de Boerenstrijders ontvangen. Daaraan is ontleend de mededeeling, dat er op het oogenblik 17.000 burgers en 12.000 Kaapsche rebellen onder de wapens zjjn, te zamen 29.000 man. De troepen hebben geen gebrek aan wapens of minutie, maar de mondkost is zeer schaarsch. De lange Britsche verliezenlijst in de j laatste ochtendbladen geeft de resul taten van tal van gevechten op ver schillende plaatsen in de Kaapkolonie en de Republieken. Zij levert een totaal op van 15 gesneuvelden, 42 meest zwaar gewonden, onder wie 3 officieren zwaar (o.a. kapitein Nesbitt, de aanvoerder van Nesbitt's ruiterij) en 1 licht, verder 2 gevangenen en 2 vermisten. Aan ziekte zijn overleden 13 man. Per stoom schip „Assaye" werden tegen 26 dezer te Southampton verwacht 44 invalide officieren, 81 gevaarlijk zieke manschap pen, en 385 herstellenden. Kapitein Valentine, met 50 man der Burger-politie, verliet 10 Augustus in den avond Pretoria, om, op grond van inlichtingen die vrijwillig gegeven waren door een onderworpen Boer een gioote kudde vee buit te maken. De kudde werd buit gemaakt, doch op den terugweg viel de troep in een hinderlaag. Vier man der burgerpolitie werden gedood, twee gewond, en vier krijgsgevangen gemaakt. De overigen slaagden er in te ontkomen. Naar ge meld wordt werden twee Boeren gewond. Het gaat van kwaad tot erger met het oorlogvoerenondanks de herhaalde verzekering van Chamberlain van enkel den oorlog te doen voeren door blanken, heeft de dubbeltongige minister nu ver kondigd dat hij desnoodig zwarte troepen, Kaffers, zou gebruiken als strijdkrachten, een middel dat de Boeren in hun gele deren nooit toegepast hebben, omdat zij, kennende het kafferkarakter den oorlog dan op onbeschaafde wjj ze zouden gevoerd hebben. De Engelschen zien daar echter niet tegen op, zij hebben reeds toegelaten, dat kaflertroepen vrouwen en kinderen vermoordden, watdeKaffers gemakkelijker vinden, dan zich met te Boeren te meten. Niettegenstaande dit alles en nog veel meer in Europa bekend is, protesteert geen der mogendheden, noch tegen het zwarte gevaar, noch tegen de verdere ongerechtigheden door de Engelschen in dezen oorlog gepleegd. Wel verheffen hooggeplaatste officieren hun stemmen er tegen, maar dit alles schijnt geen vat op de regeermg te hebben. Protest van hunnentwege mag men slechts wachten als de volkswil in deze algemeen gebracht wordt ter plaatse waar die behoort. Kitchener seint uit Pretoria van 12 dezer Ik heb het genoegen u de grootste lijst te zenden die ik tot dusver voor een week gehad heb. Sinds 5 dezer rapporteerden de colonnes, dat zij heb bengedood 39 Boeren, gewond 20, krijgsgevangen gemaakt 685, terwijl 85 zich kwamen onderwerpen. Buitgemaakt werden 24,400 patronen, 754 wagens, 5580 paarden, 33000 stuks hoornvee en een groote hoeveelheid andere beesten. Het grootste deel van dezen buit werd gemaakt in de Oranjerivier Kolonie. Op 10 dezer heeft de vijand bij Na- boomspruit, aan de Pietersburglijn, een trein doen derailleerentwee man wer den licht gewond, één krijgsgevangen Boer gedood en drie vluchtelingen ge wond. Een gepantserden trein heeft van den vijand acht gedood en twee gewond, Kolonel Kekewitch heeft in de Maga- liesbergen 40 krijgsgevangenen gemaakt, onder wie F. Wolmarans, oud-voorzitter van den Eersten Volksraad. De colonnes van generaal French in de Kaapkolonie drijven de verspreide benden van den vijand geleidelijk naar get Noorden. De Cape Times bevat een schrijven van iemand, die langen tijd verbonden is geweest aan De la Reij's ambulance. Hij doet dit om aan te toonen, dat het gansch niet in des generaals karakter ligt om gevangenen dood te schieten, waarvan de Engelschen hem beschuldi gen, waartoe hij enkele episoden ontleent, aan voorvallen uit zijn