Inmiddels gaat Engeland steeds voort met het zenden van troepen. De Daily Mail zegt, dat sedert 9 September reeds 10,000 man versterkingen naar Zuid- Afrika zqn gezonden. Scheepers trok de Olifantsrivier over, gaande in Zuidoostelijke richting; hij wordt achtervolgd door een Engelsche colonne. Theron trok Noordwaarts, waar schijnlijk om zich ten Noorden van Cian William te vereenigingen met Louw, Maritz en andere Boerencommandanten, wier commando's te zamen eenige hon derden manschappen tellen. Van de overige commando's niets. Hoe zou het ook anders kunnen waar de censuur alles ophoudt, wat Engeland in beroering zou kunnen brengen, en de Regeering van de weinige gegevens alleen mededeelt wat in haar stelsel van ge heimhouding past. De vrouwenkampen bevatten in Augustus 105347 bewoners, waarvan kinderen de meerderheid uitmaken. Hoe die gevangenen door hun overheerschers behandeld worden, wat aangaat voeding, is genoegzaam bekend. In hoeverre deze en de slechte geneeskundige verzorgiug van invloed zijn op de sterfgevallen, behoeft alleen opgemerkt, dat van de genoemde honderdvijfduizend in Augus tus zjjn overleden 1878, dat is 214 per duizend. In de groote steden varieert dit getal tusschen 16 en 22 per duizend. En nog gelieft de Engelsche regeering te bewe ren, dat de afzondering in kampen meer een liefdewerk, dan een tuchtiging is. Want zeggen de bladen, wij ontheffen den te veld zijnden Boer van de zorg voor zijn gezin. Men zou bijna geneigd zijn te gelooven, dat daar in de kampen afzichtelijk beulenwerk met opzet werd gedieven om den Hollandschen stam in Afrika met wortel en tak uit te roeien. En al die ellende kan Europa zoo maar aanzien, alsof alles zoo maar be hoorde. Hoe ging het christelijke Engeland te keer toen in Armenië voor eenige jaren euveldaden als christenmoorden plaats vonden 1 Wat werd de diplomatie te werk gesteld en wat schold het op den Turk, die zoo maar den soldaat zijn gang liet gaan. Maar bij dat zaakje was geen goud, waren geen diamanten te behalen of bestond geen kans om En- gelands gebied uit te breiden. Dikwijls is beweerd, dat bij de mo gendheden een politiek gedreven werd van elkander de vrije hand te laten in Zuid Afrika. De bewering werd weer sproken, maar schijnt waarheid te be vatten, verklaard door de houding van Europa. Ellendige politiek, laag egoïsme, om voor zulke toestanden de oogen te moeten sluiten. Zonder betrouwbare gegevens is het niet mogelijk een juist denkbeeld te vormen omtrent den toestand. Engelsche berichten, men heeft ze leeren wantrou wen; berichten van den Boerenkant verschijnen niet óf per brief, óf per onbewaakt telegram zijn er die ons bereiken, en hun getal is niet groot. Brengt men echter de ZuidAfrikaan- sche berichten met elkaar in verband dan komt men tot de conclusie, dat Engeland den toestand donker inziet. Hiertoe geeft aanleiding het bericht dat in eenige plaatsen ten noorden en noordoosten van Kaapstad kaapsche bur gerwacht is gelegd, allerwaarschijnlijkst omdat men beducht is voor Boerencom- mando's. Bijzonder teekenend is het erkende feit, dat Bloemfontein gebrek aan le vensmiddelen heeft. Waaraan dit anders toe te schrijven dan aan het niet meer vrij zijn van den spaorweg waar langs de levensmiddelen moeten aangevoerd worden, m. a. w. de Boeren hebben dien onbruikbaar gemaakt. Vraagt men wat het slot zal zijn van den toestand, dan zal niemand hierin een beslist antwoord kunnen geven; twee machten bestrijden elkaar met afwisselend geluk, beiden met het oog op zelfbehoud, maar bij de eene partij ontbreekt de moreele kracht, die de andere in ruime mate bezit, de eerste schrijft in haar vaandel Wij willende andere bovendien Wij kunnen. Opnieuw geruchten omtrent Kitche ners aftreden, ook voor dezen kan wel strijd bestaan tusschen willen en kunnen 