A K E 0 N I E K. Woensdagochtend te 10 uur kwam de Raad bijeen, in hoofdzaak tot vast stelling van de Begrooting over 1902. Het volgende ging vooraf. Den Heer Brender a Brandis wordt eervol ontslag verleend als lid van M. O. met dankbetuiging. Eene motie van zes leden tot bepaling van het uurloon der volwassen werk lieden te bepalen op 23 cents, wordt druk bediscussieerd. Het stuk wenschen B. en W. te stellen in hunne handen dit werd aangenomen. De Heeren Wefers Bettink en Heenk verzoeken den Heer Stolp te schorsen als Raadslid, wegens leverantie aan de Gemeente. Het wordt verdaagd. Mejuffrouw E. P. M. Bon verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan de 2e Tusschenschool. Het wordt verleend. Ingetrokken wordt de onbewoonbaar verklaring van perceel Baljuwslaan 26. In behandeling komt de aanvraag van ƒ50000 voor hetophoogen, rioleeren en bestraten der toegangswegen naar het openbaar slachthuis en het maken van een los- en laadsteiger Schalk wij - kerweg. De Heer Hofland bespreekt deze kwestie, vindt de verstrekte opgaven te vaag. Wenscht nadere gegevens. De Heer Roog heeft ook bezwaren en wil het stuk aanhouden, wil de bestrating en de steiger uitstellen. De Heer Stolp verdedigt de voordracht. Evenzoo de Voorzitter, üitstel kwam nu in stem ming. Nog eenige Heeren bespreken dit. Het werd aangenomen. De begrooting over 1902 van de be waarschool in het Barbara Gasthuis wordt goedgekeurd met een gemeente subsidie van 815. Even zoo die der voormalige corpora- tien van neringen en bedrijven met een vermoedelijk batig saldo van ƒ940 En die der schutterij met eene toelage uit de gemeentekas van 8193.75. Vastgesteld werd een staat tot be schikking op den post in voorziene uit gaven en eene eerste suppl. begrooting voor 1901. Voorgesteld wordt het verzoek om eervol ontslag onderwijzer le klasse J. W. de Koning, wegens willekeurig weg blijven uit zqne betrekking te wijzen van de hand. Van genoemden Heer was een verzoek ingekomen om niet in tegaan op het voorstel. De Wethouder van Onderwijs ver dedigt de voordracht, wijst er op dat de meest mogelijke inschikkelijkheid is betoond aan adressant. DeHeerHugen- holtz neemt het nog zoo'n beetje voor den Heer de Koning op: meent, dat hem wel verlof had kunnen verleend worden. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de Gemeentebegrooting, Uitgaven. De Heer Schram opent dealgemeene beschouwingen; klaagt dat de antwoor den op de afdeelingsrapporten zoo terloops zijn beantwoord. Wijst op te late in diening der begrootingook het antwoord op evenredig schoolgeld bevredigt hem niet. De Heer de Braai bespreekt de minder correcte wijze waarop het rapport van de 3de Afdeeling is uitgebracht. De Heer Hugenholtz heeft het woord hier over. De Heer V. d. Kamp als rapporteur in de 3e Afd. verdedigt het rapport ir. het algemeen. De Heer Hofland wenscht óók orga nisatie voor de gemeentewerklieden. Hun rechtstoestand is niet vastgesteld. De Heer Hugenholtz nog eens over de rapporten, evenzoo de Heer Stolp. De Voorzitter bespreekt de beantwoor ding der rapporten en verdedigt die, alsmede, dat.er goede redenen bestonden om de begrooting niet vroeger in te dienen. De organisatie der werklieden wachtop de aanstelling van denDirecteur van Openbare werken. De Heer Schram verleent het Dagelijksch Bestuur nog een uitbrander. De jaarwedden van Burgemeester, Wethouders en Secretaris wordt te laag geacht voor een gemeente als Haarlem. Een bepaald voorstel tot verhooging wordt echter niet gedaan wegens de hoogere lasten. Enkele leden zijn van meening dat sommige Raadsleden, of althans één lid handelt