PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 73 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 45 Sept. 1904. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TELEPHOO|NNUMM;ER HAARLEMSCH TELEPHONISCHE VERBINDING ADVERTENHEBUD ABONNEMENTSPRUS: yan ZATERDAG 14 September 1901. vTCRanrnjNT- Per drie maanden-,25. £-VERSCHIJNT. franco p. post —,40. Prfl» per Advertentie vu 1- 5 regeli 10.25, eikeregel Dinsdag- en Vrijdagavond ibtiierlljb nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, greete letten naar plaatsruimte. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middagt ten 12 ure, die alsdan too mogelijk rwg worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Collecte pour les églisaa et personnes necessiteuses. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorn». 10 ure, de Heer D. Hoek. Candidaat aan de Theol. Ënhool te Kam pen. 's Avonds 5Vi nre, de Heer D. Hoek, Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorin. 10 nre, Ds. Tïbben. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 nre, Ds. Schotel. i Avonds 5i/a ure, Ds. Schotel. Iiuthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, intrede Dr. A. H. Haen- tjens. Ingeleid door Dr. B. Tideman Jz. Emer. predikant. Kerk dor Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van $cheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering. (Dinsdag.) 's Avonds 8i/j ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 nre, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootsohap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bars school C, Leidsehe Vaart. Wau miats andara varmald wardt, werdt da Nad. Harrormda Kark badoald. troepje oude gevangen Boeren, later misschien achter vrouwen en kinderen. Hier moet wel het doel de middelen heiligen I De Boeren moeten niet van plan zij n de treinen, waarop bewoners van Pretoria geplaatst zjjn, te ontzien, omdat zij in die menschen, individuen zien die de goede zaak niet getrouw zijn gebleven. hij een kleurloos, droefgeestig, eentonig bestaan. Zijn eenigste uitspanning is, als de Boeren hem op een afstand van 2000 M. trachten te dooden." Een magistraatspersoon die eenige dagen bij Scheepers gevangen geweest en toen vrij gelaten is, verteld», dat Scheeper» de hoeven verwoest van de mannen van wie bekend is dat zij bjj de bereden politie dienen. Op de proklomatie moet hij gezegd hebben dat hij een absoluut vertrouwen heeft in de zaak der Boeren, terwijl hij verklaarde dat, mocht voortgegaan wor den met ter dood brengen, hjj dan weerwraak zal nemen. Behalve de hoeven der Boeren vernielt de Brit nu ook in Z.-Afrika de kaffer- dorpen. In een der Engelsche bladen wordt er de aandacht op gevestigd dat Engeland zich hierdoor een nieuw gevaar schept; het zwarte gevaar. De kaffers zijn gewapend, niets belet deze wraak gierige natnurmenschen om op een ge geven oogenblik tegen de blanke ver nielers en brandstichters op te staan en alzoo een toestand in het leven te roepen, die voor het blanke ras en hun prestige in Zuid Afrika hoogst verderfelijk is. Engeland stapelt, als men de verschil lende maatregelen nagaat genomen om den Boer te treffen, de eene domheid op de andere. Op die wijze maakt men geen vijanden tot vrienden en ziet men den tjjd komen, waarin Z. Afrika ver loren is voor de beschaving, een broei nest van ellende voor den Brit, wiens zwakheid door een en ander te sterker njthoud. Een telegram uit Kaapstad aan de Rappel meldt, dat een groot aantal arrestaties plaats hebben te Pretoria. De politie beweert op het spoor te zjjn van een groot complot der Hollanders, waarin meer dan 200 personen betrok ken zouden zijn. Het plan der samen* zweerders was om wapens te geven aan de onderworpen Boeren die zich in Pretoria bevinden en deze stad door een coup de main te nemen. Wat er van dit bericht waar is, zal men misschien later wel hooren. Het kan evengoed een Engelsche coup de main zijn om nog eens het Hollandsche element te mishandelen op de wijze als men gewoon is. Lieden die wegkruipen achter ge vangenen, hun vijanden in oorlogstijd behandelen als bandieten, vrouwen en kinderen half door gebrek laten omko men, geen geneeskundige hulp verleenen aan zulke ongelukkigen, zulke lieden kan men tot alles in staat achten. Men zal zich herinneren dat de En- gelschen een middel hebben bedacht om de Kaffers te doen werken, dat volgens hen in het zedelijk belang van de Kaffers is. Zij heffen een zware be lasting. Om die te kunnen betalen moet de Kaffer voor loon by de blanken werken en kan niet meer lui van zijn stukje land en zijn paar beestjes leven. Worden nu de loonen maar laag genoeg gehouden, dan moeten zij flink lang werken. Het volgende Reuter-telegram uit Salisbury, Rhodesië, doet zien dat de edele Britten in dat land reeds met die tactiek begonnen zijn. „De inlanders betalen de hutbelasting Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Foor de kinderen. Evang. Luthers oh© Kerk. Geen dieust. