Nieuwsberichten. van Slee, ie Middelburg, en Mej. J. A. van Walsum, te Haarlem. De Heer Winkler heeft het woord over de aanbeveling van Mej. Farret, aangezien mej. van Walsem (No. 3) meer bevoegd is. De Heer Schram bespreekt de school in betrekking tot een benoeming, wenscht den naam te veranderen in school voor uitgebreid Lager Onderwijs. Nog de Heeren V. d. Kamp en Hofland. De laatste meent, dat bij de warme aan beveling door den Inspretuur van Mej. Eldering geen politieke beginselen mogen te pas gebracht worden. Vraagt of dit mogelijk is. Wethouder Kruseman beant woordt de verschillende bemerkingen De bevoegdheid van de dame als No. 1 gesteld, is boven twijfel. Mejuffrouw Eldering heeft nimmer aan het hoofd van een school gestaan, evenmin als Mej. van Walsen, doch aan deze laatste behoort den voorrang als bekend Haarlemsche onderwijzeres. In het algemeen is de voordracht geheel ter goeder trouw op gemaakt. De Heer Winkler betuigt dank voor de uitvoerige inlichtingen, waarmede de leden instemden. Mej. Farret werd vervolgens benoemd. Mej. van Walsem verkreeg tien stem men. Tot onderwijzeres aan de School Lr. A. benoemt de Raad Mej. J. Hissink te Warmenhuizen tot onderwijzer aan de Eerste Tus- schenschool den heer P. Kion te Hanrlem- merliede. Het gasverslag werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Modoo heeft nog een vraag in verband met de ontvangst van de Afgevaardigden der Maatschappij van Nij verheid ten stadhuize. De Voorzitter deelt mede, dat dit van oudsher de gewoonte was. De Heer Modoo zou het gebruik willen intrekken. De Voorzitter beantwoordt. Nog de Heer Hofland. De voorzitter brengt nog dank aan allen die medegewerkt hebben tot de werkzaamheden der verkiezingsbureau's. De vergadering wordt hierna gesloten. Lord Windsor heeft namens de regee ring in het Lagerhuis meegedeeld, dat door het War Office een dames-comité wordt uitgezonden om de kampen te bezoeken en daarover een rapport op te maken. Er zal wel niemand zijn, die eenig vertrouwen heeft in een comité, dat door het Engelsche War Office op onderzoek wordt uitgezondendat volgens deze War Office dames de toestand in de kam pen uitnemend is, durven wij reeds voor spellen. Volgens officieele Engelsche opgave bevinden zich nu in de kampen 14,624 mannen, 27,711 vrouwen en 43,075 kinderende sterfte in Juni was 63 mannen. 138 vrouwen en 576 kinderen dit is dus bijna 11 pCt. per jaar of alleen voor de kinderen 16 pCt. Olive Schreiner de bekende schrijfster en verklaarde tegenstandster van den Z. Afrikaanschen oorlog is gevangen geno men, waarschijnlijk in een der steden van Kaapkolonie. Inmiddels verhaalt een telegram uit Johannesburg dat de Boeren daar weer zeer werkzaam zjjn, doch op het ver schijnen van Engelschen zich uit de voeten maken. Daily News deelt oo k weder een verdere opgave van de sterfte in het gevangen kamp te Johannesburg mede, en wel voor de weken eindigende 10 Mei en 27 Mei. In de eerste week stierven er 20 personen, waarbjj 18 kinderen onder de twaalf jaar. Er waren toen in het kamp 1407 van zulke kinderen en dat zou een jaarlijksch sterftecijfer van 665 per 1000 wezen. Maar in de tweede week waren 9 van de 14 overleden kinderen onder de 12 jaar. Er waren toen 1557 kinderen in het kamp en het gemiddeld cijfer over een jaar berekend was dus 300 a 301 per duizend. Met de reeds vroeger medegedeelde cijfers der vijf weken (van 1—22 April en van 29 April tot 13 Mei) mede zijn er dus in zeven weken op een gemiddeld aantal van 3000 personen 139 gestorven. Dat is een gemiddeld sterftecijfer per jaar van 