Verleden jaar is de 111 Engeland ver plichte vaccinatie afgeschaft; thans lig gen ei 70 zieken aan kinderpokken in de Londensche hospitalen. In één week is het aantal met 55 toegenomen. Lafl'an seint uit Kaapstad ,dat de bur gers in de Kolonie, die zich vóór Zaterdag niet hebben laten inschrijven, als krijgs gevangenen in hechtenis zullen worden genomen. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de Regeering voornemens is den staat van beleg ook uit te breiden tot Kaapstad. In de Times zegt Miles, dat niemand weet wat er in Zuid-Afrika gebeurt. De Engelschen zijn nog altoos minder bewe gelijk dan de Boeren. Met yeomanry richt men er evenmin wat uit als met het uitvaardigen van proclamaties of met het oprichten van blokhuizen. Men deelt mede, dat verschillende Boerenlroepen Natal zijn binnengeval len, waardoor het verdedigingsterrein voor de Engelschen alweergrooter wordt. De meening bestaat dat alles in Natal voor den algemeenen opstand gereed en dat levensmiddelen en paarden den Boeren ten dienste gesteld zijn. De oorlogscorrespondent van de t Daily Telegraph", de heer Bennet Burleigh, die op het oogenblik te Bloemfontein is, vertelt dat de Boeren bijeenkomsten houden om lord Kitchener's proclamatie te bespreken. Hij beweert dat eronder hen nogal wat oneenigheid heerscht, „daar velen zich willen onderwerpen". In een commando ten oosten van Bloem fontein kregen de mannen twist en werd een groot aantal in arrest gesteld. In- tusschen namen de onderwerpingen in aantal toe. Vijftien man die bij Edenburg waren, verwijderden zich tijdens een beraadslaging van hun aanvoerder De Wet en Steyn en gaven zich over. Van hetgeen bij Umondale, Vereeni- ging en Standerton, waar de Boeren belangrijke voordeelen behaalden, ver meldt Kitchener niets. Waarschijnlijk acht de censuur den tijd hiervoor niet gunstig genoeg. Ondanks het snoeven over schoonvegen, bewijst toch het plan om ook Kaapstad onder de krijgswet te stellen, dat het in de Kolonie alles behalve rustig is. Engeland is weerdruk aan het werven van manschappen voor het leger. Ver langd worden goede rijders, schutters en wielrijders, loon f 4.80 per dag met verhoogingen. In het algemeen kan gezegd worden dat in de Kaapkolonie heerscht een volmaakt schrikbewind en een bevolking die, welke ook haar gevoelens geweest mogen zjjn ten opzichte van hare stam verwanten, rustig de wetten naleefde, is met voorbedachte rade gedreven in een stemming van verzet." Over de kampen, waarinde Engelschen hunnen gevangenen, vrouwen en kinde ren, gevangen houden, hoort men niets dan ellende. Besmettelijke ziekten maken veel slachtoffers en die eene ziekte te boven zijn, kunnen niet op hun verhaal komen, van wege het voedsel, dat zeer karig wordt toegemeten. De Engelschen meenen, dat door de vrouwen en kin deren hard te behandelen, de mannen zicfi gedwee zullen overgeven. De Boer is echter van een geheel andere opinie. Dat hg dagelijks wordt getroffen in hetgeen hem het liefst en het dierbaarst is, prikkelt hem tot aanhoudende verzet en wakkert zijn haat aan tegen al wat Engelsch is. Voor het oogenblik weten de Boeren legerbestuurders hun mannen nog weerhouden van het plegen van onmenschelijkheden, maar wee den En gelschen soldaat als eenmaal een druppel den lijdensbeker doet overloopen. De correspondent van de „Daily News" te Kaapstad schrjjft, dat de toestand daar zeer ernstig is. De Hollanders zijn vol vertrouwen, de loyalisten optimis- i tischde militairen toonen een aan on bekwaamheid grenzende zorgeloosheid en de staatslieden stapelen de eene fout op de andere. Milner is te Kaapstad terug, hij ver klaarde dat'de staatkunde tot heden in Zuid-Afrika gevolgd, zou voortgezet wor den, de burgers dat zij hem daarin zouden steunen. Merriraan, leider'van den Afrikaander bond is op