mededeelingen omtrent het doel werden niet verstrekt. Aangaande het verzoek der Boeren aan het Hof van Arbitrage, bestond de mee- ning dat het Hof nu ook tusschen kan treden. Medegedeeld wordt, dat dit Hof eerst in werking treedt, ingevolge eene speciale overeenkomst tusschen twee mo gendheden, krachtens welke deze beslui ten tot arbitrage onder benoeming van leden van het Hof tot scheidsrechters. Alsdan treedt hetinternationaal bureau in werking als griffie. Aan den Raad van Beheer is in de conventie geen andere taak opgedragen dan de instelling van het Bureau, het doen van benoemingen van de ambtena ren, toezicht op de werking en het gel delijk beheer. Met het oog op dit zuiver administra tieve karakter van den Raad, zal dit collegie niet anders overblijven dan zich onbevoegd te verklaren. In de Morning Leader beweert Charles Williams, dat het departement van oorlog aan Kitchener wel meer manschappen zou willen zenden, als het die maar had maar het heeft ze niet, en kan zelfs niet eens de dooden en gewonden vervangen. Uit Bermuda wordt bericht, dat van daar drie Boerengevangenen zijn ont snapt. Er was een neef van Joubert bij. Na het gevecht van 17 September met Gough's korps werden twee honderd en dertig man vermist. Nabij de Natalsche grens is weer een trein gederaileerdde spoorweg was beschadigd. De Boeren zullen er wel meer van weten. De toestand der Engelsche paarden moet zeer slecht zijn, nog slechter dan die van de mannen. In ZuidAfrika eenig succes te hebben zonder goede paarden houdt men voor onmogelijk. Tot spijt van de Parijzenaars is de czaar Vrijdag te Compiegnegebleven om uit te rusten. Men deed anders moeite genoeg om den czaar naar de hoofdstad te lokken. De Russische gasten zij uit Frankrijk vertrokken, doch zonder Parijs te hebben aangedaan, waarover de Parijzenaars zeer ontevreden zijn. De czaar zal ochter terug komen en dan voor Parijs. In een toost heeft de czaar gezegd De banden die onze landen vereenigen zijn nogmaals versteikt en hebben een nieuwe wijding ontvangen, door de be tuigingen van wederzijdsche sympathie, die hier met zooveel welsprekendheid zjjn geuit, en die een zoo hartelijken echo hebben gevonden in Rusland. Het innige bondgenootschap van twee groote mogendheden, bezield met de meest vredelievende oedoelingen, en die, hoewel zij hare rechten weten te doen eerbiedigen, geen enkelen aanslag pogen te ondernemen op die van anderen, is een kostbaar element van geruststelling voor de geheele menschheid. Ik drink op den voorspoed van Frank rijk, de bevriende en met ons verbonden natie, op het dappere leger en op de prachtige vloot van Frankrijk. President Loubet deed het keizerlijke paar uitgeleide. De Tsaar stelde aan den minister president 100,000 fr. ter hand voor de armen van Parijs, 15,000 voor die van Duinkerken, 15 000 voor die van Com- piégne, 15,000 voor die van Reims, en 5000 fr. voor slachtoffers in de buskruit fabriek te Ripault bjj Tours. Het is eenvoudig belachlijk hoe de Fransche nationalisten tegen de regeering optreden, wegens het niet verschijnen te Parijs van den czaarde man is zoozeer met leger en vloot bezig ge houden, dat er geen tijd overbleef. De regeering zal, daar kan zij alvast op rekenen, het in deze zwaar te verant woorden hebben, als de kamers weer bijeen zjjn. De Tempt weet mee te deelen dat het niet bezoeken van Parjjs door den Tsaar ten gevolge zal hebben een ministerieele crisis. De ministers Millerand en Baudin en generaal André zouden hun aanvrage om ontslag ingediend hebben bjj Wal deck-Rousseau. De Chineesche verzoeningsprins is Zondagochtend per stoomschip Baiern van de Duitsche Lloyd van Antwerpen vertrokken. Aan de Rappel meldt men uit Athene dat de geheime politie