344 per duizend. Het gemiddeld sterftecijfer van Londen is 21 per dui zend. Van Engelsche zijde wordt thans me degedeeld, dat de beschuldiging omtrent Boeren wreed heden gepleegd aan gewon de Engelschen volkomen onwaar is ge bleken. Wel zijn er een paar gevallen voorgekomen, maar deze staan geheel op zichzelf en waren gepleegd door een of twee Boeren. De Petersburgsche Academie van we tenschappen ontving bericht van een naar Siberië uitgezonden expeditie, dat zjj een zeldzaim goed geconserveerd exemplaar van een Mammouth heeft gevonden; de huid en het vleesch, tot zelfs de ingewanden en onverteerd voed sel zijn bewaard gebleven. De Poolsche bladen van Posen melden, dat de Aartsbisschop bij de Regeering te Berlijn protest heeft aangeteekend tegen het binnendringen van den bur gemeester en van de politie in de Dobr- zyca-kerk, vooral tegen elke inmenging van wereldlijke ambtenaren in het gods dienstonderwijs in de kerk. De Knln. Ztg. schrijft hierbij, dat de kerk blijkbaar gebezigd werd tot het geven van onderwjjs in het lezen en schrijven van de Poolsche tasl. De ziektetoestand van graaf Tolstoi moet hoogst zorgelijk zijn. Bjj de groote staalwei kstaking in de Vereenigde Staten, die nu reeds 100 000 werklieden omvat, is thans een staking gekomen van de arbeiders in de anthra- cietmijnen in Pennsylvanië. Hierdoor zijn nog 43000 man werkeloos geworden. Een Oost Siberisch blad meldt, dat Rusland aan de Chineesche Regeering te verstaan heeft gegeven, dat de Mant- sjoerjjsche provincies slechts zullen wor den teruggegeven aan China tegen schadevergoeding in grondgebied. Rus land vraagt daarvoor hel District Tekessy, een deel van Westelijk Thibet, een goud mijn, die reeds door de Russen wordt geëxploiteerd en de controle over de kolenmijnen van Kaiping. De proeven welke men op de forten bij New-York en San Francisco heeft genomen met luchtdrukkanonnen zijn geheel mislukt. Er was vijf millioen dollar uitgetrokken voor het aanschaffen der kanonnen, zoodat, nu de stukken onbruikbaar blijken, dit veilig als weg gegooid geld kan worden beschouwd. De Matin hangt een verhaal op van een brand, die in het eind van Juni een accu mul at nenfabriek bij Creil geheel verwoest heeft en waarbij een machine, voor de onderzeesche boot l'arfardet bestemd, vernield is. Het blad beweert nu, dat de plannen van de accumulato ren van de onderzeesche boot gestolen waren en dat de brand was aangestoken om de sporen van den diefstal te ver bergen. De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat aan alle scholen na elke les eenigen tijd gerust moet wor den, en wel in het geheel zoovele malen tien minuten als er uren onderwijs worden gegeven. Men mag dien rusttijd tot minder dan 10 minuten beperken, mits de overblijvende minuten alsdan aan volgende rusttijden worden toege voegd. De rusttijd moet ten minste lang genoeg duren dat in de lokalen de lucht kan worden ververscht en den leerlin- gende gelegenheid wordt gegeven eenige beweging in de open lucht te nemen. Op een kleinen rusttijd moet telkens na het volgend lesuur een grootere vol gen. Een paardenkoopman te Hermannstadt, Hongarije, heeft van Britsche agenten een opdracht gekregen voor 2000 paarden, zoo spoedig mogelijk te leveren. Een postbode te Haarlemmermeer is op zijne gewone route er bij neergevallen, zoodat men hem per wagen naar huis heeft moeten brengen. De rnan, pas aangesteld, was denkelijk zoo'n grooten loop niet gewoon. Men heeft dadelijk door hulp in den dienst voorzien. Haarlem io Juli idol Na gehouden toelatings examen zijn tot de le klasse der