N ieu wsber ich ten De Vereenigde Ijzerhandel vraagt ver gunning tot hooger bouwen in de Paar- desteeg. B. en W. hadden voorgesteld de vergunning te verleenen. De Raad besloot toestemmend. H. Veldhuizen Jr. wenscht stukken grond, gelegen tusschen Linschotenstraat en Kampersingel, te bebouwen, door het aanleggen van straten. Om hiertoe te geraken moeten in genoemde straat twee huizen worden weggebroken en adressant wenscht, aangezien een en ander hem veel geldelijke opoffering zal kosten, grond met de gemeente ruilen, mits de gemeente die straten behardt en rioleert. De ztak blijkt reeds te loopen van voor 28 Maart; adressant dringt in nader adres tot bespoediging aan. Volgens schrijven van B. en W. zou het plan Veldhuizen aanleiding geven tot een doodloopende straat en stellen voor zoo te doen bouwen dat de beide van noord naar zuid looponde straten in verbinding komen met de Linschoten straat. De bestrating en rioleering willen B. en W. echter door de koopers der bouwgronden met uitzondering van het gedeelte, dat kosteloos wordt overgedra gen. Tevens wordt ƒ7000.aangevraagd voor een en ander. Voorstel B. en W. heeft inmiddels eene wijziging ondergaan, zoodanig, dat de meest westelijke straat vervalt en het crediet gestel l is op 5000. Zóó wordt het door den Raad na eenige discussie aangenomen. Tót noodig gekeurde verandeiing aan het kantoor van den gemeenteontvanger wordt aangevraagd 590. De Heer Schram wenscht daar een bank. De Voorzitter deelt mededatditook ligt in het plan van B. en W. Het wachtlokaal zal ook verwarmd worden. De Heer Roog had nog een paar op merkingen. De Wethouder beantwoordt. Nog de Heer Sneltjes. Na stemming wordt het voorstel aan genomen. Bij de begrooting van dit jaar werd f 1800 uitgetrokken voor het plaatsen van urinoirs, ook in het noordelijk deel der stad. Deze som blijkt te gering voor dit doel; nog ƒ2100.wordt aange vraagd. De Heer Schram wees op den onzin- delijken toestand dezer toestellen. Hoopt dat de nieuwe in beter staat zullen wezen. De Voorzitter meent dat dit veel van het publiek zelf zal afhangen. De Heer de Breuk meent dat de toestand hier veel beter is. B. en W. verzoeken machtiging om van de Imperial voor de som van 185.000 te koopen het bestaande pijpennet met alle toestellen voor open bare en particuliere verlichting en me ters de muntgasmeters uitgesloten. Op de begrooting was voor geheel nieuwen aanleg uitgetrokken f 614.185, waaronder begrepen is 370.000 voor ringleiding en verzwaringen. Dit laatste moet natuurlijk toch geschieden, maar neemt de gemeente de bestaande leiding over, dan geeft dit een besparing van 244185 De Heer V. d. Kamp vraagt inlich tingen omtrent de waarde van het net. De Heer Speelman wenscht geen meer uitgebreid blanco crediet tot verderen aankoop. De Heer Sneltjes meent, dat het voor stel niet noodig is, omdat B. en W. reeds de volmacht heeft, doch B. en W. wenschen ook de onderdeelen in den Raad te brengen. De toestand van het buizennet is op den duur niet houdbaar, doch er komt een ringleiding en van daaruit kan het net voorzien worden. De Heer Kruseman licht nader toe, dat tot verbetering van het net toch 60000 zal besteed worden. Meent, dat de koop voor de gemeente voordeelig is. De pijpen zelf worden betaald met drie cent per pond. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Voorgesteld wordt den aan de gemeente behoorenden grond in de Tempelierstraat te bestemmen tot de plaats voor de nieuw te bouwen openbare Lagere School, tot welker oprichting de Raad in Mei besloot. De Heer Stolp vindt de plaats al zeer ongeschikt. Wenscht de behandeling aan te houden, mede zoo de Heer Klein waarom niet in het Noorderkwartier. De Voorzitter licht toe, dat ook B. en W. zelf de plaats niet ideaal vinden. Er is echter geene andere plaats, wel zijn er nog, maar die zijn niet te koop of te duur. Ook de tweede Burgerschool neemt zóó toe, dat daar een tweede voor zal moeten gebouwd worden. Meent, dat gedurende dien tijd nog wel terrein zal te bekomen zijn en dan zou men die in de Tempelierstraat kunnen plaat sen. Voorstel Stolp komt in behandeling. De Heer Waller wenscht het aan te nemen. Het punt wordt aangehouden. In behandeling komt het voorstel tot verbouwing en verbetering van de barak op het Harmen Jansenveld, in de vorige vergadering verdaagd. De kosten zullen zijn 19500. De Heer Groot zal, hoewel noode, voor stemmen. De Heer Waller gaat niet met het voorstel mee. Dat zulke maatregelen genomen worden in havensteden is te begrijpen maar waar moet het heen als in elke gemeente daar buiten een pest barak moest gebouwd worden. De Heer Speelman verklaart zich óok tegen, van waar o.a. moet een geheel geïsoleerd personeel en een dito genees heer komen. De Heer Van den Berg licht toe; men weet eenvoudig niet, waar een pestlijder te brengen. Laadt de verantwoordelijkheid geheel op de Raadsleden. De Heer Schram verklaart zich tegen het voorstel. B. en W. stellen voor het gevraagde bedrog te splitsen in f 7300.voor ontsraettingsoven en f 13000.voor de barak. Nog hebben de Heeren Stolp, Hof land, Waller, Speelman, Roog, de Voor zitter, Schram, Modoo on Sneltjes het woord. De Heer Sneltjes wijst er op. dat de gemeente een ontsmettingsoven bezit, voor welke toch al geen werk genoeg is. De Heer Roog wijst op de ondeugdelijkheid er van. De Heer Kruse man wenscht de plaatsing voor de oven later te bepalen, b.v.b. op het terrein van het Gasthuis. Nog de Heer Loomeijer, deze wenscht in de kwestie de Geneeskundige Armen- commissie te hooren. De Heer Groot stelt voor de verdere behandeling te verdagen wat betreft de oven. Punt barak komt in stemming wordt verworpen met 22 stemmen. Motie Groot wordt aangenomen. De Raad besluit tot overschrijving der huren van enkele stukken gemeente grond. Het perceel Oudeweg No 1 wordt onbewoonbaar verklaard. De Heer v. d. Kamp verklaarde zich tegen het voorstel. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording van de Bewaarschool in het Barbaragasthuis, alsmede die van het Stads Armen en Ziekenhuis en de Huiszittende armen tot een bedrag van ƒ26100.Tevens wordt besloten de jaarwedde van den directeur te stellen op 900. De Raad besluit tot afkoop van het oudeigen rustende op een perceel in de Raamstraat. De vereeniging de goede verwachting verzoekt den Raad C. Bakx weder aan te stellen als vast werkman bij de ge meentereiniging. B. en W. stellen voor het adres aan te nemen voor kennisge ving, Bakx toch is weer in dienst gesteld, wat de behandeling onnoodig maakt. Op een desbetreffend voorstel besluit de Raad de jaarwedde van den leeraar Dr. A. van Eldik, met ingang van 1 September 1901, en van den leeraar G. H. Blits, met ingang van October 1901, te verhoogen met 200.en alzoo te brengen op f 2200.en laatstgenoemde op 2400. Benoemd werd tot Regent van het St. Elisabeth'sgasthuis de Heer H. van Bem- melen. tot assistenten aan de Burgeravond school de Heeren A. van der Spek, J. A. Traanberg, P. A. Montauban, A. I Wensing, F. Hage, J. P. Strijbos en A. P. Tit; tot onderwijzeressen aan de Opleidings school voor Meisjes Mej. II. .1. Luyten, J. K. Vrijdag