HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 89 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 9 November 1901. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 10 Nov. 1901. BUITENGEMEENTEN. KRONIEK, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang TELEPHOONNUM M",E R TELEPHONISCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -.25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Pr3s per Advertentie van ft—5 regels i 6.25, elke regel meer 5 cents, greote lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentie,t worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, dw alsdan too mogelijk rwg worden gepUmUt. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Fête de la Reformation Collecte pour la Soeiété Gustavo Adolphe. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'g Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Woensdag 'g Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'g Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Woensdag. 'b Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Hederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6% ure, Ds. Poolman. Kerk der Yeroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Avondmaal, 's Avonds 7 ure, Ds. Elhorst. Dankzegging. Remonstrantsch Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Stenfert Kroese. Remonstr. Pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 ure, Ds Bergman. Evang. Luth. Pred te Rotterdam. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Yoorm. 10 ure, Avondmaal. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 'g Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Evangelische Sa menkomst, toegankelijk voor iedereen. (Dinsdag.) 's Avonds 8i/» ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Waai niets endsrs vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Veorm. 10 ure, Ds. Boon. Hvang. Luthersche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. 's Avonds 6y» ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsgez. Pred. te Leiden. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Dr. van Lennep. Pred. te Haarlem, 's Avonds 6V» ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Pred. te Bloemendaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen. Em. Pred. te Haarlem. Vervolg van het tweede blad. De Heer Stolp stelde voor eene Comm. te benoemen in zake het verzoek van de Heeren Wefers Bentink en Heenk be treffende het verzoek om schorsing. Besloten wordt de zaak later te be handelen. Kosten van Schoolbibliotheken wenscht een der leden te verhoogen tot f 1000.—. B. en W. stellen voor den post met f 100.te verhoogen voor de zesde tusschenschool en om 800.voor eereblijken en belooningen je doen ver vallen. De Heer Hugenholtz maakt de opmerking dat de boeken der bibliotheek niet aangevuld worden met f 50. vraagt eene verhooging met f 300. De Heer Kruseman meent, dat beter is te wachten, tot de behoefte bljjkt. Voorstel 300.komt in bespreking. De Heer Hofland, zelf kinderen op school hebbende, zegt, dat sommige boeken er onooglijk uitzien. Eenige discussies volg den. In stemming wordt het voorstel verworpen. Omtrent de f 800.voor belooningen heeft de Heer Schram het woord, wenscht een postje van 600.te behouden. De Heer Hugenholtz ziet er meer een herinnering voor de kinderen in, dan wel een belooning voor schoolgaan. De Wethouder vindt de toon van den Heer Hugenholtz onvriendelijk, meent dat uit drukkingen als krenterigheid en kruide nierspolitiek niet gepast zjjn, doch ver dedigt het weglaten van de post en zet dit uiteen. Andere behoeften maakt in deze matiging noodig. De Heer de Braai wenscht voorstel Schram, doch ook voor de bijzondere scholen. De Heer Groot motieveert zijn stem voor. De Heer Hugenholtz bespreekt den toon dien hij soms aanslaat, doet opmerken, dat hij nooit personen bedoelt, wel de politiek, hoopt dat de Leden er aan zullen wennen. Bespreekt de f 800. in verband met de leerplichtwet. De Voorzitter doet opmerken, dat Spreker buiten de orde gaat. De Heer Kruseman dringt aan op het niet te gebruiken van scherpe woorden, waar even goed andere woorden te ge bruiken zijn. De Heer Roog geeft in overweging het voorstel Schram metsub amend.de Braai opnieuw te hooren, wegens den loop dien de discussies genomen hebben. De Heer Willink wenscht iets naders te weten omtrent de eereblijken. De Heer Schram verdedigt zijn voor stel nog nader. Sub-am. de