HAARLEMSCH Eerste Blad. No 3 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 8 Januari 1902. N ieuwsbericLten TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —.25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pril per Advertentie van 1—5 regels f 9.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Olnsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. WETEN EN WERKEN. In de bijeenkomst van Maandagavond ■was de spreekbeurt aan den Heer Otto. De Heer Otto heeft er slag van, zijne novellen goed voor te dragen en zóó kwam het, dat het half elf werd, eer men er aan dacht. Eerst werd opgegeven »Het Tele gram" van nu, den schrijver kennen wij. Majoor Romke woonde op Vredehof, een lieve woning met een tuintje vol rozen, en een roosje was ook Lize, eene huisgenoote, en toch geen dochter of geen nichtje; de dochter van een over leden vriend. Maar de majoor had ook een zoon, Karei, een kranig jonkman, vier jaar geleden als officier naar Indië vertrokken. Bjj dat vertrek had er droefheid ge- heerscht op Vredelust. Lize was ook bedroefd, maar niemand had zij er iets van laten merken, zelfs aan Karei niet. De jonge officier werd overgeplaatst naar Atjeh. De majoor kende de gevaren van dat land voor den soldaat; Lize voelde ze, natuurlijk alleen omdat de majoor er belang bij had, en om te voorkomen dat deze eene onaangename tijding uit de kranten te onverwacht zou hooren, had zij een afspraakje met Gilles Klaver, den postbode, die de Indische bladen aan haar zou brengen, als de majoor naar de soos was. En zoo geschiedde het, dat op een Julidag een noodlottig bericht kwamLuitenant Romke was bij het bestormen van een benting zwaar gewond. De majoor moest Lize troost en moed inspreken; 't zou misschien zoo erg niet zijn en dan zoo'n krantenbericht! Liesje had geen rust, zij wilde zeker heid. Een telegram, antwoord betaald. Karei was, vreeseljjk gewond door twee klewanghouwen in het hospitaal, maar juist had de dokter hoop gegeven op herstel en daar ontving hij het tele gram, onderteekend „Lize". En hij dacht zich het lieve logeetje van papa terug en het telegram werd hem hoe lan ger hoe dierbaarder. Het telegrafische antwoord luidde „Niet verminkt herstel aanstaande," Toen gedenkende de lieve afzendster: „Groet Lize." Vreugde was er op Vredelust. Het eerste telegramdeel maakte den majoor het laatste Lize gelukkig. De ondertee- kening »Lize" had het den luitenant gedaan. Drie jaar later kwam Karei in Hol land, de jonge lieden waren het spoedig eens en de rest raadt men gemakkelijk; weder waren op Vredehof drie geluk kigen. Toen droeg Spreker nog voor de aar dige schets getiteld Een Rentenier, hij, een man rjjk geworden voor den handel, voornamelijk in nuchter vee, wat hjj wèl doch vrouw en dochter niet voor de wereld weten wildenhuiselijke scènes enz. enz. som allerdolst weergegeven. Ten slotte want de toehoorders verlangden steeds meer nog een schets De kleine passagier. Van een kinderloos echtpaar, dat op een kleinen passagier hoopte,maardie niet kwam.Toen ontferm de het echtpaar zich over een moederlooze pasgeborene, 't Was nu wel niet hun eigen, een vreemde had het gebracht, maar in de gegeven omstandigheden maakte het veel goed. Zóó kwam het, dat de bijeenkomst van Weten en Werken eerst te half elf werd gesloten. Dat er genoten was, behoeft niet opgemerkt. Den volgenden Maandag treedt de Heer Lamberts als spreker op. De buit, die De Wet bjj Tweefontein gemaakt heeft, wordt als volgt beschre ven: 67 wagens met ammunitie, 1600 tot 1800 geweren en 150 wagens met levensmiddelen. De correspondent van Reuter te Stan- derton seint nog over het „ongeluk" met het 14e bereden infanterie in het district Ermelo. De mannen, die hoeven „doorzochten" werden weggelokt door eenige Boeren, die zich snel uit de voeten maakten, om