stuurd. Dat Engeland nog aarzelt met een formeelen koop, komt vermoedelijk doordien het zich inbindt met het oog op den machtigen buurman op Mada gascar, Frankrijk, die de formeele an nexatie van de Delagoabaai niet maar zoo klakkeloos zou toelaten. Kort na den aanvang van den oorlog was het democratisch orgaan The Echo dat zeer druk werd gelezen, door zijne aandeelhouders gedwongen de toen heer- schende jingopolitiek te volgen. Thans is het blad weer om; het laatdeimpe rialistische politiek varen en schrijft als het nieuwe devier neer: Vrede naar buiten, socialistische hervorming naar binnen,<t terwjjl het inhet eerste nieuwe hoofdartiekel er op wijst, dat het streven zal zijn in de buitenlandsche quaesties zonder wangunst de rechten te erkennen van vreemde naties. Het eeiste uummer van het tot zijn oude kleur terugkeerende populaire Londensche volksblad, is daarom vooral belangrijk, omdat verschillende mannen van naam uit Engeland, aan het blad in korten vorm hun meening ter opname afstonden over den oorlog en de oor logspolitiek der regeering. Een nieuwe bondgenoot voor de Vre despolitiek dus. „Daily Mews", voortbouwend op het feit dat Bremersdorp in het midden van Swaziland ligt, betoogt dat de Kaf fers, door de Engelschen gewapend zich nu tegen de Engeland keeren om de Boeren te helpen. De conclusie is natuurlijk voorbarig. Het telegram van Zaterdag meldde uit drukkelijk dat het Engelsche detache ment door Boeren werd verdreven. De geruchten aangaande vredeson derhandelingen blijven aanhouden. Een colonne Engelschen werd Zaterdag aangevallen door vierhonderd Boeren. De Engelschen verloren daar vier dooden. In het Lagerhuis kwam een konink lijke boodschap vragen, om aan lord Roberts honderd duizend pond te schen ken, als erkenning van zijn groote ver diensten als opperbevelhebber in Z. Afri ka. De Iersche leden ontvingen de bood schap met luide protesten. Engeland heeft tot heden niet veel geluk met zijn torpedo-jagers. Vier er van zijn in reparatie wegens ongeluk ken aan machines en verder materieel. Het iTijds. v, Gen." ontleent aan het „Britisch Medical Journal" van 13 Juli een verslag van de verzekerings-maat- schappij der Hansasteden, welke heeft doen onderzoeken wat er geworden is van 1600 mannen en 850 vrouwen uit den arbeidenden stand, die in sanatoria waren verpleegd. Van hen waren 421 mannen en 89 vrouwen overleden. Van 558 patiënten was het 3 tot 5 jaren geleden dat zij voor het eerst waren opgenomen. Hiervan leefden er nog 484. De longen waren bij 65 normaal, bij 15 hunner was dit reeds het geval bij het verlaten der inrichtingbjj 93 waren de longen verbeterd, bij 217 niet ver beterd, bij 102 licht verergerd, bij 6 zeer verergerd, bij 1 had zich elders tuberculose ontwikkeld. Dealgemeene toe stand was bjj 83 verbeterd, bij 255 geljjk gebleven, bjj 135 licht verergerd, bij 11 zeer verergerd. Het arbeidsvermogen was bjj 162 volledig met goede vooruitzichten, bij 267 volledig met twijfel voor de toekomst, bjj 48 verbeterd, bij zeven geringer dan van vroeger. Naast ieder dezer drie cotPgorieên van cijfers behoort het getal van 74 sterfgevalen geplaatst te worden. De gevangenis La Roquette te Parjjs, waar ter dood veroordeelden bewaard werden is sedert eenigen tijd afgebroken. Het terrein zal nu verkocht worden en twee elkaar kruisende straten zullen er worden aangelegd. Die straten zul len elkaar snijden juist op het punt vóór de gevangenis waar steeds het schavot werd opgeslagen, rustende op vijf steenen, vier in een vierhoek, de vijfde in het midden. Die steenen zjjn er nog en men zal, ook nadat het niveau van de straat verhoogd zal zijn, ze weer op dezelfde plaats aanbrengen, opdat de geschiedenis later wete waar precies het schavot