zjjne hoeve gevangengezet: hij had zich wat al te sterk voor de Boeren uitgelaten. De Boeren hebben voor enkele weken doen bekend maken, dat zij eiken Kafler in dienst der Engelschen aangetroffen, zouden doodschieten, hunne bedreigen volvoeren zij. De Engelschen nemen nog gestadig rebellen gevangen en schieten ze dood. Nu zouden de Boeren denzelfden regel kunnen volgen, maar zij vinden dat geen beschaafd oorlogvoeren en doen dus zoo niet. Zeker kunnen de Engel schen nog menig lesje bjj den vijand - halen. Daily Netcs klaagt steen en been over de wijze waarop het oorlogsnieuws wordt verheimelijkt en verkeerd voor gesteld. Zoo wordt het publiek kunst matig in eene optimistische stemming gehouden en het bljjft blind voor de ge varen die dreigen. „Generaal French b.v., die in het midden van het Noordelijk deel der Kaapkolonie over 5000, misschien 10,000 man beschikt, is verscheidene weken bezig geweest met het vervolgen van eenige verstrooide troepen van den vijand en diens koloniale bondgenooten. Een kleine troep Boeren naar de gun stigste schatting 150 man trekt de Oranje rivier over en er gaat een koor van gelukwenschingen op. nOndertusschen wordt er, 200 mijlen achter hem, binnen een dagmarsch van de zee, een geheel regiment Britsche cavalerie (of ten minste eene afdeeling groot genoeg om door een kolonel te worden aangevoerd) door een ander commando aangevallen en teruggedre ven met verlies van dooden, gewonden en gevangenen. Maar het wordt niet eens vermeld als een vongelukc. »Tweehonderd of 180 mglen van zijn flank geeft een klein, maar belangrijk Britsch garnizoen zich over, met zijn geheelen voorraad van kleederen, wape nen, levensmiddelen enz. Hoeveel daar verloren is, werd niet medegedeeld en een paar weken later was het geheele geval vergeten. Lord Methuen heet uit Taungs te Klerksdorp aangekomen. Hij heeft te zamen met de troepen van Generaal Featherston Haugh voor de zooveelste maal het land ^schoongeveegd" in noord westelijke richting en nam 76 paarden, 400 ossen, 1840 stuks vee, 16550 scha pen en geiten, 1077 zakken graan, 64 muilen en ezels, 91 wagens en karren en 13 gevangenen, Ook gaven zich 23 Boeren over. Te Krugersdorp werden zes gevange nen ingebracht en 21 Boeren onder wierpen zich bij Olifantsnek tengevolge van Kitchener's proclamatie. Het land om Krugersdorp heet nu bijna vrij van Boeren met uitzondering van eenige kleine troepjes, die zich verborgen houden in de kloven van het gebergte. In the Times zegt Miles", dat niemand weet wat er in Zuid-Afrika gebeurt. De Engelschen zijn nog altoos minder be wegelijk dan de Boeren. Met yeomanry richt men er evenmin wat uit als met het uitvaardigen van proclamaties of met het oprichten van blokhuizen. In de omstreken van Moskou en Ni- schni Novogorod hebben bosch en dorps- branden gewoed. De schuld ervan krijgen de .loden en het opgehitste volk heeft er reeds bij voorbaat eenigen gedood. Dat is zoo Russche manier. De voornaamste oorzaak der groote branden in Rusland, waardoor dorpen, bosschen, veengronden en halve steden werden vernield, zijn niet de Joden, maar blijkt een zorgeloosheid der boeren en arbeiders en het gevaarlijke gebruik van houten huizen. Wat het bestrijden van brandgevaar betreft, zegt Vorst Meschtscherski, is men in Rusland niet veel vooruit gegaan in de laatste duizend jaren. Dorpen en vlekken branden nog even snel af, als in de dagen van den Heiligen Wladimir. Maar het onderscheid is, dat er toen hout in overvloed voorhanden was om die plaatsen weder op te bouwen, terwijl nu het hout zeer duur is en door de jongste boschbranden nog duurder zal worden. De Noicoje Wremja berekent dat de schade, welke gedurende de 19e eeuw door branden in Rusland werd aange richt, twintigduizend milioen roebels bedraagt. Een groote brand heeft teGrand