't Zou toch al te mal zijn als de man der proklamatie van 15 September, door zjjn heengaan aantoonde zijn scherpe bedreigingen niet te kunnen uitvoeren. Omtrent Botha's bewegingen in Zoe- loeland verneemt men niets. Wel, dat hjj de grenzen van Natal bedreigt en de Boeren daar zijn terug geslagen. De oorlogskosten vallen in Engeland tegen. De rekening is thans driehonderd vjjf en zeventig millioen boven de raming van verleden jaar. Wat zal het parlement er van zeggen, te meer daar die schatten voorloopig geworpen zijn ineenbodem- loozen put. En nog gaat de regeering voort met het zenden van soldaten met toebehooren. Zou Engeland op die wijze niet met rasse schreden zijn ondergang te gemoet gaan! De „Morning Leader" heeft bericht ontvangen uit Lissabon, dat de gouver- neur van Lourenjo Marquez aan zijne regeering om versterkingen heeft ge-1 vraagd en dat die Zaterdag reeds ver trokken zjjn. Dus ook daar schijnt men in ongerustheid te verkeeren. Een „Laffan" telegram meldt, dat de opstand in de Kaapkolonie geduchte afmetingen aanneemt en reeds 18.000 kolonisten de wapens voor de Boeren hebben opgenomen. De officieele lijst der verliezen bij de verdediging van het tort Itala (aan de grens van Zoeloeland) toont, dat majoor Chapman zich zeer dapper verdedigd heeft. Een Engelsche officier en elf man werden gedood, vijf officieren, waaronder de commandant, majoor Chapman, en 38 man gewond, 63 man vermist, waar onder velen van wie men weet dat zq gedood of gewond zjjn; voorts werden 153 paarden en 82 muilezels gedood. Men zal zich herinneren, dat Botha verondersteld wordt in die streek te opereeren en dat dit treffen door de Engelschen als een nederlaag der Boerer. was bericht. Te Fiumeiseen Oostenrijksch kolonel aangekomen, die op weg is naar Boeda- Pest, om na te gaan welke Hongaarsche badplaats gesehikt is om 1200 in Zuid- Afrika gewonde en ziek geworden Brit- sche officieren op te nemen. In de omstreken van Montauban (Bel- gie) werden door een boer eenige ge weerschoten gelost op een automobiel die in volle vaart een zijner schapen had vermorzeld. Niemand in het rijtuig werd geraakt. De boeren worden zeer verbeten op de automobielen en beginnen reeds hin dernissen op de wegen te plaatsen. De hertog en de hertogin van Corn wall en York maken op het oogenblik een reis door Canada, die ongeveer een maand zal duren. Gedurende dezen tijd wonen de bezoekers in den bjjzonderen trein, waarmede zij reizen en die in luxueuse en practische inrichting het record slaat van wat op dit gebied in Amerika tot nog toe is vertoond. De trein is een volmaakt paleis op wielen, de waggons zijn van buiten bekleed met mahoniehout en versierd met de wapens van Cornwall en York. De inwendige inrichting is van verblindende pracht, inzonderheid in het boudoir van de hertogin. De achterste wagen is een salonrjjtuig, waarin geen enkel beschot het uitzicht belemmert, zoodat de vor stelijke reizigers daaruit het omringende landschap gemakkelijk kunnen gade slaan. Keizer Wilhelm heeft zjjne goedkeu ring geweigerd tot het plaatsen van drie fonteinen in een van de Berlijnsche parken, ditmaal omdat hij daarin een aanranding zag van zijn eigen oordeel in kunstzaken. De ontwerper namelijk, de beeldhouwer Hoffmann, zou voor deze fonteinontwerpen den eersten prijs gekregen hebben op de Berlijnsche architectuur- tentoonstelling, wanneer niet de Keizer het besluit van de jury had veranderd en Hoffmann den tweeden prijs had gegeven. Het Dagelijksch Bestuur van Berlijn wil de echter althans de ontwerpen van Hoffmann doen uitvoeren, maar ziet zich hierin nu ook gedwarsboomd. Maandagochtend had te Bergen bjj Alkmaar de onthulling plaats van het gedenkteeken, aldaar geplaatst ter na gedachtenis van de Russische krijgers, in September 1799 aldaar gevallen, toen