van den sultan een plan ontdekt heeft om IJildiz Kiosk door dynamiet in de lucht te doen vliegen. Dezer dagen is gemeld dat door een dokter proeven werden genomen in de grafkelder te Wieuwerd (Fr.) om de oorzaak te leeren kennen omtrent het niet vergaan, maar het uitdrogen van ljjken in dien kelder. In het jaar 1S5U werden reeds door dr. Ledder proeven in dien kelder genomen om de oorzaak te leeren kennen. Die proeven werden toen hoofdzakelijk genomen op het ge bied van temperatuur en vochtigheids toestand, doch zonder resultaat. Dr. Rooswinkel, arts te Amsterdam, die de jongste onderzoekingen deed, is van meening dat de oorzaak gelegen is in het feit, dat enkele bacteriën in den kelder worden gedood. Hij plaatste op verschillende plaatsen in den kelder glazen schotels, bacteriën bevattende van verschillende soort. Dagelijks werd de verandering der bacteriën nagegaan, daarvan geregeld aanteekening gehouden en het onderzoek moet tot resultaten geleid hebben. Aan de beetwortelsuikerfabriek „Hol land" te Halfweg, zjjn de voorbereidende werkzaamheden voor de a.s. campagne aangevangen. De eerste scheepsladingen is men Maandag beginnen te lossen; Zondag zijn voorloopig een 50 Brabant- sche arbeiders en arbeidsters aange komen, belast met het lossen der schepen, die een kwartier (keet) op het fabrieks terrein hebben betrokken. De campagne begint Donderdag. Ongeveer 50 H.A. land met woning in den Spaarndammerpolder brachten den aanzienlijken prijs op van 101.200. Te Halfweg heeft men bjj de Geref. gemeente tot predikant beroepen Ds. van Goor te Boxum (negende beroep.) Eene ongewone drukte heerseht thans in Haarlemmermeer. Tal van schepen liggen in de vaarten gereed om de bieten te laden. Er zjjn thans handen te kort voor dat werk. Een flink dag geld wordt er verdiend, wat den sparen den arbeider voor den naderenden winter te stade komt. Ongeveer een 1200 H. A. moeten er gerooid worden. HAARLEM 24 September 1901. Het prachtige zomerweer van Zondag heeft weer honderden naar buiten ge lokt, om onze mooie omstreken een herfst bezoek te brengen. Alle middelen van vervoer waren tusschen vier en vjjf uur druk bezet met terugkeerenden. Heeft het voorjaar veel bekoorlijks, ook de herfst biedt in niet geringe mate veel liefelijks. Wat al tinten, van het diepste bruin naar het fraaiste geel en dit alles, als Zondag, als overgoten met goud schijnend licht, harmonieerend met het blauwgrijs van de wolken. En hoe leent zich de herfst tot wan delen; bijna geen stoffige wegen, dank de meerdere vochtigheid van de atmos feer, als men ten minste de vervelende tuf-tufs uit den weg weet te bljjven; echte stof- en stankmachines. Wat zou er toch voor genot in steken in zoo'n ding in enkele minuten een afstand van een uur gaans af te leggen, natuurlijk zonder iets te zien, want alle aandacht moet aan het voertuig gewijd. De ge vaarlijke en lomp-leelijke bakken nemen den weg in beslag en niet overal zjjn geschikte wandelpaden. En de bestuur ders zien er ook niet aanlokkelijk uit met hun oogkappen. Zaterdagmiddag ontving Haarlem bezoek van de Koningin-Weduwe van Italië en gevolg. Bezocht werden de Groote Kerk en het Stedelijk Museum. Maandag kreeg Monnikedam en Marken een bezoek en maakte de Koningin e#i wandeling door de voornaamste straten van Amsterdam. Bezoeken werden ge bracht aan het Rijksmuseum en het Museum Six, Tal van leden der Ned. Herv. Gem. zullen zich over de mededeeling ver blijden, dat de boeiende afscheidsrede van Ds. Jonker, j.l. Zondagavond voor een buitengewoon talrijk gehoor in de Groote Kerk gehouden, in druk zal verschijnen bij den Boekhandelaar W. F. Hoogkamer, Koningstraat 42. De prijs zal zóó laag weiden gesteld, dat ieder, zonder bezwaar, zich een