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. v. Lennep. Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 01/j ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avond» 6Vj ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Groote. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Om aanvallen op treinen te voorkomen zjjn de voornaamste burgers van Pretoria aangewezen om bij beurten op de treinen de reis mede te maken. Een Reuther telegram deelde dit mede. Men begrijpt de beteekenis; de Boeren zullen dan geen treinen meer durven aanvallen uit vrees eigen landgenooten te dooden. Voor de berekenende sluwheid der En- gelschen in verband met hun strijden tegen alle oorlogsregelen in, zou hiermee het toppunt bereikt hebben. Deze en andere laaghartige daden drukken zeer zeker een stempel op de meening, dat men het uiterste beproeft om zijn doel te bereiken. Tegen zulk een voorbeeld te waken ingeval van volgende oorlogen zou nu toch wel de plicht van Europa zijn. Maar de Engelsche bladen halen uit de krijgsgeschiedenis gevallen aan, waarin evenzoo gehandeld is, en daarmee tracht men het onrecht te vergoelijken. Ach, hoe akelig zwak, het trotsche En gelsche leger kruipt weg achter een Er wordt verteld, als Kitchener mocht weigeren de bedreigingen der beruchte proklomatie ten uitvoer te brengen, Lyttleton dan door Milner zal belast worden om het werk over te nemen. De laatste berichten van De Wet zeggen, dat de bewegingen van den Boerengeneraal weer de aandacht trek ken van de Engelsche militaire autori teiten. Uit Harrismith wordt gemeld, dat hij trekkende is naar het zuidelijk deel van den Vrijstaat. 5 September was De Wet nog te Reitz, waarvan hij door Rimmington zou zijn zverdreven". De overrompeling van Lotters oom- mando wordt door Engelsche bladen geroemd al3 een schitterende overwin ning. Een jingoblad spiegelt zjjn lezers voor, dat hiermede het Boerenleger ver nietigd is. Van eigenlijke krijgsverrichtingen verneemt men thans niets, wel van vervolgingen wegens hoog verraad, zoo als van twee predikanten, wier misdaad geheim gehouden wordt. De colonnes van Lord Methuen, Fea- therstonhaugh, Hamilton, Kekewich en Allenby hebben de commando's van De la Rey en Kemp, die zich westelijk van Rustenburg ophielden, verspreid, zonder dat het tot een gevecht is gekomen. Deze gezamenlijke colonnes waren gelukkiger in het vinden van vgevangenen", waar van ongeveer 200 werden verzameld uit kloven en andere verbergplaatsen. Een Engelsche korporaal geeft in een der Engelsche bladen de volgende be schrijving van het leven van den En- gelschen soldaat op het veld: „Hij is moe maar niet uitgeput, beu van den oorlog met zijn aanhoudende marschen, de kleine rantsoenen, de voortdurende regens en het doodsche en eentoonige leven op het veld. Hij ergert zich over het voortsleepen van den oor log, en voorziet zeer terneergeslagen dat het zoo lang zal voortduren, maar heeft toch meer geduld dan gij of ik. „Wanneer men hem ergens aan de spoorweglijn neerzet, met de opdracht de spoorwegbrug te bewaken, toont hij grooter berusting in het vooruitzicht zes maanden in de nabijheid van die leelyke ijzeren brug in een eentonige vlakte door te brengen, dan menigeen die slechts vijf minuten op een trein moet wachten. Zijn voornaamste uit spanning is om met witte steentjes de namen van zijn compagnie en regiment langs de spoorweglijn te schrijven, ten bate van de passagiers der treinen, die hem dan wel eens in het voorbijgaan een oude krant toewerpen. Soms als hij voor de duizendste maal de cement- blokken op het bruggenhoofd aan 't tellen is, hoort hij het ijzerwerk van de brug trillen en dan kijkt hjj om, om te zien hoeveel verf de kogel van den „sniper" van de brug heeft afgeschuurd. „Zoo is zijn leven, weken aaneen heeft

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1