Nederland gebukt ging onder Fransche heerschappij Oostenrjjk, Rusland en Engeland had den besloten de binnengedrongen Fran- schen naar hun landpalen terug te jagen, waartoe Engelschen en Russen in Noord holland binnen vielen. Wel werden in het begin de Franschen genoodzaakt terug te trekken, maar zij kregen ver sterking en geraakten eerst bjj Petten en vervolgens den 26 September bij Bergen slaags met het gevolg, dat de Engelsche generaal moest parlementee- ren. Honderden strijders, waaronder vele Russen waren gevallen. De Russische regeering wenschte een monument ter plaatse op te richten op initiatief van den Russischen militairen attaché Overste Von Muller. Verschillende oorzaken hadden inmid dels de zaak vertraagd, tot gisteren, als wanneer de plechtigheid plaats had in tegenwoordigheid van vele genoodigden. Een Russisch geestelijke in ambtsge waad verrichte de kerkelijke ceremonies. Verscheidene kransen, waaronder ook eenige uit Rusland werden aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. De Haagsche politie heeft een viertal leden van een inbrekersfirma gesnapt, die in de residentie nogal schade ver oorzaakt hadden. De Amsterdamsche is nog op vrije voeten. Zondagnacht is daar alweer ingebroken. De beruchte inbrekersfirma's te Am sterdam oefenen gedurende de laatste veertien dagen hun handwerk uit met meer driestheid dan ooit te voren. Het ergste is dat tot heden de politie er niet in is geslaagd een hunner te pakken. Tijdeljjk onbewoonde huizen vormen in de eerste plaats hun arbeidsveld. In den gemeenteraad van Rijnsburg is besloten alle posten voor het open baar lager onderwijs in die gemeente van de begrooting te schrappen. Wel verklaarde de Voorzitter het besluit niet te zullen uitvoeren en hiervan kennis zal geven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Met het oog op den in de laatste maanden zeer veranderden politieken toestand staat te verwachten, dat ook andere gemeenten dergelijk besluit zul len nemen, ten koste van het openbaar onderwijs. Naar het „Vad." verneemt, is eerst daags het praeadvies van B. en W. te verwachten op de verschillende adressen, waarbij verzocht wordt het spel op de Wande! pier te Schevenin gen te verbieden. B. en W. zullen den Raad voorstellen om in deze aangelegenheid een beslissing van den rechter uit te lokken. Steenrnan reeds Vrijdag 18 Oct. plaats vinden; de volgende Séance zal waar schijnlijk tot midden November verschikt worden. HAARLEM 1 October 1901. Woensdag middag de eerste voor stelling alhier van het Kinder-Toneel- gezelschap uit Amsterdam, met Tom Sawyer van Marc Twain, kinderblijspel in 6 tafereelen. Het Kindergezelschap staat onder leiding van den Heer C. Lageman, de roep over die tooneelistjes in den dop is zeer gunstigde meening bestaat, dat ze uitstekend gedrild zijn. Het moet bepaald een eigenaardig genot zijn op te merken wat in deze met kinderen kan gedaan worden. Aanstaanden Donderdag in den Schouw burg de eerste Opera voorstelling in dit seisoen. Opgevoerd wordt Richard Wagners Tannhauser, waarin de hoofdrollen zul len vervuld worden door de Heeren Orolio, Pauwels en van Duinen en de Dames Cronegg. Coini, Francina en Westerhoven. Door den heer Ontvanger dezer gemeente is tot zijnen gedelegeerde aangewezen de heer J. P. de Klerk, Commies te zijnen kantore. In de afgeloopen maand is het stedeljjk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 530 personen tegen betaling, en door 6S3 personen zonder betaling. Naar wij vernemen, zal de lieder avond van de H.H. Messchaert en Rönt gen als Ie Séance van den heer Joh. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Sept. H. J. Hagedoorn en H. B-ck. J. Bakker en J. Eden. J. van den Boom en M. C. Class-en. P. Ka'er en S. Michon. C. J. van Velthuljsen en J. C. van Bommel. 