exemplaar zal kunnen aanschaffen ter wijl de dag van verschijning voorloopig bepaald is op aanstaanden Vrijdag. Na dere bijzonderheden zullen echter, bij advertentie, in een der volgende num mers van ons blad worden medegedeeld. De orgelhandel van den Heer Joh. de Heer. Noordmolenstraat 71, Rotter dam, is te Haarlem goed aangeschreven. De geleverde orgels voldoen bij uitstek, terwijl de gemakkelijke wijze van af betaling menigeen uitlokte, zich tegen matigen prijs een degelijk instrument aan te schaffen. Bij elk orgel is e n gratie handleiding. De levering geschiedi franco Station. Elk instrument is vijf jaar in garantie. Prijscouranten en voorwaarden ont vangt men op aanvraag gratis. Den 21 September was het vijftig jaar geleden, dat hier ter stede de Typograpische Vereeniging onder de zinspreuk Tot Nut en Gezellig vei keer werd opgericht. Ter herdenking van dit feit geeft de Vereeniging thans een Verslag over dat tijdperk in het licht. Opgericht ingevolge het iniatief van de Heeren Knolle en Oostenbroek, werd het doel der Veree niging aldus omschreven: Ondersteuning bij ziekte; het stichten van een Hulp fonds, feestelijke herdenking Kopper maandag, terwijl later een reservefonds werd gesticht. Het Verslag brengt de verschillende feiten en de opvolgende jaren in herinnering, waardoor een overzicht gegeven wordt van de ge schiedenis der Vereeniging. Gedurende het vijftigjarig tijdperk werd aan uitkeeringen bij ziekte uit betaald de som van 17198,75. De Vereeniging telt thans honderd vijftig leden. Het Rotterdamsch Tooneel, Directie P. D. van Eysden, geeft Woensdagavond in den Schouwburg alhier het blijspel in drie bedrijven Madlle. Tourbillon, met medewerking van de gevierde actrice Mevrouw van EysdenVink in travestie- rol. Men was zoo beleefd ons het vol gende omtrent het stuk zooals het te Rotterdam wordt gegeven, mede te dee len. „De klucht werd prettig, geestig en vlug vertoond. Gedragen wordt de heele grap door mademoiselle Tourbillon, 'n café chantantzangeres, die gewed heeft dat ze vier en twintig uur zal door brengen in de kazerne; die eerst het huishouden van een vroegeren lief in opstand brengt, en daarna twee be drjjven lang de kazerne. Mevrouw Van Eysden was Tourbillon, een gedeelte van den avond in travestie al door vlug en vroolijk, geestig. Haar coquet- teeren met den ouden chocoladefabri kant in het eerste bedrijf was bewon derenswaardig fijn genuanceerd, zeer natuurlijk en heerlijk leuk. Dat moment was het aardigste van den heelen avond. Poolman was de oude heer, gegrimeerd om hem bijna niet te her kennen, en kostelijk in zijn verliefdheid. De heer Tartaud, als jongartiest, met een oudere vrouw om het geld ge trouwd, later als martelaar der ka zerne; de heer Van Kerckhoven, kra nig gegrimeerd als overste, adspirant voor de albums van Jossotjde heer De Jong, aangenaam gematigd in het barsch- doen van den sergeantmej Broese van Groenou goed zenuwachtig en »dra- matisch" en heel mooi van uiterlijk, met die felle pruik bjj de donkere i kleeding hebben voornamelijk mee gewerkt om de vertoor.ing zoo wel te doen slagen. Nog wordt in herrinnering gebracht dat deze voorstelling de tweede is van het abonnement, en dat de gelegenheid tot abonneeren nog open blijft. De voorstelling van In den Gemeente raad gaat niet door. VJBBGADEBING Tan den Baad de> Gemeente Haarlem, op Woensdag 25 Sept. 1901, des namiddags te 1^ ure. De volgende stukken en punten lulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres L. Brouwer, eervol ontslag leeraar Burgeravondschool. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling verordening rang, getal en bezoldi ging ambtenaren kantoor gemeente ontvanger. 