heeft gestaan op het eind der 19de eeuw. De Brooklyn-brug, die plotseling zulk een ernstig mankement heeft vertoond ook dit wordt toegeschreven aan de warmte der laatste dagen,, a! is een justi tieel onderzoek geopend is de grootste hangbrug ter wereld. Er loopen twee spoorlijnen over, twee rij wegen en een verhoogde voetweg in het midden In 1870 begon men met den bouw, die in 1883 voltooid was; de kosten bedroegen 15 millioen dollar. De Duitsche ingenieur John A. Röbling ontwierp het plan en na zjjn dood voerde zijn zoon het mees terwerk uit. De brug is 1825 meter lang en de afstand tusschen de peilers bedraagt 487 M. terwijl de middelste spanwijdte 518 M. is. De breedte is daarbij 26 M. en de hoogte boven het water 41 M. De peilers verheffen zich 82 M. boven het wateroppervlak. De brug is geheel van staal, terwijl de staaldraden in metselwerk van 26,000 kubieke M. zjjn geankerd. Jaarljjks gaan 4 millioen menschen over deze won- derbrug In 1896 is men den bouw begonnen, 2Vs kilometer verder, van een tweede brug over de East River hiervan wordt de grootste spanwijdte 480 M. Natuurlijk vormen Koch's mededee- lingen betreffende zijn onderzoek der tuberkelbacillen het onderwerp van debat in de wetenschappelijke wereld. Hel ontbreekt niet aan verzet daartegen. De Engelsche specialiteit Long meende, dat in de wetenschappelijke wereld de theorie niet algemeen erkend zal worden; zij moest ten nauwste onderzocht worden. Verschilende Amerikaansche genees- heeren laten zich scherp uit over de nieuwe Kochtheorie, Dokter Solomon, directeur van de veterinaire der Ver. Staten, noemde Kochs theorie onhoud baar, daar in Amerika het tegenover gestelde bewijs reeds geleverd is. Drie geneesheeren uit Chicago, Albany en New-York maken daarentegen aanspraak op de prioriteit van Kochs ontdekking. Dokter Jenkins uit Chicago beweert zelfs, dat hij een verhandeling over dit onderwerp het vorige jaar aan Koch heeft gezonden. Dit lijkt het meest op een beschuldiging van plagiaat. Virchow helt met Koch over tot de meening dat de tuberkulose niet erfelijk is, maar voor het overige is hij net met dezen niet eens. Aan een interviewer zeide hij Koch heeft te Londen volstrekt niet ge let op hetgeen de Kopenhaagsche school verricht, die juist zoo veel aan het onderzork van de tuberbulose bij het vee heeft gedaan. De uitkomsten dezer onderzoekingen zijn de grondslag van bijna onze geheele wetgeving op dat gebied geworden. De Daily Telegraph verneemt het vol gende onwaarschijnlijk klinkend be richt uit KonstantinopelGrootvorst Alexander Michaïlowitsj heeft aan den Sultan gevraagd deonafhankelijkheid van Bulgarije te erkennen. Indien deze wordt toegestaan zal Bulgarije aan Rus land afstaan Burgas, terwijl Rusland aan Bulgarije een belangrijk bedrag zal leenen. Met het laatste worden waarschijn lijk de millioentjes bedoeld, die Bulga rije reeds binnen heeft voor de betaling van de Julicoupon. En wat het overige van het bericht betreft, vergeet de cor respondent, voor het waarschijnlijk ma- kon van zjjn verhaal, te zeggen wat Turkjje wel zou krijgen voor zijn af stand doen. Alweer moet er tegen den Sultan zijn samengezworen. Een der Berljjnsche bladen vertelt van de gevangenneming in de voorstad Antakdny, Konstanti nopel, ten huize van een voornaam heer, van een club samenzweerders, 26 in getal. De hooftman Sadik-Pasja, is een zoon van den vroegeren Sherif van Mek ka. De Madridscbe Liberal maakt met op hef gewag van een schandelijken moord door een bende Marokkanen op een Spaansch meisje en haar broer, die reeds twee maanden gevangen waren gehouden. Het Spaansche blad vraagt der Regee ring dat een strenge straf zal worden geëscht van Marakko. Eenige mijlen ten noorden van San