HAARLEMSCH Eerste Blad, No: 86 telephoo;nndmm;er 144 TELEPHONISCHE VERBINDINS van WOENSDA.G 30 October N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Priji per Advertentie van 1—regel» 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De correspondent van de Daily News" bij Plumer's colonne meldt van Slanga- piesberg, dat de Britsche kanonnen Donderdagmorgen de Boeren beschoten in een kloof in het dichte struikgewas, waar de vjjand nog verborgen is. Een zware donderbui, met wind e i regen, woedde tot den middag èn bemoeilijkte de operaties zeer. Vele tenten van de kampen op de kopjes werden wegge slagen, terwijl de troepen in het veld, zonder tenten of bagage, een zwaren tijd hadden. Er ging geen dag voorbij waarop geen buit werd gemaakt. Toen het voornaam ste lager der Boeren was genomen, werden 40 wagens verbrand; duizend runderen en een paar duizend schapen vielen den Engelschen in handen. Zij werden met 300 vrouwen en kinderen naar Wakkerstroom gezonden. Het Boerenkamp was een werkplaats voor het maken of herstellen van wa gens, schoenen en kleederen. Het was een stad van tenten, zoo verborgen, dat ze van de omringende kopjes onzicht baar was. Uit een brief van een soldaat van de „Victorian Mounted Rifles" blijkt dat de Engelschen tijdens hun jongste ope raties in het zuidoosten van Transvaal ook de hoeve van Louis Botha hebben vernield. De meubelen werden naar buiten gesleept en in brand gestoken het huis werd door middel van dynamiet verwoest. Niet onaardig maakt de Petit Bleu bij dit bericht de opmerking dat de Britsche soldaten hier Britsch eigendom hebben vernield. Immers krachtens de proclamatie'van lord Kitchener zijn de eigendommen van alle Boeren, die zich den 15en Sep tember niet hebben onderworpen, ver beurd verklaard en zullen ze worden verkocht om uit de opbrengst de kosten van onderhoud der concentratiekampen te bestrijden. De vernielde hoeve, zegt het Brus- selsche blad, behoorde dus niet meer aan Botha, maar aan den Engelschen Staat! De Boeren hebben nu zoo meldt een correspondent van Reuter te Giey's pas de vallei ontruimd die tusschen de Olifantsbergen en de Piquetbergen ligt. Twee Britsche colonnes zijn tege lijkertijd de Bergrivier overgetrokken en hebben eenigen tegenstand ontmoetten westen van het dorp Piquetberg. (Dit dorp ligt op nog geen 100 K. M. van Kaapstad.) De Boeren hebben twee malen Grey's pas aangevallen, die een der uitgangen van de vallei vormt; de aan vallenden werden afgeslagen door het gar nizoen, voor tweederden uit Kapenaars van Hollandsche afkomst bestaande. Den 19en zjjn, volgens een bericht uit Middelburg, by Sterkstroom twee desserteurs van Mjjburgh's commando ïgevangen genomen". Den 22en is een gevecht geleverd tusschen een Engelsche patrouille uit Stormberg en een kleinen troep Boeren ten oosten van Rarners- Syding. Een Boer werd gevangen ge- Chamberlain is weer aan 't oreeren geweest, thans te Edinburg. Hij heeft geducht afgegeven op de Iersche parle mentsleden, die hij samenvat onder den naam van landverraders. Hij wil midde len om die leden in bedwang te houden en het heeft al den schijn, dat zijne bedoeling is het getal Iersche afgevaar digden te verminderen en dit alles omdat zij geheel gekant zijn tegen den oorlog in Afrika. Vervolgens den oorlog besprekende, haalt hij handig waarheid en verdichtig dooreen en doet uitkomen, dat de regeering niet zal aarzelen om nieuwe offers aan te vragen ten einde den oorlog tot een gewenscht einde te breengen. Chamerlain kan het niets schelen, wat het oordeel der volkeren is over barbaarschheden, want, zegt hij, wij zullen nooit zooverre gaan als men in Polen, Bosnië of in den Fransch Duitschen oorlog is gegaan. Terwijl Chamberlain voortgegaan is opnieuw uiteen te zetten, hoe Engeland recht heeft oorlog te voeren in Zuid- Afrika