lijk te maken, en allen, die naar de gezondere streek aan de kust wenschten te gaan, zouden volkomen vrij zjjn om dat te doen. De grootere kampen zullen worden opgebroken en door kleinere vervangen van 2 a 3000 bewoners. Daar velen de kampen hebben betrok ken op Kitcheners belofte, dat zij niet uit hun geboorteland zouden wegge bracht worden, zal aan alle dezen worden gevraagd, of zij al dan niet naar de kust willen. Kolonel Pine Coffin, die de Engelschen als een der beste Boerenjagers beschou wen, moet naar Engeland terug wegens een oogziekte, die onmiddellijk consult bij een specialiteit noodig maakt. De commando's van Clanwilliam, Calvinia en de naburige districten blij ven voortdurend veel talent en activiteit toonen om een gevecht te vermijden. Zjj zijn samengesteld voor minstens vier vijfde gedeelten uit plaatselijke rebellen, wier kennis van eiken bergpas volmaakt kan worden genoemd. De moeilijkheden der Engelsche colonnes zijn vooral groot in het Zandveld, langs de zeekust, waar de Engelsche wagens een ontzettende last blaken te zijn, terwijl de Boeren wagens er gemakkelijk en licht over heen gaan. Een telegram van lord Kitchener uit Standerton meldt: De colonnes onder bevel van generaal Bruce Hamilton hebben na een nachtmarsch het geheele Bethal-commando verrast en gevangen genomen bij Trichardfontein. Zeven Boeren werden gedood, 131 gevangen genomen. De Standard verneemt uit Heilbron van 8 dezer, dat De Wet zijn nieuwe concentratie heeft voltooid. Het bericht dat hij 2000 man bij zich heeft is moge lijk overdreven, doch zijn troepenmacht is zeker 1400 man sterk. Zijn eerste beweging tegen kolonel Wilson's colonne had een eenigszins ernstig gevecht ten gevolge. Na dien eersten aanval hadden de Engelschen drie dagen om veertien mijlen af te leggen. Op den derden dag was Wilson hopeloos omsingeld, doch werd hij onzet door Rimington. Toen de beide co'onnes op Heilbron terugtrokken, omzwermden de Boeren in grooten getale den rechtervleugel en de achterhoede, en maakten zij zelfs een deel van het convooi buit, hoewel zij spoedig genoodzaakt waren dit weder te verlaten. Toch bleef De Wet voort durend de colonnes beschieten, zoodat zjj slechts langzaam konden voortrukken. De Engelsche verliezen waren klein, die der Boeren onbekend. Pogingen worden aangewend om een specialen regeeringscommissaris naar Zuid-Afrika te zenden, natuurlijk niet door Chamberlains vrienden. Men verneemt aangaande officieuse wenken tot het verkrijgen van vrede, dat de Duitsche regeering met Frankrijk en Rusland in overleg zou willen treden, als de Boeren den eisch van volstrekte onafhankelijkheid wilden laten vallen, op welke voorwaarde door hen niet kan ingegaan worden, aangezien de Boeren te velde zoodanigen vrede zouden nemen. Sommige Engelsche bladen maken de opmerking, dat de guerilla oorlog heel veel kans heeft een chronisch geval te worden. In Engelsch Indië zijn thans ook de Masoeds in opstand gekomen, een kleine volksstam, die aan de Engelschen al menig angstig oogenblik geleverd heeft. Er zijn nu troepen op afgezonden, maar Indië heeft er zooveel moeten missen voor Afrika, dat de toestand in deze niet te gunstig wordt geoordeeld. Bericht wordt, dat De Wets commando is uiteen gedreven en nu met dat van Stejjn naar het zuiden is gejaagd. Tegen 16 Januari komt het Engelsche parlement bijeen. Alvast heeft de re geering laten meedeelen, dat de oorlogs kosten gedurende de laatste twee maan den zeer gedaald zijn, maar ook begint men van regeeringszijde de liberalen zwart te mtken, stellig om hen vast den mond te snoeren Bannerman heeft men genoemd de man die de Boeren in hun verzet steunt en tevens gezegd dat hjj een vjjand des vaderlands is in wiens schoenen een fatsoenlijk Engelsch- man niet gaarne zou staan. HaAKLEM 13 December 1901. BACHCONCERT. Het