26 Sept. A. C. Sweer's en A. H. van der Vos»e. C. Poland en A A. Alleman R. C. Broekmeijer en M. T Ranch. C.T. Eeun en S. F. M. Luebker. J. W. H. van Djjk en J. H. P.dlee. R. J. de Stoppelaar en M. J. de Lang. GETROUWD. 25 Sent. W. Felder en IJ. de Vries. J. van Dorland en J. Boelhouwers. D. van Leeuwen en M. M. J. Goeden. J, de Ruiter en H. S. Koning». W. J. de Klerk en F. Saiemink. H. J. Kokkelkoren en C. van den Nouwlaud. G. L. Rozijn en A. P. Scherpenbuijzen. A. Swaa-swyk en G M. Antonius. P. Out en A. Heijoia.J.A. Liedmeijer en J. C E Heesemans. K. Honig en A. E van Zutphen. 26 Sept. A. .1. Bakker en W. H. H. J. Reinders. J. W. Ho flelman en C. M. Brongersma. H. Schouten en H. Schrama. GEBOORTEN. IS Sept. A. M. Teeuwcn geb. v. Kessel d. 19 Sept. M. E. Pe'ri geb. Rakker z. A. Bak ker geb Brugge d. C. Minnigk geb Visserz. 20 Sfp'. A. Hal-bod' geb. Slobbe d. H. P. van Zanten geb. Antonisse z. - M. Du'ge geb. van Zon d. A. H. E Scova Righint geb Verrijk z. H. Felix geb. van der Waals z. 21 Sent A. Woud geb. Koppenol d. A. Kracht geb Wal green z H. Hensen geb de Vries z. G. Balk geb. Silvis d. D. de Nieuwe geb. de Winter d. G. van den Haak geb Scü lte d. A. C. Captijn geb Hunting z. J. Verkerk geb Freekeoz 22 Sept. C. M. Jung geb. Rix z. C. van der Werff geb. Brussel d. C Hopman geb. de Jong d. T. Kroon geb Haamans z. A. C Jan'en geb van Hemert z. A. Buutveld geb. Mulder z. A. M. Duin geb. v. Ekerenz. M. H. Knelemeijer geb. van de Kamp d. M. G. A Lohmann geb. Bergwever d. 25 Sept. P. J. Asperen geb. Pijper d. E A. Brinkman geb. van der Waals d. J. M. Vol- laerts geb Sag-, z, A. B. Biinseler geb. Scholten d. C. H. Kuiper geb. Koopman schap z. A. A. Joosten geb. Jansend. 24 Sept. A. R. J. van der Vlerk geb. Kreek t. C. Bik geb. Raaphorst d A. J. de Bruin geb. Kunkelerz. A. Sohol'en geb Lange z. J Mentjox geb. Schepers d. 25 Sept. H. M. Surendonk geb. Engel d. A J. van der Pol sreb. Bosch d. J. Remer geb. Steenken z. D. Heiliegers geb. Boeré z. A. C. Schot geb. van Mustcber z. OVERLEDEN. 18 Sept. A. W. Beel geb. Möbringer 59 j Spoorwegstr. 19 Sept C. D. Meeuwessen geb. K Cl beek 76 j., Leidscbestr. H Kruis wijk 49 j., Linscbotenstr. A. H. C Ver- nout geh. Cornelius 67Schagchelstraat. 20 Sept. W. D. Schimmel 52 j Saenredam- straat. J B. Splinter geb. Garretsen 76 j., Jansstr. W.J Pardon 4 m. z Kerkbofstr. K. van Manenberg 77 j Scboteraingel. 21 Sept. D Pouwiel geb. Tulp 78 j., Jans straat. H. W. de B"er geb. Haas 60 j., Leidichevaart. B. Vreeneeoor 22 d s., Kenoemerstr H. J. van Zuthem 33 j., Ursulastraat. 22 Sept. L. H. van Leeu wen 22 d. z.. K. Begijnestr. A. de Klerk feb. v. Kuijk 80 jKamperlaan 23 Sept. I. Kees geb. Ras 65 j., Scbotersingel. E. Andtéa geb van Dmtzig 53 j., Glasbla- zerstr. C. J. van Donrelaar 1 m. z., Saen- redamstr. 24 Sept. P. J. van Oostendorp 62 j., Scheepmakersdijk. J. M. Keller 62 j., Wagenweg. 25 Sept. J. Kroon 6 j. z Rollandatraat. Markt van 30 September 1001. Boter. Aangev. 93, verk. 93 K. G. L. pr. 1.15, H. pr. /1.25 p. K. G, Biggen. Aangev. 49 verk. 37, stuks. L. pr. f 8.H. pr. f 13.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 58, verk. 51 stuks. L. pr. 14.H. pr. ƒ24.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 510 HL., verk. 430 HL. L. pr. ƒ1.70, H. pr. 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 230 H.L., verk. 230 H.L. L. pr. 5.H. pr. ƒ12.p. H.L. Peren. Aangev. 286 H.L., verk. 210 H.L. L. pr. ƒ5.— H. pr. ƒ28.—p. H.L. 0R6ELBESPELIN8 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Oct. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Choralvorspiel and Fuga.... Joh. Brahms. 2. Adante furaébreJ. Sveudsea. 3. Sonate No 14J. Rheinberger. a. P.alodium. b Idylle. c. Toccata. 4. LargoG. F, Handel. 5. Aria uit EliasMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2