide aftredenden over en stelde in dit district verder de heeren: Joh. de Breuk (aftr.) Mr. Joh. Spoor en J. A. Lodewijks. De Volkskiesvereenigingen en de afd. Haarlem der S. D. A. P. stelden de heeren: Troelstra, Hugenholtz, S. Rei nalda, Kaptein en Joosten. In district III: werden door de ge- combineerden gesteld de heeren: M de Braai (aftr.), J. J. F. Beijnes (aftr.),J. Leupen (aftr.), J. W. Florjjn. De kiesvereeniging Haarlem stelde in dit district de heeren J. J. F Beijnes (aftr.) en J. Leupen (aftr.); verder de heeren Vincent Loosjes en J. J. van Schuijlenburg. Deze laatste heeft voor eene candidatuur bedankt, zoodat voor deze een nieuwe candidaat moest worden gesteld. Den heer Lasschuit werd toen de candidatuur aangeboden, maar deze moest bedanken, door zijne candidatuur in district II. In district III werd Zaterdagavond candidaat gesteld de Heer H. J. Geyl. De Volkskiesvereeniging en de afd. Haarlem van de S. D. A. P. stelden in dit district de heerenH ugenholtz, Troel stra en Reinalda. HAARLEM 21 Juni 1901. In verband met de vergadering Vrijdagavond gehouden door de gecombi neerden, Burgerplicht, de R. K., de A. R. en de Chr. kiesvereeniging kan thans de geheele kandidatenlijst worden me degedeeld. Bij liet korps brandblusschers alhier is eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, aan de heeren S. P. van Thiel als len luitenant; J. H. W. de Bell als 2en luitenantW. C. van Meeuwen als sergeant-majoor en E. J. Frenay als sergeant. Bevorderd zijn tot len luitenant de heer H. Daudeij, thans 2e luitenant; tot 2e luitenant de heeren W. F. H. Voet en O. H. F. Schonhuth thans sergeant-majoor; tot sergeant majoor de heeren J. J. Verkleij, P. J, Weijenbergen G. T. Frenay, thansserge- ant. Voorts zijn benoemd tot sergeant de heeren D. van Zetten, J. Jansen, F. C. Brakel en J. L. Verkoren, thans vrij willigers bij spuit 10, alsmede tot vrij willigers bij spuit 10, de jongelieden F. Wittgrefe. W. H. J. Olphen, D. van Hemert Dzn. en J. H. Bekaar. Bij het heden gehouden examen voor het Boekhouden, vanwege Mercurius te Rotterdam gehouden, slaagden o. a. onze stadgenooten, de Heeren S. Snoek en C. van Wienen. Beide heeren hebben, naar men ons mededeelt, hunne opleiding genoten bij den Heer L. van Dam Jzn, leeraar Boekhouden M/O, alhier. Woensdagavond 19 Juni 1.1. werd in de foyer van den schouwburg alhier eene gecombineerde vergadering gehou den van 't Eere Comité met het bestuur van 't Haarl. Operette Gezelschap. Op deze vergadering werd door den directeur den Heer J. de Nobel een voordracht gehouden over het, in 't a s. seizoen op te voeren werk Rip van Planquette. De voornaamste aria's koren, quartetten en leitmotieven werden door hem voorge speeld en voorgezongen, waarbij hij tevens een overzicht gaf van de handeling van 't werk. Deze muziek heeft volstrekt niet 't banale van de meeste Fransche Operettes. Naast een overvloed van lief lijke melodiën, komen er voor schoon gedachte leitmotieven, welke omgewerkt en telkens moduleerende de handeling juist illustreeren. De voordracht, welke bjjna 2 uur duurde werd door den tal rijke aanwezigen met onverdeelde aan dacht gevolgd en had een groot succes. De algemeene indruk was, dat dit werk, bij eene goede verzorging welke wij van deze Vereeniging en haren Direc teur mogen verwachten, eene waardige opening zijn zal van't seizoen. De eerste uitvoering zal waarschijnlijk plaats heb ben in 't laatst van October 1901. Het Programma heeft thans het licht gezien van den Nationalen Zang wedstrijd, uitgeschreven door de Haar- lemsche Mannen-Zangvereeniging «Cres cendo" alhier ter gelegenheid van haar vjjf en twintig jarig bestaan en welke zal plaats hebben op Zaterdag 9 en Zondag 10 November. De mededinging heeft plaats in drie afdeelingenvan Vereenigingen, die nog nimmer een prijs behaald hebben; voor Vereenigingen, die nog geen eersten prijs behaald hebben; van Vereenigingen die reeds een eersten prijs of eereprjjs behaald hebben; een Wedstrijd om den eereprijs. De prijzen bestaan uit gouden, verguld zilveren en zilveren medailles, allen met geldpremies. De eereprjjs be staat uit een zilveren lauwertak. De aangifte tot deelnemingmoetplaats hebben vóór 31 Augustus a.s. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 454 baden. VHB(IAD£BIlf 9 van den Raad der Gemeente Haarlem, op De 1. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. Woensdag 26 Juni 1901, dea namiddags te 1| ure. volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek ontslag onderwijzeres op leidingsschool voor meisjes. Id. id. id school lett. C. Voorstel B. en W. W. nadere rege ling uren openstelling bureau ge meente-ontvanger. Id. id. aanstelling electro-technisch ingenieur lichtfabrieken. Id. id. vergunningen „Bosch en Vaart." ld. id. wijziging concessie-voor waar den Anderheggen en Neumeijer. Id. id. met advies coma,, van bijstand gemeentefinanciën 3e suppl. begroo ting en staten af- en overschrijving dienst 1900. Id. id. extra-aflossing geleende gel den gemeente duinwaterleiding. Id. id. vaststelling rekening en verantwoording schuttterij, dienst 1900. Id. id suppl. begrooting Barbara- gasthuisthuis, dienst 1900. Id. id. vaststelling kohier plaatse lijke directe belasting, dienst 1901. Id. id. subsidie Afd. Haarlem Ned. Bond van Onderofficieren. Id. id. beschikbaarstelling medaille liedertafel „Crescendo". Id. id toestemming Dr. J. Huizinga optreden privaatdocent Universi teit. Id. id. bouwen op voor tuin be stemden grond Fredenkspark. Id. id. verhuring water Vuilrak aan Peltenburg Zonen. Id. id. adres G. Schous, hotger bouwen aan de Drossestraat, met nader adres. Id. id. hooger bouwen perceel Leliestraat No. 3. Id. id. id. Kleine Houtstraat No. 3. Id. id vergunning Gemeentebestuur Heemstede standpjjp Leidsche Vaart. Id. id. vergunning los- en laad-tei- ger Noorder Spaarne. Id. id. terugbetaling gelden aan Coöperatieve bouwvereeniging „de Eendracht." Id. id. onbewoonverklaring perceel Molensteeg 25. Benoeming leden commissie be zwaarschriften plaatselijke directe belasting. Id. stem bureaux Raadsverkiezingen. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwijzeres Vierde Tusschen- school. Id, id. id. 2 onderwijzers school lett. C. Id. id. id. 3 onderwijzeressen op leidingsschool voor meisjes. Id. id. id. onderwijzeres Eerste Burgerschool. Verslag opzichter gasverlichting over April 1901. Zitting met gesloten deuren. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerx alhier, op Dinsdag 27 Juni 1901, dea namiddags van I2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Prélude et Fugne No. 2Saint Saèna. 2. Sonate No 2G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro aasai. 3. LargoHandel. 4. Elsa's Branting lom Miinater... R. Wagner. 5. TranmereiR.Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2