leven gedurende den oorlog. En aan het slot van elk dier trekjes van den man dien de schrijver noemt, den Bayard onder de Boeren, stelt hij de vraag aan den redacteur van het Jingoblad: Denkt gij dat zulk een man het doodschieten van gewonden zou kunnen goedkeuren En de uDaily Neutt" die het stuk heeft overgenomen teekent daarbij aan „En dit is het soort menschen dat de Regeering uit Zuid-Afrika wil verbannen om ruimte maken voor cosmopolitische gouddelvers!'' De Boerencommandant Beyers moet bij Durban ernstig gewond zijn, waar schijnlijk zal hij niet meer heistellen. Een andere Commandant, Pretorius, is overleden aan zijn wonden, hij kreeg eenige weken geleden een schot door de oogen. De Standard-correspondent schrijft, dat de verhouding der kindersterfte in de kampen is 350 per 1000, of 10 maal zoo groot als zij onder normale omstan digheden zou geweest zijn. De oorzaken zijn gelegen in het gebrek aan levensmid delen en in het heerschen van epidemi sche ziekten, oorzaken, die niet zouden bestaan, wanneer de kinderen op de hoeven waren gebleven. Dat staat te lezen in de Standard, j een der lijfbladen van Chamberlain. Vijfhonderd man van de Australische contingenten, die reeds zijn teruggekeerd, hebben verzocht om vrijen overtochtnaar Kaapstad, teneinde zich opnieuw aan te sluiten bij eenig Britsch korps. Thans zijn bijzonderheden ontvangen betreffende de inneming van Van Rhjjns- dorp door de Boeren. Een kleine aldeeüng Boeren, onder Maritz, wisselde den 5 Augustus schoten met de Engelsche posten in Van Rhijns- pas. Den 6en Augustus bleven de Boeren verscholen tusschen de rotsen aan het begin van den pas. In den vroegen morgen van 7 Augustus sloten de Boe ren de stad in, welks garnizoen onder luitenant Greenshields zeven uren streed, alvorens zich over te geven. De Boeren maakten in de regeeringsmagazijnen elf geweren en eenige ammunitie buit; voorts werden 27 paarden genomen en alle magazijnen geplunderd, waarbij zy alle voorhanden kleedingstukken mede namen. Zij haalden verschillendepolitieke gevangenen uit den tronk, die zjj de vrijheid aanboden, welk aanbod echter door de gevangenen werd geweigerd. Dokter Louis Lenoël heeft een paar bijzonderheden medegedeeld omtrent Behanzin, de onttroonde koning van Dahomey. Hij woont in een villa bij fort Partanzon van een jaargeld van 20,000 francs. De voormalige vorst leeft uiterst zuinig, maar laat zijn zoon opleiden aan het lyceum van St. Pieter. De konink lijke villa is gelegen in een der voor steden van Fort de France en wordt uiterst slecht onderhouden. Alles is zeer vervuild; meubelen zijn er bjjna niet; de koning en zijn hof slapen op matten op den grond. Bij den banneling zjjn nog slechts een van zijn koninginnen, twee dochters en een hofdame die te vens als keukenmeid dienst doet. Be hanzin heeft verlof om in de stad te wandelen, maar maakt zelden van deze vrijheid gebruik, daar de negers hem beleedigen zoodra hij zich vertoont In Engeland Zijn de oogstvooruit- zichten al zeer slecht en beweren de boeren dat het eerste jaar van de 20ste eeuw een recordjaar zal zijn wat ar moedigheid van den oogst betreft. Wan neer het cijfer 100 een normale oogst aanduidt, krjjgen de oogsten van de volgende gewassen slechts de daarbij staande cijfers: tarwe 88.4; gerst 80; haver 71.5; boonen 72.1; erwten 77.8; aardappelen 86 6; gras 63; hop 96. Het droge weer in Juli vernietigde den hooioogst en daar ook de oogst van knollen enz. die als veevoeder ge bruikt worden mislukt is en dit voeder reeds door het groote verbruik in Zuid- Afrika enorm in prijs gestegen is, ziet het er voor den veehoudenden boer zeer slecht uit en zal het voor velen niet mogelijk zjjn het vee, dat voor het on derhoud van het land noodig is den winter door te