voor oorlogsuitgaven, die steeds meer vorderen. Door geleidelijke vermindering -wil hjj komen tot afschaffing van leger en vloot. De oorlogsuitgaven acht hij uit een maatschappelijk en zedelijk oog punt ongeoorloofd. De heer Talma be streed de beschouwingen van den heer Melchers. Spreker zou het betreuren, dat de soldaat door de socialistiesche voorstelling van het leger, bedorven zou worden. Als wij gedaan hebben wat wij kunnen, stellen wij ons in Gods hand en zorgen orn het pand, ons toevertrouwd, ongerept te bewaren. Nadat de heer Ferf eenige opmerkingen gemaakt had en verzocht had den tweemaands-dienst- tjjd van de rezervisten niet toe te passen op hen, die reeds in dienst zijn, nam de Min. van Oorlog het woord, die, na dank betuigd te hebben voor de wel willende tot hem gesproken woorden, zq'n standpunt verdedigde, en verzekerde, dat een eerlijke, loiale uitvoering van de legerwetten van hem fe wachten'is. In de avondzitting beantwoordde de Min de verschillende sprekers. De heer Mel chers repliceerde uitvoerig en scherp tegen het optreden van den heer Talma voor het mihtairisme. Het rezervekader kreeg nog een verdediger in den heer 1 Duijmaer van Twist, en de heer Verhey drong nader aan op een algemeen plan van legerorganizatie. De heer Tydeman bleef in het rezervekader den schakel tusschen de militaire en de burgermaat schappij zien. De heer Di ucker verklaarde dat deze Minister niet staat in de richting, die hij en z(jne vrienden noodig achten in 's Lands belang. De heeren van der Zwaag, Talma en Schaper re pliceerden. De heer Schokking was on tevreden over 's Ministers houding in zake den militairen dienst in verband met de Zondagswet. De Min. antwoordde op een en ander en toen werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bijzonderheden omtrent de gevangen neming van Kritzinger toonen, dat hjj een bewonderenswaardigen persoonlijken moed toonde. Toen het commando de linie der blok huizen naderde, was het scherp achter volgd door twee colonnes. Bij den aan blik van de blokhuizen en van de jjzerdraadafsluitingen hield het com mando stand Zoowel door de achter volgende colonnes als uit de blokhuizen werd een hevig vuur op het commando geopend. Te midden van dit vuur galop peerde Kritzinger en zijn adjudant vooruit en hakten zij een opening in de jjzerdraad-afsluiting, waardoor het ge- heele commando kon ontsnappen. Twee maal keerde Kritzinger door de linie terug, om de gewonden ter hulp te snellen, die hij naar de paarden droeg ten einde hunne ontsnapping mogelijk te maken. Toen hij voor de derde maal terugkeerde werd hjjzelf gewond. „Daily News" verneemt uit Stander- ton, dat de zienswijze van Botha over de overgave onbekend isDe Wet wordt beschouwd als tegen de overgave. Indien Botha en Delarey toegeven, dan zal de strijd moeten worden voort gezet tegen Steyn en De Wet. In nog geen etmaal hebben zich 1500 officieren en manschappen aangemeld voor het achtste Nieuw-Zeelandsche contingent voor Zuid Afrika De premier verwacht, dat tweemaal zooveel mannen en vijfmaal zooveel officieren, als ge vraagd zijn, zich zulle i aanmelden. Burleygh van de Daily Telegraph blijft nog altjjd optimist betrelfenden den oorlog in Zuid-Afrika. „Geef ons vertrouwde, vechtlustige aanvoerders, soldaten, al maken zij fou ten, maar geen dilettanten als generaals en kolonels; en de oorlog zal weldra tot het verleden behooren". De New-Yorksche „Evening Post" verneemt uit New-Orleans, dat de Brit- sche agenten daar den aankoop van muildieren hebben gestaakt, daar de han delaars zjjn overeengekomen den prijs te verhoogen van jg 100 tot 115. Enge land zal nu trachten muilen te koopen ui Zuid-Amerika. Vjjf Boeren van wie verondersteld wordt, dat zij berichten van Botha bjj zich hadden, zijn Zaterdagnacht de Vaal overgetrokken, gaande naar het Zuiden. Er is geen reden om te verwachten, dat De Wet zich zal overgeven. Hij trekt zijn mannen samen in den omtrek van Ficksburg. Wanneer Botha en De la Key capituleeren, zal De Wet met de wapens bedwongen moeten worden. Aan de Times wordt uit