Nieuwsberichten. De Heer V. d. Kamp wil per week f 1.f 0.75 en f 0.50 per M. Wethouder de Breuk wil de gemaakte kosten terug betaald zien, wat met voorstel V. d. Kamp niet mogelijk zal zjjn. Dit kwam in stemming en wordt verworpen. De Heer Leupen vraagt nog een op heldering. De Verordening wordt aangenomen met 8 stemmen tegen. De Verordening omtrent brand blus- schen, welke de Heer Modoo een onding noemt, wenscht hij uit te stellen en verlangt eene Commissie. De Voorzitter licht toe. De zaak wordt aangehouden. Vervolgens behandelde de Raad de verordening op het haven- en kaaigeld. Voorgesteld was dit te bepalen op 2 cent per M3 of, niet meer dan 53 malen bin nenvaren f 0.60 per M8, niet meer dan 105 malen binnenvaren 0 90 perM3, niet meer dan 157 malen binnenvaren f 1.20 per M3, niet meer dan 209 malen binnenvaren f 1.40 per niet meer dan 261 malen binnenvaren f 1 60 per M3, meer meer dan 261 malen binnen varen f 1.80 per M3. Hierbij kwam in bespreking een ver zoek van de Heeren Jacobs en Pelten- burg. De Heer Beijnes gelooft niet dat de bedoeling is van de verordening haven- en kaaigeld te doen betalen door industrieelenin de gemeente, als scheeps bouwmeesters, brengt een voorbeeld bij van z.i. onbillijke heffing. Dat men lie ver iets eische van dezulken die in het belang van hun schepen gebruik maken van gemeente water. De Heer Bijvoet en andere Heeren wenschen aanhouding. De Voorzitter zet uiteen dat dit niet kan, omdat de tegenwoordige verorde ning slechts strekt tot 1 Januari a.s. De Heer Bijvoet wil dit bezwaar on dervangen door eenvoudig die verorde ning op nieuw vast te stellen. Voorstel uitstel in stemming wordt verworpen. De Heer Van Thiel leidt de bespre king in. Op verzoek wordt de memorie van de Heeren Jacobs en Peltenburg toegevoegd aan hun adres, voorgelezen. Het was een zeer uitgebreid stuk. De Heer Spoor wenscht van de be lasting uit te sluiten, de schepen die in reparatie zijn ter beoordeeling van den havenmeester. Amend. Spoor wordt verworpen. Nog heel wat gepraat over overdekt of niet overdekt vaartuig; de bedoeling is vaartuigen waarvan de laad ruimte oveidekt is, een overdekt vaar tuig te noemen. De verordening wordt aangenomen. De thans nog volgende punten behalve de aangekondigde benoeming werden uitgesteld tot de volgende vergadering. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan School Lr. B. Mej. M. C. van der Voort. Toen stelde de Heer V. d. Kamp voor alsnog het volgende punt te behandelen. De Vereen, van Gemeentewerklieden De goede Verwachting verzoekt aan den Raad wederindieoststelling van den werkman P. de Wit bjj de gemeente reinigingsdienst. Het verzoek was gesteld in handen van B. en W. Dit kwam in stemming. De stemmen staakten. De Raad zal dus in de volgende vergadering te beslissen hebben of het punt den 13 November in behandeling komt, een nieuw bewijs hoe wonderlijk de dingen loopen kunnen. De vergadering werd nu gesloten. De aangekondigde geheime zitting had we gens het vergevorderde uur geen voort gang. Weder werden verschillende gevechten gerapporteerd, waarbij dooden vielen, maar door Kitchener niet vermeld waren. In een telegram aan de „Daily Telegr." deelt Bennet Burleigh niet alleen mee, dat de Boeren bij Bakenlaagte een aantal Engelschen gevangen nam en ze, van alle bruikbare artikelen ontdaan, terugzonden, maar ook, dat de Boeren alle gelegenheid hadden om de gewonde en doode Engelsche soldaten van hun geweren en ammunitie te ontlasten. Bij Bovendam, Zuidwesten der Kaap kolonie is door de Boeren een convooi ingepakt. De Engelschen verloren twee officieren en veertien man. Het verlies der Boeren wordt benaderd op een ge lijk getal, als gewoonlijk. Een Afrika reiziger, de heer Selous, die zeer van