in strijd met art. 24 der ge meentewet. Dit wetsartikel handejt over het leveren aan de gemeente door Raads leden. B. en W. deelen mede dat hun daarvan niets bekend is. Twee leden wenschen de bevordering der ambtenaren ter secretarie te doen plaats hebben naar anciënniteit. B. en W. vinden dien maatregel niet wensche- lijk. De Heer Modoo bespreekt dit punt, zou kunnen ineenen, dat bij de bevorde ring gunst bestaat, wat de Voorzitter niet toestemt; niemand is gepasseerd. B. en W. behandelen de ambtenaren behoorlijk. Nog de Heeren Modoo en Hugenholtz. De Voorzitter houdt de voorstelling der zaak, ontevredenheid onder ambtenaren, voor insuniatie zoo lang geen namen genoemd worden. In Afdeeling I wenscht een lid het minimum loon voor sluiswachters, brug wachters enz. bepaald te zien op 18 ets. per uur. Eene regeling is bij B. en W. in behandeling. De Heer Modoo stelt voor 18 ets. per uur. De Heer Schram ondersteunt. De Heer de Breuk wqst op de beantwoording. De Heer V. d. Berg wenscht in verband met de motie in dergelijke gevallen, dusdanige be merkingen niet te bespreken. De Heer Hugenholtz ziet hierin een domper op de discussies gezet. Weer de Heer Schram. De Heer Groot vertrouwt de betuigingen van B. en WT. niet. De Voorzitter be antwoordt een en ander kort en bondig. De Heer Beijnes vertrouwt zeer zeker, dat B. en W. de moeielijke zaak der regeling ontwerpen. Weer de Heer Hugenholtz, die ver klaart ook wantrouwen te hebben in het beleid van B. en W. j De Heer V. d. Berg stelt voor de bemerkingen, door B. en W. in behan deling verklaard, bij de besprekingen niet te bespreken. Nog veel discussies. Motie V. d. Berg komt in stemming, wordt verworpen. De Heer Modoo stelt voor in beginsel te besluiten de bedoelde loonen te be palen op 18 cent. De Heer Van Styrum wil de voorstel len van B. en W. afwachten en wjjst er op dat de Heer Modoo had behooren voor te stellen den bedoelden post met zóóveel te verhoogen. De Heer Modoo meent dat dit voor een Raadslid niet mogelijk is. De Heer Hugenholtz stelt nu voor de begrootingssom in deze te verhoogen met een som als nog mocht blijken noodig te zijn. De Heer Van Styrum wijst erop. dat men hier heeft te beslissen over cijfers. De Heer Spoor stelt nu voor de dis cussies over voorstel-Modoo te verdagen tot eene volgende vergadering. Dit wordt aangenomen. Weer de domper en weer een voorstel omtrent rneestmogelijken spoed in deze, wat wordt aangenomen. Voorstel Modoo om den post sluis wachters enz. te verhoogen met ƒ3000.—-. Alweer veel discussies in deze. De Heer Tjeenk Willink mist alle toelichting. Het voorstel wordt verworpen. De vergadering wordt een half uur geschorst. De Heer Groot wil het salaris van den havenmeester stellen op 1100. in plaats ƒ1380. Dit vindt geen ingang. De Heer Van Thiel wil dit succes sievelijk op 1500.— brengen. In hoofdzaak is het de Heer Speelman mee eens, dit wordt ingetrokken. De Heer Modoo komt op tegen het bijbaantje als marktmeester. De Heer Groot brengt de kwestie weer in ver band met de brugwachters en ook hun geldelijke verantwoording. De Heer Willink meent, dat de ver hooging wat te snel gaat, wil ook ƒ1100.Nog motieveeringen omtrent de stem vóór of tegen. Voorstel Groot in stemming valt. De vereeniging van haveninspecteur en marktmeester voor de kaasmarkt in een persoon vindt bestrijding, terwijl ook het verhoogde salaris niet gemoti veerd wordt geacht. Andere leden zijn van meening, dat die jaarwedde in over eenstemming dient gebracht met die van inspecteur van politie. B. en W. deelen mede, dat het niet raadzaam is thans een afzonderlijken kaasmarkt meester