3. Id. id. regeling aanstelling ambtena ren gemeentelichtfabrieken en hunne jaarwedden. 4. Id. id. ruiling grond Raamvest. 5. ld. id. uitstel verplaatsing raadzaal. 6. Id. id. adres D. Hoenson, vrijstelling betaling schoolgeld Burgeravond school. 7. Id. id. regeling jaarwedden onder wijzers scholen L. O. met amende ment J. J. Groot e.a. 8. Id. id. verleenen financieelen steun oprichting en exploitatie 2e Volks- douchebadhuis. 9. Id. J. J. Sneltjes e. a. vastelling verordening heffing en invordering bouwgeld, met praeadvies B. en W.W. 10. Aanbeveling B. en W.W. benoe ming leeraar hand- en vakteekenen Burgeravondschool. 11. Voordracht id. benoeming 2 onder wijzeressen school lett. B. 12. Benoeming lid en plaatsvervangend lid Commissie van aanslag belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. 13. Verslag opzichter gasverlichting Juli 1901 In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 501 baden. Afloop van de verkooping van Huizon, gehouden den 21 Sept. 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis met overdekte Plaats en Erve, wairin K ruidenieriaffaire wordt uitge oefend, aan de Zuidzijde van de Korte Begijne straat. No 26 f 2505.Opgeh. No. 2. Een Woonhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, open Plaats en tuin, aan de zuid zijde van de Korte Houtstraat. No. 10. 3760. Opgeh. No. 3. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de noordzijde van de Krans Halsstraat. No. 39 zwart en rood. ƒ3465.— W K. Loeff q q. No. 4. E -ntieerenhuis en Erve met Tnin, aan de oostzijde van het Ripperdapark, nabij de Parklaan met uitgangaan den Phoenixweg. No. 46. 5700. W. D. Roosdorp. No. 5. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Koolsteeg nabij den Burgwal No. 6. No. 6. Een Huis en Erve, nevens het voor gaande perceel. No. 4, 5 en 6 gecombineerd, f 810.A F Captein. No. 7. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van de Grsthuislaan. No. 147. ƒ1140.—J. de Leeuw. No. 8. Een Winkelhuis met annexe Slachtplaats eu afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van het Krom. No. 29 zwarten rood. No. 9. Een Huis ea Erve, achter het voorgaande in een poort in het Krom. No 31c. No. 10 Een Huis en Erve met een poort, naast het voorgaande. In de poort is een privaat ten gebroike van de perceelen No. 9 en 10. No. 81» Be perceelen No. 8, 9 en 10 gecombineerd. ƒ4966.H. v. Etten q.q. No. 1118. Drie Heerenhuizen en Erven, met Tuinen, naast elkander aan de zuidzijde van de Irodensstraat, als No 11. No. 44. No. 12. No. 46. No. 13. No. 48. De perceelen No. 11, 12 en 13 gecombineerd. f 16355 P. Broste q.q. No. 14 Een Heerenbuis en Erve met Tuin, naast het vourgaande op den hoek van hel Nauwe Gcldelooze Pad. 5575 A. v. d. Linden q q. No. 15. Een Winkelhuis met Werkplaats en Erve met Tuin, aan de westzijde van het Nauwe Geldelooze Pad nabij de lorde sstraat en uitgang door een Poort aan het Nanwe Geldelooze Pad. 4400 P Broste q.q. No. 16. Een Huis en Erve met Tuin naasthet voorgaande. No. 26. 2250.— A. v. d. Linden Tl No- 17. Een Winkelhuis waarin Bierhuia en Handel in Wijnen wordt uitgeoefend met afzon derlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin. aan de oostzijde van de Pieter Kiesstraat. No. 57. ƒ7800.— A. Visser. VEEMARKT 18 Sept. 1901. Aangevoerd 17 Koeien 2 Pinken 23 N. Kalveren 38 Schapen 19 Lammeren 2 Paarden Prjjs: ƒ120.—ƒ175.- 50.— 60.- f 8e- f 14, f 12.f 21, f 10.— 15, f f ORGELBESPELING ii de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Sept. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio uit de 5e Symphonie Beethoven. 3. Fantasie op; -Nun danket alle GottH. Herzogenberg. 4. Trauermarseh aus der Got- terdammerungR. Wagner. 5. Aria: MondnachtR. Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2