HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 75 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 21 September 1901. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 22 Sept. 1901. BUITENGEMEENTEN. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. T E L E PH O 0|N N U M M;E R TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afaonderlljke nommers 3 centen per stuk. f*rgi per Advertentie van 1—5 regel» f 0.25, elke regel meer 5 oenta, greote lettera naar plaatarnlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5 Vu ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 51/s ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'b Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remonstrantsch Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Dr. A. H. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering. (Dinsdag.) 'b Avonds 8V2 ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. BijbelbeBpreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Loidsche Vaart. Wsu niet, anders vermeld werdt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennehroek. 'sAvouds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Kleef. Evang. Luth. Pred. te Leiden. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 91/s ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds Kutsch Lojenga. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avond» 6i/s ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Dinsdag opende H. M. de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik der Neder landen, de Vereenigde zitting der Staten Generaal. De weg van het paleis naar het Bin nenhof was meer dan ooit bezet met een zeer geestdriftvolle menigte. Te twaalf uur opende de tijdelijke Voorzitter, de vergadering. Niet aanwezig waren de socialistische leden. De Voorzitter benoemde eene Commis sie die de Koningin zou ontvangen en uitleiden. Nadat H. M. gezeten was werd de troonrede voorgelezen. Veel uitgebreider dan gewoonlijk, is dit ofïicieele stuk wat minder dor dan gewoonlijk het geval is. Enkele mededeelingen werden gedaan omtrent den toestand des lands, die van tevredenheid en dankbaarheid getuigden, en verder korte aankondiging van de voornemens der Reg. op wetgevend ge bied. De ingetreden wijziging van toe standen op geestelijk en stoffelijk gebied noodzaakt meer dan tot dusver de Over heid tot het geven van leiding en het verleenen van steun, waarbij zij behoort voort te bouwen op de Christelijke grond slagen van ons volksleven. De bestaande Zondagswet eischt herziening. Het zede lijke karakter van hetopenbare volksleven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na te komen, zal op openbaar terrein de Speel- en drank zucht krachtiger moeten worden beteu geld. Voor de vrijmaking van het onder wijs in zijn onderscheidene vertakkingen zal op den ingeslagen weg worden voort geschreden. De stoffelijke zijde van het sociale vraagstuk zal ook niet worden verwaarloost. Een ontwerp zal worden aangeboden om aan den landbouw eene rechtstreekeche vertegenwoordiging te geven. Door haar voorgelicht zal de reg. beter zijn belangen kunnen behartigen. De vervalsching der Voedingsmiddelen en de oneerlijke mededinging behooren te worden bestreden. Voor de ontwikke ling van de practiesche volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel zal de medewerking der vertegenwoor diging worden ingeroepen. Het oktrooi- recht voor uitvindingen behoort op nieuwe grondslagen hersteld te wordenhet konsulaatwezen moet aan de belangen van landbouw, nijverheid en handel dienstbaar worden gemaakt. Het ar beidscontract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering door de onge vallenwet voorgeschreven, zal onverwijld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zal zjjn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisscherij en den landbouw zal deze verzekering zijn uitgestrekt. Daarnaast wordt de verplichte verzeke ring tegen de gevolgen van ziekte, in validiteit en ouderdom voorbereid, over mits de toestand van 's Rijks schatkist niet voldoende is. Om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, word versterking van 's Rijks inkomsten vereischt, waarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevor dering van den nationalen arbeid te streven zijn. Indien de minvermogende hierdoor mocht worden gedrukt, dan zal hiermede rekening worden gehouden bij de bepaling van zijne bijdrage in de verplichte verzekering. Eene regeling van de administratieve rechtspraak zal worden voorbereid. Uitvoering van de wetten tot regeling der levende strijdkrachten is spoedig te wachten. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioen regeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoering van snelvuurgeschut zal aanzienlijke geldelij ke offers vergen. In de richting van de bevordering van godsdienstzin en zede lijkheid op de schepen van oorlog en de Kazernen en Kampementen zal worden voortgegaan. Als christelijke mogendheid is Nederland verplicht in den Indischen archipel de rechtspozitie der inlandsche Christenen beter te regelen, en zal aan de Christelijke zending op vaster voet steun worden verleend. Een onderzoek zal worden ingesteld in zake de min deren welvaart der inlandsche bevolking op Java. Naar decentralizatie van bestuur zal gestreefd worden. Op Noordelijk Sumatra zal handhaving van het thans gevolgde stelsel waarschijnlijk eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de Kolonieën Suriname en Curasao blijft de aandacht der Reg. gevestigd. Hare Majesteit besluit deze rede met een beroep op de medewerking der Staten-Generaal en onderinroeping van Gods zegen, en verklaarde de zitting te zijn geopend. Toen H. M. zich gereed maakte tot vertrekken klonk een luid, Leve de Koningin. Op den terugweg naar het paleis werd het Koninklijk paar hartelijk toegejuicht, wat op de gewone minzame manier beantwoord werd. Het weêr was niet gunstig. Toch trokken honderden na den afloop naar Scheveningen. Eerste Kamer. De heer van Naamen van Eemnes heeft met eene korte toespraak het Voorzitterschap aanvaard. Besloten is tot toelating van de heeren Hovy, van Asch van Wijck en van Velsen. Een adres van antwoord op de Troonrede zal worden ingediend, De Voorzitter heeft zijn afschuw uitgesproken over den moord op Mac Kinley en uiting gegeven aan de sympathie der Kamer voor Ame rika en het Amerikaansche volk; de Min. van Buitenl. Zaken beloofde de gevoelens der Kamer te zullen overbren gen. In de zitting van Woensdag besloot de Kamer tot niet toelating van den Heer Schokking te Harlingen op grond van infounaliteiten. Naar men mededeelt heeft Botha zjjn magazijnen gevestigd in ontoegangeljjk bergland. Men gelooft dat hjj op Durban zal trekken met zijn leger, dat op vijftien duizend man wordt geschat. Nog kwam bericht dat twee treinen genomen waren, dat er hevig was ge vochten en de Engelschen zware verliezen leden. Berichten uit Zuid-Afrika in Boeren- kringen te Brussel ontvangen, laten zich zeer hoopvol uit over de vooruitzichten in de Kaapkolonie. Er moeten veertien afzonderlijke commando's opereeren, die elk goed uitgerust zijn en in voort durende gemeenschap staan met Botha en De Wet. Van deze twee wordt verwacht, dat zij dezer dagen een nieuwe gecombi neerde actie zullen beginnen. Kolonel Seobell, de aanvoerder van de «overwinnaars" van Lotter's com mando, rust nu te Kaapstad in Mount Nelson hotel van zijn vermoeienissen uit, in welk hotel zich ook generaal Hildyard bevindt. Deze generaal, die van den aanvang van den oorlog reeds in Zuid-Afrika is, zal naar Engeland terug- keeren. Zoo nu en dan komt de Britsche hebzucht om den hoek kijken. Wanneer, zegt Daily Telegraph, het gebied der Boeren niets opleverde zouden zij over het geduld der Engelschen mogelijk kunnen zegepralen; maar zij zijn zeer rijk en onze mannen zullen dus alles braveeren om zich ervan meester te maken! In Kaapstad is de staat van beleg nog niet afgekondigd, het ministerie van de kolonie houdt dit zoo lang mogelijk tegen. Kitchener berichtte aan zjjne regee ring het volgende: Drie compagnieën bereden infanterie met 3 kannonnen deden, onder majoor Gough, een verkenning ten zuiden van Utrecht. (Utrecht i. h. z. 0. van Transvaal bij de grenzen van Natal. De Jagersdrift vormt de grens van Natal.) Van De Jagersdrift uit werden ongeveer 300 vijanden waargenomen, die afgestapt waren. De Engelschen rukten naar den

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1