HAARLEMSCH Eerste Blad. No: 82 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 16 October Nieuwsberichten. T E L E PH O OJN N U M M;Ë R TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prfi per Advertentie van 1—B regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groete lettere naar plaataraimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 we, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. I Tweede Kamer. In de zitting 1 van Woensdag heeft het nieuw benoemd lid voor Wjjk-bij-Duurstede, Mr. N. de Ridder na beêediging zitting geno men. De Voorzitter deelde mede, dat bjj het opmaken der nominatie voor den Hoogen Raad art. 104 van het Regl. van Orde over het hoofd is gezien bij de keuze van den derden Kandidaat Mr. Baud. Toen de onregelmatigheid ondekt werd, heeft de Voorzitter den Directeur van het kabinet verzocht de doorzending der voordracht te stuiten. Met machtiging van de Koningin is de voordracht weêr teruggezonden, ten ein de de Kamer in staat te stellen de on regelmatigheid te herstellen. De Voor zitter stelde nu voor, het ontijdig af gebroken werk voort te zetten, en nu een derden -Kandidaat te kiezen. Daartoe werd besloten. —Met48tegen 26 stemmen op Mr. H. Binnerts werd nu als derde Kandidaat op de lijst ge bracht Mr. J. C. Baron Baud. Op de vraag van den heer Fokker verklaarde de Voorzitter, dat het ontwerp betreffende de regeling van beroep in de zake de Ongevallenwet niet is ingetrokken, maar ingrijpend zal worden gewijzigd. De Kamer zal half November weder in het openbaar vergaderen ter behan deling van de -Indiesche begrooting. De heer Bennett Burleigh seint uit Vantsdrift aan de .Daily Telegraph", dat 1500 Boeren met drie kanonnen en twee pompoms te Bahanango op den weg naar Dundee (in Natal) zijn gezien de Buffalo-rivier is echter niet door waadbaar. De Wet werkt samen met Botha. De Times ontvangt uit Dundee van 7 dezer het bericht: Hoewel nog niet volkomen in veiligheid, schijnt het toch, dat generaal Botha er in geslaagd is door het binnenste cordon der troepen te breken, dat gevormd was om zijn terugtocht te beletten. Botha, die langs de grens van Zoeloe- land noordwaarts trok, slaagde er Zon dag in de Britsche troepenlinie te pas- seeren met ongeveer de helft van zijn macht. Als nieuw bewijs dat de oorlogskas leeg is dient het volgende: Een uit Zuid- Afrika terugkeerend man heeft zich tot den Londenschen vrederechter gewend, om betaling van zijn soldij van ongeveer 100 gulden te krijgen, die het War Office hem schuldig was, doch de vrederechter zond hem naar het armbestuur, dat hem nu zal onderhouden. De verliezenlijst van 1 tot 7 October loopende, noemt: 71 gesneuveld,31 ge storven aan ziekten of ongelukken, 206 gewonden, 10 vermist, 3 gedeserteerd. De gevangenen van Vlakfontein hebben zich weer bij hun korps aangesloten. Op nieuw is een inlandsch opperhoofd in opstand gekomen en met eenige honderden zijner mannen in Rhodesia gevallen. Van de Engelsche politie, tegen hem afgezonden, zjjn eenige afgemaakt Kitchener zal hier niet te hulp kunnen komen. Zoo goed als zeker kan worden aan genomen, dat Botha weer ontsnapt is. Hrj is, berichtte Kitchener, de Paviaans- brug overgegaan in noordelijke richting. Natuurlijk werd hij achterna gezet, maar de Engelschen zullen de vervolging wel gestaakt hebben, omdat de Boeren die brug achter zich zullen vernield hebben. Het blijkt thans, dat tusschen Heilbron en Kroonstad een gevecht heeft plaats gehad met Kitcheners verkenners en dat bij Waterval en in Sommerset mede de Engelschen verlies leden. Een Hamburger blad deelt mede dat een werkstaking wordt beraamd ten gunste der Boeren, met de volgende te nemen maatregelenIn de havens waar men met het plan sympathiseert zou van een bepaalden dag af, geen