evenveel gevangenen gemaakt als wij nu". Het blad hoopt echter, dat Scobells succes door soortgelijke overwinningen moge gevolgd worden, opdat de Boeren eindelijk zullen leeren inzien, dat hun militaire positie onhoudbaar is. Een der redacteurs van de Temps onderzocht bij iemand die het weten kan, of De Wet werkelijk vournemens is de Engelsche gevangen dood te schieten waarop het antwoord was: „DeBoeren zijn veel te goed en te humaan, om de barbaarsche gewoonten der Engelsche troepen na te volgen." Volgens den Brusselschen correspon dent van the Standard hebben de Boeren een nieuw plan gemaakt, door Botha opgesteld en door de andere comman danten goedgekeurd, Z(j zullen n.l. ver scheidene punten in den Vrijstaat en de Kaapkolonie krachtig aanvallen om Kitchener te noodzaken de Transvaal van troepen te ontblooten. Vrijdag is de president der Vereenigde Staten, Mc. Kinley, terwijl h(j de ten toonstelling te Buffalo bezocht, door twee revolverkogels getroffen. De dader is gevangengenomen. Zaterdag scheen de toestand van den getroffene niet direkt gevaarlijk. De moordenaar is een Poolsch anarchist. In verschillende plaatsen zjjn personen gearresteerd verdacht van anarchistische neigingen. Nader wordt medegedeeld, dat de tweede kogel beide maagwanden door boorde, de eerste stuitte af op liet borst been. De politie verneemt dat de moordenaar heet Leon Czolgosz, h(j is van Duitsch- Poolsche afkomst en geboren te Detroit. Hij kwam te Buffalo uit Cleveland. Hij teekende een bekentenis waarin hij verklaart dat hij geen medeplichtigen heeft. De gevangene heeft volstrekt geen berouw over de daad. Hij zegt dat de lectuur van anarchistische geschriften hem overtuigd heeft dat de regeering der Vereenigde Staten in het geheel niet deugt. Hij achtte de beste manier om daaraan een eind te maken, het dooden van den president. Hij geeft geen blijk van krankzinnigheid. Te Chicago zijn vijf personen aange houden, verdacht van medeplichtigheid en twee te Cleveland. Een der laatsten scheen medeplichtigen te kunnen aan wijzen. De toestand van Mc. Kinley bleef gunstig, er deden zich geen ernstige verschijnselen voor, doch de kans van bloedvergiftiging schijnt niet uitge sloten. De kogel schijnt in de rugspieren te zitten, althans de geneeskundigen hebben dien, na nauwkeurig onderzoek in de ingewanden niet gevonden. De verzekering van Czolgosz, dat hij geen medeplichtigen had, wordt door de politie niet vertrouwd, aangezien men meent, dat een complot hem naar Buffalo vergezelde. Dit complot schijnt men in handen te hebben. Mc. Kinley is nu de derde president der Ver. Staten op wien een moordaan slag is gepleegd. Abraham Lincoln stierf 15 April 1865 door den kogel uit Wilkes Booth's pistool, en James A. Garfield overleed eenige maanden nadat door Charles J. Guiteau op 2 Juli 1881 twee schoten op hem gelost waren. Iedere regeering in Europa zond tele grammen van sympathie en deelneming, verder zijn nog persoonlijke telegrammen ontvangen van Koning Edward VII van Engeland, van den Duitschen Keizer en de Keizerin, van president Loubet, van de koningin van Portugal, van Zweden en van Italië, van Koningin Wilhelmina, van de koninginregentes van Spinjeen van den sultan van Turkije. De wachter van een vuurtoren op een eilandje aan de kust van Tunis, heeft dezer dagen aan zijn chefs geschreven, dat het verblijf op het eilandje zeer gevaarlijk voor hem geworden is, omdat hij zich heeft moeten opsluiten, ten einde niet te worden verscheurd door de varkens, waarvan het op het eiland wemelt. Eenigen tijd geleden had een koopman uit Tunis eenige paren varkens op het eilandje gebracht. Zij vermenigvuldigden zich zoo sterk, dat zij, nadat zij alle