Tartufe. Liederen-Avond. Les Précieuses rédicules. DIENSTBODE, MEID-ALLEEN. TWEEDE MEID, INGEZONDEN. ADVERTËNTIEN. HAARLEMSCHE SCHOUWBURGMAATSCHAPPIJ, Théatre de Haarlem. Vendredi 18 Octobre 1901. Mr. C0QUELIN CADET. MESSCHAERT-RÖNTGEN. Vrijdagavond 18 Oct. 1901, le Séance Kamermuziek JOH. STEENMAN. Elisabeth Christina Maria van der Ten. De Engelsche openbare schuld is in één jaar met tien en een half percent toegenomen. De natie weet dus wat er ongeveer zal te betalen zjjn. Het lijdt geen twjjfel of er bestaat ook achter uitgang in nijverheid en handel en het is na te gaan hoe onaangenaam het een en ander saamgenomen op de bevolking drukken zal. Zondag hebben de mijnwerkers uit het departement Pas-de-Calais de vraag der algemeene staking overwogen, indien het parlement den achturigen werkdag niet wettelijk invoert. De meerderheid der arbeiders uit Lens, Noeux, Oignies, Harnes en nog andere mijnplaatsen was vóór de staking. De talrijke Turksche studenten te Parijs hebben aan den Sultan geseind, of on middellijk de hun verschuldigde staats- toelagen zouden mogen worden uitbe taald de jeugdige onderdanen van den Sultan voegden aan hun verzoek den eisch toe, dat zjj bij weigering genood zaakt zouden zijn zich bij de ontevredenen aan te sluiten en met hen zouden gaan ageeren tegen den tegen woordigen regee- ringsvorm. Het transportschip Zaire" is Zaterdag naar Lorengo Marquez vertrokken met een militaire expeditie sterk 848 man infanterie, artillerie en cavalerie. De expeditie is bestemd om vroegere ex pedities te vervangen of te versterken. De cavalerie zal dienen tot het plaatsen van sterker posten dan voorheen aan de Transvaalsche grens. Koning Carlos was bij het vertrek van het schip tegenwoordig. Alle telephoondames te Milaan hebben het werk gestaakt, omdat haar eisch om loonsverhooging niet was ingewil ligd. De beweging der dames moet goed zjjn voorbereid en de telephoondirecties vreezen, dat de staking zich over andere It&liaansche steden zal uitbreiden. Tengevolge van den zwaren mist heeft Zondag in den vooravond eene aanvaring op het Y plaats gehad tusschen de stoom boot Mercurius en de Stad Zaandam. De eerste bekwam een groot gat, doch gelukkig boven water. Te Amsterdam is door dezelfde oor zaak een bejaarde vrouw aan den Am- steldijk te water geraakt. Verschillende treinen kwamen te laat aan. De plechtige opening van het sanato rium Oranje-Nassau's Oord te Renkum, stichting van H. M. de Koningin-Moeder, zal plaats hebben op Zaterdag 26 Octo ber a.s., des namiddags te 2 uur. Een kelner uit Delft is den vorigen Dinsdag te 's Gravenhage, waar hij zjjn vrijen dag had doorgebracht, verdwenen. Tegen twaalf uur des nachts zou hij zich per rijtuig naar den trein begeven. Dit is blijkbaar niet geschied. In het bezit van twee nachtkoetsiers, die hem zouden brengen, is gevonden een lombardbriefje van een gouden remontoir-horloge, dat bij onderzoek bleek, behoord te hebben, aan den kelner. De koetsiers zijn aan gehouden. Men denkt aan een gepleegde misdaad. Naar men verneemt moet een plan tot afschaffing van de Nederlandsche Staatsloterij bij verschillende Kamerleden niet gunstig ontvangen zijn. Ergerlijke baldadigheden zjjn gepleegd aan de woning van den landbouwer A. Knibbe, Sectie C. C. te Haarlemmer meer. Na het plegen van die, zijn de daders vertrokken, op den voet gevolgd door de zoon E. K. die gewapend was met een revolver. Deze schijnt met een der baldadigen handgemeen geraakt te zijn en bij die gelegenheid gebruik ge maakt te hebben van zjjn revolver. Het schot heeft zekeren A. v. d. Linden in 't lichaam getroffen, die dan ook zeer gevaarlijk gekwetst is. De Justitie is met de zaak in kennis gesteld. HAARLEX 15 October 1901. Wjj achten het niet ondienstig de aandacht van belanghebbenden te vesti gen op de bepaling dat het kantoor van den gemeenteontvanger geopend is voor de ontvangst der plaatselijke directe