II marktmeester scheidde de vechtersbazen, doch een derde dersoon kwam in ver zet, waarop de politie zich met die zaak bemoeide. Men zal zich wel willen herinneren de Poppententoonstelling, ondernomen door het Bestuur der Vereeniging De Haarlemsche Huishoud-Industrieschool alhier. Het financieel gevolg ervan was, dat van het batig slot der opbrengst een stuk bouwterrein kon aangekocht worden in de Schneevoogtstraat, het verlengde van de Badhuisstraat, ten einde daarop een eigen gebouw te stich ten. De bedoeling is aan de Inrichting te verbinden eene klein-kinderbewaar plaats waarvoor, als wij 't wel hebben, reeds een klein fonds bestaat. De Vereeniging stelt zich ten doel De voeding te verbeteren, zindelijk heid en orde aan te kweeken in de volksklasse, door het opleiden van meis jes, die de lagere school hebben afge loopen, tot degelijke huisvrouwen. Vrou wen en meisjes te leeren op de een voudigste, zuinigste wijze, het meest voedzame maal te bereiden, overeenkom stig de middelen onder haar bereik. Onderwijzeressen voor het examen kook- en huishoudkunde te vormen. Jongedames gelegenheid te verschaffen zich te bekwamen in de theoretische en practische huishoud- en kookkunde, alsmede de aanverwante vakken, waar van de kennis voor iedere huisvrouw van belang is. Bekwame dienstboden te vormen, door opleiding in koken, strijken, behandeling der wasch en alle huiselijke bezigheden. De leerlingen zullen zijn intern en extern. Er zullen gegeven worden Cur sussen voor Jonge Damesin het bereiden van Vegetarische spijzenvoor Onder wijzeressen, Winkeljuffrouwen en haar die over dag hare bezigheden hebben met cursus in huishoudkundein Strjj ken en behandeling der wasch voor Jonge Dames; in Ziekenverpleging en Verbaud- leer; in huishoudelijk boekhouden; in Natuurkunde en Keukenscheikunde, in verstellen en knippen van lijfgoed en teekenen van costumes; tot opleiding voor het examen Nuttige en Fraaie Handwerken, in Boekhouden, voor Dames in het Kappen. Voorts is er gelegenheid tot Opleiding Kinderjuffrouw, Kindermeisje, Kamenier- linnenmeisje, Dienstbode, Kookcursus voor Dienstboden, Strijkcursus en be handeling der wasch voor Dienstboden. Het uitgewerkte plan voor het te stichten gebouw bepaalt voor de beneden verdieping de klein kinderbewaarplaats, waarvoor de toegang zal zijn de Bakker straat; eerste étage lokaal voor groo- tere kinderen en leerkamer; 2e étage, leer- en huiskamers voor interne leer lingen; 3e étage slaap- en badkamers enz. Omtrent het finantieele gedeelte van het plan kan nog medegedeeld worden, dat de begrooting zich beweegt op een bedrag van ongeveer elf en een half duizend gulden. Met het oog op de onbetwistbaar nuttige strekking zal het Bestuur, naar wij vertrouwen, het aan den noodigen steun in deze niet ontbreken. Ter beschikking van het Bestuur zijn reeds gesteld twee jaarwedden tot een bedrag van f 1125.voor schulddelging. Naar men ons mededeelde is het getal der zich aangemeld hebbende interne leerlingen reeds grooter dan geplaatst kan worden. De Amsterdamsche Operetten-ver eeniging, het Lyrisch Tooneel, schijnt niet de favorite te zullen worden van ons publiek. Gisteravond bij de voorstelling van La fillt de Madame Angot was de zaal iets beter bezet dan bij de eerste uitvoering, doch niet zoo, dat de opkomst de directie zal aanmoedigen tot eene derde voorstelling. Immers van de in- genomenheid der enkelen kan dit gezel schap de kosten niet goed maken. Wat de voorstelling zelve betreft zij stond in haar soort boven de Vice Admiral. Alles werd nog keuriger en in overeen stemming met de Fransche afkomst van het werkje nog eleganter gedaan. De dames Buderman-v. Dijk en Sohns, be nevens de heeren Grootveld, Engelen en Berck man genoten een onverdeeld succes. Aan het einde van elk bedrjjf werden ze als het ware met toejuichingen over stelpt. Doch ook het Orkest en het Koor mochten deelen in de groote ingenomen heid der aanwezigen. De aankleeding en de ineenzetting van het geheel was even smaakvol als schitterend. Voegt men bij dit alles de muzikale behandeling van den Heer Raabe, dan mag het ons ten zeerste verwonderen dat ons publiek dat alles verwaarloosd en straks bij vertoo ningen van heel wat minder gehalte het huis vult tot in den nok. Doch wat is grilliger en raadselachtiger dan het pu bliek. Nu keert het werkelijk goede kunst den rug toe, terwijl het morgen te hoop loopt om niets. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de uitvoering van de Operette van Rip door 't Haarl. Operette Gezel schap, bestaande uit 8 solisten en 70 koristen plaats hebben op 5 Nov. a. s. in den Haarl. Schouwburg. Waar door 't Bestuur in overleg met de dameskoorleden besloten is ook van deze uitvoering geheel nieuwe costumes te vervaardigen, zullen de Haarlemsche ingezetenen zeer zeker in niet minder getalen ten schouwburg gaan dan bij de uitvoering van Franchemont de Mars kramer. In ons bezit kwam een specifieke ljjst van de ontvangsten bij de collecte, Donderdag gehouden ten behoeve van de Vrouwenkampen in Zuid-Afrika: Aan Bankb. van 100. 3, 300. 60.— 2, ƒ120.— 40.—2, ƒ80.— ƒ25.— 19, ƒ475.— Muntb. ƒ10. - 39, ƒ390.Tienguldenstukken 46,f460. Rijksdaalders 446, f 1115.— Guldens 1388, 1388.Halve Guldens 59, 29.50; Kwartguldens 3040, ƒ460. Dubbeltjes 6339, 633.90; Stuivertjes 240, 122 Va Centstukken 3028, ƒ45.40; Centen 24568, 245.68; Halve Centen 656, 3.28; vreemde munt specie 4.78; Coupons 6, ƒ8.73'; te zamen 6101.575. Kenmerkend is het groote bedrag aan pasmunt. Er blijkt uit, dat ook de kleine burgerstand het zijne heeft willen doen om het verschrikkelijk leed in het zwarte werelddeel te verzachten, te meer te waardeeren als men weet, dat de centen, halvestuivers en dubbeltjes meestal uit schrale beuren komen. Het Comité verzoekt ons nog te willen mededeelen, dat nog de volgende giften zijn ingekomenMej. K. opbrengst bruiloft 3.uit de spaarpot van een gestorven kind 2.17 Vs B. uit Zandvoort 1.Koperen feest te Overveen 5.25dominopartijtje ƒ0.20 mevrouw X, Schoterwsg ƒ2.50; Alg. Ned. Werkliedenverbond, afd. Haarlem 9.— collecte scholen 4.38; collecte scholen ƒ1.80; jongelieden Isr. vereeni ging 4.70; gift van een heer die op kamers woont en niet door de jonge dames bezocht is 2.50. Ten slotte wenscht het Comité langs dezen weg een ieder hartelijk dank te zeggen, die meewerkte tot het groote succès van de gehouden collecte. Aan het le Concert, dat de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" na hare glorierijke zegepraal te Keulen heden avond (bij de verschijning van dit blad) geeft, zal zeker luister worden bijgezet door de tegenwoordigheid van den Heer L. F. Brandts Buys uit Rot terdam, een der beide Holl. Juryleden te Keulen. Gelijk bekend is, bestond de Jury in de Höchste Internationale Ehrenklasse uit 11 Juryleden (7 Duit- schers, 2 Hollanders en 2 Belgen.) Tot zijn diep leedwezen is het andere Holl. Jurylid, de Heer Rich. Hol ver hinderd het Concert bjj te wonen. In een schrijven aan het Bestuur betuigt ZEd. zijn innigen spijt, geen getuige te kunnen zijn van dit Concert, vooral omdat „Zang en Vriendschap" in het geheel niet gemoeid was bij den strijd die in den boezem der Jury heeft plaats gehad en zulke onaangename naweeën ten gevolge had. Gelijk bekend is, was de Jury terstond eenparig van oordeel dat aan haar de le, de Keizer- prijs, rechtmatig toekwam. Aan den Heer H. J. Bronkhorst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als le adjudant bij den staf van het korps Brandblusschers, onder dankbe tuigingen voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 451 baden. Naar men ons meldt zal de uit voering van Hip plaats hebben op Dinsdag 5 Nov. a.s. Vanaf Dinsdag 29 Oct. kan men reeds plaats bespreken aan den Schouwburg. Het 25-jarig feest van „Crescendo". Een gelukkige gedachte schijnt het ons van het Bestuur