Braai in stemming staken de stemmen, waardoor ook voorstel Schram buiten behandeling blijft. De vraag wordt gedaan of de Meisjes school voor M. O., een luxe school met het oog op gemis aan rijkssubsidie, veranderd kanjworden in eene voor U. L. O. Dit punt is in overweging. De Heer Schram bespreekt de zaak, in verband met de teruggave van 25 °/a door het Rijk voor U. L. O., wenscht omzetting der school en noemt eenige cijfers betreffende de schoolbevolking op de Meisjesschool. Wenscht geen beslissing op dit oogenblik. De Wethouder zegt, dat een plan tot organisatie te wachten is. Stelt in het uitzicht eene school U. L. O., maar de zaak is zoo eenvoudig niet. Den Heer Hofland gelooft eene zwem inrichting aan het Z.-Buitenspaarne geschikter, dan aan het N.-Spaarne. Men vraagt een toelichting op f 200. voor meubelen Stadsbibliotheek, daar deze post elk jaar voorkomt. Sommige leden willen de bibliotheek opheffen of haar reorganiseeren. Het geld, zeggen B. en W., is noodig omdat meer bergruimte moet gemaakt. De bibliotheek heeft wegens haar speciaal Haarlemsch karakter reden van bestaan. De Heer Hugenholtzbespreekthetgeringe nut der Bibliotheek. Wenscht meer Volksbibliotheek. Bespreekt kleine uit breiding in dien zin. Plaatsgebrek mag geen beletsel zijn, De Voorzitter beant woordt; uitbreiding is van B. en W. niet te wachten. De Heer Willink wenscht propaganda voor de Bibliotheek. De Heer Hugenholtz verzoekt een plan tot uitbreiding. Voor het Museum van Kunstnijverheid wordt een subsidie van f 500. aan gevraagd en toegestaan. Het subsidie aan de Ambachtschool wordt door eeu der leden te hoog geacht in verhouding met die van Provincie en Rijk voor de inrichting. B. en W. achten krachtigen steun der Gemeente noodig. De Heer van Thiel bespreekt dit punt, wenscht regeling der subsidies. De Heer van Lennep licht toe hoezeer verhooging noodig is. De Heer Roog wenscht te weten hoeveel leerlingen er van buiten de stad zijn. De Heer van Lennep wijst op de sub sidie der Provincie. De post wordt goed gekeurd. Het Bestuur der Vereeniging van Bloemistenwerklieden „Aurora" vraagt eene subsidie van ƒ100.B. en W. stellen voor ƒ50.Toegestaan. De Heer Modoo maakt bezwaar tegen subsidie aan Teekenschool R. K. Volks bond. De Heer Kruseman licht toe. De Heer Loomeyer verdedigt de post, evenzoo de Heer van den Berg. Nog de Heeren Schram, van de Kamp, de Braai en Roog. De post wordt goed gekeurd. Sommige leden verklaarden zich tegen verbouwing der museumzalen. In over weging wordt gegeven, die zalen vrij te maken en in te richten tot Raadzaal. B. en W. vinden de uitgaaf hiervoor gerechtvaardigd, doch dan zou post onder houd van gebouwen 2500.liooger gesteld moeten worden. De Heer Speelman meent, dat niet altijd de tering naar de nering gezet wordt, wil alleen het dringend noodige. Heeft inlichtingen gevraagd aan des kundigen aangaande het licht in die lokalen en wenscht daarmee in verband de som voor veranderingen te schrappen. Evenzoo ongeveer de Heer Modoo. De Heer Bijvoet vraagt inlichtingen. De Heer Roog wil wel betere belichting, doch niet de 2500.—. Ook de Heer Willink vindt de verandering voor 7600.thans niet beantwoordende aan de eischen om de onschatbare ver zamelingen tot hun recht te brengen. De Heer de Breuk licht toe, dat B. en W. na ernstige overweging op de begrooting brachten, de toestand kan echter zoo niet blijven. De Heer Roog heeft nog het woord. Voorstel Speelman in stemming wordt aangenomen. B. en W. stellen thans voor de 2500.te laten bljjven, wat wordt aangenomen. Omtrent Ontvangsten het volgende: Een der leden verklaart zich tegen het kosteloos in gebruik geven van een zaal voor het Leesmuseum. De vraag wordt gedaan of voor het gebruik vergoeding kan geëischt worden. Ook wordt ƒ100.huur voor de Statenzaal te laag gevonden. De Provincie, luidt het antwoord, verschaft het lokaal aan die inrichting. De Heer Modoo vraagt of het geen aanbeveling verdient, de huur van de zaal voor Prov. Staten te verhoogen en vraagt tevens herziening van de huur der huizen aan het Proveniershuis. De Heer Kruseman stelt een en ander in het licht. De Heeren Stolp en Modoo hebben nog het woord. De Heer de Breuk verzekert, dat voo>- April een verhooging der huren in wachten is, wat betreft Statenzaal - u Hoofdwacht wordt overweging toegeze^i. De Heer de Braai vraagt inlichtingen betreffende huur van landerijen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1