HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. NcC 87 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM, van ZATERDAG 2 November Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. TE HAABLEM Zondag 3 Nov. 1901. N ieuwsberichten. IELIFHOONNUH K TELEPHONISCHE VERBINDIN» ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post,40. Abonderlljke nommera 8 centen per stuk. FrQe per Advertentie van 1-5 regels 10,25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Olnedag- en Vrijdagavond Adverientiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Egliso Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Sainte Céne. Gereformeerde Kerk, (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Gispen. Pred. te Overschie. 's Avonds 5% ure, Ds. Gispen. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Ringnalda. Dankuur voor bet gewas. Eben-Haëzor Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, de Heer J. Vrolijk. Van Scheveningen. 's Avonds 5% ure, de Heer J. Vrolijk. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 't Avonds 51/, ure, Ds, Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Dankuur voor het gewas. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Hervormingsdag. Het gezang wordt begeloid en afgewisseld coor het Lu- tberscb Zangkoor. Jaarlijksche collecte voor het lief dadigheidsfonds. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6% ure, Ds. Wempe. Avondmaal. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. J. Craandijk. Emer. predikant. Doopsbediening. 's Avonds 7 uro, Ds. de Vries. Voorbereiding. Kemonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Avondmaal. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Evangelische Sa menkomst. (Dinsdag.) 's Avonds 8V> ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 nre in da Open bars school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wuu aista andsrs vsrmali wordt, wordt do Hod. Horvormdo Kerk bodoold. Bennebroek. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Avondmaal. JCvang. Lutheroche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Lohr. Ev. Luth. pred. te Rotterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure. Ds. Kielstra. Em. Pred te Leiden. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Vs ure, Ds. van Leeuwen. Hillegom. Voorm. 9y, ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 nre, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Collecte voor de Ned. Gustaaf Adolf Vereen. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Doopsbediening. Collecte voor noodlijdende kerken. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Hulsman, Telegrammen weer van Kitchener, meldende dat Rimington met Rawlin.ion een langen marsch maakte naar Schim- melhoek ten oosten van Ermelo, waar Louis Botha gezegd werd zich op te houden met 300 man. Maar een uur voor de aankomst der Engelschen, in den vroegen morgen van den 24sten, vluchtten de Boeren in noordelijke rich ting. Rimington maakte een aantal do cumenten buit, waarender eenige van Louis Botha's papieren. Nog meldt hij dat VandonoPs colonne den 24sten op weg naar Zeerust, nabij de Groot-Maricorivier, van uit het oesten werd aangevallen door de kommando's ondei de la Rey en Kemp, die met groote vastberadenheid door een dicht bosch op haar aankwamen en na een hevig gevecht werden teruggeslagen. Zij lieten veertig gesneuvelden achter, waar onder kommandant Oosthuijzen. De Engelschen verloren twee officieren en 26 man aan gesneuvelden en 5 officieren en 50 man aan gewonden. Later nog deze opheldering: De Boeren vermeesterden acht wagens. Alle rangen gedroegen zich met groote dapperheid. Van de stukrijders en kan- nonniers der artillerie, die aan het gevecht deelnamen, en van het escorte Nort humberland fusiliers, dat twintig man telde, werden er 37 gedood of gewond. Er blijkt dus hevig gevochten te zijn en men zou zoo mogen veronderstellen dat het voordeel meer was aan den kant der Boeren. Botha is alweer ontsnapt tot groote ergernis der Engelsche generaals, die hem zoo gaarne zouden vangen. Zij vergeten, dat in Zuid-Afrika nog meer Botha's ontstaan, tengevolge van hun eigen optreden en dat die jongeren wel eens een ander inzicht zouden kunnen hebben, ten opzichte van oorlogsrecht. Aangaande de kwaal waaraan koning Eduard zou ljjden tegenspraak en be vestiging. Dat er iets van bekend is in de hooge kringen zou blijken, uit de orders, gegeven met het oog op de kro ning,waarbij verschillende uitzonderings voor waarden zijn gesteld. Bepaalde tegen spraak van medici is echter niet gedaan. Het blad, dat in Engeland het eerst berichtte omtrent 's konings ziekte zet de kwestie nader uiteen en dit schijnt afkomstig van