en de middelen verdedigt die aangewend zijn voor den ooi log te doen eindigen en zinspelende op nog ergerlijke feiten in de toekomst, bracht hij toch hulde aan de standvastigheid der Boeren, maar.... daar tegenover behoorde ook te staan volhouding door Brittanje. Overigens heeft de minister geen nieuwe gezichtpunten geopend in zijne rede voering, door acht duizend personen bijgewoond. Wat Chamberlain heeft beweerd over tegen volkenrecht strijdende daden in den Fransch-Duitschen oorlog, heeft in Duitschland zeer de aandacht getrokken en de hoogste verontwaardiging gewekt. Vooral de keizer zal het Chamberlain nooit vergeven, dat hij op deze wijze critiek heeft uitgeoefend en dat wel in een tijd waarin de vriendschap tusschen Engeland en Duitschland sterker was dan voor eenige jaren. De Britsche mi nister heeft ook Oostenrijks handelingen in Bosnië aangehaald. Als een kleine vergelding kon Oostenrijk nu wel eens het leveren van oorlogscontrabande aan Engeland, paarden, verbieden. In 't al gemeen kon men zeggen dat Chamber lain bij zijn optreden te Edinburg wel wat zijn mond voorbij heeft gepraat. Van de bijeenkomst van den Engel schen ministerraad onder voorzitting van koning Edward, waarin zou beraadslaagd worden over den oorlog, is nog niets vernomen. Wel is er sprake van ver schil van gevoelen in het kabinet, maar als er veel oppositie in het ministerie bestond, zou Chamberlain zich niet zoo kras hebben uitgelaten, als hij te Eding- burg deed. Tegenover het optimisme dei regee ring staan een menigte klachten. Zoo verklaart de Times, dat teekenen van leven aangenaam zouden zgn. Het land wordt het moede, zegt een blad, en ofschoon het pessimisme beperkt is tot een klein deel, let men alleen op het verlies, den last en het gevaar ver oorzaakt door gebrek aan beslistheid. Ook de Heer Churchill was slecht te spreken over het regeeringsbeleid. Alles is, zegt hg in orde, behalve het resultaat van de leiding;niettegenstaan de alle proclamaties, was de vijand vijf malen in veertien dagen aanvallend op getreden en daarvan drie malen met succes. De kosten van den oorlog in bloed en geld duurden voort. De middelen om daarin te voorzien, werden gaandeweg maar ernstig gereduceerd. Andere naties wisten dat onze handen volzjjnenonze belangen moeten daaronder lijden. De druk der krijgswet en de geestdrift der loyalen waren niet langer wat ze waren. Het volk was niet minder vastberaden dan vroeger om den oorlog tot een goed einde te brengen, maar het was riiet langer dui delijk hoe men het moest aanleggen en de belangstelling verminderde. In een brief van Reuters's correspon dent te Middelburg, in de Kaapkolonie, van 1 October, wordt gemeld, dat ko lonel Gorringe eenige gevangenen, die gegrepen werden terwijl zij khaki uni formen droegen, in kort geding door den krijgsraad heeft doen veroordeelen, en laten doodschieten. Charles Williams vraagt in de Morning Leader, of het waar is, dat na Paardenberg een En gelsche generaal aan lord Roberts mee deelde, dat president Steyn de wapens wilde neerleggen, en dat lord Roberts daarop antwoordde, dat hij de voortzet ting van den oorlog wenschte. Aan de stad Frankfort a.M. is een som van 500,000 mark geschonken, welke de onbekende schenker bestemd wil hebben voor verder onderzoek naar de oorzaken van den kanker. Reeds is besloten daartoe aan het instituut voor experimenteele pathologie aldaar een adsident te benoe men, die met het onderzoek belast wordt, onder leiding van den directeur prof. Ehrlich. Als adsident is dr. Weidenreich, thans te Straatsburg, benoemd. De Amerikanen moeten nu besloten hebben op de Filipijnen het voorbeeld van Engelschen en Spanjaarden te volgen, en het stelsel (dat een der voorwendsels geweest is, door Mac. Kinley gebruikt om op Cuba tusschenbeide te komen) van de