houden. De Italiaansche oud-minister Crispi is Zondagavond overleden. Niettegenstaan de zijn vele zwakheden, vooral met be trekking tot geldelijke knoeierijen, heeft Crispi zjjn vaderland trouw gediend en is de bevestiging van Itahê's eenheid bijna onder zjjn oogen geschied. Het Russische gouvernement Nisjni Novgorod wordt geteisterd door om vangrijke boschbranden, waarbij vele dorpen een prooi der vlammen zijn geworden. Over de Wolga hing Maan dagmorgen een zware rook, zoodat de scheepvaart tijdelijk gestaakt moest wor den. Op het terrein van de Bakoesche Naphtamaatechappjj zijn 52 boomen en eenige woonhuizen door brand vernield. In de kelders van de absinthfabriek van Gernod te Pontarlier is ten gevol ge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan. De electrische vonk be reikte langs den bliksemafleider den kelder, waar hij een vat met alcohol deed ontbranden. De flesschen waarin de likeur wordt bewaard, sprongen de inhoud gaf rijkelijk voedsel aan het vuur, dat weldra het geheele hoofdge bouw omvatte. De brand is nog niet gebluscht; de alcohol in de kelders brand nog met vlammen van 8 meter hoogte. De schade wordt op twee mil- lioen franc geschat. IJsbrekers in het ijs verongelukt. De Zweedsche jjsbrekers „Stromen" en „Fa- milien" zijn ter hoogte van Nova Zembla door enorme ijsmassa's ingedrukt waar door beide schepen schipbreuk geleden hebben. Acht van de schipbreukelingen zijn te Vardö, in het Noorden van Noor wegen, behouden aangekomen. Er wor den er 6 vermist, terwijl het overige deel der equipages zich gered heeft op een eilaudje, waar zij 14 dagen later werden opgenomen door IJszeevisschers. Van Corfu wordt aan het Wiener Journal gemeld: Een onderwijzer in het Italiaansch aan een Grieksche school te Durazzo (Albanië) is uit zijn betrekking ontslagen, omdat hjj aan zijn leerlingen den zeeslag van Lissa zou hebben ver teld op een voor Oostenrijk beleedigen- de wijze. Het gemeentebestuur van Durazzo heeft tot het toepasseu van deze maatregel besloten om aan Oos tenrijk satisfactie te geven. Tolstoi moet weer geheel hersteld zjjn. Hij schrijft van 's morgens tot 's middags en maakt dan lange wan delingen. Zijn werk over het arbeidersvraagstuk heeft hij thans voltooiden het getiteld Het eenig middel". Het bericht in de bladen verspreid, dat de graaf een blijspel in drie bedrij ven onder handen heeft, is, naar een correspondent van de Indéptndance me dedeelt, van allen grond ontbloot. Met de onderhandelingen tusschen de mogendheden en China schijnt het thans zóóver, dat de onderteekening kan plaats hebben. Dat het zoolang duurde, eer men tot overeenstemming kwam, lag in hoofdzaak aan Engeland. De Chineesche gevolmachtigden hebben aan hun hof kennis gegeven, dat Peking nu vrij is van vreemde troepen met uitzondering van een betrekkelijk gering aantal manschappen, dat moet dienen tot bewaken der legaties. De keizer is echter niet tevreden met zijn gemach tigden; hjj beschuldigt hen nog veelte veel troepen in Peking te hebben toe gelaten, waardoor hij met zijn hof nog niet naar de hoofdstad zal komen. De verbruikscijfers voor bier en sterken drank nemen in Engeland gedurende den laatsten tijd af. Nu zijn enkelen geneigd te gelooven, dat dit is toe te schrijven voor een groot deel aan angst voor het arsenicum dat zich verleden jaar bevond in het bier en waaraan eenige sterfge vallen te danken waren. Anderen echter zjjn van meening dat om die reden geen pint minder zal gedronken zijn, zeggen, dat de oorzaak ligt in geringere koop kracht van de verbruikers en alzoo van angst of matigheidsbeginsel geen spraak kan zijn, maar veeleer gedwongen. Het leelijkste is er de schatkist aan toedeze ziet toch haar inkomsten al dalen door de oorlogstoestanden en nu nog weer door de verminderende bier- en sterke dranksbelasting. De spoorwegbrug die van Mainz naar Wiesbaden over den Rijn zal worden gebouwd, krijgt over den linker-Rijnarm drie spanningen van 100 meter elk, over den rechterarm twee spanningen van elk ongeveer 116 meter. De ijzeren boven bouw zal ruim 9 meter boven den hoog- sten water stand komen te liggen. Aan weerszijden van de sporen zullen paden voor voetgangers worden gemaakt. De Matin" komt nog eens met het zeer ongeloofwaardig bericht aandragen, dat de regeering van de Z.