HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 95 144 van ZATERDAG 30 November 1901 TE HAARLEM Zondag 4 Dec. 1901. Nieuwsberichten. A Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. T E;L E PH O O N N U M M'.E R TELEPHONISCHE VERBIND1NB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Pr|» pei Advertentie Tan 1-5 regelt 10.29, elke reyel VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer S rent*, groote letters naar plaatsruimte. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Ui heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 51/3 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tihben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Woensdag. Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs are, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. ïiuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6% ure, Ds. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 'e Avonds 6 ure. Dr. Elhorst. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 121 ure, Zondagsschool. '8 Avonds 6 ure, Avondmaal, s Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, {Dinsdag.) 'sAvonds 8>/s ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niets andara vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. L. Zegers. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evans. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Vs nre, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, de Heer P. Veen. Candidaat. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Hontrijk en Folanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Prof. I. M. S. Baljon. Hoogleeraar te Utrecht. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. 's Avonds 6Va ure, Ds. Hulsman, Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag (vervolg). Na het sluiten van het alge meen debat over de Ind. Begrooting werd een aanvang gemaakt met de be handeling in de onderdeelen. In antwoord op een opmerking van den heer Fock verklaarde de Min. dat in overweging zal worden genomen, in hoeverre de Alge- meene Secretaris in Indië verkeerd werkt. De heer Idenburg wees op misstanden in Palembang, wat de rechtspraak betreft, waar de opgelegde boeten in de zakken komen van de hoofden die recht spreken. De Min. bolootde onderzoek. In behan deling kwam ook de zaak Stormer. Aanleiding tot deze behandeling gaf een reeds sedert 1898 aanhangig adres van de echtgenoote van den Indieschen amb tenaar Abbema, naar aanleiding van handelingen van den gewezen controleur van Batjan, Stormer, die wegens die handelingen des tij de „eervol" ontslagen werd. De Komm. van onderzoek stelde voor den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen en verder over de zaak heen te gaan. De heer van Kol kwam krachtig tegen dit voorstel op. Het betrof hier vreeselijke misbruiken in Indiesche gevangenissen, Heftig keur de Spreker af het wanbeheer en de wreedheden van den ex-contróleur Stor mer, naar aanleiding der klachten van Mevr. Abbema, De konklusie was te zwak tegenover een ambtenaar, die verdacht wordt van moordaanslag en moord en toch eervol werd ontslagen. Nadat de heer Drukker namens de kommissie waarbij de Min. zich aansloot de konklusie verdedigt had, verzachtte de heer van Kol zijn aanvankelijk gedaan voorstel om den Goev. Gen. tot eene strafrechterlijke vervolging uittenoodi- gen in dien zin, dat hem nu verzocht zou worden, de mogelijkheid dier ver volging te onderzoeken. Dit voorstel werd aangenomen met 33 tegen 23 stemmen' De Kamer deed daarna nog nog de af deeling Justitie af. Bij de Maandag voortgezette behan deling der Indiesche Begrooting onder steunden de heeren v. Limburg Styrum en van Vlijmen den wensch der Indiesche Rekenkamer naar verbetering van Kon- tröle op de boeking van ontvangsten. De heer van Kol drong aan op aankoop in Indië van goederen, in plaats van die in Nederland aan te schallen, waar de keuring ondeugdelijk is. De Min. van Kol antwoordde, dat kasboek zal worden gehouden en verschillende kontróle- maatregelen in onderzoek zijn. In zake de goederen uitzending, waaronder veel spoorwegmaterieel, bevordert hij zooveel mogelijk de Indiesche nijverheid, en tegen levering van slechte waar wordt gewaakt door verantwoordelijkstelling van den leverancier ook na uitzending. Alle klachten worden onderzocht. De Min. zou binnenkort het koloniaal keu ringsetablissement te Amsterdam be zoeken. Bij de vierde afdeeling bracht de heer De Visser de zsndingsbelangen ter sprake, en daarbij het onderwijs in de Minahassa. De heer van Limburg Styrum stemde in met het plan tot ge leidelijke afschaffing der heerendiensten, maar