concentratiekampen, naar den trant van Weyler, daar in te voeren. De zoogenaamd neutrale bevolking van Samar zou zooveel doenlijk in dergelijke kampen worden bijeengebracht. „Reynold's Newspaper" verzekert dat Koning Eduard lijdt aan kanker in het strottenhoofd.Sedert zijn troonsbestijging is hij reeds driemaal geopereerd; voor 't laatst de vorige week. Oorspronkelijk openbaarde het lijden zich als een ge zwel (papilloma) op den linker stemband. Na de jongste operatie (tracheotomie) vertoont het slijmvlies een kankerachtige aandoening. Het blad zegt, dat de Koning waar schijnlijk zijn kroning niet meer zal beleven. Andere bladen bevestigen het bericht niet, doch ook van andere zijde werd hetzelfde bericht ontvangen, .met ver melding, dat de geneesheer des konings hoop voedt, het leven van den vorst nog enkele jaren te verlengen. Uit Atjeh verneemt het „Bat. Nwsbl." dat binnenkort een remonte-commissie naar Medan vertrekt tot het opkoopen van daar aanwezige Australische paarden. Het moet met de remonte wel treurig staan, als men er toe overgaat op Suma tra Australische paarden te zoeken exemplaren die natuurlijk voor grof geld gekocht ten behoeve van de renbaan, niet meer deugen voor andere diensten en gaarne voor een nog hooger prjjs aan het gouvernement worden overge daan. Waarom de commissie dan niet liever regelrecht naar Australië gezonden, vraagt dit blad. Zaterdag had de plechtige inwijding plaats van het Sanatorium Oranje Nassau Oord bij Renkum, de Stichting van Koningin Emma, in tegenwoordighei van de Stichtster, H. M. Koningin Wi.- helmina, Z. K. H. Prins Hendrik dei- Nederlanden en vele genoodigden. De Voorzitter van het voorloopig bestuur, Jhr. de Ranitz, hield een openingsrede, waarin in hoofdzaak de geschiedenis van het stichtingsplan en het doel der stich ting werden uiteengezet, waarna Konin gin Wilhelrrina namens H. D. Moeder het gebouw voor geopend verklaarde. Een gedenksteen werd onthuld be vattende de volgende inscriptie: ïGesticht door Hare Majesteit Adel- heid Emma Wilhelmina Thereeia, Ko ningin-moeder der Nederlanden aan het einde van het regentschap over het Koninkrijk. Namens Hare Majesteit ge opend den 26en October 1901 door Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, Koningin der Nederlanden." Hare Majesteit de Koningin heeft na de inwijding van het Sanatorium Haar Moeder medegedeeld, dat zij ƒ5000. beschikbaar stelt voor het Emmatonds, dat strekt om minvermogenden tegemoet te komen in de verplegingskosten bg opneming in het Sanatorium. H. M. de Koningen Moede*- heeft de leden van het voorloopig bestuur van het Sanatorium te Renkum uitgenoodigd als blijvend bestuur der stichting op te treden. De Noordbrabander deelt mede, dat door het O. M. hij het Gerechtshof te 's Hertogebosch nog niet is beslist, of hel den officier van justitie bij de recht bank te Breda al dan niet zal laten desisteeren van hooger beroep, door hem ingsteld tegen het vonnis van die recht bank, waarbg de huisschilder Mutsaers werd vrijgesproken. Deze aangelegenheid is nog bij voortduring in onderzoek bij gezegd O. M. Naar alle waarschijnlijk zal de be handeling in hooger beroep niet plaats hebben. HAARLEM 29 October 1901. De beroemde Hof Artist Emil Richart komt in den schouwburg aan staanden Donderdag met vFritz Reuter", Levensbeeld in vier bedrijven en het bekende kluchtspel van F. Reuter „Jo- chem Pasel." De voorstelling heeft plaats in het Platduitsch, niet veel verder van het Nederlandsch afstaande dan dit van het Overgselsch Geldersch, dus door Neder landers goed te volgen. De voorstellingen van Richart trekken overal zeer de aandacht van het too- neellievend publiek. Gisterenmiddag omstreek half drie ure had er een formeele vechtpartij plaats aan de groentenmarkt alhier. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1