NGEZONDEN. Gronau. Aan den heer Talma, die wees op het hoog percentage van ongevallen bij werklieden aan de Land-gebouwen, verzekerde de Min., dat deswege een ernstig onderzoek wordt ingesteld, en alle mogelijke veiligheidsmaatregelen ontworpen zijn. Op de vraag van den heer Conrad naar de beslemming der grafelijke zalen antwoordde de Min., dat in 1902 het buitenwerk gereed komt, en althans het Westelijk gedeelte in gebruik genomen zal kunnen worden. De Min. hoopt, dat de grafelijke hofzaal gerestaureerd zal kunnen worden als ver gaderzaal voor eene vereenigde zitting der Staten-Generaal en voor de zittingen der Tweede Kamer. Bij de Spoorwegen- afdeeling werd door den heer Willinge aangedrongen om met de overbrenging der los- en laadplaatsen niet te wachten tot de uitbreiding van het station te Assen gereed is; door den heerSmeenge op dubbelspoor voor de lijn Groningen Zwolledoor den heer Drucker op betere spooraansluiting naar het Zuiden voor de bewoners ten Noorden van Zwolle. De heer Fokker bepleitte Staats-exploi- tatie der Spoorwegen, wat de nijverheid veel sympathieker zou zjjn dan invoer- rechtverhooging. De heer Melchers drong aan, in het belang van het personeel op beter toezicht op naleving van art. 113 van het algemeen reglement op de spoorwegdiensten. Vooral dient strenger te worden opgetreden tegen de Hol!. Spoorwegmaatschappij, die op allerlei wjjze het reglement ontduikt en zich boven de wet stelt. In 't algemeen be pleitte spreker lotsverbetering van het spoor- en trampersoneel en verbetering van het station te Leeuwarden. De heer Merckelbach wenschte tusschen Venlo en Maastricht dubbel spoor bij ontwik keling der steenkool-industrie. De heer van Styrum klaagde over afsnijding te Haarlem van het snelverkeer en bepleitte vooral behoud van de route Amsterdam Rotterdam via Haarlem. Door den heer de Ras werd aangedrongen op lotsver betering van de beambten der overge nomen Grand Central Beige. De Min. hoopte op spoedige overbrenging der los- en laadplaatsen te Assen en deelde mede, dat voor verbetering van het station te Leeuwarden een plan is in gekomen; voor Haarlem dienen de stations plannen te worden omgewerkt in verband met het gewijzigd projekt der Holl. elektriesche tram, die niet noordelijk, maar zuidelijk van Haarlem zal aankomen. Toezegging voor dubbel spoor op de lijn ZwolleMeppelkonde Min. niet geven. Om het te laat aan komen van treinen tegen te gaan heeft de Min. aan den Raad van Toezicht het denkbeeld in overweging gegeven, aan eene kommissie op te dragen de jaarljjksche dienstregeling te kontro- leeren. De werkelijke diensttijd van het personeel acht de Min. niet te zwaar. Hjj ontkende de niet nakoming aan gedane belofien aan het personeel der voormalige Grand Central Beige. De Min. gevoelt niet veel voor Staats ex ploitatie der Spoorwegen, die echter niet zal kunnen uitblijven, omdat de tegen woordige toestanden met een hevigen konkurrenliestrijd op den duur onhoud baar zjjn. De heer Melchers besprak afkeurend de verhouding van het perso neel tot de direktie. De heer van Styrum was zeer teleurgesteld over 's Ministers antwoord. De Minister beantwoordde daar nog eenige vergeten punten. De heer Fokker repliceerde, en wees er op, dat de Minister zelf heeft moeten erken nen, dat uit het oogpunt van konkur- rentie de overeenkomsten een volkomen mislukking zjjn geweest. De Min. ver klaarde, dat volstrekt niet is uitgemaakt, dat geen andere weg dan Staatsexploi tatie onzer spoorwegen mogelijk is. In zake den Noordooster Lokaalspoorweg verzekerde de Min. op eene vraag van den heer Smidt, dat, naar men hoopt in 1902 een gedeelte in exploitatie kaD worden gebracht. Aangaande nog eenige andere vragen beloofde de Min. onder zoek. Uit Standerton