En verder zjjn 11 man aan ziekte gestorven, en worden 23 als zwaar ziek opgegeven. Te Honeynest Kloof werd eene pa trouille van Kolonel Scott's „spoorweg - bewakers" aan de fraaie namen hunner corpsen zal het niet liggen als j de Engelschen het niet winnen I door j eene afdeeling Boeren aangevallen. Waar schijnlijk is dit wel vergezeld gegaan van eene gedeeltelijke vernieling van den weg. Tusschen Kaapstad en Johannesburg heet op het oogenblik het verkeer „om militaire redenen beperkt" te wezen. Misschien hebben de Boeren er wel wat uitgevoerd, dat de beperking noo dig maakte; een spoorweg opgebroken of zoo iets. Reuter meldt dat generaal Rawlison's colonne eenigen tjjd geleden de Maga- liesbergstreken (West-Transvaal) be zocht. Daar vond hij een aantal Boeren die teruggekeerd waren naar hunne hoeven en die vreedz mm aan het ploegen en zaaien waren. Toen men hen vroeg waarom zij dat deden, gaven zij ten antwoord dat „de oorlog toch geëindigd was, en wel in hun voordeel". Zij gaven zich daarop kalm over! Volgens de „Daily Mail" he ft gene raal Eliott op een tocht van twee maan den door het noordoosten van den Vrijstaat 40 Boeren in het zand doen bijten, 150 gevangen genomen en veel vee buitgemaakt. Dat is niet veel meer dan De Wet verloren zou hebben in één gevecht bij Reitz! Van de Wet hoort men in de laatste dagen niets, ook niet waar hij zich ophoudt. Van de Boeren, die door de „Armenia" naar de Bermuda-eilanden zijn overge bracht, wordt nu gemeld, dat tweehon derd onderweg aan het muiten sloegen. De wacht onderdrukte het oproer en de raddraaiers werden in de boeien geslagen. De oorzaak van de muiterij wordt niet gemeld. Waarschijnlijk was ze gelegen in overmaat van tevredenheid met de behandeling aan boordimmers, het eerste bericht van de aankomst vermeldde tevens de bijzondere tevreden heid der gevangenen. De „Cape Times" meldt,dat de Boeren- commandant Fouché het inboorlingen- gebied der districten Maclear en Elliot is binnengedrongen, waar ten gevolge van het niet afkondigen der krijgswet paarden in overvloed zijn. De Europeesche farmers maken zich gereed ter verdediging. Het gebied, waarop deze inval plaats heeft, was tot nog toe met rust gelaten, omdat het een inboorlingengebied is. Uit verschillende plaatsen van Trans vaal komen berichten van actief optreden der Boeren. Een Engelsch blid vindt het ergon- voorzichtig van de Nederlanders, dat zij niet alleen President Kruger een schuil plaats verleenen in hun land, maar hem bovendien nog telkens de eer bewijzen als aan een regeerend hoofd van een staat. Uit Engelsche oogen gezien blijft dat blad zich gelijk. Hebben niet wij, oppermachtige Britten, gezegdnu de oorlog uit is hebben wij de Boerenrepu blieken geannexeerd verklaard Is Paul Kruger en zijn bent dan niet daarmee vervallen van zijn waardigheid. Zeker, dit is de theorie van de kwestie, de praktijk vatten de volkeren van Europa echter anders op. In het licht der feiten zien zjj echter in een bedorven land nog geen verloren land; in een smadelijk behandelden, veelgetergden Kruger, nog een uitwijkeling, geen gevallen hoofd van een overwonnen land. Maar laai het Engelsche blad rustig voortgaan Holland allerlei liefelijkheden toe te voegenHolland met zijn Koningin in de voorhoede, heeft getoond begrip te hebben van recht en billijkheid. Met Frankrijk en België hebben wij voor het minst nog getoond waie zielegrootheid op den rechten prijs te willen stellen ten spijt van al de anders handelenden, j Maar nog is de tijd niet rijp, Engeland begint zich reeds bloot te geven. Reeds wordt er steen en been geklaagd over de steeds opgedreven belastingen tenge volge van den oorlogde teruggekeerde half- en heelinvaliden durven heel wat te zeggen over Engelsch-Afrikaansche oorlogstatistiek, met schrik ziet de En- li gelschman zjjn prestige in