belasting Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 1 uur. We maken er de muziekliefhebbers attent op, dat de heer Joh. Messchaert zich Vrijdagavond a. s. op de le Seance voor kamermuziek van den heer Joh. Steenman zal doen hooren. Waarschijn lijk zal dit wel de eenige maal zjjn dat de heer Messchaert in het aanstaande seizoen hier ter stede zjjn medewerking zal verleenen. Bij den horlogemaker A. J. van den Vlerk, wonende in de Korte Be gijnestraat alhier, is Zondagnacht in gebroken, Gestolen werden 73 gouden en zilveren horloges, 24 ringen en één gouden armband. De benadeelde was verzekerd tegen inbraak. Nog is ingebroken bij den Heer Viets, Zjjlweg; daar schijnen de inbrekers ge stoord te zjjn. VERGADERING Tan den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 16 Oct. 1901, des namiddags te lf ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Mej. S. van Klujjven, om eervol ontslag als leerares Meisjes school voor M. O. Id. P. M. de Pee, id. als onderwjjzer Vijfde Tusschenschool. Id. J. W. de Koning, id. id. Oplei- dinschool voor jongens tot het M. en H. O. Id. Mej. J. de Wit, id. als gemeente vroedvrouw. 2. Motie F. W. N. Hugenholtz werk staking. 3. Voorstel B. en W.W. resumptie besluit regeling jaarwedden onder wijzers scholen L. O. 4. Id. id. verleenen Cnanciëelen steun oprichting en exploitatie 2e Volks- douchebadhuis. 5. Id. J. J. Sneltjes e.a. vaststelling verordeningen heffing en invorde ring bouwgeld, met praeadvies B. en W.W. 6. Id. B. en W.W. ruiling grond Raamvest. 7. Id. id. aanvaarding grond Bakenes- sergracht. 8. Id. id. intrekking Raadsbesluit d.d. 22 Mei 1901 No. 12. 9. Id. id. adres Erven A. A. Perrin plan bebouwing grond Koninginne weg. 10. Id. id. id. eigenaars opstallen op gronden voormalig Lakenkoopers- gilde om schadevergoeding. 11. Id. id. vastelling tarief onderstand 1902. 12. Id. id. herziening dienstregeling en jaarwedden ambtenaren gemeente werken. 13. Id. id. onbewoonverklaringperceelen Rozenstraat Nos. 17a. en 17b. 14. Id. id. id. Lange Molenstraat Nos. 34 en 36. 15. Id. id. adres vereenigingïDe Goede Verwachting" wederindienststelling werkman P. de Wit. 16. Id. id. verhooging post volgn. 192 begrooting 1901. 17. Id. M. de Braai, wjjziging grond- huren. 18. Id. B. en W.W. verordeningen marktgeld bloem- en groentemark ten. 19. Id. id. instelling speciale Raadscom missie gemeentelijke Brandverzeke ring. 20. Id. id. adres H. J. van der Veer, benoeming makelaar in mobilaire goederen. 21. Voordracht id. benoeming onder wjjzer Opleidingschool voor jongens tot het M. O. 22. Verslag opzichter gasverlichting Augustus 1901. COLLECTE op 24 October a.s., voor de Boeren vrouwen en Kinderen. „Kos, Swarts, kos!" kreunde mat een kinderstemmetjedof klonk het door het concentratiekamp, waarheen dageljjks nog de beschaafde Engelschen weerlooze vrouwen en kinderen verbannen. „Kos, Swarts, kosl" snikte het kind npg eens. Swarts was de kampcomman dant die de karige rantsoenen moest uitdeelen. Maar niemand kon den kleinen ljjder helpen, het van honger stervend kind. Er was geen eetbaar voedsel. Er was duf meel en bedorven vleesch. Dat werd der vrouwenen kinderen uitgereikt. „Kos, Swarts, kosl" De moeder hoorde het, „de zwakke" doodzieke moeder van het kind. Zij kroop over den grond, in wanhoop niet over haar eigen lijden, maar omdat haar eenig overgebleven kind stierf van uitputting en gebrek, omdat zjj niets, niets had om het te redden van den vreeselijksten dood. Voorheen was die vrouw rjjk, zeer rijk, nu waren de Engelschen gekomen en hadden haar man dood geschoten en haar zonen gevangen gezet op St. Helena. Toen hadden zjj haar hoeve platgebrand en haar kudden weggedreven. Nu had zjj nog dit ééne kind, zeven jaar was het, nog te klein om een Mauser te heffen in zijn teere handjes. Hjj was de eenige die haar overbleef. De vlammen die haar huis verteerden rezen en daalden, uit de verte klonk reeds het geloei der buitgemaakte run deren. Haar