New-York geseind: De uitvoer uit New Orleans naar Zuid-Afrika van 1 Oct. 189930 Nov. 1901 is in totaal aan paarden en muilezels tot een bedrag van 13.483.052 dollars. Het totaal aantal dieren bedraagt 143.050, waarvan 75 991 paarden. De Wet heeft weer van zich doen hoorenKitchener bericht dat De Wet met 800 man de Engelschen heeft aan gevallen, met het gevolg dat de Boeren werden verdreven, na den Engelschen eenig verlies te hebben toegebracht. Dit had plaats in district Bethlehem. Verder wordt bericht van een treffen met de troepen van generaal Spens, waarbij de Engelschen zware verliezen leden, doch nadere bijzonderheden ont breken. Botha ontmoette de Engelschen bij Tafelkop onder de kolonels Damont en Rimmington. De eerste werd zwaar ge wond, twee officieren en twintig man sneuvelden. Op nog een ander punt verloren de Engelschen zeven dooden en vier en twintig man aan gewonden. Natuurlijk vielen in de verschillende samentreffen ook Boeren. Te Londen is uitspraak gedaan in hel proces tegen de echtelieden Horos, die onder voorwendsel van het stichten van een nieuwe godsdienstige secte, minderjarige meisjes in den val lokten en dezen aan allerlei mishandelingen bloot stelden. De man werd veroordeeld tol 15 jaar en de vrouw, »de groot priesteres Swami," tot 7 jaar dwangarbeid. Over een in de bosschen van Nistelrode gevonden geraamte deelt men aan de N6r. Ct. mede, dat het is herkend als te zjjn dat van Hermanus van der Hejj- den, oud 53 jaren, landbouwer te Escha- ren, die op den 2en Paaschdag van dit jaar zjjne woning verliet. Zijne twee zonen verklaarden, dat de overgebleven kleedingstukken, benevens pijp, rozen krans en andere voorwerpen, dezelfde waren die hun vader bjj zijn vertrek droeg. Misdaad schijnt hier uitgesloten te zijn. HAARLEM 24 December 1901. Eerste Internationale Tentoonstel ling voor Decoratieve Kunst te Turijn. De Regeerings Commissaris, Voorzit ter van het Comité der Nederlandsche afdeeling, Jhr. Ernst van Loon is met den Secretaris, architect der afdeeling, de Heer K. Slujjterman naar Turijn vertrokken, ten einde de plaatsruimte op te nemen, die door het Hoofdcomité te Turijn ter beschikking der Neder landsche collectieve inzending zal worden gesteld en de noodige maatregelen te nemen, teneinde de Tentoonstelling van de Nederlandsche afdeeling voor te be reiden. Het voornemen bestaat voor deze af deeling een waardig en artistiek geheel samen te stellen, terwijl tot het bijeen brengen der collectieve inzending slechts zulke voorwerpen zullen worden opge nomen, die door oorspronkelijkheid, door artistieke uiting en door degelijke be werking uitmunten. Er zullen weldra door het Comité maatregelen worden genomen, ten einde ouze beste krachten op het gebied der architectuur, der decoratieve kunsten en der kunstambachten in de gelegenheid te stellen aan deze Tentoonstelling deel te nemen en den roem der Nederlandsche kunst hoog te houdenen zoodoende Nederland op waardige wjjze te ver tegenwoordigen. Tevens zal er gelegen heid worden geboden handelsbetrek kingen aan te knoopen, die voor den bloei en de ontwikkeling der inrichtin gen die zich hier te landen met de versierende kunsten en kunstambachten bezig houden, zoo noodzakelijk zijn. Op Tweeden Kerstdag is des na middags twee uur in den Schouwburg eene kindervoorstelling. Gegeven wordt het Tooverspel in drie bedrijven Hans en Grietje. Des avonds geeft de Vereeniging Ti- voli-Schouwburg het sensatie-blijspel Het Spookhótel. Wie er heen gaat amu seert zich. Overal, ook ten onzent, is dit goed gespeelde stuk met het meeste succes vertoond. Maandag had de vierde voorstelling plaats van het achttal opvoeringen te geven voor den Toonee'wedstrijd, uitge schreven ter gelegenheid van het t wintig jarig bestaan der Letterlievende Ver eeniging J. J. Ciemer. Thans trad op „Voorwaarts" van Pur- merend met „Ghetto" door Heyermans. Te oordeelen naar het meermalen herhaald applaus, had „Voorwaarts" bij de toehoorders veel succes met haar optreden. Ook het blijspel van Muller, Haar hart is ontwaakt, werd vlot afgespeeld. De