Europa dalen en ondervindt hij bovendien dat de Europeesche markt óók bij anderen te recht kan. zeer tot schade van zijn uivoerhandel. Blijft al de regeering blind voor de feiten, de tijd kan komen dat zij door den volkswil zal gedrongen zijn haar politiek in menig opzicht te wijzigen. Het zou toch de eerste maal niet zijn, dat de paarden den voerman brachten waar hij niet wilde wezen. De Engelsche minister Balfour heeft in eene vergadering nog eens gewezen op het feit dat Groot Brittanje meer dan de helft bezit van de tonnenmaat van alle stoomschepen der wereld, maar ook dat het getal Engelsche matrozen afneemt waardoor het buitenland in deze moet tehulp komen, wat natuurlijk bij een zeeoorlog heel gevaarlijk zou zijn, want in zoo'n geval zou de oorlogvoe rende partij zijiie landskinderen uit den vreemden dienst opeischen. De minister verklaart het feit uit de lage gages der matrozen, waardoor de jongens liever een ambacht leeren. En waarom komen dan vreemde ma trozen op Engelsche schepen dienst nemen vraagt de minister. Wel, omdat de lage Engelsche loonen toch nog hooger zijn dan de andere, terwijl bovendien de behandeling aan boord van Engelsche veel beter is. Natuurlijk, alles wat Engelsch is, is beter dan van elders. De schepen beter, de scheepvoeding beter, de Engelsche soldaat is beter, zijn kleeding en voeding beter; de officieren meer ontwikkeld, de geneeskundige dienst flinker ingericht. Op deze punten zijn zij echter in strijd met de verklaringen der Boeren, die alles behalve met een en ander zijn ingenomen en waarover de Engelschen bluf in den laatsten tijd wel wat tot zwijgen is gebracht, De Boeren toch steken de Engelschen op vele punten den loef af, in de eerste plaats betreflende de geoefendheid en het uithoudingver mogen en vervolgens door het veel hooger peil van zedelijkheid waarop zij staan. Vóór den oorlog werden de Boeren uitgekreten als halve wildenweinig ontwikkeld, slecht bewapend, hoewel ze goede schutters genoemd werden; in een woord het land der Boeren met bijbehooren zou een makkelijk te ver krijgen buit zijn. Wat van die beweringen waarheid is gebleken hebben de Engelschen nu al twintig maanden lang kunnen waar nemen de veel gesmade Boer staat met zijn troepjes nog steeds pal tegenbver den meer dan vijftien maal sterkeren vjjand en denkt er voorloopig niet ain zich gebonden aan handen en voeten over te geven aan den vijand dien hij al geen goed hart toedroeg, maar dien hij thans uit de volheid van zijn hart haat. De beide stadswijken van Konstanti- nopel, Skoetari en Stamboel, loopen gevaar 1 Juli in het duister gelaten te worden, en niemand anders dan de gemeenteraad zelf zal er dan de schuld dragen. Reeds lang bestaan moeielijk- heden tusschen dezen raad en de Belgi sche maatschappij, die in beide stadsdeelen voor de straat- en kazerneverlichting heeft te zorgen. Op alle aanmaningen om aan zjjn financieele verplichtingen te voldoen, antwoordde steeds de gouver neur der stad, Kedvan Pascha, met het ophalen der schouders. Daar men daar mede niet verder kwam en diplomatieke tusschenkomst evenmin scheen te kunnen helpen, besloot de gasmaatschappij haar toevlucht tot een ultimatum te nemen, en luidt haar eisch: 1 Juli geld of geen lantaarn aan op straat en in de kazerne. De staking der veldarbeiders der Po- vlakte neemt een dreigend karakter aan. Van Padua en Bologna zijn sterke troe penafdeelingen gezonden, en in Boara, moest de cavalerie een charge maken op de menigte, waaronder zich vele vrouwen bevonden. Uit Tresigallo wor den eveneens ernstige rustverstoringen gemeld. Uit Rome zijn vier socilistische afgevaardigden naar Ferrara gereisd, om te voorkomen, dat arbeiders uit Piemont de plaatsen hunner stakende kameraden zouden. Het officieel rapport over den hon gersnood in Britsch-Indië vermeldt nog steeds een