plan ten en al het wild hadden opgegeten, zijn begonnen elkaar te verslinden en zóó bloeddorstig zijn geworden, dat de vuurtorenwachter niet durft uitgaan. Turkije, dat het al met Frankrijk te kwaad heeft, is nu in conflict ge komen met Engeland, dat niet wilde toestaan de landing van Turksche troepen te Fowett, omdat dit de vrede in gevaar zou brengen. De Turksche gezant heeft er over beklaagd, maar schijnt niet veel troost gevonden te hebben bjj de En gelsche regeering. Van den Amsterdamschen Bestuurders- bond ontvingen wij een brochuretje, betrekking hebbende op de bestaande kwestie van de firma Bensdorp met ge zegden Bond. In het kort deelt het stuk mede den loop der kwestie. De firma heeft in haar fabrieksregle ment een artikel, waarbij verboden wordt geschriften tegen de openbare orde of goede zeden op de fabriek voor te lezen of mede te brengen; tegen dit verbod is gezondigd door twee werklieden. Twee van hen werden dientengevolge wegge zonden, een van hen is later terug kunnen komen omdat het bleek, dat hij niet met den inhoud van het verspreide geschrift bekend was, de andere bleef uitgesloten omdat hij een blad, waarin een artikel, voor de patroons beleedigend, buiten de fabriek had verspreid en dus aan de beleediging medeplichtig geacht werd. Der Kamer van arbeid bleek dat hare tusschenkomst in deze tot niets leidde, waarop de A.B.B. haar bemoeiingen aan ving. Den laatste werd een onderhoud geweigerd, een tweede poging leidde weder tot niets. De Kamer van Arbeid benoemde toen een verzoeningsraad om met de firma Bensdorp te onderhandelen, ten einde den ontslagen werkman weer aan de fabriek geplaatst te krijgen. De Kamer hoorde beide partijen, zij kwam tot de conclusie dat de opgelegde straf (ontslag) niet in verhouding staat tot de overtreding en kreeg uit de van weers kanten verkregen verklaringen den in druk, dat de ontslagene zijn ontslag meer te wijten heeft aan de door hem voorgestane politieke richting dan wel aan de begane overtreding. Toen al de onderhandelingen bleken i tot geenerlei resultaten te leiden, heeft de A.B.B. het boycot over de firma uit gesproken. Het antwoord der firma hier op was: Ieder die werkzaam is bjj de firma Bensdorp en die tevens lid is van de vakvereeniging, wordt gesteld voor de keuze ontslag op de fabriek of het op zeggen van zijn lidmaatschap. Het betrof zeven werklieden; deze hebben zich moeten buigen. Het boycot kan slechts opgeheven worden wanneer met vrucht onderhan deld is schadevergoeding aan den ont slagen werkman en volledige vrijheid voor het geheele personeel om lid te worden van welke vereeniging dan ook. Men zou meenen, dat ieder patroon het recht heeft, zijn reglement vast te stellen en evenzoo dat hjj het recht heeft nakoming ervan te eischen, even goed, als vaststaat het recht van den arbeider om onder gegeven bepalingen te werken of niet. Voldoet hij niet aan de voorwaarden, dan kan hij op gebeur lijkheden zich voorbereiden. Toegegeven wordt, dat de reglementaire bepalingen bovengenoemd te diep gr(jpen in de individueele vrijheid van den arbeider, wat zeer zeker dient vermeden. Het oordeel van onze lezers aangaande het boycot zal natuurlijk verschillend zijn. Bij het afgraven van een terp onder Finkum (bij Leeuwarden) zijn eenige belangwekkende oudheden gevonden. Merkwaardig vooral z(jn een fraaie kam van been, twee bronzen klokjes voor schapen of runderen, zooals er ook z(jn gevonden in den aan Romeinsche oud heden rijken omtrek van Nijmegen, ver der fragmenten van lederen sandalen en eindeljjk een Francisca of Frankische werppijl, van vorm geheel gelijk aan die, welke werd gevonden in het graf van den Koning derFranschenChilderich I, die 481 