trein die Zaterdag te 3 55 uit Haarlem vertrekt is bij Velsen op een goederentrein geloopen waardoor beiden derailleerden. Een conducteur werd ge wond. Als een groote bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door George Busé en Zoon, wonende aan de Turf markt nog jonge spinazie aan degroen- tenmarkt is gebracht. Heden slaagde onze stadsgenoot, de HeerG. v. d. Heijden, voor het examen in het Boekhouden, gehouden van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te A'dam en 's Gravenhage. Genoemde heer heeft, naar men ons mededeelt, zijne opleiding genoten bij den Heer L. van Dam Jzn, leeraar Boek houder M/O alhier. De uitvoering van het Doopsgezind Zangkoor, waarvan in het vorig nummer van dit blad met een enkel woord mel ding werd gemaakt, heeft de sympathie voor dat Koor ongetwijfeld versterkt. Het doet recht aangenaam aan, den heer J. de Nobel in dezen kring werkzaam te zien en getuige te zijn van de toe wijding, die door de leden van de Zang- vereeniging wordt aan den dag gelegd. De resultaten mogen dan ook veilig op eene lijn gesteld worden met die welke door andere soortgelijke goede Koren verkregen worden. De wenschelijkheid mag overwogen worden om zich zooveel mogelijk te bepalen bjj werken met Nederlandschen tekst, die uitteraard het best begrepen worden. Deze opmerking sluit natuurlijk geen waardeering buiten voor de wijze, waar op Lauda Sion van Mendelssohn en Gallia van Gounod dit laatste bijzonder mooi werden uitgevoerd. De solisten brachten in het Koor programma de gewenschte afwisseling. De dames de Jong en Scholten vroegen door stemmiddelen de algeheele aan dacht; beiden kunnen zich in de concert zaal met succes laten hooren, beiden zijn op weg zich in de rij onzer Vaderlandsche zangeressen een plaats te veroveren. De opmerking dat de eerste in de voordracht wat meer kleur dient te brengen en de laatste vooral hare aandacht zal wijden aan eene zuivere uitspraak der vocalen, moge beschouwd worden als een teeken van belangstelling in de verdere ont wikkeling van beider talent. De heer Joh. Kerkhof!, violist alhier en de heer A. v. d. Velden, droegen tot het welslagen der uitvoering verder het hunne bij. De vioolsolo's en de begelei ding waren bij den concertavond niet te versmaden elementen van muzikaal genot. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 21 Deo. 1901, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Hoerenhuis (nok geschikt tot uit oefening van elke winkelzaak of bedrijf) en Erve met Tnin, aan de westzijde van de Groote Hout straat tegenover de Anegang met uitgang door een gemeene poort aan de Koningstraat No. 28. 80000.H. J. v, d. Veer qq. No. 2. Een Huis tn Erve, san de oostzijde van de Groote Houtstraat met uitgang door een ge- meene poort aan de Groote Houtstraat. No 109. f 8500.— S. J W. Mons. No. 8. Een Huis en Erve met Tnin, aan de oostzijde van de Groote Houtstraat nevens het voorgaande perceel met uitgang door een gemeene poort aan de Groote Houtstraat. No. 111. 12075. P. Hoogeveen. No. Een Huis en Erve, aan de zoidzjjde van de Bo'ermarkt. No. 20. f 8975.A. A. hl. Bmniog qq No. 5. Een Koetshuis roet Stal. voor 2 paar den en afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve. aan de westzijde van de Gedempte Haam- gracht. No. 64 zwart en rood. f 6180.S. J. WMons qq. No. 6. Een perceel Wei- of Hooilanl tok ge- ecbikt voor bloembollencultuur tn een pereeel Water, in de Gemeente B'oemenda.l aan den Drift tusschen 4eo Zijlweg en de Kle.-eilasn Ked. Sectie A, No 506 Weiland, groot I hectare 80 aren 20 cen'iareo en 506 A, Water, groot 14 aren, 30 re. tieren, f 8»2>.~ P. B. v. d. Ban. No 7. Een Dubbel Huis waarin Bier- en Kof fiehuis met acbterge'egen Pakhu s en Erven, aan de westzijde van de Voorzorgstrsat op den ho:-k van en met uit.ang in de Brouwerstraat benevens uitgang in een gemeene poort uitkomende in de Vocrzorgstraat. No. 42 en 44 f 4260.J. v. Duyn q q No h. Een groot Gebouw, in gebruik bij de Broodbakkerij - Vo-ruitgaog" met afzonderlijk op gaande Bovenwoningen en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Lange Wijngaardstraat. No. 16 zwart en rood. f 94U0.