vermeerdering der ellende. Ij De regenval is nog altijd onvoldoende voor de eischen van den landbouw; de prijzen der levensmiddelen stijgen, maar zjjn nog niet zoo hoog als in den hon gersnood van 1899/1900. Op 22 Juni werden in het geheel van staatswege ondersteund 531.000 perso nen. waarvan 430,000 alleen in het presidentschap Bombay. Een britsch geneesheer heeft uitgere kend hoeveel het zou kosten om een soldaat, die heel wat ledematen heeft verloren zonder het leven er bjj in te schieten, wel zou kosten van reparatie. Een paar kunstarmen kan men voor ruim ƒ200 krijgen. Wil men er be- weegbare handen bij hebben, men kan die voor 450 hebben. Kunstbeenen zijn 100 goedkooper en een valschen neus van metaal eischt ongeveer 200. Niet zoo goedkoop zijn kunstooren met trom melvlies enz., daarvoor moet men wel 300 neerleggen. Voeg daarbij een paar oogen voor 70, en een gebit met ver hemelte voor f 100 a 200, en met ƒ1700 is de invalide zoowat campleet. straat. Wat de heer Hos voor die In richting is geweest en nog is, had men kunnen zien, toen de jubilaris met zijne echtgenoote na afloop der gewone ver gadering in een der zalen door de oud jes met een tweetal liederen werd ont vangen en hem als souvenir een wandel stok met zilveren knop en inscriptie werd aangeboden, benevens nog eenige calligraphiscbe opdrachten van mede bestuurderen en den vaderen de moeder van het huis. Wie weet hoe de heer Hos die jaren met energie al zijne krachten en toewijding aan die Stichting heeft gewijd en hoe hjj door al de ouden van dagen daar als op de handen wordt gedragen, zal voorzeker instemmen in de toegezongen wensch, dat de geliefde regent nog vele jaren voor het Huis moge worden gespaard en hij zijn „stok" lang en met succes in figuurlijken zin daar moge zwaaien. Het Stedeljjk Museum van Schil derijen en Oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand bezocht door 396 personen tegen betaling en door 327 personen zonder betaling. Ching Ling, een der bekende Chinee- sche ambtenaren, die op goeden voet stond met de Europeanen, heeft zelfmoord gepleegd, of moeten plegen, nadat hij pogingen had aangewend om het Keizer lijk hof te bewegen naar Peking terug te keerende Keizerin verdacht hem van verraderlijke pogingen om haar persoon in handen der mogendheden te spelen. In Kansas is dezen zomer de oogst zeer overloedig en de werkkracht schaarsch. Op vele plaatsen zijn geen arbeiders te krijgen. Zoo begaven 20 Boeren, met geweren gewapend, zich op weg naai de spoorlijn en hielden een trein aan die tweehonderd boerenarbeiders naar het westen voerde. Zij deden de werk lieden uitstappen en dwongen hen na korten strijd voor hen te werken. Erkend moet worden dat zij daarbij niet karig waren met het loonde gedwongen werkkrachten ontvingen drie en halven dollar (ƒ8.75 per dag!) Binnenkort kan te Amsterdam de instelling eener commissie worden ver wacht saamgesteld uit vertegenwoor digers van handel, spoorwegwezen en scheepvaart tot onderzoek van het vraag stuk betreffende de verlegging of ver andering der spoorbanen aldaar, die de uitbreiding der stad tegenhouden in verband ook met de bouwplannen aan de overzijde van het Y. Zaterdagmiddag had te Zandvoortop plechtige wijze de eerste-steen-legging plaats van het nieuw te bouwen kinder huis achter den Hoogeweg in de plaats van het zoogenaamde Haarlemsche Kin derhuis dat te klein en te ongeriefelijk was. Door dr. G. Hulsman werd een opwekkend woord gesproken en door de kinderen en de verpleegsters een paar liederen gezongen. Op verzoek van den minister van Binnenl. zaken zijn de gemeentebesturen in Gelderland door den commissaris der Koningin nogmaals herrinnerd aan het indertijd kenbaar gemaakt verzoek, om tijdig aan het departement van Binnenl. Zaken kennis te geven van voorgenomen slooping, verbouwing of herstelling van