der Mannen Zang- vereeniging „Crescendo" op het feest- concert dier Vereeniging het bekende werk „Columhut" van den Directeur N. H. Andriessen uit te voeren. „Crescendo" toch is als gegroeid met Andriessen. Beiden behooren bij elkander en gescheiden kunnen wjj hen bijna niet denken. Als produkt van deze samenwerking kunnen wij de Columbus van Andriessen beschouwen. Niet licht toch zou Andriessen er toe gekomen zijn een dergelijk tamelijk omvangrijk werk te scheppen als Cres cendo niet zijne Vereeniging was ge weest. Voor een componist toch is het altijd een zeer aanmoedigende gedachte zeker te zijn, dat zijn werk spoedig en zeer goed zal worden uitgevoerd. En juist dit was hier het geval. Het zal nu ongeveer twintig jaar geleden zijn, dat deze compositie voor het eerst werd uitgevoerd met E. Blauwaert in de ti telrol. Zg, die deze première hebben bij gewoond, zullen zich nog wel herin neren het groote enthousiasme, hetwelk deze uitvoering bij het publiek verwekte. En dit was niet te verwonderen Bekoorde de Zanger Blauwaert het publiek met zijn heerlijke stem en voor dracht, niet minder deed dit de natuur lijke, vloeiende, echt uit het hart gekomen muziek van Andriessen. Wij willen hier slechts even noemen het krachtige inlei dingsthema; het levendige koor: „Und eh noch dem Ritter das Wort entflolm het stemmingsvol koor No 3, Die Sonne Sank, maar vooral de zeer gelukkig ge slaagde partij van Columhut. Denk daarbij Crescendo met haar Directeur. De eerste zong met een vuur, dat aanstekelijk op het publiek werkte, en de laatste, door zijn geheel opgaan in zijn werk allen be zielend en meeslepend, 't Was dus niet te verwonderen, dat de eerste uitvoering een schitterend succes was. Wjj zijn er van verzekerd, den Di recteur en zijn Zangers kennende, dat het ook nu niet aan vuur en gloed zal ontbreken. Bovendien is er gezorgd voor uitstekende Solisten en daarenboven de begeleiding toevertrouwd aan het orkest van den Heer Kriens. Men mag dus ver trouwen, dat het op 't feestconcert 8 Nov. a.s. een niet minder gunstige ontvangst zal ten deel vallen, als dit bij vorige ge legenheden steeds het geval is geweest. Het tweede groote werk van dezen avond is „Jan van Schaffelaar," Drama tische Scène, gedicht van J. F. Hintsen, Muziek van C. Andriessen. De tekst is ontleend aan den bekenden roman van Oltmans, De Schaapherder." Het bestaat uit 4 deelen: 1, Op weg naar Barneveld2, ln Amersfoort3, In Barneveld; 4, In den toren. Deze deelen worden voorafgegaan door een Voorspel en een Inleidingskoor. De personen zijn Jan van Schaffelaar, Perrol en Frank, die de koren met hunne Solopartijen aangenaam afwisselen. De jeugdige componiste. Andriessen uit Hilversum heeft met zijne werken veel succes, getuige zijn Goosche Sonnetten voor baryton en pianobegeleiding, Zoo ook zijne Suite voor orkest, getiteld: »Uit Gooilands dreven", zoo schoon uit gevoerd op een der laatste concerten van den Heer Kriens alhier. Ook wordt van denzelfden componist nog uitgevoerd het groote mannenkoor ïLicht", vol klank en gloedeffecten. De muzikale geestverwantschap van beide componisten is in bovengenoemde werken niet te miskennen. De uitspraak van Liszt: »Wij zijn stuurlieden, geen roei ers," duidt volkomen de plaats aan die Andriessen tegenover zijn zangers in neemt. Wij hopen en verwachten dan ook, dat beide componisten, die vooral voor de mannenkoren zooveel goeds tot stand brachten, beloond zullen worden met een groote belangstelling op het a. s. feestconcert van «Crescendo." Afloop van de verkooprag van Huizen, gehouden den 26 Oct 1901, tn de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. liet van ouda bekend Koffiehuis ge naamd -De Kikkert", met de achtergelegen Ge bouwen, als: Wagenhuis en Stallingen voor tea paarden eu twaalf stuks hoornvee, Speelplaats, Tuin met Koepel en Erve, aan den Spaarndam- merweg No. 26 ƒ16000.S. J W. Moos No. 2. Een Huis en Erve met Tuin. aan den Kloppersingel, No. 15. ƒ8950.