aan te stellen. Het salaris vin den B. en W. gerechtvaardigd. Onderhoud huizen, torens enz. lokt nog uit een verzoek van den Heer Roog, betreflende specificatie. Zal in het vervolg niet meer meegaan met onderstelde posten. Klaagt over mindere zuinigheid bij Openbare Werken. Is het met ver schillende posten niet eens. Wil, dat de aannemers wat meer op de vingers ge zien worden. De Heer De Breuk licht toe, dat de cjjfers zijn gesteld in overeenstemming met de Comm. van O W. en licht ver schillende punten der begrooting in deze toe. Meer toezicht belet de slijtage niet. De Heer Roog heeft nog een bemerking omtrent brandstoffen. De Heer Roog krijgt eene opmerking van den Voorzitter; de Heer Roog zal zich onthouden van verdere opmerkingen in deze. Het onderhoud der stookgereedschap- pen wordtin gemeente-beheergewenscht, ook het smidswerk zou in gemeente- beheer kunnen vervaardigd. B. en W. wijzen op aanzienlijk hooger kosten omtrent het eerste punt en aangaande het tweede punt op het I minder wenschelijke. De Heer Willink spreekt uit de allerslechtste wijze van verwarming op het Raadhuis en oefent I een scherpe kritiek uit op de verwar mingstoestellen. De Wethouder van O. W. beantwoordt, zal trachten de verwarmingswijze te verbeteren. Eigen beheer van stookgereedschap komt zeer zeker niet goedkooper uit. Bij onderhoud straten en pleinen wordt een staat gewenscht van te bestraten of herstraten straten, tevens, dat deze aan liet oordeel van den Raad wordt onder worpen, terwijl geklaagd wordt over de bestrating in sommige achterbuurten. Een staat over te leggen van bestratingen 1902 achten B en W. ondoenlijk. In de achterbuurten is de toestand zeer verbeterd. De Heer Hofland komt op te gen het stukwerk, als niet in het belang der gemeente, omdat het werk niet te controleeren is. Stelt voor loon van 18 en 23 cent per uur ingaande Januari. De Heer Groot wil beslissing over bestrating aan den Raad. De Heer de Breuk wijst op de moeie- lijkheid van het overleggen van een staat van bestratingswerk over te leggen. Voorstel Hofland 18 en 23 ets voor straatmakers kan niet de goedkeuring van B. en W. wegdragen. In stemming wordt het verworpen. Thans het voorstel overlegging staat van straten die verbeterd moeten worden, wat volgens den Heer Speelman aan B. en W. behoort overgelaten. De Heer Willink is ook wel voor zoo'n lijst. Weer beantwoord de Wethouder: zoo'n lijst is niet mogelijk, men kent de be hoeften nietB. en W. behooren dit te beoordeelen; het is den Heeren van de rechterzijde niet te doen om de lijst, maar om een stem in 't kapittel te hebben. Voorstel in het vervolgeen lijst wordt verworpen. Voor de plantsoen wachters wordt 18 cents per uur gevraagd met vrijen Zon dag. B. en W. zullen dit in overweging nemen. Om te voorzien in den dienst op Zondag wordt ƒ400.hooger uit getrokken. 6. Een voorstel van den Heer de Braai voor 18 en 23 ets wordt verworpen. Een gerucht gaat dat het voornemen zou bestaan de Wildemansbrug te ver anderen in een vaste brug, in welk geval men groote ongelegenheid voor vele ingezetenen voorziet. Het plan voor een vaste brug bestaat. De Heer van Thiel wil die post uitlichten. Wethouder de Breuk toont aan, dat dit niet kan, omdat de brug slecht is; een vaste brug is gewenscht. De Heer Modoo wil de post behouden. Voorstel uitlichten wordt na stemming verworpen. De Heer Schram wil op Zondag de plantsoenwachters doen vervangen door- agenten 4e klasse. Eene regeling in deze is in bewerking. De Heer Groot wenscht boomen aan I de Bakkerstraat. De Heer Winkler wijsi er op dat in 't midden van die straat een riool