HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 77 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. telephoo|nnumm;ek 144 TELEPHONISCHE VERBINDING van ZATERDAG 28 September 1901. TE HAARLEM Zondag 29 Sept. 1901. KRONIEK met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post,40. Afzonderlijke nommers S centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—B regels 10.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG m VRIJDAG da middags ten 12 ure, die alsdan too nwgelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, ilr. Muller. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'e Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 nre, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Ter steeg. Pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. 's Avonds 61/, ure, Ds. Bruinwold Rie del. Emer. Pred. te Amsterdam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5i/j nre, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantinga. Intrede. Kemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Eldering. Van Amsterdam. Spreekuur van den Predikant: 's Woens dag 23 ure. Aangifte van oude en nieuwe leerlingen voor het Godsdienst onderwijs: Woensdag 2 October, 's na middags 24 ure. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. 's Avonds 6i/, ure. Ds. Schorten. Evau. Luth. Pred. te Tiel. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Gem. vergadering. (Dinsdag.) 's Avonds 8'/si ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wui niet, anders vermeld wordt, wordt do Nod. Horvormdo Kerk bedoeld. Hillegom. Voorm. 9 '/s ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Voorbereid'ng. Santpoort. Voorm. 10 nre, Ds Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. 's Avonds 6Vj ure, Dr. Klap Heide. 's Avonds 5 nre, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk De Raadsvergadering van Woensdag was weer van langen adem en de pu blieke tribune was goed bezet. Na de gewone mededeelingen vraagt de Heer Hugenholtz het woord en stelt voor de volgende motie: De Raad, gehoord de wijze waarop door het hoofd der politie is opgetreden in zake de werkstaking aan de lichtfa brieken, van oordeel, dat de Burgemeester in deze zqn taak verkeerd heeft opgevat, gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter stelt voor de motie te behandelen in de volgende vergadering, waartoe besloten wordt. Op zijn verzoek wordt de Heer E. L. Brouwer eervol ontslagen als leeraar aan de Burgeravondschool. Evenzoo Mej. A. C. P. van der Voort als onderwijzeres le klasse aan school Lr. B. Door den Heer Modoo is een voorstel ingediend bedoelende het regelen door den Raad van het aantal, den rang en de bezoldiging van de bedienden, werk zaam op het kantoor van den gemeente ontvanger. Het onderwerp was reeds bij B. en W. ter tafel geweest, de regeling behoeft dus niet te wachten. B. en W. stellen voor de Instructie van den ontvanger aldus te wijzigen: ïDe Ontvanger benoemt, schorst, bevor dert en ontslaat de ambtenaren te zijnen kantore. „Van elke verandering ten aanzien van het personeel geeft de Ontvanger onmiddellijk kennis aan Burgemeester en Wethouders. »Hjj iegelt de werkzaamheden van zijn personeel en blij ft voor zijn personeel aansprakelijk." Drukwerk, kantoorbehoeften, vuur en licht worden hem ten dienste van zijn kantoor van gemeentewege verstrekt. Het personeel bestaat nit één commies, een adjunct commies en klerken. De jaarlijksche bezoldiging bedraagt voor den commies ƒ1300.tot ƒ1700. den adjunct-commies 850.tot 1250, de klerken 350.tot 800. De Heer Modoo stelt als amendemen ten voor de beambten te benoemen in overleg met B. en W. en licht dit toe. De Heer Kruseman wijst op de afbreuk die het voorstel maakt op de verantwoor delijkheid van den ontvanger. De Heer Modoo repliceert. De Heer Stolp zal meegaan met voorstel B. en W. Nog de Heer Hugenholtz. Amendement Modoo wordt verworpen; en ook verwerpt de Raad het am.: de ontvanger heeit het recht van hen een borgstelling te vorde ren in overleg met B. en W. De Heer Schram bespreekt dit. De Heer Hugenholtz heeft nog op te merken, dat de raad nu geen verantwoordiug op B. en W. wil brengen. In stemming wordt ook dit verworpen. De geheele verordening wordt ten slotte aangenomen. De Heer Sneltjes komt op tegen de