— Opgehouden. No. 3. Een dubbel Hoerenhuis en Erve met grooten Tuin, aan de Oostzijde van de Bakenesser- gracht en uitgang door een tot dit perceel be- hoorende poort aan de Ëakenessergracbt No 81 zwart en rood. ƒ17050. P. Brojn Pz. q 4 No 4. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, aan den Wagenweg, tegenover het Florapark met uit gang in het Wilhelminapark. No. 52a. 7625. J. W. G. Uroite. No 5. Eert Winkelhuis en Erve, aan de oost zijde van de Gierstraat. No 66. ƒ4200.— J. Oostwald. No. 6. Een Heerenhuis met Balcon, Waranda's, Tuin en Erve, san de zuidzijde van het Kenau park. No. J 4. No 7. Een Heerenhuis met Balcon, Waranda's, Tuin en Erve, aan de zuidzijde van het Kenau park, naast het voorgaande perceel. No. 12. De perceelen No. 6 en 7. gecombineerd. ƒ19415 F. Erdtsieck q.q No. 8. Een Huis met Tuiu en Erve, aan de Noordzijde van den Schotersingel met uitgang in de Berckhejdestraat. No. 57. ƒ5675.P. M. V etthor. No. 9 Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning. Open Plaats en Erve, aan de oost zijde van de Gierstraat op den hoek van de Nicuwstraat. No. 47 zwart eu rood. 8610. P. Noe. No. 10. Een perceel Weilund, te Zuid-Schalk wijk, gemeente Haarlemmerjiede en Spaaruwonde, ƒ3150.J. B. van Houten. No. 11. E?u perceel Weiland, gelegen als voren. 3026.Th. v. Deurzen. No. 12. Een perceel Weiland, gelegen als voren. ƒ2575.P. Hoogeveeu. No. 13. Een perceel Weiland, gelegen als voren. No. 14. Een perceel Weiland, gelegen als voren. No. 15. Een perceei Weiland, gelegen als voren, No. 16 Ecu perceel Weiland, gelegen als voren, No. 17. Een perceel Welland, gelegen als voren. ƒ3735.C. Hartgerink. No 18. Een perceel Weiland, gelegen als voren. ƒ3800.— J. P. Dijkzeul. No. 19. Eene Boerenwoning met Stalling. Hooi berg en Tuin, avn den Schalkwijkerweg te Zuid- Schalkwijk, gemeente Haariemmerliede en Spaaru wonde. ƒ2400.B. E. C. Seignetle qq. No. 20. Drie achter elkaar gelegen perceelen Bouw- en Weiland aan den Hoofdweg, afdeeling Burgerveen, gemeente Haarlemmermeer ƒ3770. A. A. v. d. Berg. De perceelen No 13 en 14 gecombineerd. ƒ5930.A A M. Brnning. De percteleo No. 15 en 16 gecombineerd. 6020.J. P. Dykzeul. No 21. Een Huis met open Plaats en Erve met uitgang aan den daarnevens gelegen poort aan de oostzijde van de Biggeateeg No. 5. 2605. Opgehouden. No 22. Een Huis en Erve met Tuintje, aan de zuidzijde van de Leidsehestraat op den hoek van en met uitgang in de Leidschs Dwarsstraat No. 12. ƒ35:15. .1. de Haan. No. 23. Een Huis eu Erve, aan de oostzijde van de Lange Annaatraat. No. 3. ƒ1615.H. D. v. Daalen. No. 24. Een Gebouw en Erve, ingericht tot Stoomververij en Wasscberij, met de zich daarin bevindende Stoom- en andere iMachines en Ge reedschappen tot het bedrijf behoorende, aan de oostzijde van de Eisenstraat. No. 27. 3100. Ph. M. Mok. VEEMARKT 23 Oct. 1901. Aangevoerd 10 Koeien 48 N. Kalveren 22 Schapen 5 Paarden Prjjs: ƒ150.—ƒ200.- 8.- 13.- 14.— 23.- f --- t Markt van 28 Ootobor 1901. Boter. Aangev. 93, verk. 90 K. G. L. pr. ƒ1.30, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 83, verk. 83 stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ12.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 45, verk. 45 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. ƒ24.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 550 HL., verk. 482 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 320 H.L., verk. 320 H.L. L. pr. ƒ5.—, II. pr. 12.— p. H.L. Peren. Aangev. 231 H.L., verk. 211 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ16.p. H. L. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 31 Oct. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZER.MAN. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioG. Merkel. 8. Concert Op. 7 No. 2Hiindel. 4. AndanteDvorak. 5. Aria uit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2