iemand, goed op de hoogte en zeer bekend in hofkringen. Ook Sir Bannermann, de leider der oppositie heeft gesproken. Hij wees er op, Chamberlains eigen woorden in 1896 gesproken, aanhalend, hoe onzinnig hij toen een oorlog tegen Transvaal genoemd had, hoe hg later, met de nieuwe poli tiek, de meening was toegedaan, dat Engeland onverwinlijk was, doen kon wat het wilde en hoe hij door zijn drijven en het mobiliseeren van troepen den oorlog had uitgelokt, aangezien de Boeren, een onbeteekenend landbouwers volk, toch nooit zoo onbeschaamd zouden zgn, zich te verzetten tegen den mach tige. Hoe zgn de verwachtingen van Cham berlain tot heden verijdeldTwee jaar schatten verslonden, duizenden ongeluk- j kig gemaakt. Bovendien heeft hij de toekomst bedorvenhij heeft een rassen haat aangewakkerd, die nimmer vergeten wordt, aangewakkerd door zijn verban ningen, aangewakkerd door zjj n vrouwen kampen, zijn kindermoorden op groote schaal. Hoe zal het nageslacht gestemd zgn over al die ellende. En overwinnen de Britten, dan zal er vrede zijn en toch geen vrede. De Engelsche vergoedingscommissie is gereed gekomen met haar werk be halve met Nederland en Frankrijk. De overige mogendheden hebben in eene schikking bewilligd. Ten opzichte van Nederland zegt Daily Telegraph, dat het Engeland'g bepaalde wensch is, alle recht- streeksche wrijving met Koningin Wil- helmina's volk en Regeering te vermij den. Het veldwinnen van tegenoverge stelde gevoelens aan de andere zijde der Noordzee zou met leedwezen door Groot- Brittannië gezien worden. Nu heeft Chamberlain weer heftig II uitgevaren tegen Sir Baunerman, die nog al eens een lans breekt voor het recht der Boeren. Hjj ontzegde dezen het recht, uit naam van het volk te spreken. Het volk, zei de Minister, zal voor zichzelf spreken en als het spreekt, zal het niet spreken als een »pro-Boer" of een „klein- Engelander." „Laat ons hopen," zegt Daily Hews, adat de Heer Chamberlain de nederlaag lijdt in het Kabinet. Het is diep treurig, het breekt ons het hart, te denken hoeveel Britsche soldaten van week tot week, van maand tot maand, te lijden hebben alleen omdat de Heer Chamberlain, die met den oorlog is in genomen en hem als „een pluim op zgn muts" beschouwt, eene schikking in den weg staat. Geef, zegt het blad, den Boer zjjne onafhankelijkheid en er kan vrede ge sloten worden. Het zeer uitgebreid antwoord van President Steyn op Kitcheners procla matie duidt den toestand in Zuid Afrika aan. Steyn zegt dat de Engelschen alleen meester zjjn in de hoofdsteden en op sommige punten aan de spoorwegendat ook het bestuur des lands in handen der Boeren is. »Niet de Engelschen, zegt hg, maar de Boeren zgn 't, die in Vrjjstaat en Transvaal orde en rust handhaven. De rechtspraak der Engelschen reikt even ver als hun kanonnen. De zaak der Boeren is in het voorjaar met rasse schreden vooruitgegaan. Van hopeloos heid is geen sprake. Geen vrede kunnen wg aannemen, tenzjj de onafhankelijk heid der republieken gehandhaafd blgve en er gezorgd wordt voor de belangen der Kaapsche Hollanders." Over het Boycotplan wordt druk ge sproken en geschreven. Hoe flink, echt Hollandsch het plan op zichzelf moge zijn, kan op de vraag, wie de dupe zou worden van de zaak,geantwoord worden: de Bootwerkers in de eerste, het publiek in de handelplaatsen in de tweede plaats. Bovendien is het bekend, dat er han delsverdragen bestaan, óók om het lossen en laden van schepen te bevorderen. Stelt men zich voor, dat de Bootwer kers voor het lossen en laden van En gelsche booten hun hulp weigerden, dan zou Engeland zgn eigen mannen het werk laten verrichten. De Bootwerkers zouden hiermee geen genoegen kunnen nemen en bij een eventueele botsing zou de regeering, krachtens de handelsver dragen den vreemde moeten beschermen en niet de bootwerkers. Het plan, hoe goed ook bedacht, zou ora die reden alleen al roekeloos zijn. Niettegenstaande de gemelde voordee- len der Engelschen, verjagen en gevangen nemen van Boeren, toch nog overal in Transvaal, den Vrgstaat en Kaapkolonie Boerencommando's, die het zeer zeker den vgand zuur genoeg maken, al wordt er niets van medegedeeld. Iu Engeland meent men, dat de oorlog aan het zieltogen is, omdat men van de Wet niets hoort en slechts Engelsche overwinningen worden bericht. Omtrent den toestand van het leger vertelde een ooggetuige o. a. De Engelsche collonnes zien er aller treurigst uit. De officieren zijn nog een beetje toonbaar, maar de soldaten hebben schier geen kleederen aan het lgf. Het voetvolk is totaal uitgeput, op marsch vallen de mannen bjj tientallen langs den weg neder. Zjj kunnen niet verder en zij willen niet meer. Ze zijn den

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1