en J. H. M. Boon; tot onderwijzeres aan de Eerste Tus- schenschool Mejufïr. E. Vermeer; tot onderwijzer aan de Tweede Tus- schenschool de Heer J. Over; tot onderwjjzer aan de Vijfde Tus- schenschool de Heer H. in 't Veld en tot onderwijzeres aan die school Mejufïr. A. Rab; tot onderwijzer aan de Kostelooze school Dr. A. de Heer J. Butter; tot onderwijzeres aan de Kostelooze school Lr. C. Mejuflr. L. M. Bussemaker. Het gasverslag werd daarna aange nomen voor kennisgeving. De Heer V. d. Berg wenscht de aan dacht te vestigen op den stank in de grachten. De Wethouder de Breuk beantwoordt, dat de spuiing thans niet mogelijk is, wegens defect aan de machine te Spaarn- datn. De Heer Stolp heeft te vragen over het Park vaccinogène betreffende een wachtkamer. De Heer V. d. Kamp breekt een lans voor een werkman der reiniging wegens dronkenschap ontslagen. Hoopt dat de man niet broodeloos gemaakt wordt. Wethouder de Breuk wijst er op, dat hoewel de zaak nog in onderzoek is, de man voor den dienst in de stad onbetrouwbaar is. Nog vraagt de Heer V. d. Kamp of eene bevredigende oplossing in zake de werkstaking aan de lichtfabrieken mo gelijk is. Wethouder Kruseman licht toe, dat zijn bemiddeling niet was ver zocht en ziet niet in hoe verder het gemeentebe-tuur in deze zou tusschen- beiden kunnen komen. Wenscht het meest geschikte tijdstip waarop B. en W. moeten optreden, overgelaten te zien aan B. en W. en de Raad geeft door applaus zijn instemming in deze te kennen. De vergadering werd daarna gesloten. Dat de Boeren in de Kaapkolonie j met goed gevolg optreden, en de strijd I daar toeneemt, is te bewijzen uit het I feit, dat de inwoners van Waterkloof door de Eogelschen worden overgebracht op meer veilige hoeven, tevens een be wijs, dat zij hun eigen onderdanen niet kunnen beschermen. Viljoen is in een scherp gevecht ge wikkeld geweest met eeu colonne en wel in een kreupelbosch. Volgens En- gelsche berichten lieten zij daar twaalf dooden. Hun eigen verliezen zijn niet vermeldt, die zal de verliezenlijst later wel meedeelen. Kitchener deelt mede dat Commandant de Vi Uiers en twee veldkornets zich hebben overgegeven. Burdett Cautte schrijft, in antwoord op Mac Carmac's aanval in de British Medical Association aan de bladen en toont aan dat er niets overdreven was in zijn onthullingen van de Zuid afri- kaansche hospitaal schandalen, aange zien in de week nadat zijn artikelen geplubüceerd waren een radicale ver andering is gebracht in de behandeling in de hospitalen. Te Chartres is men er na langdurige pogingen in mogen slagen een werkman, die onder in een put bedolven was, te redden. De man had 116 uur in zijn neteligen toestand doorgebracht en geen oogenblik het bewustzijn verloren, doch voortdurend met zijn redders gesproken eerst de laatste dagen was men zoo ver, dat men den levend-begravene eenig voedsel kon doen toekomen. Volgens de „Daily Mail" bereidt pre sident Kruger een protest voor aan het adres der Engelsche Regeering, tegen de plannen va(i Chamberlain om de Boeren overal als opstandelingen te be handelen. Er is al een derde torpedojager der Engelsche vloot buiten dienst gesteld, nl. de „Violet", die Zondag te Ports mouth is teruggekeerd metal zijn ketels buiten staat om dienst te doen. De Duitsche kranten worden in rouw rand uitgegeven en bevatten zeer waar- deerende artikelen aangaande de over leden Keizerin Friedrich. De laatste maanden der overledene zijn zeer smartelijk geweest, haar lijden heeft zij moedig gedragen. Medegedeeld wordt, dat Vrijdag het