oude monumenten, bepaaldelijk van Raadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poorten, merkwaardige gevels, opdat de gelegenheid besta om albeeldingen en opuemingen te doen vervaardigen, terwijl ook tijdig medeeling verzocht wordt van de besteigering van zoodanige gebouwen, opdat van den steiger gebruik kunne worden gemaakt om het bouwwerk behoorlijk op te meten en in teekening te brengen. Het Ministerie heeft gezamenlijk zijne t portefeuilles ter beschikking van H.M. de Koningin gesteld. HAARLEM 2 Juli 1901. De vorige week Donderdag heeft hier eene bescheiden feestviering plaats gehad, die ons eerst nu ter kennis kwam en wel waard is der vergetelheid te worden ontrukt. De heer F. C. Hos alhier mocht nl. herdenken den dag dat hjj voor 25 jaren benoemd werd tot Regent van het Diaconiehuis in de Jans Pos [Kantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand Juni 1901, welke stukken thans door de Afzender t kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Cornelia Heekelenburg, Th 1). Simson, van Elk, M. H. Pieters, Mevr. Schnraaeker, Mej. M Stör- raau O. Z. Voorburgwal 60, allen Amsterdam; A Groenewegen, Apeldoorn; Me'le '1 h. Vrolik. Arnhem; Melle J. Schafer. P de Bauw, Mevr, de Boog, allen 'a Hage; W. Jansen, van Hijsen. P. Hermes, allen Haarlem; P. Molenaar, Leiden G. Klaissen, Oosterbeek; H. Hoekstra van Rijsen, M. P. Art«, H. Ha'sman Brugtmeter? A. van Leute, allen Rotterdam; Harij Schoonhoven, Wed. J. Bekkers Zn Tilburg; Mej. J C. Roelants, Zwolle Briefkaarten. J. de Graijl, Sliiker, J. Horsman, Osdeman, J. Konifg, M. Polak, Wed. Bakker, Th. J Mans, de Roode, allen Amsterdam; F. A.Piusens. 's Hage Mej Marie p/a Gaisen 'sHage; A. van Oorien, W. Towbroek, beiden Haarlem; A. ten Gate, Hengcloo; Mej. S. Kuiper, IJmuiden,- N. v.d. Vecht-van Diesen, Kralingen; Mej. N. Went, Leiden; Wtd Brandei, Mej A Dievenbaal, beiden Rott rdamMej. C. WaniDg, Utrecht; Jozef Rijndei s BUITENLAND. Mej. A. van Oord, J Sjallemaeckers, beiden Brussel; Coeuraad H. Kuijt, Chicago, Wed L. Scholtt, Diele; Miss. Mu»y Coteij, London Ph. Vreugdenburg, Missouri; P. van Brederode, Paris Melle J. Beruon, St Petersburg; W. H. Herdingea, I. ÏBuiar Vorder Briefkaarten. Jakob Bakker, Antwerpen; P. Boer, Leipzig; W. A. de Rooij. Neuss; Fiaulein H. Nijhoff. Parienkircben, J G. Kooper, Duitschland. Markt van 1 Juli 1901 Boter. Aangev. 195 verk. 195 K. G. L. pr. ƒ0.85 H pr. ƒ1.10 p. KI G. Biggen. Aangev. 61 verk. 61 stuks. L. pr. 6.H. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 37 verk. 37 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. 24.— p. stuk Aardappelen. Aangev. 211 HL. verk. 189 HL. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 5.p. H. L. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Juni Boter. Aangev. 778 verk. 764 K. G. L. pr. 0715 H. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 294 verk. 294 stuk. L. pr. 6.H. pr. 14.p. stuk. Schrammen. Aangev. 18 J verk. 180 L. pr. 14.H pr. ƒ28.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 1659 H L. verk. 1652 H.L. L. pr. 2.H. pr. ƒ16.p. H.L. Appelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p H. L. Peren. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p. H. L. ORGELBESPELING in 4e Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4Juli 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZEKMAN. Met welwillende medewerking van Mejuffrouw TO0S HOOG, (Sopraan zangeres) uit den Haag. PBOGBAMMA. 1Preladiam en Euga No. 2 Mendelssohn. a. -Bist du bei mer" U. Warum betrübst dn dich I c. -O finstre Nacht, wann 1 wirat du doch vergehen" 3. Concert op 7 No. 2G. F. Handel. a. SeelenfriedenA. tVinterhrrger. I b. komm Gnadenthau 4,i befeuchte michI. W. F'ranck. I c. Jesus heisst meiu l SeelenfienndI. W, Franck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2