na Chr. werd begraven. De eigenaar der terp, de heer T. IJtsma te Leeuwarden, heeft al deze voorwerpen aan het Friesch Museum ten geschenke gegeven. De bijl is de eerste van deze soort, die het Museum thans bezit. Bjj een vechtpartij Zaterdagavond tusschen Hollandsche en Duitsche ker misreizigers, gehuisvest in woonwagens aan den Soesterweg tusschen Amersfoort en Baarn, is een hunner gedood. De mannen hadden den Zaterdag aldoor drinkende doorgebracht. Te Helder heeft een korporaal der mariniers een meisje waarmede hij om gang had met een steen op het hoofd geslagen en in een sloot zoolang onder water gehouden tot de dood volgde. De dader heeft zich zelf bij de politie aan gemeld. HAARLEM 10 September 1901. Reeds beginnen de najaarskleuren de heerschende te worden in de natuur. Zoo zachtjes aan begint het vroegste boomloof te vallen en verkrijgt gaande weg de najaarstint de overhand, echter niet minder mooi en met de omgeving in overeenstemming als in het voorjaar, al wijst het laatste op worden, het eerste op vergaan. De dagen en nachten met den noord wester hebben aan het uiterlijk geen goed gedaan, als het zoo had moeten voortgaan waren wij half September in wiaterdos geweest. Heerlijk mooi zijn in September de luchten, afwisselend in alle kleuren, voor den natuurliefhebber dubbel waard om gezien te worden, afwisselend van het diepste grijs naar het helderste blauw. De gewiekte zangers zjjn verstomd, voor het grootste deel vertrokken naar warmer streken, wat alweer de kalmte in de natuur bevordert. Groote dingen hebben in onze om geving alweêr niet plaats gehad. De werkstaking schjjnt een rustig verloop te hebben, samenscholen hebben niet meer plaats gehad, dank dewaar- schuwing van den burgemeester, de proklomatie waaruit men alweer veel meer trachtte te disteleeren, dan er in te lezen stond. Enfin, het heeft aan leiding gegeven tot gedachtenwisseling en tot juiste kennis van den gedachten- gang der partijen en dit op zich zelf geeft al reden tot dank. Met het leggen der kabels voor de elektrische verlichting en beweegkracht wordt met ijver voortgegaan. Het straat plaveisel wordt er niet beter op, maar als eenmaal dat onophoudelijk gewroet in den bodem niet meer noodig is, be staat er alle gelegenheid om ook dit punt veel te verbeteren. Een groot voor deel is, dat alvast voor de gasbuizen de bestrating voorshands niet behoeft op gebroken, waardoor levens de kans grooter wordt van op 1 Januari 1903 gemeentegas te kunnen ontvangen. Heel nieuwsgierig is men nu reeds naar den te heffen gasprjjs. De Koninklijk goedgekeurde Veree niging van Postduivenliefhebbers de sLuchtgids" te Haarlem, hield Zondag).1. de laatste wedvlucht voor jonge duiven van Hengeloo. Door de goede zorgen van de Stationchef werden de duiven, om 8.20 in vrijheid gesteld en bereikten de hokken als volgt: le pr. J. Broekhof, 10u. 9 min. 2sec. 2e P. Scheelings, lOu. 25 11 i 3e i S. van Bragt, 10 u. 25 18 4e G. Zomerdijk, 10u.25 21 5e C. van Meurs, 10 u. 25 26 De prijs voor de 2 eerst getoonde werd behaald door J. Broekhof, 3 eerst getoonde door S. van Bragt, een bronzen medaille uitgeloofd voor de eerstgetoond aangewezen duif werd behaald door J. Broekhof. De loting over de vóór 1 September 1901 ingeschrevenen voor de nationale militie in 1901, voor de lichting 1902 zal alhier plaats hebben op Dinsdag 8 October, Woensdag 9 October en Don derdag 10 October e.k. te beginnen telkens des voormiddags ten 10y» uur. Vorst Bismarck en zijne echtge- noote bezochten heden het Stedeljjk Museum op het Raadhuis. Men meldt ons: Zondag 1 Sept. 1. 