wordt bericht, dat de Boeren een gevecht leverden aan bereden infanterie en de Engelsche hierbij tien dooden en vijftien gewonden verloren. Omtrent het gebeurde met de colonne van Spens wordt nader het volgende medegedeeld: De Engelschen, tweehon derd man sterk, waren op weg ter over rompeling van een boerenhoeve. Deze was verlaten, maar in den omtrek be vonden zich Boeren, die wegens hun kleeding en wjjze van marcheeren voor Engelschen werden aangezien. Dichtbij genoeg gekomen, ontbrandden de Boeren hun salvo vuur en een oogenblik later was de compagnie overweldigd. De twee de compagnie kon tei nauwemood stand houden, de derde ontkwam. Ook in deze vinden de bladen weer alle stof tot klagen, waarom de regee ring niet de geheele waarheid zegt en geen hulptroepen gezonden worden. En dan hoe geheele compagniën zich zoo maar overgeven, vinden de kranten al erg onbegrijpelijk. Het is bekend, dat de Engelsche troepen dood af zjjn, dat allen naar huis verlangen. Bovendien bestaat er groote vrees voor de nimmer missende Boerenkogels. Nog weet de Engelsche soldaat, dat zjjn leven geen gevaar loopt, als hjj zich overgeeft, dat hjj dan alleen zijn hebben en houden verliest. In zulke omstandigheden moest men toch in Engeland den soldaat in Afrika wat minder hard beoordeelen. De Engelschen verloren bjj de pas vermelde aanvallen ook twee kanonnen. Vijf en zeventig der artilleristen vielen daar bjj, wat aantoont, dat hun geen tijd werd gelaten om de stukken te bedienen. Van de kant der Engelschen gebeurt er niet veel, althans daar er slechts een paar gevallen van gevangenneming ver meld zijn, mag men wel aannemen, dat van aanvallenderwijs optreden geen spra ke is. Aangaande het gevecht bjj Twee fontein deelt Kitchener nog, mede, dat majoor Williams, die tjjdens de afwezig heid van kolonel Firman het bevel voerde, gekampeerd was op de zuidelijke helling van een bijna loodrecht oprijzend kopje. De Britsche voorpoosten bezetten de hoeken van de stelling die van nature reeds sterk was, maar bovendien ook verschanst. Er wordt gezegd dat de Boeren de zuidelijke helling beklommen en zich bij den top verzamelden, plotse ling vielen zjj de piketten op den top om twee uur des nachts met een over macht aan. Voor de mannen in het kamp uit de tenten waren, reuden de Boeren door het kamp, een ieder neerschietende die uit de tenten kwam. De officieren gaven vuur, beproevende het getij te doen verkeeren, maar de Boeren waren te sterk en hadden alle voordeelen aan hun zijde, toen zij de posten overmees terd hadden. Met inbegrip van de gesneuvelden en gewonden is ongeveer de halve colonne thans aan de Elandsrivierbrug; de ove rige mannen zijn gevangen genomen. Een Britsche officier die ontsnapte, verklaarde dat hjj twee wagenladingen dooden en gewonden aan Boerenzijde zag. De „Imperial Light Horse" ging de Boeren achterna, maar deze slaagden erin op gebroken terrein te komen. Toen de Boeren den Langberg bereikten, konden de Engelschen niets meer uitrichten in zulk een land togen de overmacht. De Britsche verliezen bjj De Wets overval bedragen ti officieren en 52 man gesneuveld, 9 officieren gewond en 4 officieren vermist. Het aantal gekwetste manschappen is nog niet bekend. In West Transvaal is door de Boeren een Kafferstam, die de Engelschen had bijgestaan, getuchtigd. Een menigte vee werd daarbij meegevoerd. In die Btreek hebben dus de Engelschen ook niet de overhand, zij hebben ten minste zich niet tegen de strafoefening verzet. In het algemeen kan men aannemen dat de Boeren, overal zeer bedrijvig, de vjjand groote lusteloosheid betoont tot het aanbinden van strijd; hiervoor be staan natuurlijk redenen, die, dank zij de groote achterhoudendheid der re geering, niet geheel bekend, doch