nabij bekend is met Zuid- Afrikaansche toestanden heeft een vriend zijne meening te kennen gegeven om trent de gevolgen van den oorlog. De toekomst ziet hij voor Engeland zeer donker in. Als toch op de eene of andere wij ze de oorlog zal geëindigd zijn, dan zal Engeland te regeeren hebben over driehonderd duizend Hollandsche Afri- kaanders, die uit den aard der zaak bitter gestemd zullen zijn jegens den overheerscher. Dit regeeren zal Enge land schatten bij schatten kosten en vanwaar het benoodigde kapitaal in deze te verkrijgen, als men zoover is, dat 's lands rijkste hulpbron, het Transvaal- sche goud, is opgedroogd, wat oorzaak zal zijn, dat alles door Engeland zelf moet aangebracht en betaald worden. Zaterdag is weer een transportschip naar Afrika vertrokken met ongeveer duizend man troepen en officieren en een en dertig vrouwen. De laatsten zullen waarschijnlijk als verpleegster dienst moeten doen, waarvoor ze anders dienen moeten begrijpt men niet. Ondanks al het gebluf der regeering blijken de Boeren toch maar steeds hun gang te gaan. Honderntwintig mijlen van Kaapstad afnemen zij een convooi in de nabijheid van Kimberley halen zij paarden weg; acht en veertig mijlen van Kaapstad verneemt men kanongebulder nog heet de kolonie schoongeveegd, be halve nog enkele kleine troepjes wan- hopigen, vluchtende als zjj den vijand zien. Kitchener geeft niet op hoeveel manschappen en officieren hjj verloor, wel het juiste getal geweerpatronen, geweren, paarden enz. Li-hoeng-tsjang, de ontegenzeggelijk groote Chineesche staatsman, voor eeni- ge dagen overleden, is volgens Reuters correspondent te PeHng gestorven ten gevolge van ergernis en overspan ning bjj hevige twistgesprekken met Lessar, den Russischen gezant, toen de druk van de Japansche regeering ten hove de onderteekening van het ver drag over Mantsjoerije verhinderd had. Wat van de doodsoorzaak waar is in het midden latende, zal niemand hem den roem ontzeggen van steeds naar zijn beste weten in het belang van zijn vaderland werkzaam geweest te zijn. Bij zijn overlijden zjjn dan ook zjjne verdiensten door den keizer van China en zijne regeering naar waarde geschat. Onmiddelijk na den dood van Li Hoeng Tsjang, werden de papieren draagstoel, paarden en acht draagbaren, die de ziel van den overledene voor den Grooten Rechter moesten brengen, verbrand. Het lijk werd denzelfden dag in de kunstig gesneden, cederhouten doodkist gelegd, die Li Hoeng Tsjang op zijn jongste reizen door Europa steeds met zich had meegenomen. De datum van de begrafenis, die plaats zal hebben in de geboorteplaats van Li, is nog niet vastgesteld. Door de evangelische predikanten en hulpgeestelijken der synode te Gladbach is een oproep gericht tot hun ambts broeders in de Rijnprovincie, om mede te protesteeren tegen Chamberlain's aan tijging over Duitschlandsch wreedheid in den oorlog van 1870. Door eenige scheepsbouwers die hun werven aan de Croote Meren hebben, is bij monde van het Congreslid Bontell tot president Roosevelt het verzoek ge richt, een verdrag met Engeland uit 1817 te willen opzeggen, waarbij de bouw van oorlogsschepen aan de Groote Meren verboden is; een aantal scheeps timmerwerven zouden kleinere oorlogs schepen op stapel willen zetten, indien het bestaande verdrag dit hun niet be lette. De beweging tegen Engeland neemt in Duitschland sterk toe. Chamberlain's laatsten uitval aangaande de Duitsche wijze van oorlogvoeren in 1870 heeft de stemming niet verbeterd. Rusland gaat weer twee spoorwegen bouwen, waarvan de kosten zijn geraamd op honderd zestig millioen roebels. Men vraagt reeds waar het geld moet gehaald worden; waarschijnlijk in Frankrijk, aangezien van daar op een der lijnen is aangedrongen. Turkije bezit geen