ligt. Langs de trottoirs kan ook niet. Gevraagd wordt naar meer drinkfon- teinen. B. en W. zien de noodzakelijk heid hiervan niet in. Baggerwerk in den zomer wordt niet meer wenschelijk geacht. De oorzaak van hierdoor veroorzaakte stank schrijven B. en W. toe aan de machine te Spaarn- dam, die in herstelling was en waardoor geen waterverversching kon plaats heb ben. De Heer van den Berg wenschte eene bepaling in het bestek omtrent baggeren in den zomer, als zijnde in het belang der hvgiéne. De Heer Willink komt ook op tegen onnoodigen stank. B. en W. zullen met de wenschen rekening houden in verband met de toestanden. Het loon der werklieden op de begraafplaats wenscht men te stellen op 48 ets per uur. Dit komt bij B. en W. in overweging. De Heer Hugenholtz wenscht met het fooienstelsel aldaar te breken. Wil het onderhoud der graven opdragen aan de gemeente en er de belanghebbenden voor te laten betalen volgens een vast tarief. Voorstel 18 ets wordt verworpen. Voorschrift van tarief voor onderhoud in eigen beheer komt in bespreking. De Heer Laane toont aan dat het fooienstelsel aan de begraafplaats dieper zit dan in het onderhoud. Dit voorstel wordt ingetrokken. ƒ200.voor de aanschaffing van het zesde rijwiel voor de politie wordt door een der leden te hoog geacht. Dit bespreekt de Heer Hugenholtz Goedkoop is duurkoop, zeggen B. en W. in hun antwoord. De Heer de Braai wenscht voor de politie-gevangenen een stroozak. Het salaris voor den te benoemen hoofdopzichter bij de gemeentereiniging wenscht men op ƒ1300.teru-g te brengen. B. en W. zeggen toe een voorstel tot regeling van de salarissen dier ambte naren en van de werklieden. De Heer Hofland wil het salaris van hoofdopzichter brengen op ƒ1200. Spreker wenscht ook verandering in het toelagenstelsel, het werkt de zucht naar overwerk in de hand. Keuring van levensmiddelen vraagt naar uitbreiding, zegt de Heer Schram. Wethouder H.D.Kruseman beantwoordt. De Heer Modoo wil de som voor keuring verhoogen met 500.-. Ook de Heeren Schram en van den Berg wenschen dit; de Heer Loomeijer niet en evenmin de Heer Speelman; de post is toch al 500.hooger gesteld. De Heer J. N. Kruseman licht toe. Voorstel Modoo, 500.meer, wordt verworpen. ƒ500.— vergoeding huishuur aan schoolhoofden wordt te hoog geacht. B. en W. stemmen dit niet toe, ook in verband met de jaarwedden. De Heer Modoo wil taxatie dier huishuren en het overschietende bedrag in geld uit te keeren. De opmerking is gemaakt, dat school gebouw Lr. D verbetering behoeft. B. en W. wijzen op de hooge offers, noodig voor schoolbouw. De Heer Schram beveelt dit punt in de aandacht van B. en W. aan. Spreker dient een voorstel in om zoo spoedig mogelijk tot verbetering over te gaan. Wethouder Kruseman wijst erop, dat dit alles geld kost, wat thans niet beschikbaar is. Verandering is echter wenschelijk. Laat de Raad er aan denken, dat Haarlem binnen eenigen tijd voor den bouw van drie scholen staat. De Heer Hugenholtz vindt den toestand van school D een schandaal voor de stad en vraagt geld voor de voorziening. De Heer van den Berg bespreekt de kwestie. De Heer Willink, hoewel de toestand niet goed is, vindt de be schouwing van den Heer Hugenholtz zeer overdreven, wacht voorstellen, doch in de toekomst. Dit geeft weer aan leiding tot nieuwe besprekingen. Een motie tot het verzoeken van een plan voor een nieuwe school wordt verworpen. Thans wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagochtend 10 uur. Zie vervolg Eerste blad. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES. te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 6