zijn zeker niet gunstig zijn. De speelbankenwet, door de Belgische Kamers aangenomen, moet in de eerste plaats de stad Ostende treffen. In het belang van het vreemdelingenverkeer met het oog op de speelgelegenheden, waren door de gemeente groote werken opgezet, die nu zullen blijken waarde loos te zijn, want het spelend publiek zal zich nu iu andere oorden nestelen. Er worden nu pogingen gedaan, den koning over te halen de speelbankenwet niet te bekrachtigen. De Engelsche werf-officieren hadden in opdracht in de maand November 30.000 paarden in Hongarije aan te koopen, met bestemming voor Zuid- II Afrika. De Boeren vroegen echter zulke hooge sommen, dat men bijna niet tot zaken kon komen en de Engelsche agen ten genoegen moesten nemen met 1800 paarden, die voor het meerendeel van minderwaardige qualiteit zijn. In het zuidoosten van Noorwegen heeft het in de laatste dagen buiten gewoon hevig gestormd tn gesneeuwd. Er zijn treinen ingesneeuwd, die nog niet uitgegraven zijn kunnen worden, en de meeste telegraaflijnen in dat deel des lands zijn vernield. De storm heeft ook in Crristiania en omstreken het verkeer zeer belemmerd. De Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" met Louis Bouw meester aan het hoofd, is Vrijdagavond opgetreden in het Theatre franpaise te Parijs. Gegeven werd De koopman van Venetië", waarin Bouwmeester de rol van Shylock vervulde. De voorstelling was één succes voor onzen eersten acteur, waarin ook me vrouw Holtrop, als Portia, deelde. De minister van Schoone Kunsten deelde persoonlijk aan Bouwmeester diens benoeming mede tot Officier der l'Académie. Bouwmeester sprak Hollandsch, doch hij had spoedig voeling met het Parjjsche publiek. Reeds bij zijn eerste optreden, deed de heer Bouwmeester, zegt een Parijsch tooneelcriticus, zich kennen als een groot kunstenaar, door het aangrijpend voor komen, waarmede hij zijn personnage vertolkt. De Oostersche jood, ellendig en rijk, teruggetrokken en gekromd in zijn vuilen kaftan, een baard als die van een bok onder zjjn krommen neus, met diep liggende van somber vuur brandende oogen, en een venijnigen mond, de vernederde en haatdragende paria, dorstend naar wraak, onverbidde lijk tegenover den christen, zonder medelijden, kon niet beter worden voor gesteld. Hij stelt Bouwmeester even hoog als den Franschen Mounet Sully, den Engel schen Irving, den Italiaan Novelli. Men meldt dat in de gemeente Scho- terland zich in ondertrouwd hebben laten opnemen een weduwnaar van 77 jaren en eene vrouw van 85 jaren. De laatste was tot nog toe ongehuwd. Maandagmorgen te 7 uur is te Uit geest, bij het rangeeren van trein 555, den rangeerder Metsker het rechterbeen afgereden. HAARLEM 31 December 1901. Aanstaanden Woensdag in den Schouwburg een voorstelling door het Hollandsch Tooneelgezelschap Van Lier te Amsterdam. Opgevoerd wordt dan het groot his torisch drama „Van Moskou naar Elba of de Grenadier van Napoleon L" Gedurende eenigen tjjd is genoemd Gezelschap in onzen Schouwburg niet opgetreden. Het zal dus menig schouw burgbezoeker een genoegen zijn, weer te kunnen profiteeren van dit door velen gewaardeerde Volksstuk, waarvoor de krachten van het Tooneelgezelschap zoo bjj uitstek berekend zjjn. Volgens ouder gewoonte geeft het strjjkorchest van Haarlemsch Muziek korps op Nieuwjaarsdag een Populair Concert in het Bron gebouw, deze keer met medewerking van vier specialiteiten de Heer Henry Strous, De Heer en Mevrouw Tony, en de Hollandsche Sou brette Cato Culp. De Heer Strous heeft voor deze gelegenheid een Nieuwjaars- wensch vervaardigd, die door het Hol landsche Trio wordt voorgedragen. Wjj ontvingen van de Maatschappjj tot exploitatie van de Victoria bron te Oberlahnstein, Expeditie kantoor Boomp