kind was ziek, zij klemde het in haar armen.... Daar klonk een norsch bevel; op een open kolenwagen moest zij plaats nemen met haar zoon. De regen gudste neer, maar zij had een deken, nog één deken om haar kind te bedekken. De Engelschen wierpen die weg, niet te véél plaats mocht zjj in nemen 1 En was zjj in het kamp, vele weken reeds, nu zag zij dageljjks de kinder lijkjes bij tien en twintigtallen tegeljjk neerwerpen in éénzelfde graf. iKos, Swarts, kos!" schreide haar kind. Zij wierp een blik naar buiten den nachthemel zag zij, zwart en donker hing zij over het Afrikaansche land. Ja, nacht was het voor haar heldenvolk, nacht Het kinderstemmetje verflauwde, de moeder Bloeg de oogen, de dof geweende oogen omhoog. Een wanhopig gebed lag in hun donkere diepten. Van haar lippen nokte het: „O, indien zij het wisten, indien zjj het slechts ten volle wisten, de vrouwen van Nederland! Dan zouden onze kinde ren niet meer sterven, niet meer van honger sterven 1 Weer wankelde zjj naar het bedje een grove zak over stroo gespreid. Nog één woord ving zij op van haar kind het laatste: „Kos, Swarts, kosl". Kos kost (eten). Ten voordeele der van gebrek stervende kinderen in de kampen zal hier ter stede op den 24sten dezer een collecte worden gehouden langs de huizen. Ofschoon wij veel verwachten weten wjj, dat onze verwachting ver zal worden overtroffen. Namens het Baarlemsche Dames-Comité, Sub-Comité van Alcmaria: Ds. A. D. WEMPE, Voorz. Mej. A. v. d. FLIER, Secr. Leidschevaart 234. Mej. W. OTT, Penn., Zjjlves. 19. A. KOOLHOVEN, Bloemendaal. Reeds hebben zich een zestigtal jonge Dames voor de collecte opgegeven, er worden echter honderd plaatsen ge vraagd. Markt van 14 Ootober 1901. Boter. Aangev. 88, verk. 88 K. G. L. pr. ƒ1.20, H. pr. ƒ1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 49, verk. 49 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ11.59 p. stuk. Schrammen. Aangev. 27, verk. 27 stuks. L. pr. ƒ15.H. pr. ƒ24.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 520 HL., verk. 490 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. f 3.— p. H. L. 0R6ELBESPELINB in de Groote- of St. Bsvokerk alhier, op Donderdag 17 Oct. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prélude et FugueSaiut-Séens. 2. AdagioC. A Fischer. 2. Sonate No. 14J. Rheinberger. a. Preludium. b. Idylle. c. Toccate. 4. AdagioHaydn. 5. AbendliedSchumann. Telefoon 579. Représentation extra-ordinaire avec le concours de Sociétaire de la comédie Francaise, et des artistes du Théatre de la porte St. Martin. Comédie en 5 actes de Molière. Mr. COQUELIN CADET interprètera le róle de Tartufe. Monoloques par Mr. COQUELIN CADET. Comédie en 1 acte de Molière. Prix des Places: Balcon 5.Stalles 4. Parterre en le Loge 3. 2me Loge 2.Galerie ƒ1. Bureau de 10—-12 et de 14 heuree. 8 uur, Bovenzaal der „VEREENIGING". VAN Liederen van Rich. Strauss, Erlkönig van Schubert, Sonate voor Piano, les Adieux van Beet hoven op 81. Sonate, Piano en Viool, Röntgen, (Manuscript). Introductiekaarten a f 2.bjj de H.H. Boekhandelaren, alwaar tevens inteekenlijsten voor de 3 Séances aanwezig zijn. Te Enschedé overleed heden onze geliefde oudste Dochter, Haarlem, 14 Oct. 1901. E. VAN DER VEN. A. VAN DER VEN— van HeIJNINGEN. Eenige kennisgeving. Tegen half Dec. gevraagd, (Bin nenweg begin Heemstede), een als meid-alleen. Voor nadere inlichtingen zich te vervoegen Groote Houtstraat 35boven. Te Aerdenhout (buiten Haarlem) wordt tegen 1 Nov. gevraagd, eene nette Dieustbodo, goed kun nende koken, werken en bekend met de wasch. Met goede getuigen zich in persoon aan te melden bij Mevr. VAN HOOGSTRATEN, Aerdenhout. Wordt gevraagd tegen Nov., eene goed kunnende naaien, mazen, strjjken en met de wasch omgaan, voorzien van goede getuigen. Tram vrjj. Adres: Mevr. v. d. AREND, Park Aerdenhout, hoek Zandvoor- terlaan, aan de halte der Electr. tram bjj Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2