weldra, ten getale van 500, onder Britz, terug te komen, en kapitein Cook te overrompelen. Eenige weinige Engelschen hielden later nog op een kopje stand, tot ook zij overmand wer den. Aan Engelsche zijde werden 5 of ficieren gewond (van wie er drie over leden zijn) en 5 man gedood en 30 ge wond. Vijf Boeren sneuvelden en velen werden gekwetst. De gevangen Engel schen werden spoedig losgelaten. De Boeren, zegt de correspondent, waren niet alleen in khaki gekleed, maar droegen ook de knoopen en onderschei- dingsteekenen der Engelsche uniformen. Met oningehouden trotsch worden echter ook weer eenige voordeeltjes der Engelschen genoemd. Te Kaapstad is de pest nog niet ge weken, van tijd tot tjjd doen zich weer gevallen voor onder het garnizoen. Het gebruikelijke geschut zullen de Engel schen vervangen door bergkanonnen. Bergkanon wordt door muildieren gedragen. Als een Boer den naam muil dier hoort moet hij wel in vroolijke stemming geraken, bedenkend boe me nigmaal het hem is gelukt die dieren te doen schrikken, waardoor ze met bespanning en al in hunne handen vielen. De Engelschen zullen dus ver standig doen, als zijn hun kanon dra gende beesten eerst hun schuwheid afleeren, anders, wee de bergkanonnen. Sedert geruimen tijd liepen geruchten omtrent ergerlijke zaken door de Engel sche officieren en soldaten bedreven tegen vrouwen en meisjes in de kampen. Blijkens gevelde vonnissen, moet er van tjjd tot tijd wel iets van dien aard hebben plaats gehad. Doch nu komt Roberts, die al lang weer in Engeland is, de wereld vertellen dat er niets heeft plaats gehad. En de vonnissen dan? Nu ja, dat zjjn uitzonderingen! En zoo helpt generaal, thans lord Robert, het Europeesche spreekwoord van onzen tjjd Bluffen en liegen als een Engelschman, waar maken. En het goedgeloovige Volk, soms in twijfel, neemt maar weêr de averechtsche verklaringen als waarheid aan, zweert bij het leger, gelooft dat de oorlog rechtvaardig is, er geen bezwaar in ziende, dat bij het ter wille zijn van een troepje uitlanders bij ongeluk eene groote uitgestrektheid lands plus eenige goudmijren genaast zijn. En het Volk weet van al deze dingen niets en zij, die belang hebben bjj land en goud, noemen elke poging om de natie met de waarheid in kennis te stellen een voudig landverraad. Zóó is in Engeland de vrije gedachte met het vrije woord onder den invloed gekomen van moede loosheid, al zou het mogelijk zijn op enkele lichtpunten te wijzen. Donderdag over acht dagen wordt geopend het Parlement. Zeer verlangend is men te hooren, wat de oorlogspartij weet te doen om alweer nieuwe kapi talen toegestaan te krijgen tot voort zetting van den oorlog, waarbij Engeland zijn goeden naam en zjjn welvaart ver speelt. De Boeren schijnen thans misschien te laat, in te zien hoe verderfelijk het blokhuizen-systeem voor hunne bewe gingen is, althans De Wet heeft last gegeven de voortzetting van den bouw met alle kracht tegen te gaan. Een andere meening is, dat erbij het systeem voor de verdediging te veel volk in vastge legd wordt en tevens dat de blokhuisbe zetting blijkt ongeschikt te zijn voor den velddienst. De waarheid zal wel weer in 't midden liggen. Hoe schaarscher de rubriek oorlogs nieuws in de Londensche bladen, des te belangrijker is in den regel de verlie- zenljjst. Zoo ook ditmaalzij onthult ons drie gevechten, die vrij ernstig schij nen te zijn geweest althans meer! dan de gewone schermutselingen en die zorgvuldig verborgen waren gehouden, j Bij Taba Nchu sneuvelden op 30 De-1| cember een sergeant en twee man, ter wijl gewond werden een luitenant zwaar, een luitenant licht en drie man. Bij Groenfontein weiden op denzelf den dag gedood 5 man en levensgevaar lijk gewond evenveel, zwaar gewond vier en licht ook vier man. Eindelijk nog op bovengenoemden dag bij Zoutpansdrift