uitdrukking partijgenooten eenige malen door den Heer Hugenholtz gebruikt. De Raad gaat hierop niet in als zijnde buiten de orde. Nog heel wat discussies over de rechtszekerheid der ambtenaren. In behandeling komt de Verordening, regelende de aanstelling en de jaarwed den van ambtenaren aan de gemeente- lichtfabrieken als: Het personeel bestaat uit: een direc teur, een onderdirecteur en een boek houder een scheikundige, een gasmees- ter, een opzichter voor de gemeente, een machinist electricien, klerken en werk lieden. De jaarwedde van den directeur wordt bjj z(jne in dienst treding vastgesteld. De overige ambtenaren genieten de volgende jaarwedden de onder-directeur van 2000 tot 2500, benevens genot van vrije woning, vuur en licht; de boekhouder, van 2000. tot 2500. de scheikundige, van 1200. tot 1500. de gasmeester van 1200. tot 1500. benevens genot van vrije woning, vuur en licht; de opzichter voor de gemeente van 1500. tot 1800. de machinist-electricien, van 1200 tot 1500. benevens genot van vrjje woning, vuur en licht. De Heer Hugenholtz vraagt naar den werkkring van den voorgestelden op zichter voor de gemeente. De Heer J. N. Kruseman licht toe, dat dit de tus- schenpersoon tusschen de tabriek en het publiek zal zijn. De Heer v. d. Kamp vindt dat geen der ambtenaren andere werkzaamheden mag verrichten. Ook de Heer Roog is die meening toegedaan. Wethouder J. N. Kruseman meent dat dit in sommige gevallen de gasfabriek kan ten goede komen. Nog eenige duscussies over deze kwes tie. De Heer v. d. Kamp stelt voor het verrichten van andere werkzaamheden te verbieden. In stemming wordt dit verworpen, waarna de verordening wordt aangenomen. Ter tafel komt de Statenzaal voor Raadzaal te bestemmen. B. en W. stellen vast dat de Raad zaal verbetering behoefde. Daarom heeft het D. B. op uitnoodiging van den Raad een plan doen opmaken van de kosten der verbouwing van de Statenzaal tot dit doel. Het resultaat is, dat hiermede zal gepaard gaan een uitgaaf van 21039. Toch zou het resultaat geen fraaie Raad zaal zijn, spoedig zou men weer tot verplaatsing moeten komen. In de gebrekkige ventilatie van de tegenwoordige zaal is voor zoover moge lijk voorzien. Nog levert de afstand van de Staten zaal naar het Stadhuis een wezenlijk bezwaar op. Het bezwaar, dat de publieke tribune te klein zou zijn weegt bij B. en W. niet zwaar. Een en ander heeft geleid tot het voorstel thans nog niet tot eene ver plaatsing van de Raadzaal over te gaan. De Heer Willink heeft het woord. Begrijpt niet hoe B. en W. tot dit voorstel zijn gekomen, meent, dat nie mand met het voorgestelde zal zijn in genomen. De Heer de Braai zal met voorstel B. en W. meegaan in verband met de kosten. De Heer Stolp vindt ook den tegenwoordigen toestand niet goed, meent dat de 21000.goed besteed zou zijn. DeStatenzaal zouaan bescheiden eischen voldoen. De Heer Roog gelooft dat de Statenzaal ruim genoeg is. Vindt ƒ21000.veel te hoog. B. en W. hadden een goedkooper plan moeten doen op- traken. De Heer Hofland herinnert dat vroeger de som van 15000.— werd genoemd; onze middelen laten de uitgaaf niet toe. De Heer de Breuk zegt, dat de 21000 niet wettigde het denkbeeld van een goede zaal, de temperatuur in deze zaal is veel verbeterd. Nog bespreekt de Heer Roog de zaak. De Heer Willink stelt voor het voorstel aan B. en W. terug te zenden, ont nadere inlichtingen. De Heer de Breuk heeft nog het woord, evenals de Heer J. N. Kruseman, de laatste in verband met het voorstel Willink, raadt af een raadzaal te maken waarover men zich later zal moeten schamen. De Heer Hugenholtz heeft het woord, nog de Heer Stolp. Voorstel Wil link, terugzending om goedkooper plan wordt verworpen. Voorstel B. en W. wordt vervolgens aangenomen. De Raad bljjft dus in het gezellige, maar warme Raadhuiszaaltje. De timmerman D. Hoenson, in dienst bij de gemeentewerken, wenscht zjjn zoontje zonder betaling toegelaten te zien op de Burgeravondschool. De man heeft een groot gezin en kan hierdoor het noodige schoolgeld niet of zeer moeie- ljjk betalen. B. en W. achten dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar; bij verordening is in deze een algemeene regel gestelden hiervan kan, zonder in strijd le komen met de Grondwet,niet afgeweken worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1