Bourg niet minder dan 500 huizen in deasch gelegd, waaronder alle openbare gebou wen, rnet uitzondering van de kerk, de gevangenis en de gendarmerie. Het staat vast dat de brand is aangestoken. Drieduizend menschen zjjn zonder dak. Een stoomboot met levensmiddelen, klee deren enz. is van Guadeloupe derwaarts gezonden om hulp te brengen in den eersten nood De schade wordt geschat op 200,000 dollars. Toont Frankrijk zijn voldoening over het aangekondigde bezoek van den Czaar, niet minder is men er in Russische kringen mede ingenomen. Voor eerst met het feit, dat de goede verhouding tus- schen Russen en Duitschland zeer is toegenomen, voortvloeiende uit gelijke politieke en economische behoeften. De samenkomt te Dantzig van den czaar en keizer Wilhelm acht men daarom van hooge beteekenis. Ook meent men, dat die samenkomst de volle sympathie van Frankrijk moet genieten en dat een nauwer betrekking van dit rijk met Duitschland zeer gewenscht zou zijn, alles in het belang van den vrede. Rusland, Frankrijk en Duitschland vereenigd hebben den vrede in handen. Engeland heeft het te druk om mee te kunnen spreken. De illusie van velen, dat het eenmaal tot een wereldvrede zou kunnen komen moet allang zjjn verdwenen. Waarvoor anders de uitbreiding van legers en vloten, het aanschaffen van telkens vol maakter oorlogsmaterieel, dat toch zeer stellig niet plaats heeft om het niet te gelegener tijd te gebruiken. Wat zou men het oogenblik zegenen, als eens een machtige statenbond besloot om zich in deze te beperken tot het noodigste. Meermalen is aangetoond, dat staande legers recht van bestaan hebben en wjj gelooven het zonder het juist te vatten. Waarom dan niet het overtollige afgeschaft zou men zoo meenen. Milli- oenen uitgespaard, die konden b.v.b. aangewend worden voor landontginning. Zie onze onafzienbare heidevelden. Dui zenden en nog eens duizenden zouden hier brood vinden als de enorme sommen, thans aan landsverdediging besteed, konden dienstbaar worden aangewend tot genoemd doel, of is het niet genoeg altjjd te kampen met een zichtbaren vijand, die van Nederland millioenen eischt de zee Neen volgens som migen behooren wij ons ook te wapenen tegen een denkbeeldigen vijand en ge steld zelfs dat de onzichtbare verscheen, dan zouden wij dien toch maar alleen kunnen tegenhouden een poosje, niet lang. Men wijst ons op Transvaal en de resultaten van voorzorgen. Men bedenke echter, dat Engeland die republieken steeds op de hielen zat en eene bloedige botsing toch vroeg of laat moest komen. Wij zijn nu eenmaal zoover, dat wjj onze machtige naburen volgen in het handhaven van den gewapenden vreden, maar waarvoor behoort dit zoo te blijven als het anders beter ware Overal stijgen elk jaar de oorlogs- en marinebegrootingen en doen de belasting plichtigen met angst uitzien naar de belastingaanslagen, die zoo'n deuk geven aan het huishoudelijk budget. Kan men niet in vrede leven met zijne naburen of kunnen conflicten niet zonder bloed en wapenen worden opgelost? Het schijnt Dr. Mezgers Hamersysteem, een stelsel om sommige ongesteldheden te verdrijven door middel van een daartoe ingerichten hamer, is reeds vele malen besproken, veroordeeld en verdedigd. Een doctores, Mej. van Tusschenbroek, heeft nu in verband hiermede een schrij ven gezonden aan een der bladen, waarop zjj wijst op een geval, waarbij een pa tient het middel toepaste. Deze patiënte kon nog tijdig gered worden gelukkig, maar de pjjn had haal baar niet gewaarschuwd en de waarne ming daarvan is, zooals ook het geval van dr. van Tussenbroek bewijst, abso luut geen deugdelijk middel van conti öle voor de ongevaarlijkheid van toepassing. Nu is het Systeem hiermede nog niet afgemaakt; Dr. Mezger is genoeg mas seur om te weten hoe hij mag handelen, maar zelfs de leek in het