Francisco, aan de kust van den Stillen Oceaan, heeft een rijk Californisch filan- throop, de heer Adolf Sutro, een inrich ting gesticht, waar vele menschen voor f 6 of f 7.50 per maand huisvesting kunnen vinden. Deze inrichting bestaat uit 500 buiten dienst gestelde spoorwa gens, die de heer Sutro indertijd voor een billijken prijs kocht. Alles is een voudig ingericht en geplaatst in een park, grenzende aan het buitenverblijf van den stichter. Een groote ooft- en groententuin verschaft den bewoners het noodige voor dagelijksch gebruik Visch is er in overvloed. Geen wonder dat de aanvragen om daar te wonen zoo talrijk zijn, dat de weldoener besloten heeft de stichting uit te breiden. In het Donaudal hebben overstroomin gen groote verwoestingen aangericht. Een gedeelte van Budapest is onder geloopen. Verscheidene dorpen aan de Donau zijn geheel vernield en 26 men schen moeten daar om het leven zijn gekomen. Te Voersesmart, Lipolz en Osorna was de kracht van den stroom zóó groot, dat zware bruggen van steen en ijzer aan stukken werden geslagen. Te Lipolz rees het water tot boven huizen van twee verdiepingen. Men schrijft uit Vlissingen Met de dagmailboot „Willem Prins van Oranje" kwamen Zondagavond alhier aan een 30-tal anti oorlogsgezinde En gelschen, onder leiding van den heer J. K. van der Veer. Op verschillende plaatsen in ons land zullen enkelen dezer touristen als spreker optreden, waarbij de heer Van der Veer ais tolk zal fungeeren. Het gezelschap vertrok met den aansluitenden sneltrein naar Utrecht, waar het eerst zal worden gesproken. Te Middelburg zal de veragadering den 8 Augustus worden gehouden in de groote Schuttershofzaal. Sedert eenige dagen zijn in het Hotel den Ouden Doelen" te Den Haag uit hun vaderland aangekomen eenige Japansche technici, aan wier hoofd staat de heer IJ. Tsumaki, architect inspecteur der ministeriën van financiën en van bin- nenlandsche zaken in Japan. De heeren bezochten Maandag met den bij ons Hof geplaatsten Japanschen gezant de stad Amsterdam. Maandagochtend had een officier der jagers te Katwjjk het geluk een kind van een boerenwagen te redden waarvan het paard aan het hollen was geslagen. Met zjjn peleton wielrijders langs den weg gezeten en het hulpelooze, luid schreeuwende kind ziende, sprong hij met een zijner manschappen op zjjn rijwiel, rende den wagen na en zijn kans schoon ziende, lichtte hij het kind uit de kar en bracht het per fiets op zijn arm aan de moeder. Het paard werd even voorbjj Katwijk Binnen tot staan gebracht. Te Leiden is door eenige jongelieden opgericht een Postduiven-Vereeniging, genaamd „Willem Duivenbole". Zij ontleent haren naam aan Willem Cor- nelisz, ook wel genaamd Speelman, die ter belooning van de diensten door hem met zijne postduiven tijdens het beleg van Leiden in 1574 bewezen, den naam „Duivenbode" als eerenaam verkreeg. Verder kreeg hij tot wapen een zilveren schild, waarop twee roode kruisgewijze liggende sleutels en tusschen elk kwar tier der sleutels een blauwe duif, alles in een krans van eikebladeren. Dit wapen kan men heden ten dage nog zien in den gevel van het door Speel man indertijd bewoonde huis aan het Rapenburg, tegenover de Vlietbrug, waarop bovenaan nog gebeiteld staat: „Door God gewrocht dee van Duiven- boede", terwijl onderaan staat „Doe God tot Boden Duiven schikte, „Ontzet voor Leydens stadt aanblikte". Een vrouw te Rozendaal ging Vrijdag uit angst voor het onweer buiten aan haar deur staan. Daar staande werd zij door den bliksem getroffen en viel bewusteloos neder. Toen zij later bijkwam bleek het dat zij door den bliksem blind was geworden. Naar de iMidd. Ct." meldt doet zich op deperceelen op de Ooster-Schelde een eigenaardig verschijnsel voor. De