dokken. Al» er eens een Turksch schip zich op zee waagt, en het bekomt een of ander belangrijk letsel, dan moet het in 't buitenland dokken. Zoo ligt er thans een te Genua en een te Kiel. De be manning van het laatste wordt thans op kosten van de Duitsche marine onder houden omdat de levensmiddelen op waren en de sultan geen contanten zond om nieuwe aan te koopen. Men verdiept zich nog in het eindigen van het Fransch—Turksche conflict. De sultan had gehoopt op hulp van Rus land of Duitschland, maar men meent,dat Engelands belang meebracht voor Tur kije in de bres tespringen en dit wel met oog op Engelands groote belangen in het Oosten. Maar Engeland was, meent men hiertoe onmachtig, hoe ook de Engelsche pers het tegendeel tracht aan te toonen. Er wordt in gezien een bewijs, dat Frankrijks prestige in het Oosten wint naarmate Engeland verliest. In verband met het bekende geval van den kelner V. d. Kamp te 's Gravenhage heeft het gemeentebestuur aldaar be sloten, tot betere contróle over de nacht koetsiers, de nummers der rijtuigen, tot heden tamelijk onzichtbaar, in flinke witte cjjfers op de rijtuigen te plaatsen. Dezelfde maatregel is toegepast op den Urbaine maatschappij. HAARLEM 15 November 1901. De Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen klaagt. Klaagt over te weinig steun van Haarlems ingezetenen. En zij zoekt naar de oorzaak. Is er gebrek aan ware menschenliefde? Zeer zeker niet. Weet men niet, dat hulp noodig is? Ook dit wordt niet veronder steld. Is men niet bekend met het werken en streyen der Vereeniging. Dit laatste neemt de Vereeniging als de ware reden aan. In zeer ruimen kring is echter van 1 Weldadigheid naar Vermogen een circu laire verspreid om Haarlems Ingezete nen in deze in te lichten en deze geeft voorbeelden van omstandigheden die hulp zóó zeer behoeven. Onze gemeente breidt zich uit; de inkomsten der Vereeniging dalen. De toenemende aanvragen om hulp blijken, na zorgvuldig onderzoek, gerechtvaardigd maar de geldmiddelen zijn niet toerei kend. Bij de circulaire heeft het Bestuur ook ingesloten een briefkaart gefrankeerd met halvestuiverspostzegel en gedrukt adres; gereed om zoo maar in de postbus te doen, waardoor verzocht wordt eene bijdrage voor de Vereeniging, die zóóveel goeds kon stichten, als de geldelijke niet te gering was. Wie zal die briefkaart niet, ingevuld, aan het adres terugzenden 1 Tot aanschaffing der Waterbehoef ten voor hunne zeer talrijke armen zullen Diakenen der Ned.Herv. Gemeente weder inschrijvingsbiljetten zenden aan Haarlems Ingezetenen, ter vervanging van de turfcollecte. Waar de behoefte telken jare stijgt1 is zeer zeker een beleefd verzoek om eene milde bijdrage niet misplaatst. Dinsdagavond had op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" de eerste uitvoering plaats van het Kwartet Ro bert in verbinding met de heeren G. Zals- man en H. van Breemen. Door ongesteldheid van den heer Alex A. Polak moest een programma worden samengesteld afwijkend van het oorspron kelijke. Thans werd gespeeld Trio Oput 1, IVo.l) en het Piano Kwartet {Op. 26) van Brahms, terwij! de de heer Zalsman Dichterliebe van Schumann ten gehoore bracht, Zooals kon worden verwacht, voldeed de uitvoering aan hooge eischen en bleven de musici niet ingebreke aan de schoonheden van genoemde werken alle recht te doen wedervaren. Onverklaarbaar is het dat deze nobele Kunstuitingen geen beter onthaal vinden van de zijde der muzikale stadsgenooten. Men zou gaan meenen, dat de liefde voor Kamermuziek steeds minder wordt. Of wordt er misschien in onze stad te veel muziek gemaakt. Zondag 17 November begint het Strijkorkest van Ilaarlemsch Muziek korps de Populaire Concerten in het Brongebouw, het orkest onder leiding van den Heer Kriens, zal onder meer uitvoeren de ouverture Guillaume Teil, Soldaten Leben van Kéler Bëla en eene Fantaisie uit Madame Angot. Verder verleenen hun medewerking de Duet- tisten Gezusters Marietta, en de Duet- tisten Sophie en Henry. Alle zangstuk ken zullen door het strijkorkest geac compagneerd worden. Deze Populaire avonden beginnen te 8 uur en eindigen precies half elf. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen Zon dag a.s. de reproductien eener kostbare verzameling zjjden en damasten weefsels tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Groote sensatie-voorstelling aan staanden Zondag in den Schouwburg, als wanneer wordt opgevoerd Domey, de Orang Outang of Trouwheid der dieren en Laagheid der menschen. Het stuk is van den schrijver van „De levende Brug". Men ga het zien. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD, li Nov. S. Mok en R. Polak. L. P. Demison en A. M. van Ake. W. Kresen C. J. Vogehang. B. P J. Florie cn C. C. Hulseboch. T. Klinkenberg en J.C.Jan sen. J. A van den Bosch en A J. van Deureen. D. Scbabbing en J. M. van Wort. It Nov. W. H. Willms en T. Viaser. T. O. C. Hooij en W. C. van Lieshout. J. N. Pfaff en A. van der Wcrff. GETROUWD. 13 Nov. C. Vlug en J. Alfink. M. Hulskamp en A. M. Toeaet. H. Kok en M. A. Boa. H. W. Meijer en C. E. Zuu- rend- nk. H. Teeuwen en C. v. d. Engb. S. v. d. Landen en J. fltff. A. J. Koestal en C. H. v Diepenbeek. J. P. van Es en A C. Berthol-e J. J. van Meeuwen en T. H. A. Miltweg. 14 Nov. P. Segaar en P. Venema. A. Hamannen S. J. C. H. 5 obel». GEBOORTEN. 7 Nov. T. Welagen geb Kuiper z. 8 Nov. A. F. D. C. de Groot geb. Wilsd. T. Wijkkuise geb. Beers d. G. A. Beckering Vinckers geb. Companje z G. E. van Zwieten geb. van Tong-rei d. 9 Nov. M G. Klein geb van Dijk z. N. Meijer geb. Cornelissen z. J.J Ding- boo-n geb. Scbulitz d. 10 Nov. A. M. Bronstring geb. Vogel d. A. M. Mocij geb Voorthuis z S. van He Pul geb. O.'dshnijs d. 11 N0v. C. Schouten geb. van Wetering d. P. Kok geb Petersen z. M. C. de Graaff geb. Vermeer d M. Donker geb. Ketz. 12 Nov. G. L. Buschke geb. Groenewoud z G. C Lasschuit geb. de la Ckambre z. C. S Barmentlo geb. v. Bverdingrn z. E. de Rover geb. Kulin d. E. M. Scheelings geb Driehuis d. M. van Balen geb. Baten d. 13 Nov, H. C. Vissers geb. van Buggenum z. A. Kaarsgaren geb. de Bruiine z. G. W. Beider geb. van der Vossen z. J. de Groot §eb. Pot d. C. E de Bruin geb. Hogen- orp d. 14 Nov. 8. E. de Vogel geb. Tijssen z. E. J. van der Horst geb. van S'jju z. M. Hoeben geb. Op de Kelder. OVERLEDEN. 7 Nov. M. Clausing geb. van Her Jagt 46 j., Damsteeg. B. J. v. d. Woert30j., Hagestraat. T. K Honing geb Dijlius 86 j., W. Heerenst. JG. C. Smi's 14 m. z Spaarnw sir. G. Cornet 75 jWaldeck Pyrmontstr 8 Nov. J. H. Zwarts 11 m. d, Tulpenstraat M. C Steenman geb. Heins 66 j., Ursulastr. E. Bijster 3 m d., Palmstraat. 9 Nov. A Bosman 27 j., Fabriciusstraat. G. Bouwmeester Ti j., Kampersingel. E F. Doodeheefver 1 m. z K. Spaarne. G. A. de Ridder 14 m. z., L. Lakcnstr. 10 Nov. J. van Omvel 68 i., L Heerenstraat G. Vink 15 j. d„ Leid- ichestraat. 12 Nov. K. A van Borkum 55 j„ Wald. Pyrm.str. C. Drooglever Fortuijn 57 i-. Ripperdapark. 13 Nov. E. HofT geb. van Vessem 53 j., Raamsteeg. T. Hangoor geb. Upeij 77 j., Boterstraat. C. van Bijnen 6 j z., Kamoerlaan. N.A. v. d Aar 3 m. z., Brouwersvaart. 14 Nov. A. v. d. Brule 77 jM. v. Heemskerkstr. 0R6ELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Nov. 1901, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ. S Bach. 2. OffertoireL. Wely. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b Andante trauquillo. 4. LargoHandel. 5. Aria uit Stabat MaterKuaaini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2