vak der genees kunde kan soms opzien tegen het volgen van een kuur hem door zijn medicus aanbevolen, omdat hij in verband met de kennis van zjjn eigen lichamelijken toestand gevoelt wat hem past of niet past, en meestal wenscht hij geen ge weldige middelen als een hamer als hg b.v.b. gemakkelijk pjjn gevoelt bij aan raking. Of dus het hameneysteem veel ingang zal vinden, staat te betwjjfelen, temeer daar ook de medici er lang niet alle mee zjjn ingenomen. De Fransche gezant bjj den Sultan heeft Konstantinopel nu toch verlaten,wel was de kadenkwestie van de baan, maar nu weigert de Sultan de overige aan gelegenheden te regelen, zooals was ge- ëischt. De openingsvoorstelling te geven door de Nederlandsche Opera, Directie A. van der Linden, heeft plaats Zondag 1 September. Opgevoerd wordt het algemeen geliefde werk Richard Wagners Tannhauser. De rol verdeeling is als volgt: Elisa beth, mej. Ch. Cronegg; Venus, mevr. Corni-Franciska; Tannhauserde heer D. Pauwels Heldentenor; Walther, de heer Jos. Tijssen; Wolfram, de heer J. M. Orelio; de Landgraaf, de heer Fr. v. Duinen; Bitterolf, de heer Helvoirt Pel Hendrik, de heer Jules Schürmann; Reinmar, de heer P. Koster; een jonge Herder, mej. Chr. van Westerhoven. De geheel nieuwe décors zjjn ver vaardigd door den heer Frans Bakker te Rotterdam. De regie is in handen van den heer Karl Dibbern. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen te Hoofd dorp op 3 en te Nieuw-Vennep op 5 September, kinder- en volkspelen gehou den worden, afgewisseld door muziek. Ook op meerdere punten van Haar lemmermeer worden feesten georgani seerd. HAARLEM 30 Augustus 1901. Wjj vieren weder feest, den ver jaardag van onze Koningin. Dien dag als nationale feestdag waarvan wjj er, ondanks ons grootsch verleden, niet te veel hebben in te stellen is nog niet tot alle Nederlanders doorgedrongen, al heerscht er o.a. te Haarlem genoeg sympathie voor. Wel zjjn ten onzent de tijden ver anderd; toen voor ruim honderd jaar de Gemalin van onzen laatsten Stad houder door onze stad reisde, sloten sommige Haarlemmers hunne vensters onder den invloed van ontevredenheid met het staatsbestuur, waarvan de Stad houderOranjevorst geen schuld had, aangezien Hij van de Staten zjjn lasten en bevelen ter uitvoering ontving en Zijne adviezen geen ingang vonden, terwijl ook de geest van revolutie tot ons uit Frankrijk overgewaaid, Haar lem en geheel Nederland het zijne deed om den anti-oranjegeest aan te wakkeren. Na twintig jaar van schadeen schande, van algemeenen achteruitgang, week de overspanning, werd Oranje, de achter deur uitgesmeten, de voordeur weer binnen gehaald en met hem nam alles een ander, beter aanzien aan. Van onzen eersten en onzen tweeden Oranjekoning werden de verjaardagen gevierd, van onzen derden kon daar, wegens een familie gedenkdag van rouw, geen sprake van zjjn. Met den aanvang van Koningin Wil- helmina's regeering trad in deze een nieuw tijdperk in. Haar optreden onder het volk, haar minzaamheid, deden Hare populariteit toenemen en zoo is de laat ste' Oranjetelg eigendom geworden van het Nederlandsche volk, dat Haar hoog acht en lief heeft, en daarom is 't ons een vreugde te mogen feest vieren op den geboortedag van onze geliefde Ko ningin. Voor H. M. was het een en twintigste levensjaar van groote beteekenis, de verlovingstijd en H. D. huweljjk. Moge het blijken te zijn een zegen voor Va derland en Koningshuis. Wjj blijven van meen ng, dat het konstitutioneele Koningschip, zooals onze Grondwet dit bepaalt en door de Oranjes is opgevat voor Nederland een zegen is, verre te verkiezen hoven eiken anderen regeerings- vorm. De Koninklijke macht drukt niet, verplet nibt, laat tot op zekere hoogte de vrjje Innd, treedt tueschen beiden,

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2