hij kon niet goedkeuren, dat het excedent hoofdgeld in de schatkist komt. Het geld worde veeleer besteed aan ver dere afschaffing der heerendiensten. Ver der drong Spreker aan op goedkoope kredietverschaffing aan de bevolking ter bescherming tegen woekeraars. De Heer van Karnebeek verzette zich tegen het zijns inziens onnoodig besteden van 6 ton voor afschaffing van heerendiensten, waarmede hij voorzichtigheid aanbeval. De Heer van Kol betoogde dat Nederland de Christeninlanders in de Minahassa aller ellendigst bejegent. Hij ontwikkelde de grieven der bevolking, en drong aan op ernstig onderzoek. Chamberlains rede, te Edinburg ge houden blijft het Duitsche volk aanprik kelen, zoo hevig, dat des ministers briefjes, waarin hij achteruit krabbelt, niets baten. Een Engelsch blad zegt dan ook zeer terecht, dat het zóó niet kan voortgaan, dat de Duitsche regeering wat moet doen, maar het blad twijfelt of die wel in staat zal zijn den steun te bezwaren. En dit alles door de flap-er-den-boel- maar-uit methode van Chamberlain. De medische faculteit in Engeland begint ook tot de overtuiging te komen dat de vrouwenkampen in Zuid-Afrika ongeschikt zijn voor het verblijf van menschen. Zij put dit oordeel uit het ontzettende sterftecijfer, 254 per duizend en wijst er op, dat dit nimmer, zelfs niet bij de hevigste epidemie in Enge land, hooger klom dan tot 70. Kitchener bericht dat generaal Knox met het geheele commando van Joubert heeft afgerekend. Weer is met een Oosterijker een contract gesloten tot leverantie van twintigduizend paarden. Chamberlain neemt voorloopig geen uitnoodigingen aan tot het houden van politieke toespraken. Waarschijnlijk heeft hij van zijn mtdeministers een wenk ontvangen om wat voorzichtig te zijn daarom zal hij zich liever geheel ont houden. Dr. Leyds moet aan de „Frankfurter" bericht hebben, dat Kruger t(jding ont vangen heeft dat vijf achterkleinkinderen van hem in de concentratiekampen ge storven zijn. Al sedert eenigen tijd heeft men zich verbaasd over de groote troepenbezen- dingen naar Afrika. Het raadsel is thans opgelost; Kitchener heeft nog slechts vijf en veertig duizend man om z(jn vijand te achtervolgen. Honderd twintig duizend zijn er geweest. Waar de overige gebleven zijn weten misschien de Boeren te zeggen. Inmiddels neemt in Engeland de haat tegen Chamberlain toe en in Europa kan die haast niet meer stijgen. Akelig is het te moeten hooren, dat sommige Boeren met de Engelschen meevechten. Zij ontvangen geen soldij, doch ontvangen 75 percent der waarde van hetgeen zij buit maken. Bovendien doen z(j dienst als verkenners. Fouché heeft twee Engelsche gevan genen laten doodschieten, hij heeft hier van Kitchener in kennis gesteld. De reden tot deze terechtstelling is nog niet me degedeeld. Het geval zal echter den Engelschman tot nadenken leiden, of tot nieuwe bloedmaatregelen aanleiding ge ven. Het laatste is het meeste denkbaar. Niet onaardig als bewijs hoever de vijandschap tegen Engeland gestegen is, klinkt, dat een Hamburgsch blad den raad geelt alle speelgoed en Kerstfeest- kaarten uit Engeland in Duitschland te weren. Te Weenen heeft men hooge ver wachtingen van het bestuur van den nieuwen Turkschen grootvizier Said- pacha. Men vestigt er de aandacht op dat hij een krachtige figuur is die den strijd tegen de paleiskliek aandurft en voert ten bewijze daarvan aan een iradé, welke reeds door den Sultan is uitge vaardigd en waarin wordt bepaald dat de paleisdignitarissen zich uilsluitend hebben te bemoeien met hun eigen be zigheden en dat concessies voor spoor wegen, mijnen enz. slechts mogen worden aangevraagd en uitsluitend zullen worden verleend door bemiddeling van den groot vizier en de ministers. De Duitsche gemoederen zijn, men weet het, hevig in opstand gekomen tegen Chamberlain's beweringen. Hem is toen gevraagd of hier tegen niets was te doen, doch neen, hij zou er zich niet aan storen en nu begint hij zich zoo wat te verdedigen met te zeggen, dat hij gedaan heeft, als ieder in dergelijk geval zou doen. Wat de concentratie kampen betreft kan hij slechts op één voorbeeld wijzen, dat van generaal Wejj- ler op Cuba. Van Maart tot November zijn in Span je vierhonderdnegentig stierengevechten gehouden waarbij gedood werden ruim drieduizend stieren en ongeveer vijfdui zend paarden. Bij de lichaamsoefeningen en spelen worden vee! Engelsche woorden gebruikt. De minister van onderwijs in Wurtem- berg heeft hierop de aandacht gevestigd en verzocht die woorden en termen door Duitsche te vervangen. Ook in Nederland mocht hieraan wel eens gedacht worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1