— G P J Beccari. No. 9 13. Vijf Huizen en E ven met Tuinen, nevens elkander aan het Zuider Buitenspaarne. als: No. 9. No. 86. f 3845 P. F de Bordes. No 10. No 84. 3700.— J. Ooitwald. No. 11. No. 82. f 3650.J. Oostwald. No. 12. No 80. 3400.-t. Steenkist. No. 13. No. 78 3425.H. Steenkist. No. 1422. Negen Huizen en Erven, aan de zuidzijde vau de Glaablazeratiaat, get., No. 2 a. No. 4. No. 6 No 8 No. 10. No. 12. No. 14. No. 16. No. 18. Gecombineerd f 12140 A J. H. Ueynders No. 23. Eeo Winkelhui-, waarin Kruideniers- affaire, met Pakhu s eu Erve, aau de uoatzjjde van de Oranjeboomstraat - p den hoek van de Brouwerstraat met afzonder ijke mtgang in de Brouwerstraat en Oranjebuomstraat. No. 137. 4075 P. A. van B.aumont. No. 24. Een Winkelhn s (waarin Sigaren-affaire) en Erve, aau de wevtzij te van de Spaarnwouder- atraat. No 75. f 3360.H. E v. Luykeo. No. 25. Een Woonhuis met Tnin en afzonder lijken toegaag voor bet Bovenhuis en Erve, aan de westzijde van het Spaarne. No. 90 zwart en rood. ƒ9205.opgehouden. No. 26. Een Woonhuis met Open Plaats en Erve, aan de noordzijde van de De Haasstraat. No 13 No 27. Een Woonhuis nevens het vourgsande. No 15. No. 28 Een Woonhuis nevens het voorzamde. No. 17. f 1000 J. de Zeenw. No 29. Eeu Woonhui* nevens het voorgaande. No. 19. 975.F. G. v. Leeuwen. De perceelen No. 26 en 27 geeombineerd. 2005.J N. Zandvoort. No. 30. Een gebonw zijnde beoeden beeldhou* wers werkplaats en boven achilderaartelier met afzoi derljjke opgang aan de stiaat en Erve, aan de westzijde van de Bakene-sergracht, naby het Spaarne No. 94. 4700.li. J. Peper. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbeetemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Dec, 1901, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mej. hl Oomen, Dickhoff Co., Mej Seewald* Richard van Rijn, Mme Schouten.Leicbner, Mej. C. Janssen, K hl v Heems, F. C. Mu der, P. C. v. d. Berg allen Amsterdam; Mej G. E. de Hnogh en W. v. Gorkum, Arnhem; D P. H. Aberson Delft; J. H. v Born, EllekomP Kok en A. N. v. Rijn, Haag; D. Bakker, Haarlem; Jan Boogaard, HaarlemmermeerMevr Otterman, Leeuwarden Bakhuizen, Nieuwer Ams'.el; Steefens W. v. Wijnsbergen, J. Roosen, Jhr. J. v. d. Grifcbt allen Rotterdam; Mej C. H. Visser, Tilburg; N. H. Schinkel, Woerden; Mej. v. d. Vlucht, Tilburg; hlej. J. Schinkel, Zeist-Drie- bergen; Wed Klipping—de Jong Mevr. Raams- donkMeyling?, van Spaarndam, Mej. P. Berg- hnis, Rotterdam. Briefkaarten. Mevr. v. d. Stok, S. de Jong. Zu-ter Warren, de Vree, H. L. Wald, hlej. A. Boldingh, Mej. J. Kater, J. Wesbutz, F. J. Bakker, allen Am- ilerdam; Mej. M. de Jongh, Arnhem; Mej. A. G Theiien, W. Holst, Haag; G. Sta van Utrecht; hlej. P Jonkhoff, P Eekhout, familie Nadorp, Mej. Timmer, Mej J. Weiland, W. Steffera allen Haarlem; Mej. Slot, Hiemstede; A. v, d. Berg, Leiden; D. Sieliog, R'dam A. C Schotel; Schie dam; Mevrouw Heenvliet. BU1TENLA ND. Brieven. W. Gilchrist AU Desert, IalandF. C. Bougts, Bo-ton; Karl Graff, Damne; C. v. Lede, Dresden; Mme M Dofaure, Genève; Annie Swinden Lewis- ham; Mile C. ltaadseheller, Lonrdes; B. Nierop, Parijs; H. C. Tb. W. Kok, Pretoria; H. de Boer, Tampiro; Miss Oliver, Washington. Briefkaarten. J. C. Bonman, Beaulieu; L C. hlooy, London; Van Gend en Loos, Parijshleeuwsen, Parijs; Mile W. Smit, Saint Su pice, P. Louw, England Markt van 23 December 1901. Boter. Aangev. 87, verk. 87 K. G. L. pr. ƒ1.30, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 39, verk. 39 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. 11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 19, verk. 19 stuks. L. pr. ƒ13.H. pr. ƒ19.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 82 HL., verk. 41 HL. L. pr. f 2, H. pr. f 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 27 H.L., verk. 11 H.L. L. pr. 8.— H. pr. ƒ15— p. H.L. Peren. Aangev. 23 H.L., verk. 17 H.L. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ12.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2