Engelsch schip meer gelost of geladen wordenal de havenwerkers zouden opgeroepen zijn zich hierbij aan te sluiten. Men hoopt er den Engelschen handel meê in het hart te treffen. Of echter het plan kan uitgevoerd worden betwijfelt het blad, maar het plan moet werkelijk bestaan. Kommandant Lotter is tot de doodstraf veroordeeld, het vonnis is door Kitche ner bekrachtigd, en uitgevoerd. Nu zgn nog vijf districten, grenzende aan de Kaapkolonie onder de krijgswet gesteld, het burgerlijk bestuur is daar echter met de uitvoering belast. Naar alle berekening is Botha met gemakkelijk buiten het cordon gekomen hij is naar het noorden getrokken, of hij werd achtervolgd is niet aan te nemen. Er moet zelfs, zou men zeggen weer het een of ander hebben plaats gehad, dat generaal Kitchener (broeder van den opperbevelhebber) niet heeft kunnen verhinderen, want er wordt geklaagd dat de wegen zich in den vreeselijksten toestand bevinden. Zou de generaal door Botha in een moeras gelokt zijn? Ook Hamilton heeft ge vechten geleverd, waarvan niets nader bekend geworden is. Van een gevecht met kolonel Wilson is de uitslag mede verzwegen. Altijd is in zulke gevallen het voordeel aan de zijde der Boeren geweest, het zal dus nu ook wel zoo zijn. Van 3 tot 7 October zjjn gesneuveld een kapitein, vier luitenants en twee minderen verwond, twaalf aan ziekte of wonden overleden. Een gunstig teeken noemde Dr. Leyds in een onderhoud, dat het Engelsche publiek reeds rekenschap begint te vra gen omtrent de stelselmatige leugens. Kitchener bericht dat Commandant Scheepers is gevangen genomen. Men zal zich herinneren, dat deze bekend door zijn invallen in de Kaapkolonie, gedurende de laatste dagen lijdende was en hij in een karretje moest vervoerd worden. De gevangenneming zou geschied zijn door majoor Kavanagh. Omtrent Lotter wordt nog medege deeld, dat hij een burger was van den Vrijstaat, doch men hem heeft verward met iemand van gelijken naam, die burger is van Kaapkolonie. De terecht stelling zal dus opnieuw veel kwaad bloed zetten. Inmiddels gaan de Boeren voort de gevangen Engelschen uit te kleeden. Dit is geschied Dinsdag met bereden infan-1 terie Donderdag en Vrijdag met huzaren. In de twee eerste gevallen waren die soldaten belast met toezicht op vee. Waarschijnlijk hebben de Boeren dus dit vee buitgemaakt. Dat er bij zulke ontmoetingen dooden vallen is te be grijpen. Uit particuliere berichten verneemt men gedurig van het schandelijk op treden der Engelschen in dezen oorlog. Zij zijn zelfs van dien aard, dat soldaten wier diensttijd om is, weigeren zich opnieuw te verbinden, aangezien zij niet willen medewerken aan de willekeurige handelingen van de regeering. Ook in België heeft de land- en tuin bouw dit jaar zeer veel te lijden gehad van de rupsenplaag. In verband hier mede heeft de Belgische minister van Landbouw de gemeentebesturen doen aanschrijven ten spoedige te doen over gaan tot vernieling van de nesten van wintervlinders, die aan de uiteinden der takken, in heggen en struiken worden aangetroffen. In Oost-Vlaanderen heeft de gouverneur reeds in alle gemeenten der provincie laten afkondigen en aan plakken, dat ieder ingezetene verplicht is, onmiddellijk over te gaan ïtot eene rupsenwering, namelijk ten doel heb bende de vernieling der beurzen en net ten". Deze vernieling moet geschieden bin nen tien dagen, op straffe bij de wet gesteld. De Burgemeester van elke ge meente zal op de stipte naleving van de voorgeschreven maatregelen te waken hebben en desnoods van ambtswege op kosten van de overtreders tot de rup senwering laten overgaan. Door dezen maatregel hoopt men in Belgie het volgende jaar van de rupsen- plaag verschoond te blijven. Een blad te Tien Tsin brengt het be richt, dat de Engelsche douanendirecteur