stoffeljjk over schot zal bijgezet in de Friedenskirche te Potsdam naast dat van keizer Frie drich. HAARLEM 9 Augustus 1901. Het regenachtige weer van Dins dag was natuurlijk van invloed op de kermisdrukte; het was zoo stil als het den vorigen avond druk was geweest. In den Schouwburg gaf het Neder- landsch Tooneel „De Tooneelspelersdes Keizers voor een flink bezette zaal. Dit répertoire stuk blijft nog immer de belangstelling van het publiek ge nieten en 't is het waard. Mooi ineen gezet en met zorg behandeld, maakte ook thans het drama diepen indruk. De hoofdrol werd vervuld door onzen Bouwmeester op de bekende artistiek- sobere manier, maar met al den gloed, dien de acteur in zijn spel zoo weet over te planten op zijn auditorium. De eenige damesrol in het stuk werd tref fend mooi gespeeld door Mejuffrouw Rika Hopper. Tot slot het blijspel „De Schoolrjjd- ster." Bij Van Lier ging „Kruimeldam in Parijs" voor de tweede maal. Ook hier was het goed bezet. De veel-publiek bergende Carré moest beide avonden veel liefhebbers teleur stellen, geheel uitverkocht. Woensdag was er niet veel publiek op de been. In den middag wat kinder wagens met moeders. Van buiten af niet veel aanvoer. Ook in den avond was het tamelijk stil; wat opgeschoten knapen en dito meisjes die wat lawaai maakten, maar overigens bleef het kal mer, dan wel anders in het hartje der kermisdagen. Met prijzenswaardigen ijver heeft het gemeentebestuur gezorgd voor water- verstrekking aan de kramen- en ten tenbewoners, alsmede voor de geregelde verwisseling van faccaliên-tonnen. Dan nog is op vier punten der gemeente een extru-wachtpost ingesteld om werk zaam te zijn bij brand gevallen. Zelfs zijn de mannen met „Past op de zakkenrollersvergezeld van een poli tieman, terwijl de gewone dienst der politie verstei kt is. Natuurlijk kost een en ander geld; de openbare veiligheid is het echter waard, doch het saldo van de staangel den, in de gemeentekas vloeiende, wordt er kleiner door en het is de vraag of er, wel geteld, zoo heel veel over blijft. Maar het publiek heeft wat het wenschtkermis. Haar afschaffen, och, er zou wat voor in de plaats ge steld moeten, maar wie zal hiertoe wat aantoonen dat geen kans geeft, tot on gebondenheidalles heeft een licht- en een schaduwzijde. Donderdag was, als naar gewoonte, de Groote Kerk druk bezocht door al wat in Haarlem jong is. Vooral de vrouwelijke helft van het menschengeslacht was goed vertegen woordigd. Van muziek hooren geen spra ke; het gesljjfer der duizenden voeten op de blauwe zerken overstemdeal les, behalve toen de Heer Ezerman het uit zijn machtig instrument eens goed deed don deren. Toen werd men voor een oogen blik aandachtig, om daarna den sleep- gang onder de breede beuken onzer St. Bavo weer voort te zetten. Na drieën begon de drukte in de stad men deed blijkbaar verkennings tochten. Bij Carré waren al vroeg geen plaatsen meer te krijgen en ook in den Schouwburg voor de voorstelling van Op Hoop van Zegen was het moeielijk een plaats te bemachtigen behalve op de duurste plaatsen. Donderdagavond ging in den Schouw burg Heyermans' iOp Hoop van Zegen", door de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging. De zaal was goed bezet. Het aan grijpende stuk van de Zee werd gegeven op de meest verdienstelijke wijze. De strekking is genoegzaam bekend. De meer dan gewoon pessimistische levens beschouwingen, de levensernst, die men echter bij jonge varenslieden te vergeefs zoekt, dit alles maakt geen blijden in-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2