-A. Republiek en van den Vrijstaat kaperbrieven zouden uitreiken aan vrijwilligers, die zich daar voor aanmelden. Het Fransche blad geeft I zells den tekst aan een brief, waarin de uitrusting geheel voor rekening van den kaper wordt gelaten, doch waarin een betrekkelijk groote vergoeding wordt beloofd voor elk Engelsch oorlogsschip of koopvaardijschip dat genomen of tot zinken gebracht wordt. De rekening der Rotterdamsche water leiding sloot in 1900 met een batig saldo van f 190847.Die der gas- exploitatie leverde een batig saldo groot f 660427 en die der elektriciteits werken bracht een winst van f119165. Met zulke getallen voor oogen, zou men met eene bevolking van Rotterdam, ongeveor driemaal zoo groot als Haar lem, tot eene becijfering kunnen komen voor de bestaande of in wording zjjnde gemeente exploitaties te Haarlem, als tenminste de omstandigheden niet al te veel verschillen, m. a. w. als wij niet duurder werken dan Rotterdam en het water-, gas- en electriciteitsverbruik geëvenredigd is met Rotterdam. HAARLEM 16 Augustas 1901. „Zang en Vriendschap" ingehaald, of liever gehuldigd door allen, die be langstellen in goede kunst. Kon en mocht het anders. Onze oudste Liedertafel, voerende het Koninklijk wapen, triumfantelijk naar voren ge treden uit een wedstrijd, waar uitslui tend de kunst aan het woord was en wel met de allerhoogste onderscheiding. Zeker, wie in den vreedzamen strijd een overwinning behaalt, komt een lauwer, een burgerkroon toe. Eerst voorop de trommen, het Stede lijk Muziekcorps, dan de Feestcommissie, dan het Bestuur en de Leden met het vaandel, rijk behangen met de teekenen van overwinning in vele wedstrijden, tot slot van den stoet »De Harmonie". Zoo trok de stoet door de stad. Veel publiek op de been, al de straten waarlangs de stoet trok bevlagd. Aan het Station niet om door te komen. Geestdrift genoeg op te merken, doch de uiting niet belangrijk; wij zjjn geen Belgen! Kransen voor den kranigen Robert, den wakkeren Directeur, den gevoelig denkenden kunstenaar Robert. Eene verrassing in de Barteljoris- straat; een dameskoor onder direktie van Mejuffrouw Fleischmann, hulde brengende aan de terug gekeerde over winnaars. Een mooie tocht op een prachtigen avond, geen wanorde, alles zonder ongelukken, zelfs bij de lastige vernauwing tusschen Groote Markt en Koningstraat, den leeljjken- draai bij Gierstraat en Groote Houtstraat en de geringe maatregelen op het rijtuigver- keer. Toen naar de Sociëteit „Vereeniging", waar bijeen waren de Leden, van >Zang en Vriendschap" en der Zustervereni gingen, zingende het Wilhelmuslied, geaccompagneerd door de Harmonie, en verder allen die iets gevoelden voor de muziekale kunst. Daar toespraken. Van den Heer Zee- woldt de welkomstgroet, van den Heer Jager Gerlings namens de Burgerij, van den Heer Peereboom als tolk van de Soc. „Vereeniging", van den Heer An- driessen voor de Mannen-Zangvereeni- ging „Crescendo", den Heer de Haan Hugenholtz namens Toonkunst. Toen Haarlem's Zanggenot, Doopsgezind Zang koor dat zeer schoon een welkomstlied zong uit Valerius Gedenckklank met gewjjzigden tekst, Muzikale Vrienden kring, Letterlievende Vereeniging Cre-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2