1. zijn onder leiding van den heer J. de Nobel in de foyer van den schouwburg de koorrepetitie's begonnen voor de Operette „Rip" van Planquette. Aangezien deze eerste bijeen komst meer als eene introductie werd beschouwd, werd eerst aan de repetitie van Zondag 8 Sept. d. a. v een meer officieel karakter gegeven. Te twee uur toen alle solisten en koorleden tegenwoordig waren, werd door den vice-voorzitter, een heer C. Janzen, in groote trekken geschilderd 't bestaan en voortbestaan van het Haar- lemsche Operette-Gezelschap. Voorlezing werd gehouden van die artikelen van het reglement, waarin aan koorleden werden bekend gemaakt hunne rechten en verplichtingen. Met genoegen constateerde spreker, dat niemand na de eerste introductie was weggebleven. Hij maakte bekend, dat alleen de beste krachten uit de vroegere koren waren aangezocht, zoodat het koor voor de uitvoering van Rip, de keurtroep zal zijn van het koor van Frarichemont, nog aanmerkelijk versterkt door goede Haarlemsche zangeressen en zangers. Aangezien er goed moet worden gerepeteerd, werd hun verzocht, zoo min mogelijk te verzuimen, daar in't begin van het seizoen de eerste uitvoering zal plaats hebben. De solopartijen zijn in uitstekende handen. Wanneer de uitvoering zal be antwoorden aan den indruk, dien we van de 1ste repetitie kregen, verzekert dit den Haarlemschen ingezetenen veel ge not. Daarna gaf de directeur in breede lijnen een overzicht van den inhoud van het werk, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Binnen kort zullen uitvoerige berich ten gegeven worden. Deze repetitie werd onder meer ook bijgewoond door eenige Heeren van het Eere Comité. In het douchebadhuis z(jn in de afgeloopen week genomen 259 baden. Atloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 7 Sept. 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. t. Een "Winkelhuis, waarin de handel in Buter en Ka is met succes wordt uitgeoefend, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de zuidzijde van de Hoogstraat. No 6 zwart en rood. ƒ8205.Opgehouden. No. 2. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van het Groot Heiligland. No. 7. ƒ1820.P. J. v. d. Gieisen. No. 3. Een Winkelhuis en Erve, aan de Papen- torenvest. No 24 2360.P. W. L. Aysma. No 4. Een Huis en Erve met Voor- en Achter- tnin, aan de oostzijde van de Itipperdastraat. No. 3. ƒ4605.Opgehouden. No. 5. Een Huis en Erve met Voor-en Achter tuin, aan de oostzijde van de Itipperdastraat. No. 7. Niet geveild. No. 6. Een Hnis en Erve met Tuin, in een Gang, ten Oosten van de Kusten bnrgerlaan. No. 27g. Niet geveild. No. 7. Een Winkelhuis met Open Plaats, Tuin en Erve, waarin Koffiehui» en Tapperij wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde van de Groenendaal- ateeg No. 12. ƒ3375.J. Willema. No 8. Drie naast eikander gelegen Woonhuizen en verderen Opstal, tot A motie, staaade op grond van het Lakeukoopers-gild te Haarlem, aan de noojdzijde van het Wijde Geideiooa pad, hoek Raamlaantje. Nos, 11, 13 en 15, ƒ105.J. D. v. d. Putten. 39e Muziekuitvoering, op Woensdag 11 Sept s' av. van 8 tot 10 uur door het Haariemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Unter dem Sternenhanner.» Marsch Soma. 2. Ouverture -Meiea"Chernbini. 3. Indigo-Walzer a. d. Opperette -Tausend uud eine Nacht.-Strauss. 4. Grande Caprice militaireIlerzeelen. 5. Ouverture -Zampa-Hérold. 6. -Die llydropaten.* WaizerGnngl. 7. Galop InfernalKéler Béla. 8. Divertissement espagooleDosormes. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Sept. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en PugaA. Hetze. 2. AndanteDvorak. I 3. Sonate No. 5G. Merkel. a. Allegro risoluto. t. Andante. c. Andante risoluto et Fuga. 4. Adagiollaydn. 5. Aria uit do MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2