een man gesneuveld, een luitenant zwaargewond, vier man zwaar, twee licht gekwetst- Bovendien zijn op verschillende plaat sen en dagen zeven man gewond. In de Daily News schrijft iemand dat hij gehoord heeft van het plan der Engelsche regeering om generaal Cronjé levenslang op St. Helena gevangen te houden. Hjj kan het niet gelooven. „Nooit zal", meent hjj, „Engeland zich verne deren tot zoo'n lage en minne wraak neming op een man, dien Lord Methuen zelfs genoemd heeft „een van de dap perste en edelmoedigste vijanden die ik ooit ontmoet heb." Ons dunkt, dat als Engeland Cronjé naar Transvaal terug laat keeren, het uit noodzaak zal wezen, en niet eer. Te Barcelona schijnt de werkstaking der metaalwerkers zich verder te zullen uitbreiden over alle vakken, er is sprake van voor het geval het geschil tusschen de eersten en de patroons niet wordt bijgelegd. De patroons willen echter op de eischen hunner werklieden niet in gaan. Weer wordt medegedeeld, maar ook voor de zooveelste maal tegengesproken dat mejuflYouwStone, de Amei ikaansche zendelinge, in vrijheid geteld is. De Engelsche Kming ontving van een onbekende een geschenk van 260,000 pond sterling f 2,400,000). De Koning benoemde daarop een commissie voor het ontwerpen van plannen voor een Sanatorium voor teringlijders, bestemd voor honderd manneljjke en vrouwelijke patiënten. 800 pond sterling worden bestemd voor prijzen voer de beste plannen v.m het gebouw. De nieuwjaarswenschen, welke de Europeesche vorsten met elkaar wisselden waren zeer vriendschappelijk. De meeste spraken den wensch uit, dat de vrede spoedig mocht hersteld zijn. Men houdt het er voor, dat ook koning Eduard voor vrede gestemdis, veel meer dan zijn regeering laat blijken. Allerlei geruchten doen de ronde in deze, e. a. dat de Boeren bjj eenigszins gunstige voorwaarden geneigd zouden zjjn eenige concession te doen. Of die slaan op een suzereiniteits-denkbeeld of wel dat zjj betrekking zouden hebben op oorlogschatting, wordt niet medege deeld, het zou ook kunnen zijn, dat de geruchten waren verzonnen om de opinie der Boeren te weten te komen. Intusschen, men kent der Boeren be ginsel Geen vrede zonder onafhankelijk heid en zjj zullen zich daaraan houden dit betwijfelt niemand. Maltha is ook ontevreden op Chamber lain, die het eiland geheel wil ver- engelschen, het zelf het Engelsch als volkstaal wil opdringen en de anti- Engelsche bijeenkomsten belet. Hevige oppositie wordt gevoerd tegen al de tirannie, die zeer zeker den lang niet bezadigden Mathezer tot het uiterste zal drijven. Als dit hoogtepunt nu maar wat spoedig bereikt is zou het misschien Chamberlain tot nadenken stemmen. Het Neue Wiener Tageblatt verhaalt dat deze week te Köninggratz een bruid bjj een bruiloft gewogen werd om haar huwlijksgift te bepalen. Bjj de verloving had haar vader schertsend beloofd dat hjj haar zooveel zilveren kronen zou meêgeven als zjj op den trouwdag in de feestzaal zou wegen. En nu heeft hij woord gehouden. In tegenwoordig heid van alle gasten werd de bruid in groot ornaat op de weegschaal gezet waarbij bleek dat zjj 62 kilo woog. Ze was dus geen boonestaak I Dadel jjk ging de papa het geld halen en kwam terug met een zwaren zak, die 62Vs kilo woog. Dat halve kilo had hjj er bjj gedaan om de zwaarte van den zak. De inhoud bestond uit 13,500 kronen, ongeveer 6300. Li Hoeng Tsjang, de bekende Chi- neesche staatsman, zal voor de nako melingschap heeten Li Wen Tsjung d. w. z. Li, de geleerde en trouwe minister. Deze eeretitel is op keizerljjk bevel aan gebracht op een tafel in den tempel gewjjd aan de nagedachtenis van ver dienstelijke staatslieden en in zulke ge vallen is het gewoonte, althans in ge schriften, slechts dezen titel in plaats van den gewonen naam te noemen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1