Roberts Hart een ontwerp bestudeert om China de weldaden der staatsloterij te brengen; er zou dan sprake zijn van een keizerlijke loterij met een millioen loten en een hoofdprijs van 5 millioen yen. Uit Polen en Lithauwen worden groote hoeveelheden ganzen naar Duitschland uitgevoerd. De dieren worden bij groote kudden voortgedreven en leggen soms belangrijke afstanden af langs zeer slech te wegen. Om nu de pootjes der dieren voor doorloopen te bewaren, hebben de i drijvers het volgende middel bedacht: Eenige dagen voor den tocht worden de pootjes tot over de vliezen in teer ge stopt en daarna met fijn zand bestrooid. Deze behandeling wordt, wanneer de teer droog is, een paar maal herhaald en hierdoor krijgen de vogels een soort van schoeisel dat uitmuntend schijnt te voldoen. Op de ganzenmarkt teWarschau worden jaarlijksch soms 3,000,000 stuks verhandeld. De kwesties tusschen Frankrijk en Turkije zijn nog niet opgelost. Wel heeft de Turksche gezant dien van Rusland om diens goede diensten verzocht, maar deze antwoordde, dat de Porte slechts had te voldoen aan de Franscheeischen en dat dan die kwesties uit de wereld Behalve de bakkers te Florence hadden ook die te Milaan het werk nedergelegd. Zij vragen verbetering van hun toestand. De overheid heeft maatregelen ge nomen om brood van buiten te doen. Te Florence is echter het werk hervat. De correspondent van de New York Herald te Cerbere houdt vol dat er carlistische woelingen in het noorden van Spanje aan den gang zijn. H(j zegt dat de provincie Lerida overstroomd wordt door carlistische agenten. Op een bijeenkomst van leiders der carlisten, te Perpignan gehouden onder voorzitter schap van generaal Moore, zou besloten z(jn, Spanje binnen te trekken over Le rida, en het volk in opstand te brengen. Generaal Moore is naar Marseille ver trokken. Volgens de Liberté zou de Fransche ministerraad beslissen of er in de Turk sche wateren een maritieme demon statie gehouden zal worden, om kracht bij te zetten aan de eischen van Frank rijk. De Noorweegsche correspondent van het Handelsblad verhaalt hoe de alge- meene sympathie voor de Boeren ook in Noorwegen groeit. Toen we van Holland komend in Sta- vanger, deelt hij mede, onzen intrek namen in een groot nieuw hotel aldaar, „Hotel Victoria", stonden in de lange eetzaal de tafels, op Noorsche wjjze, vol met kleine vlaggen van bjj na alle na tionaliteiten. We zagen er de Duitsche, Fransche, Hollandsche vlag, maar tot onze groote vreuge geen Engelsche vlag. Dit verwonderde ons te meer daar dit hotel voornamelijk op de Engelsche tou- risten moet vloeien. We vonden dit een ïgroote" daad van den hotelhouder die dan ook later trotsch verzekerde een Boeren-vriend te zjjn. De Carlisten steken in noordelijk Span je weer het hoofd op. Zjj zouden wachten tot meerderjarigheid van den Koning en dan een guerille oorlog willen aan vangen. Volgens de Lissabonsche bladen, zjjn teekenen van bandeloosheid waargeno men bij een regiment voetvolk. De ko lonel is onverwjjld door den minister van oorlog naar Lissabon ontboden. Op de muren van de kazerne waren op roerige plakkaten aangeslagen. Men heeft de soldaten hun patronen afge- Ter hoogte van Margate zijn twee Engelsche torpedojagers, Salmon en Angler, met elkaar in botsing gekomen, zoodat de Angler, in volle vaart de Salmon terzijde aanvarende, haar met de schroef eenige pantserplaten afrukte en er zelf natuurlijk niet ongehavend afkwam. De Salmon signaleerde, dat zij zich in zin kenden toestand bevond, waarop een derde torpedeboot ter hulp kwam. Beide zwaarbeschadigde schepen zjjn naar Sheerness gesleept. Menschenlevens val len ditmaal niet te betreuren. Dat zyn nu in vjjf weken vier En gelsche torpedobooten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1