concert van Dinsdagavond was voor de Bachvereeniging opnieuw een groot succes. Het orkest van het Con certgebouw speelde de orkestwerken op de meest volmaakte wijze, terwijl de heer Jacques Thibaud, violist uit Parijs, den muzikalen luister niet weinig ver hoogde met de voordracht van eenige uitgelezen vioolnummers. Door eene zeldzame gemakkelijkheid en voor violisten benijdenswaardige zekerheid in het passage spel, door een fijn en innig muzikaal gevoel in den gezang-satz, door een ongemeen warm temperament in heel zjjn spel, wist de heer Thibaud te boeien en bewondering af te dwingen voor zijne kunst. Waarlijk, deze jonge kunstenaar staat reeds in de voorste rjjen der uitvoerende meesters, 't Is een van de bevoorrechte naturen die, zich wijdend, aan de kunst, alles medebrengen en hun talent slechts behoeven te ontplooien om zich boven anderen te onderscheiden. Zondags kinderen, die de lauweren slechts heb ben te grijpen, geniën, die leven boven het gewone leven. Wij zijn den heer Thibaud wel zeer dankbaar voor het mooie viool-concert van Mozart. Dit is geen repertoire nummer van solo violisten en toch zoo ten volle de kennismaking waard. Wjj herinneren aan het stemmingsvolle Andante in de uitvoering verrukke lijk gespeeld en in het algemeen aan het fijne en subtiele klankweefsel, waaruit dit opus evenals de meeste werken van Mozart is samenge teld. Mogelijk dat het talent van den kun stenaar Thibaud in de huidige levens periode zich wel het meest voelt aange trokken door de teere en diepgevoelde Mozartsche kunst. Voorzeker zal aan den heer Thibaud nog wel eens de gelegenheid geboden worden om bij de Bachvereeniging op te treden; de sympathie hem betoond was daarbij groot genoeg. Het Programma van den heer Men gelberg bestond uit de volgende werken. Symplionie van Schumann, L'apprenli sor rier Scherzo d'aprês une ballade de Goethe van Paul Ducas en Ouverture No. 3 van de opera Leonore van Beethoven. Het tweede nummer was eene proeve van nieuwe kunst op muzikaal gebied, die ongetwijfeld met gemengde gevoelens zal zijn gevolgd; mogelijk meer met verbazing dan met waardeering. Toch zullen de aanwezigen, ook de verstokte concervatieven onder hen, niet voorbij hebben gezien het karakteristieke en geestige element dat zich in den bouw van Ducas' werk openbaart. Hoe dit moge zijn, een verkwikking na zooveel rumoer was ons de heerlijke vertolking van Beethovens Leonore-Ouverture-, een rustig opwaarts gaan naar oorden van stille vrede en geluk. B. Jammerlijk werd er gedurende de geheele week geklaagd over de moddermassa's op alle straten en wegen. Men oordeelt zóóal het blad der boomen is afgevallen en al eenige dagen geleden opgeruimd, daarvan komt dus de mod derpoel niet, 't is alleen dat bij nat weêr de boel niet bijeengevergd wordt en gevraagd wordt waarvoor we dan toch een paar bezemwagens en een dure gemeentereiniging rjjk zjjn. Zeer waar, maar vergeten wordt, dat de meeste straten en pleinen in den laatsten tijd zijn opgebroken, bestraaten overbestraat; dat het zand niet matig gebruikt is en dit door de menschenvoeten overal heen wordt gedragen. Bij regen ontstaat hier door de kleverige modderpap, die tevens al de talrijke kuilen in ons plaveisel vult. Nu, met een paar jaar zal 't wel wat beter worden, dan is het on vermijdelijke gewroet in den grond ongeveer afgeloopen. Dus nog twee jaar modder ondanks veegmachine en ge meentereiniging. Met I Januari 1903 zijn we in 't bezit van eigen waterleiding, eigen gas. eigen electriciteit, zoo voor licht als voor beweegkracht. De eerste onderneming heeft tot heden geen teleurstellingen opgeleverd, wel een voordeelig saldo voor de gemeentekas. De gasleverantie zal ook wel slagen men zegt toch, dat de bijproducten der gasfabriek ongeveer het kolenverbruik dekt. Dit kan dus ook