HAARLEMSCÏÏ PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 102 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 25 December 1901. TE HAARLEM Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. erQi per Advertentie van 1—5 regel» f 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, meer f} cents, Qroote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 uredie alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Woensdag 25 en Donderdag 26 Dec. Ie en 2e Kerstdag. Egliso Wallonne. Eerste Kerstdag. Dix heures, Mr. Midler. Collecte pour le Culte. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Pred. te Kockengen. 'g Avonds 5i/s ure, Vs. Mulder. Pred. te Kockengen. Tweede Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. Pred. te Kockengen. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'g Avonds 5Vs ure, Vs. Tibben. Tweede Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Tweede Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 ure, Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. Luthersche Kerk. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Poolman. 's Avonds 6J4 ure, Ds. Wempe. Met medewerking van het Luthersch Zangkoor. Collecte voor het Weeshuis. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Pred. te Sandpoort. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. Tweede Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Dr. Elhorst. De opbrengst der gewone collecte in de bnsBen na de Godsdienstoefeningen op de beide Kerstdagen is bestemd voor de Doopsgezinde Ziekenverpleging al hier. Bemonstrantseh Geref. Kerk. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 5 ure, Kerstfeest (Parklaan 17) 's Avonds 8 ure, vergadering (Parklaan 17). BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Red. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Coliecte voor Rehobott. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Medewerking der Chr. Zangvereen. „Bennebroek". Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Beverwijk. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Tweede Kerstdag. 's Avonds 6 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Kerstboem. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Kerstdag. Geen dienst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Ternooy Apel. Van Alkmaar. Doopsgezinde Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Bloemendaal. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Vs uro, Ds. van Leeuwen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Pred. te Zandvoort. Hillegom. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Tweede Kerstdag. Yoorm. 10 ure, Ds. nan Veen. 's Avonds 5 ure, Kerstboom voor de Zondagschool. Houtrijk en Foianen. Eerste Kerstdag. Yoorm. 10 ure. Ds. T. Hoog. Em. Pred. te Hillegom. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. 's Avonds, Kerstboom voor de kinde ren van de Zondagsschool. Santpoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Spaarndam. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Tweede Kerstdag. 's Avonds 5Vj ure, Kerstboom. Zandvoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. C. Veen Jr. Candidaat te Haarlem. Beide dagen collecte ged. voor het Diaconiehuis, ged. voor de vrouwen kampen. 's Avonds 6 ure, Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool. WETEN EN WERKEN. Maandagavond trad de Heer Kuhn van Amsterdam als spreker op. De zaal was goed gevuld, ondanks de, nabijheid der feestdagen, waardoor velen der ge wone toehoorders niet konden tegen woordig zijn wegens werkzaamheden. Voorgedragen werd „Grootvader" van Justus van Maurik. Men kent de ge schiedenis: Een gezin in den achteruit gang geraakt door onbezonnenheid van den man, onbeholpen slordigheid van de vrouw. Zoo was de familie van Reen ten ondergegaan. Lauwers, de stiefvader der vrouw, vroeger weinig in tel, kwam te hulp, maar het echt paar ging weêr den ouden weg, kwam ten laatste te land in een achterbuurt van Amsterdam, waar vader Lauwers, thans arm, bg hen inwoonde. De oude man had het niet aangenaam, slechts een band bond hem nog aan het leven Keetje, het negen-jarig dochtertje der Van Reens, grootvaders oogappel, steeds vol zorg voor den ouden man. Toch zou het nog erger worden, zelfs nadat hg een zijner vrienden uit betere dagen, den majoor Smit, onverwacht ontmoet had, die hem moed insprak en iets voor hem trachtte te doen. Kleine Kee, een zwak ding, werd door de ouders