mosse len toch op vele banken aldaar hebben een bruingele kleur en kwjjnen langzaam weg. Vet worden zij niet. Voor de betrekken visschers is dit een groot nadeel, wat deze mosselen kunnen als verloren beschouwd worden. En er zjjn banken, waarop drieduizend en tneer ton uitgezaaid zijn, die aldus waardeloos zijn. Wat de oorzaak van dit verschijnsel is, weet men niet met zekerheid te zeggen. Volgeus sommige visschers zou het te wijten zijn aan verontreiniging van het water door vuil water en afval van fabrieken uit Bergen op Zoom en a. Wij verkeeren thans in den onweèrs- tijd. Juli moet gemiddeld voor elke plaats in Nederland zestien onweders hebben. Sedert 1882 heeft men een overzicht van onweders in ons land. Er blijkt uit dat in dien tjjd 587 menschen door den bliksem werden getroffen, in 239 gevallen met doodelijken afloop, gemiddeld 31 en 13 Per jaar worden in ons land gemiddeld 18821900 67 woonhuizen, 20 boerderijen, 18 molens, 17 schuren en stallen, 14 torens en 13 andere gebouwen getroffen, ter wijl van 41 koeien en 13 paarden ge meld werd, dat ze door den bliksem gedood waren. Het aantal opgegeven trefgevallen beliep 4979, of gemiddeld 262. Van de boomen zijn het hoofdzake lijk de populieren, die getroffen worden, terwijl eiken en wilgen in trefkans op deze boomsoort volgen. Den vreemdelingen die Delft komen bezoeken en de een og andere antiquiteit wenschen mede te nemen wordt dit thans zeer gemakkelijk gemaakt. Voor den ingang der Oude Kerk op de Groote Markt, een plaats door niet één vreemdeling onbezocht gelaten, heeft een koopman in oudheden zich sedert eenige dagen geposteerd met een groote kar, die geladen is met tal van de meest verscheidene antieke voorwerpen. Zilver, koper,aardewerk,munten,alles kan men daar vinden en te oordeelen naar den toeloop van vreemdelingen, schjjnen dezen het op prijs te stellen dat het hun zoo gemakkelijk wordt gemaakt. HAARLEM 30 Juli 1901. Zeer druk hadden de bladen het de vorige week over het te verwachten ministerie. Elk wist wat te zeggen, elk wist wat eerst en wat dan moest ge schieden. Zeer zeker staal de nieuwe Kamer en daarmede het te vormen mi nisterie op een kerkeljjk standpunt en men heeft er vrede meè mits het stelsel breed genoeg worde opgevat én niet een geschipper en geschacher plaats vinde, bedoelende de partijen te bevredigen, maar het gevolg hebbende, dat niemand tevreden is. Ondanks dit alles grijpt men telkens naar de Staatscourant om de offiicieele waarheid te kennen, en dan ziet men weer met eenige spanning het program van het nieuwe kabinet te gemoet. Hoe het gaan zal met de aanhangige wetten, ook hier is afwachten de bood schap. Wonderlijk, zoo'n ministerieele ver wisseling, en vooral als het, als thans, gaat om beginselen tegenover beginselen. Alles staat zoo wat op losse schroeven, natuurlijk binnen de grenzen der grond wet. Het mooie zomerweer lokt velen naar buiten. Voer verandering, om eens andere gezichten te zien, gaan wij Haarlemmers nog al eens naar andere plaatsen, waar ook de natuur mooi is. Aardig, dat ieder, die wat vertrouwd is met onze omstreken, zegt: Nijmegen is de moeite waard er heen te reizen. Schoon zijn de environs Arnhem evenzoo. Lieflijk is het Zeister- bosch, zooals men van uit Utrecht langs de Bilt, daar in de rustige, kalme om geving komt van dennen en beuken. Maar hoeveel hebben Haarlem's omstre ken voor boven de genoemde. Ons lan delijk Bloemendaal met zijn heerlijk Bosch, de Schapenduinen, Duinendaal met zijn deftige villa's en fraaie duinge zichten, een wjjdslrekkend panarama vol kleur en licht; op sommige punten het mooie uitzicht op de duinvallei ten westen van Overveen, waarboven onze massieve

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2