een saldo geven. Maar de elektriciteit daarover trekt men wel eens de schouders op. Op zich zelf genomen kan elektrici teit niet goedkoop zijn in Nederland, waar steeds stoomkracht noodig is tot het verkrijgen ervan. Elektriciteit in warmte omgezet elektrisch licht heefi echter veel voor. Het bederft de lucht niet, is uiterst zindelijk in de behande ling en, met zorg behandeld, veel min der gevaarlijk dan gas of petroleum. Elektriciteit in kracht omgezet be spaart de kosten van stoommachines en gasmotoren met de vele teleurstellingen er aan verbonden. Voor niet al te groote bedrijven zal het dus op den duur zeer gewild zijn, te meer omdat ook het be dieningspersoneel kan verminderd wor den, wat wel mag opwegen tegen den hoogeren prijs. Men mag dus veronderstellen dat ook dit deel van gemeente exploitatie een toekomst heeft, al is 't waarschijnlijk, dat die toekomst wat verder ligt dan die der andere gemeentelijke onderne mingen. Niet te vergeten het gemeentelijk slachthuis, waarover de gedachten zeer uiteenloopen, maar de pessimisten nog niet door de optimisten verslagen zijn, voordat eerst de cijfers aantoonen, dat het geen schadepost voor de gemeente is en wij geen duurder vleesch krijgen. Inmiddels klaagt men, worden onze belastingen hooger en onze gemeente schuld heeft een hoogte bereikt als nim mer. Nu is het eerste niet direct en gevolg van het laatste, omdat de gemeente schulden voor een groot deel hun ont staan te danken hebben aan de uitbrei ding der gemeente, voor een ander deel door kapitaal voor de gemeentebedrijven. Dit zijn echter onvoorziene uitgaven, waarvan wij en onze nazaten aflossing en rente betalen welke voor een groot deel gedekt zijn door de opbrengsten en dus kans op batige saldo's geven. Men vergete echter niet, datallesthans meer geld kost. dan voor enkele jaren, vooreerst door verhooging van jaarwed den en loonen en dan nog door ver schillende oorzaken. Natuurlijk wordtonze belastingpercen tage hooger dan vroeger of verhooging van personeel-opcenten staat voor de deur. Wij zullen 't ons maar moeten getroosten. Aan het Verslag over 1900/1901 der Vereeniging Weten en Werken is het volgende ontleend: De Maandagavond bijeenkomsten, twaalf in getal, waren talrijk bezocht; het Bestuur ziet daarin een bewijs van belangstelling die den werkman bezielt om iets nuttigs te hooren. Vele jonge mannen behooren tot de trouwe be zoekers. Behalve de genoemde werden door de Heeren J. B. A. Saeijsen F. H. Grabijn op Vrijdagavond populair wetenschap pelijke lezingen gehouden, die zeer in den smaak vielen. Met het oog op de toenemende be langstelling is het Bestuur overgegaan tot het vergrooten van de gehoorzaal, waardoor 150 zitplaatsen gewonnen zijn. Door tusschenkomst van goede vrien den van Weten en Werken zijn de hiertoe benoodigde gelden op met be zwarende wjjze verstrekt. Het Bestuurs lid de Heer J. A. G. van der Steur, heeft belangloos tijd en moeite opgeofferd tot toezicht op den bouw. Wegens hoogen leeftijd is de concierge, de Heer Menke, gepensioneerd, in zijn plaats werd benoemd de Heer J. F. Kronenburg. De rekening sloot met een nadeelig saldo van /185,85Vs- De Heer Dr. E. van der Ven trad af als Bestuurslid. In zijne plaats werd benoemd de Heer J. B. A. Saeijs. De Bibliotheek eischt dringend ver sterking. Het verslag eindigt met den wensch, dat de Instelling zich moge verheugen in een groote belangstelling en dat onze nieuwe bewoners van Haar lem zich mogen geroepen gevoelen, mede te helpen aan de ontwikkeling in de goede richting van den geest der werk-1 mansklasse. Door den burgemeester zijn benoemd tot inspecteur van politie C. F. Kempers, thans adjunct-inspecteur, en tot adjunct- inspecteur van politie J. H. van den Broeke, thans tijdelijk als zoodanig •werkzaam. Maandag 16 December a. s., Con cert van