geëxploiteerd, het nietige kind verhuurd als loopmeisje. De ver moeienis knakte het jonge leven, Keetje stierf, de ouders vertrokken met de noorderzon; grootvader werd aan zijn lot overgelatenandere menschen, vreem den, hadden zich ovef hem ontfermd. Gelukkig kwam weer majoor Smit hel pen, den ouden Lauwers de laatste levensdagen, door welgemeende vriend schap, verhelderen. Mooi werden de verschillende partijen door den Heer Kuhn weergegeven, vooral waar de personen sprekend werden in gevoerd, en ook de vele weeke gedeel ten behandelde Spreker verdienstelijk. Als men zoo'n Van Maurik novelle leest kan men er bij genieten, maar zeer zeker meer, als die wordt voorge dragen door iemand, die, als Spreker, van het verhaal eene studie heeft ge maakt. Tot slot werd nog voorgedragen Oom en Neef van Van Zeggelen en Bonjour en Adieu van Van Hejjst. Dat Spreker met genoegen gevolgd was, mocht wel blijken uit het applaus na elk der voordrachten. Den volgenden Maandag verwachte men den Heer F. H Grabgn van Amster dam als Spreker. Tweede Kamer. In de Zaterdag ge houden zitting werden een aantal kleine, maar spoedeischende ontwerpen afge handeld en goedgekeurden werd daarna het debat over Hoofdstuk V (Binnenl. zaken) hervat. De heer Nolting wenschte Staatstoezicht op den porcelein-glazuur arbeid en verbetering van de toestanden in de steenfabrieken. De Heer Passtoors wilde de Stuwadoors aansprakelgk stellen voor ongevallen onder de bootwerkers. De heer Drucker drong aan op wettelijke voorziening voor vervroegde winkelslui ting. De heer Schaper bepleitte verbod van vrouwenarbeid in aardewerkfabrie ken. De heer de Klerk wenschte beter toezicht op de strookartonfabrieken en steenfabrieken. De heer van Lüben Seis beaamde de klacht over de Zuid-Hol- landsche steenfabrieken. De heer Goeman Borgesius betoogde, dat voorziening in den misstand in steenfabrieken niet bij arbeidscontract, maar bij arbeidswet dient te worden geregeld. De Min. ant woordende, deelde mede dat verkrijging van meerdere kennis omtrent den omvang der werkeloosheid aan de burgemeesters een circulaire zal worden gericht waarbjj opgaven worden gevraagd over werke loosheid in 't algemeen, in 't seizoen van werkeloosheid en omtrent abnormale werkeloosheid, inet vermelding van de vakken en van wat is of wordt gedaan tegen het kwaad. Het vraagstuk dei- winkelsluiting hoort thuis bij Justitie. De Min. kan het alleen beperken tot den arbeidsduur, wat in deze niet voldoende is wegens de concurrentie van den win keiier zonder bedienden. De Min. meent dat iets voor de zaak dient gedaan, al kan hij zich daaromtrent nog niet in beslissen den zin uitlaten. Hg is ten volle overtuigd dat misstanden in de aardewerk- en steenfabrieken behooren weggenomen Overwogen zullen worden maatregelen van veiligheid bij het laden en lossen. De Min. acht verhooging van straffen voor betere nakoming der arbeidswetten noodig en beaamde de wenschelgkheid van de indienststelling van vrouwen bg de arbeids inspectie. Bg het verder debat beloofde de Min. overweging van reor- ganizatie der Kamers van Arbeid en verdedigde het subsidie van ƒ2000 als proef aan de Baseier Internationale ver- eeniging voor wettelijke arbeidersbe scherming. Aan den heer de Savornin Lobman, die niet wist wat aan de kerk te Veere merkwaardig is om subsidie te wettigen, raadde de heer de Stuers studie van architectuur aan. De Min. bracht hulde aan de werkzaamheid van den heer de Stuers op kunstgebied, maar deze moest zich niet voorstellen de eenige autoriteit op dit gebied te zijn. Maandag voortzetting van de behan deling der oorlogsbegrooting. Maandag is Hoofdst. VIIA der Staats- begrooting (Nationale Schuld) goedge keurd. Daarna werd het algemeen debat over de Oorlogsbegrooting voortgezet. De heer Tydeman had volkomen ver trouwen in de oprechtheid van 's Minis ters bedoelingen en beloofde zijn steun voor de uitvoering van diens plannen, niettegenstaande hij in enkele opzichten teleurgesteld was. De heer Schaper pro testeerde tegen de ontaktiesche, tyran- nieke tegenwerking door militaire auto riteiten tegenover de Antimilitairistiesche Vereeniging te Delft, die, om een enquête naar den toestand en den invloed van het kazerneleven in te stellen, een on partijdige, niet opruiend gestelde vragen- lgst zond aan de leden van het reserve kader. De heer Van der Zwaag kwam op tegen het verspillen van miljoenen

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1