H. B. S. met 5- en 3-jar. cursus bevorderd Onvoorwaardelijk: P. Barendregt, W. J. la Bastide, F. Bekaar, S. N. van den Berg, A. A. Bienfait, C. Blankevoort, Caterine J. A. Boekwijt, E. H. Boisse- vain, C. Biihm, W. D. Cohen, J. F. Gornelis, Adriana M. van der Crab, J. C. Cramer. C. Croll, C. van Es, C. J. Collot d' Escury, Elizabeth van der Est, Catherina II. Fiedeldy, A. A. Th. Fortgens. W. C. Smidt van Gelder, Maria W. Gemund, H. G. A. Götz, K. de Graaff, F. Grabijn, Anna M. Ha- bermehl, M. J. Heugeveld, Jr., H. J. B. Henskes, J. M. Holtz, J. A. van Hui zen, Emma A. J. Jas. H. J. de Jonge, H. P. Jongman, Ph. Kan, J. Keyser, W. F. Keyzer, J. G. Koning, Marianne L Konijn, G. C. Kornmann, F. Kreiner, H. F. Kuipers, K. C. Over de Linden, J. W. A. Rutgers van der Loeff, H. A. van Loghem, J. B. J. Lomans, W. A. M. Westerouen van Meeteren, J. M. Meertens, W. L. Melverda, I. J. O. van der Möhlen, P. Mul, G. I. Negrijn, J. B. Pennings, E. F. Riesener, W. J. Saeys, N. C. Schrok, J. A. Schuur man, A. M. J. Sevenhuysen, Geertrui- da M. M. Snijders, R. Sporre, J. Th. H. van der Steur, C. M. A. Stontjes- dijk, W. Stroband, W. Kaars Sype- stevn, M. J. van Thiel, H. W. van Tyen, H. J. Vermeulen, G. J Verwij nen, Anna W. van der Voort, C. A. M. Willemse. O. van der Wijck, en VoorwaardelijkW. L. Bornwater, J. P. Goedhart, F. Paesi, J. H. Schür- mann, H. J. de Vries en L. Wegerif. Tot de 2e klasse: OnvoorwaardelijkB. J. B. Beccari, en voorwaardelijk: B. L. Vries; Tot de 4e klasse Onvoorwaardelijk: Elize van Vloten en L. M. Baale (voor enkele vakken), voorwaardelijkH. H van Gessel. De verkiezingen zjjn thans voor- loopig achter den rug. Bij de herstemming van Dinsdag zijn verkozen tot leden van den Gemeenteraad in District II de Heeren Spoor met 683, Bijvoet met 632 en Van Linden Tol met 657 stemmen, District III de Heer! Hugenholtz. De Heer Schürman, aftredend lid, is riiet hei kozenhij bekwam 494 stemmen. Er zijn ontegenzeggelijk bij deze ver kiezingen nogal groote woorden gebruikt, zooals men gewoon is te doen als men voor eigen parochie preekt, maar dat zijn dingen, die de Heeren kandidaat stellers of bestrijders zelf moeten weten en die dan ook voor hunne rekening komen. In het heetst van het gevecht hebben wel eens meer betreurenswaar dige feiten plaats. Maar, als men het publiek door halve waarheden tot zijn meening tracht over te halen of zoo iets van dien aard, dan mag dit wal gelijk genoemd worden. Van de Nederlandsche Opera te Amsterdam, directie C. van der Linden, ontvingen wij het overzicht, voor het speelseizoen 19011902, zijnde haar zevende seizoen. Het overzicht toont aan, dal de Di rectie en de Regie aan beproefde krach ten zijn toevertrouwd, terwijl het Orkest, uitgebreid tot zes en vijftig leden, mede onder bekwame leiding staat. Het corps solisten, dames, bevat onder minder bekende, de namen van Mevr. C. Engelen-Sewing, Madier de Montjau, Tjjssen Bremerkamp; dat van de solisten, Heeren, de namen van Désiré Pauwels, J. Tijssen, J. M. Th. Orelio en anderen. Het koor is uitgebreid tot drie en zestig personen. Het Corps de Ballet telt behalve het Corps de Ballet 7 eerste en 4 tweede danseressen. Verder bevat het boekje het zeer uit gebreid Opera-repertoire. Op welke datums te Haarlem opvoe ringen plaats hebben is niet medegedeeld. In het Museum van Kunstnijver heid alhier zjjn thans tentoongesteld eene zeer zeldzame verzameling oud Chineesche muurschilderingen. De metaalwerken van Mijkenae als ook de zilveren beker onlangs aange boden aan Jhr. Mr. Rutgers van Rozen burg zullen Zondag nog