jes 40 te Rotterdam, een kalender voor het jaar 1902 welke genoemde Maat schappij aan haar clientèle aanbiedt. Deze eenvoudige kalender op gekleurd schild met een fotografische afbeelding van verschillende Nederlandsche stads gezichten maakt een zeer aangenamen indruk. Meieb urgers Alvorens het nieuwe jaar in te wjjden met het drinken of schenken van eenige alcoholhoudende drank, noodigt onder- geteekende U uit, kennis te nemen aan de onderstaande cijfers, opdat deze U overtuigen van de plicht van allen om de 80 millioen, die jaarlijks aan den alcohol worden verknoeid, op een betere en nuttiger wjjze te besteden. Voor die ƒ80,000,000 zou men kunnen koopen 500,000 mannen-costumes a ƒ25,ƒ12,500,000 500,000 vrouwen-cost. a J 12,- 6,000,000 1,000,000 kinder-cost. h 6,6,000,000 400,000 paar mans schoenen. 3,1.200,000 400,000 p vrouwensch. - 2,50 1,000,000 400,000 p. kiiidersch. 2.800,000 1,000,000 manshemden 0,80800,000 1,000,000 vrouwen 0,80 800,000 500,000 ijzeren ledi kanten 8,4,000,000 500,000 veerenbedden met peul en twee kussens 25,12,500,000 Linnengoed v. 400,000 huisgezinnen per gezin 20,- 800,000 Houten huis raad voor 400,000 huisgezinnen, per gezin 50,20,000,000- 20,000,000 kilo tarwebr. 0.18 - 2,600,000 1,000,000 H L.Aardapp. 2.— - 2,000,000 1,000,000 kilo boter - 1,— 1,000,000 1,000,000 kilo rnndvl. 0,80 - 800,000 Totaal ƒ80,000,000 Ten slotte: Nederland drinkt per jaar voor ƒ80,000,000 aan gedisteleerd, dat is iederen dag voor 219 000 gulden dat is ieder uur 9,000 dat is elke minuut 150 s dat iedere seeoDde 2 gulden 50 cents. De Noord-Iloll, Propaganda -Commissie van de Ned. Per. tot afschaffing van al coholische dranken Mevr. STIBBE POOL, Secretaris. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Dec. 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 116. Zestien perceelen Bouwterrein, aan den Zijlsingel, Zijlweg en Ruichaverstraat, als: No. 1 Zijlsingel. No. 2 Zij'singel No. 3 Zijl- singel No 4 Zijlsingel. No. 5. Zijlsingel. No. 6 Zijlweg. No. 7 Zijlweg. No. 8 Zijlweg. No. 9 Zylweg. No. 10 Zijlweg. No. 11 Zijlweg No. 12 Zijlweg. No. 13 Ruichaverstraat. No. 14 Ruicha verstraat, No. 15 Ruichaverstraat. No. 16 Rui chaverstraat. No. 17. Tot Amotie de Villa staande op boven- geuoemde terreinen. No. 18. De hoornen op genoemde terreinen, gemerkt No. 14. No. 19. De boomen op genoemde terreinen, gemerkt No. 58. No. 20. Het ijzeren hek langs Zijlweg, Zijl singel en Ruichaverstraat. De pereeelen No. 1 tot en met 20 gecombiteerd. 56 820— T. H. J. Kevens.f No. 21. Een perceel Bouwterrein, ter diepte van pl. m. 20 Meter, te Zandvoort, aan den Kost- verlorenweg. 1355.L. G. Prins. No. 22 Een perceer Bouwterren, ter diepte van pl. m. 20 Meter, te Zandvoort, aan den Kost- verlorenweg. 1830.H. B. Beaufort. VEEMARKT '27 Dec. 1901. AangevoerdPrjj s 16 N. Kalveren f 14.8. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Deo. Boter. Aangev. 377, verk. 377 K. G. L. pr. ƒ1.30, H. pr. f 1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 203, verk. 203 stuks. L. pr. ƒ7.—H. pr. 14.p. stuk. Schrammen. Aangev. 107, verk. 93 stuks. L. pr. 12.H. pr. f 25.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 635 H.L., verk. 590 H.L. L. pr. f 1.50, H. pr. f 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 524 H.L., verk. 486 H.L. L. pr. 6.—H. pr. ƒ15.— p H.L. Peren. AaDgev.498 H.L., verk. 486 H.L. L. pr. 5.—, H. pr. 15.p. H. L. 0 R6ELBESPELIN8 ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Jan. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. Préinde et Fugne No. 2Saint-Saëna 2. Adagio uit de 5e Symphonie.Beethoven. o a. Allegro maeatoio 8- 4. Solemn MarchUleuel' 4. LargoHandel. 5. Aria uit -Paulus"Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2