den Heer Jules Schiirmann, Mevrouw Bertha Backer Snieder, Mej. Julia Linden en den Heer Mönch, in de oude Concertzaal van het Hotel Funkier. Zij zal zeker goed bezocht wor den, al deze artisten hebben zeer goede reputatie. „De Figaro" schrijft o. m. in een verslag van de 5 O Clock, door haar gehouden De Heer Jules Schiirmann was zoo goed gedurende een kortstondig verblijf in Parijs, welwillend te zingen eenige oud Fransche liederen, zóó ge voelvol, zóó heerlijk van stijl, dat hem een buitengewoon applaus ten deel viel. De na hem komende artisten, hoewel van eersten rang, hadden door zijn succes eene zeer moeielijke taak om het publiek te winnen. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen a.s. Zondag nog tentoongesteld zijn de teekeningen betrekking hebbende op de Zilversmids- werken. Zondag is de toegang kosteloos. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door H. v. den Ploeg, wonende Heemstede, nog jonge radijs aan de groentenmarkt is gebracht. Het Strijkorkest van het Haar- lemsch Muziekkorps geeft Zondag 15 Dec. in het Brongebouw een tweede Matinée voor het publiek. In het eerste deel werken van Grieg, Peer Gynt Suite, Nordische Weisen, Elegische Melo- diénin het tweede gedeelte, Dndollen- dete Symplionie, en Ouverture d'Al- phonso d'Estrelle van Schubert. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 10 Dec. I. Drukker en S. Duque. GETROUWD. 11 Dec. W. de Klijn en C. U. A. Carél. J. H. van der Wel en A. M. de vijs. J. W. Roosen en J. M. van der Sluis. J. D Z'ijlemaker en A C. Vroomans. 12 Dec. A F\ G. Stevenscn eu A. Coevert G. J. P. Enters en C. A. Gebing. GEBOORTEN. 5 Dec. A Herman geb. Bl&auw z. J. P. van der Ben geb. ter Smitten d. B Verdonkschot geb. Meulenbroek d. 6 Dec. C. van Pluurrn geb. van Haren z. M. Vlasblom geb. Klerk z. H. Mizerua geb. Vi-ser z A M. W. van Daalen eeb. de Jager z. E. Post geb. de Moed z. 7 Dec. J. van Dan-ik g'b. Smitz.W.C. F. Gredemans geb. Korgers d. A. A. Snellens geb. 'langermann z. M. Arons geb. Malipnard z. G. J. Boogaart geb. Kcch z. 8 Dec M. C. Sevcrijnse geb. KoBter z. J. M. Beenhakker geb van lngen z J. C. Mon'ijn geb.de Bresz H Schreijers geb. Glas d. J.G. van Her waarde geb. van Rekom z. B J. Pas- schier geb Boerhof z. A. van Zijn geb. van den Haak z t) Dec. A. G Antonisse geb. van den Berg z. G. Piepenbrink geb. Neugebauer z. 10 D e. N. Poelgeest geb. van den Kommer z A. Gibbering feb vanSteijnenz ALijnzaat geb. Steen- ist d C. Moerkerk geb van Leuven z. A. Mul geb Smit z. A C. Bijster geb. de Leeuw z W. van Poorten geb. Huijboom z. 11 Dec. C. Kers geb. van Roede r. B Tieertes geb. van Minnend. A Rikkers geb. van de Poll d. A. W. re N'ijs geb. van Zon z. G. A. J. Duijn geb Kloes z 12 Dec M. E. de Z&aijer geb. Pieters z. C. üuijff geb. Timmers d_ OVERLEDEN. 5 Drc. M. C. Muller 66 j., Hssselaers- plein. E H. van Dam 2 i. d Ued. Oude gracht. 6 Dee. J. A. Strickling 74 i., Jan-straat 7 Dec. A. J. M. Dyt 10j d., Harmeniansweg. 8 Dec B. Klomp geb. Bloemera 76 jJan-straat. J van Zee 5 m. d. Amsterdamstraat. J. Mijnzen 89 j., Weverstiaat. 9 Dec. E Veering geb. van Beek 85 i., Hageslraat. A. van Zalen geb. v. Alleven 88 j., Jansatraat.. H. Lassehuit 83 j., Smedestraat. 10 Deo. A. J. Smalen 88 j., vo rder Schoolste»g. J. p. Stebel 64 j„ Z. Schoolsteeg. J 1'. Dekker 71 jK Begijnestr. G. E. Duim 3 j., Botermarkt. I. A. Deggeiler geb. Bosch 64 i., P. Kiesstraat. 11 Dec. B. S. van der Hart 5 m zA ntonieatraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 17 Dec. 1901. des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PBOQBAMMA 1. Preludium en FugaS. de Lange. 8. FantasieA Hesse. 3. Sonate No 2J. S. Back. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 4. Mersch uit JephtaHandel. 5TraumereiIt. Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2