tentoongesteld blijven. De Nederlandsche Vegetariërsbond houdt aanstaanden Zondag zijn jaar vergadering op Groot Zomerzorg te Bloemendaal. Het Bestuur hoopt, dat velen zullen aanwezig zijn. Te tien uur des morgens worden de leden gasten zjjn zeer welkom opgewacht aan het station Bloemen daal en wandelt men gezamenljjk naar Zomerzorg. Na aflooping der vergadering, onge veer te twee uur, is het plan Zand voort te bezoeken. Op het tarief van ververschingen komen natuurlijk alleen spijzen voor uit het plantenrijk, eieren, melk kaas, en boter. Andere dierljjke voedingsmiddelen gebruikt de vegetariër niet. Namens Het Bestuur der Haar lemsche Handelsvereeniging wordt ons bericht, dat de Heer Th. G. Schürmann zjjn ontslag als Voorzitter dier Vereeni- ging heeft genomen, en dat als tjjdeljjk Voorzitter der Handelsvereeniging is opgetreden de Heer G. van der Most van Spijk 2de Voorzitter. De afd. Haarlem van den Ned. Bond van Oud-onderofficieren verzoekt de inwoners van Haarlem erop opmerk te willen maken, dat a.s. Zaterdag door hen een optocht gehouden zal worden ttr gelegenheid der 14e Alg. Verg. van den Bond. Hun die sympathie voor dezen Bond gevoelen, wordt verzocht, hiervan uiting te geven door het uitsteken van de vlag. ÜURGEKLIJ&E STAND. ONDERTROUWD. 17 Juli. Ie ïebre en G. A. Abdala. P. Weij en A. E Weseloijk. G. Rap- oange en J. A. Bouman. C. Schouten en E C, B and W. F. Bloem en H. Broek huizen. H. van Dijk en A. de Boer. C. Koenekoop en T P C. Dreije'. AH. Willemse cn S. J van Kapel. C. P. Taugermann en J C. M. Timmers. M. J. Wicberc en K Oudejans. 18 Juli. P. Grilles en C. Verdel. A. Fintelman en A. P. Lobel. GETROUWD. 17 Juli. I). Phiiippo en y Scmam. C. H. SchelT r en A H. Heemskerk J. von As:en en L W. Bienmn C. van den Broek en J. van de Grootepoort. J Menist en R. Schaap. 18 Juli. C. Mooij- mau en A. A. Mertens. J. Verstege en A. de Grijs. Dr. T. J. van Ijsveren en J. Poppink S. Valk rn A. I-pijn. GEBOORTEN. 10 Juli. L. Schouten gtb. de Jing d 11 Juli. C van Ma-sbergen geb Fnkerts d. K. Sinkink geb. Waoens z 12 Juli. G. J J. Ve-nout, geb Pasman z. C M. van der Leek geb. Schruten d C. P. Ztjlstra geh de Wilde t E Bijster geb. van den Haak d S H Smit geb. de Gelder z. 13 Juli. D G. Roosen geb. van Geuns d. 14 Juli. T. van Tujjl geb. M;edema z. M. de Lange geb van Nim- wegen d. M. G. Schaap geb. Bodegra- ve- z. 15 Juli. J. A. Oo-es gsb. Ter Horst z. E. J. Negrjjn geb. Snellens d. A. M. C. Steenman geb. van Rhijnd. 16 Ju'i. F. Brakel geb. van Dokkum z H. Kuijken geb van Bakel z. M. A van d-r Fluit geb. Luijken d. L. Boes geb. Ho'>nberg d. J. van Ling geb. Bijster z. A. M. Kemp geb. Bodegraven d. '1'. Brasser geb. ten Bo-im 17 Juli. A. van Osch geb. de Jong z. C. van Opzeeland geb. van Balen z OVEBLEDEN. 10 Juli. H. F. C. Bödenz 57 j-, Z. B. Spaarau 1L Juli. J Klabou geb. Focken 83 j., Wolstraat. C. G. Meerburg 5 m. z., Wouwermanstr. 12 Juli. R. J W. Hale wijn 75 i., Brouwersstraat. 13 Juli. A. J. K' ornhof 4 j. z Zoeteslraa\ M. Go verse 73 j.. Meuwegracht. 14 Juli. H. M. de Graaft' 76 j.f Gr. Houts^raa'. 15 Juli. B. I. Keuvelaar 22 j Hazepaterslaan. G. C. Lams 2 m. z., Veerpoide--. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokers alhier, op Dinsdag 23 Juli 1901, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN- PROGBAMMA. 1. Sonate No. 4J. S. Bach. a. Adagio. b. Andaute. c. Dn poco Allegro. 2. Concert-fantasieA. Hejse. 3. Arie en Romance uitTan- hauser «O, du mein hol der Abendstern R. Wagner. 4. Prélude -Eroica*G. B. v. Krieken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2